دسته بندي : اقتصادي
در روزي كه صداي" دلار، دلار" كمتر به گوش مي‌رسد، بازهم دلالاني هستند كه ارز را در خيابان ها و كوچه هاي منتهي به ميدان فردوسي و چهارراه استانبول خريد و فروش مي كنند.

به گزارش خبر مركزي به نقل از ايسنا، درحالي كه امروز يكشنبه اتاق مبادلات ارزي قيمت هر دلار را 2565 تومان اعلام كرده است، صرافي هاي فردوسي و چهارراه استانبول قيمت آزاد هر دلار را براي فروش 2850 تومان و قيمت آزاد خريد هر دلار را 2800 تومان روي تابلوهاي قيمت خود حك كرده‌اند.

دلار بفروشند، مي فروشيم

با وجود باز بودن صرافي ها و اعلام قيمت واحد، صرافان دلاري براي خريد و فروش ندارند و در هنگام درخواست ارز از سوي مراجعان تنها اظهار مي‌كنند: " اگر كسي دلار با قيمت 2800 تومان بفروشد، ما آن را به قيمت 2850 تومان به شما مي فروشيم".

كركره بالا، چراغ روشن

در كنار صرافي هاي باز و پاسخگو، صرافي هايي نيز هستند كه روي شيشه مغازه خود يادداشتي با اين عنوان كه " خريد و فروش ارز نداريم" چسبانده اند كه در اين صرافي ها به نظر مي‌رسد متصديان فقط براي روشن نگه‌ داشتن چراغ صرافي در آن حضور دارند.

كركره بسته، چراغ خاموش

تعداد انگشت شماري صرافي تعطيل هم وجود دارد كه ماموران ويژه نيروي انتظامي پيگير باز شدن و فعاليت اين صرافي ها هستند.

دلالان و دلار 3100 توماني

اما در كنار هياهوي امروز فردوسي دلالاني هم با صداي آرام اقدام به خريد و فروش دلار با قيمت متفاوت كرده‌اند؛ "خريد 3000 تومان، فروش 3100 تومان".

نكته قابل توجه، رابطه صميمي دلالان با مسئولان صرافي هاي فردوسي است كه هر چند دقيقه يكبار با هم به صحبت و گفت‌وگو مي پردازند.

با توجه به ثبات نسبي در نرخ ارز كه اين قيمت توسط اتاق مبادلات ارزي و صرافي ها زير نظر اتحاديه طلا و ارز اعلام شده است، ولي همچنان حجم مبادلات به شكلي نيست كه تهيه ارز براي ورود مواد اوليه و كالاهاي اساسي به يك قيمت واحد و بدون دغدغه رسيده باشد.

با توجه به موارد فوق بايد گفت كه دلار در حال حاضر چهار نرخ دارد كه فقط دو تا از آنها رسمي بوده و قيمت بقيه بصورت توافقي تعيين مي‌شود؛ دلار مرجع 1226 توماني، دلار مبادله‌اي 2565 توماني، دلار 2850 توماني صرافي‌ها و دلار 3100 توماني دلالان.