دسته بندي : استان مرکزی
مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی برنامه‌های هفته دولت این اداره را اعلام کرد.

به گزارش خبر مرکزی سعید ملکی در گفت‌وگو با فارس در اراک اظهار داشت: از دوم تا هشتم شهریور ماه به نام هفته دولت نام‌گذاری شده که امسال برنامه‌های این هفته با شعار آرامش و امید به اجرا در می‌آیند.

وی از افتتاح و بهره‌برداری از سه پروژه ورزشی همزمان با هفته دولت در استان خبر داد و تصریح کرد: به مناسبت هفته دولت سه سالن چند منظوره ورزشی در روستای جیریا، حصار و شهر کارچان افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی ادامه داد: همچنین به همین مناسبت مسابقات ورزشی در رشته‌های مختلف، همایش و نشست با جوانان، همایش‌های کوهپیمایی و پیاده‌روی، مراسم تجلیل از مدیران و کارکنان نمونه دستگاه‌ها، دیدار با خانواده معظم شهدای وابسته به اداره ورزش و جوانان، گلباران قبور شهدا و... برگزار می‌شود.

ملکی گفت: اداره ورزش و جوانان استان در تلاش است با برگزاری مسابقات ورزشی ضمن ایجاد نشاط و شادابی در بین جوانان، امید و انگیزه در بین آنان را افزایش داده و زمینه توسعه و گسترش ورزش را فراهم سازد.

ملکی با بیان اینکه هفته دولت بهترین زمان برای نمایش توانمندی‌ها و اقدامات انجام شده در حوزه ورزش استان است، خاطرنشان ساخت: در پی پیام نوروزی مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه و توجه به ورزش همگانی و ایجاد نشاط و شادی در جامعه، این مهم در دستور کار اداره ورزش و جوانان استان قرار گرفته و برنامه‌ریزی‌های متعددی در این راستا صورت گرفت.

وی بیان کرد: از همان نخستین روزهای آغازین سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی عزم مجموعه مدیران ورزش استان برای تحقق فرامین مقام معظم رهبری جزم و حرکت در این مسیر آغاز شد که نتایج بسیار خوبی نیز به همراه داشت.

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی ادامه داد: کسب مقام اول در توسعه ورزش همگانی در کشور، انتخاب استان به عنوان استان پایلوت اجراکننده طرح ورزش برای همه در کنار استان‌های تهران، آذربایجان، مازندران و همدان، افتتاح و بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی، توسعه ورزش قهرمانی و آماده‌سازی 35 نفر از ورزشکاران و مربیان و داوران استان به منظور حضور در مسابقات آسیایی اینچوان کره‌جنوبی، درخشش ورزشکاران در مسابقات جهانی رشته‌های مختلف ورزشی، کسب عنوان در رشته کشتی برای نخستین بار در تاریخ کشتی استان، کسب مدال در 22 رشته ورزشی در سطح کشور، آسیا و جهان، کسب عنوان اول تا سومی کشور در 10 رشته ورزشی و... بخشی از این موفقیت‌ها به شمار می‌رود.

ملکی گفت: درحال حاضر 121 پروژه ورزشی به منظور توسعه زیرساخت‌های ورزشی در استان در دست اقدام است، که به دلیل نبود اعتبارات ناتمام باقی مانده‌اند و امیدواریم با تزریق به موقع اعتبارات شاهد اجرا و بهره‌برداری از این پروژه‌ها باشیم.

وی افزود: در حوزه جوانان درحال حاضر 18 سمن فعال در این حوزه ساماندهی شده، چهار دبیرخانه استانی در حوزه فرهنگی، اجتماعی، ورزشی، مذهبی فعال راه‌اندازی شده است تا از این طریق در راستای اعتلای توانمندی جوانان گام‌های ارزنده‌ای برداریم.

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌های فصلی را از دیگر اقدامات انجام شده در راستای ایجاد نشاط و شادی در جامعه عنوان کرد.


دسته بندي : استان مرکزی
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان خمین اعلام کرد: قانل 43ساله با رضایت اولیای دم در پای چوبه دار از مرگ حنمی نجات یافت.

به گزارش خبر مرکزی ˈمنوچهر یاریجانیˈ در گفت و گو با ایرنا افزود: این قاتل با هویت ح - ص چهار سال پیش مرتکب قتل همسر خود شده بود که با تلاش و پیگیری مسوولان محلی و یک خیر نیکوکار خمینی جلب رضایت شکات اخذ شد و حکم قصاص آن بخشیده شد.

وی گفت: این قاتل همسر خود را در زمانی که 35سال داشته به بهانه انحراف اخلاقی با 11ضربه چاقو به قتل رسانده بود .

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ساوه خاطرنشان کرد: با تشکیل پرونده قضایی پرونده این متهم به دادگاه کیفری استان ارسال شده بود که حکم صادره برای این قاتل قصاص بود .

یاریجانی توضیح داد: مقدمات قصاص این محکوم با هماهنگی با نیروی نظامی و امنیتی برای اجرای حکم آماده شده بود که ساعاتی پیش از اجرای حکم با وساطت یک فرد نیکوکار در پرداخت رقم دیه این پرونده به رضایت خانواده اولیای دم انجامید.


دسته بندي : استان مرکزی
معاون امور اجتماعی بهزیستی استان مرکزی گفت: 100درصد مهدهای کودک استان به سیستم الکترونیکی مجهز خواهند شد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از فارس از اراک آذردخت همتا ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر 100 درصد از مهدهای کودک شهری و 90 درصد از مهدهای روستایی این استان به سیستم الکترونیکی مجهز شده‌اند.

وی تصریح کرد: نبود بسترهای لازم برای اتصال به اینترنت از دلایل اصلی عدم اجرای این طرح در مهدهای روستایی است که تلاش داریم این مهدها را نیز به این سیستم مجهز کنیم.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان مرکزی گفت: دسترسی آسان و سریع والدین، مربیان و مدیران مهدهای کودک به اطلاعات مهدها در زمینه تعداد کودکان، آموزش‌های ارائه شده در روز و... از مهم‌ترین دلایل راه‌اندازی این سیستم در مهدهای کودک است.

همتا با اشاره به اینکه با پیوستن مهدهای کودک استان به شبکه مهد کودک‌های الکترونیکی روند اجرایی برنامه‌ها و امور کودکان آسان‌تر می‌شود، گفت: از این پس خانواده‌ها می‌توانند با استفاده از این سامانه مهد کودک مورد نظر خود را برای فرزندانشان انتخاب کنند و همچنین می‌توانند با استفاده از این سامانه با برنامه‌های آموزشی در مهدهای کودک آشنا شوند و کودک خود را در مسیر یادگیری یاری دهند.

به گفته وی هم اکنون 121 مهد کودک شهری و روستایی در استان وجود دارد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان مرکزی اظهار داشت: در حال حاضر بهزیستی طرح استانداردسازی وسایل بازی مهدهای کودک را در دست اقدام دارد که در این راستا تمام مهدهای کودک باید وسایل بازی را از شرکت‌های دارای استاندارد تهیه کنند.

همتا افزود: در حال حاضر طرح ارتقای سند کنترل ترافیک نیز در مهدهای کودک استان در حال اجرا است.


دسته بندي : استان مرکزی
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری استان مرکزی گفت: نشاط علمی و سیاسی حاکم بر مراکز دانشگاهی این استان در یک سال اخیر مرهون راهبردهای هدفمند و تدابیر کارگشای دولت در حوزه آموزش عالی است.

به گزارش خبر مرکزی ˈشکر الله حسن بیگیˈ در گفت و گو با ایرنا افزود: رویکرد دولت در یکسال اخیر اجرای راهبردهای زیربنایی در تقویت نقشه علمی دانشگاهها، بها دادن به پژوهش های کاربردی، اتصال مراکز آموزش عالی به بخشهای صنعت، خدمات و کشاورزی و ارتقای روحیه پرسشگری و تولید علم در بین دانشگاهیان بوده است.

وی بیان کرد: فضای دانشگاهی استان مرکزی در دولت تدبیر و امید پویا و بالنده شده و این مهم نمودی از فعالیتها و سیاستهای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار استان مرکزی خاطرنشان کرد: حوزه دانشگاهی بزرگترین سرمایه کشور در داشته های نرم افزاری و تربیت نیروی انسانی نخبه و ماهر است و باید اجازه داده شود که برنامه های دولت تدبیر و امید به طور کامل در شاهرگهای حیاتی دانشگاههای کشور جاری شود.

حسن بیگی اظهار کرد: نظام مند شدن و گسترش فعالیتهای تشکلهای دانشجویی و توسعه چارچوب فعالیتهای آنها و بالا رفتن ضریب تحمل و استفاده از ظرفیت های گفت وگو در دانشگاهها از جمله برنامه های کلید خورده در مراکز آموزش عالی است.

وی عنوان کرد: یکی از راهبردهای خوب دولت در ماههای گذشته تکیه بر مهندسی فرهنگی جامعه و تاکید بر اجرایی شدن آمایش آموزش عالی و فعال سازی مصوبات زمین مانده شورای انقلاب فرهنگی است.

وی اضافه کرد: مهمترین اولویت در حوزه آموزش عالی تکیه بر رشد اخلاقمداری و اجرای دقیق نقشه علمی با استفاده حداکثری از ظرفیتها است که شواهد، حرکت صحیح بر این اصول مهم را در دانشگاهها نشان می دهد.

حسن بیگی عنوان کرد: متاسفانه چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با وجود مهلت اندک از فعالیت وزیر علوم و فناوری طرح استیضاح وی را در مجلس شورای اسلامی عنوان کرده اند، هر چند که رییس جمهوری و شخصیتهای کشوری در مقابل اقدام نمایندگان مجلس حمایت قاطع خود را از فرجی دانا اعلام کرده اند.

وی بیان کرد: به نظر می رسد قوای کشور باید در راستای سیاستهای کلان نظام فرصت بیشتری را برای اجرای برنامه های وزرا فراهم کنند تا کشور از قدرت مدیریتی نیروهای خدوم خود محروم نماند.

هم اینک 14 دانشگاه دولتی، 13 دانشگاه پیام نور، 24 مرکز آموزش عالی علمی و کاربردی، 22 دانشگاه آزاد اسلامی و 10 دانشگاه غیرانتفاعی در استان مرکزی با بیش از 500 رشته دانشگاهی در مقاطع کاردانی تا دکترای تخصصی فعالیت دارند.

هم اینک 116 هزار و 916 داشجو معادل 10 درصد از جمعیت استان مرکزی در 83 مرکز آموزش عالی به تحصیل اشتغال دارند.


دسته بندي : استان مرکزی
تابستان فصل مسافرت و فراغت است، مردم کشور ما نیز این فرصت ارزنده را برای با هم بودن و داشتن لحظاتی خوش از دست نمی دهند، استان مرکزی نیز این روزها شاهد حضور مسافران تابستانی است که این منطقه را بعنوان مقصد سفر خود انتخاب کرده اند. مسافرانی که کوچه باغهای تفرش، باغ گل محلات، غار نخجیر و...را مقصد گردشگری خود انتخاب می کنند.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، موقعیت ممتاز استان مرکزی و قرار گرفتن آن در مرکز راه های ایران از گذشته های دور تاکنون تاثیر بسیار مهمی در تحولات تاریخی داشته است.

سابقه تاریخ و تمدن در این استان بر اساس پژوهش های باستان شناسی به هزاره دوم و سوم پیش از میلاد می رسد. که تپه های تاریخ و سنگ نگاره ها گواه آن هستند، این ظرفیت تاریخی عظیم در کنار تمامی زیبایی طبیعی و جاذبه های بکر این استان را مقصد مناسبی برای حضور گردشگران کرده است. روستاهای زیبا، غارهای اسرارامیز، سراب های دل انگیز و مساجد و مدارس  خانه های قدیمی همه انگیزه ایست برای گذراندن روزهایی در این استان.

استان مرکزی دارای آبادی های متعددی است که هر کدام در نقطه ای از استان با جذابیت و آداب و رسوم خود وجود دارد، آبادی هایی که در کنار مهمان نوازی اهالی آن دارای چشمه ها، سراب ها، امامزاده ها و ...است.

وفس در شمال غرب اراک با خانه های پله مانندش و کشتزارها و دامنه های زیبایش، انجدان در جنوب شرقی اراک با دامنه کوه های برف چاه و چشمه و غارهای زیبایش، کودرز در جنوب اراک با امامزاده عبدالله کودرز و دامنه های سرسبز کوه زرده، سرآبادان در شمال شرق اراک با دشت های وسیع لاله و جاده های پرپیچ و خمش، لنجرود با رودخانه بصری و تپه های تاریخی اش، چلسبان در شمال ساوه با کلیسای کوچک و جویبارانش در کنار آبادی هایی چون گرکان، نقوسان، آتشکوه، چال هما، آوه، ورچه، شهابیه، هزاوه و دلارام می توانند روزهای باطراوتی را برای اعضای خانواده ها و دوستان در زیر سایه سار درختان و جوشش چشمه هایشان به ارمغان بیاورند.

مسیرهای طبیعت گردی استان مرکزی

استان مرکزی دارای مسیرهای طبیعت گردی، دوچرخه سواری، کوه پیمایی و ارتفاعات بسیاری است که می تواند رضایت طبیعت گردان و گردشگران این بخش را جلب کند.

کوه شهباز در جنوب غربی اراک، فَشک به فَرک در شمال اراک، کویر میقان در شمال شرق اراک و هفتاد قله در غرب اراک از جمله مسیرهای دوچرخه سواری و ازبران به آسکین در شمال اراک، گوشه به واشه در در جنوب اراک و نقوسان به واشقان در شمال اراک از جمله مسیرهای کوهپیمایی این استان است.

همچنین ارتفاعات راسبند با ارتفاع سه هزار و 223 متر در شمال شهرستان شازند، قله شهباز با ارتفاع سه هزار و 388 متر در جنوب شهر اراک،  قله سِرو با ارتفاع سه هزار و 323 متر در نزدیکی روستای دستجرد، قله الاداغ با ارتفاع سه هزار و 210متر واقع در غرب شهر اراک، قله ولیجیا با ارتفاع سه هزار  176 متر در مرزهای استان مرکزی با استان قم، قله الوند با ارتفاع سه هزار و 56 متر در جنوب اراک، قله سفیدخانی با ارتفاع سه هزار و 118 متر در جنوب غربی اراک، هفتادقله با ارتفاع دو هزار و 732 متر واقع در شمال اراک و قله های اینچه قاره، نقره کمر، قله گوجه و شاه کیخسرو از جمله ارتفاعات استان مرکزی است.

استان مرکزی همچنین دارای غارها، آبشارها، سراب ها و چشمه های متعدد است و در کنار تمام این جاذبه های طبیعی دارای اماکن تاریخی و محوطه های باستانی است.

سنگ نگاره های تیمره در خمین یکی از آثار باستانی این استان است که طبق پژوهش های بعمل آمده وجود تمدن های اولیه در این استان را نمایش می دهد. شهر زیرزمینی ذلف آباد در نزدیکی فراهان یکی دیگر از آثار بجای ماده از گذشته های دور در استان مرکزی است.

بناي باستاني خورهه در شمال شرق شهرستان محلات

بناي باستاني خورهه در شمال شرق شهرستان محلات و در مجاورت روستاي خورهه واقع شده است و مجموعه بقایا و آثار  بجا مانده ابهامات زیادی را در خصوص قدمت، معماری، کاربرد و نوع استفاده از بنا را در بین مورخان و باستان شناسان داخلی و خارجی ایجاد کرده است.

آتشکده آتشکوه در نیم ور از دیگر آثار باستانی این استان است که زمانی یکی از آتشکده های معروف زرتشیان در جهان محسوب می شد. مسجد جامع ساوه، مسجد جامع شش ناو تفرش، نیم ور، خمین، مسجد جامع محلات، مسجد سرخ، مسجد و مدرسه علمیه سپهداری، امامزاده محمد عابد، امازاده های شهر آستان، امامزاده هفتاد و تن ساروق ، کلیسای مسروپ مقدس، بقعه پیرمراد و... از جمله آثار و اماکن مذهبی و دیدنی استان مرکزی است.

خانه امام خمینی در خمین، قلعه قیز در ساوه، خانه قدیمی دکتر قریب، قلعه تاریخی الویر، کاروانسرای باغ شیخ، قلعه آردمین، یمچه بازار خمین، قلعه کلاه فرنگی حاج وکیل، بازار سرپوشیده اراک، بازار محلات، خانه امیرکبیر در هزاوه، مدرسه سپهسالار، قلعه سالار محتشم از جمله بناهای تاریخی این استان است.

موزه گنبد چهارسوق، عمارت خاکباز موزه مفاخر استان مرکزی، موزه خط و نقوش و مردم شناسی تفرش، موزه مردم شناسی آشتیان، موزه حمام چهارفصل، موزه صنایع دستی استان مرکزی، موزه مردم شناسی قلعه سالار محتشم خمین، موزه سلطان آباد و... از جمله موزه های این استان است.

در میان تمام جاذبه ای استان مرکزی نباید از کوچه باغ ههای زیبای تفرش، سراب های شازند، پارک سرچشمه محلات، آب انبار بلور، کبوترخانه های خمین، پل دوآب و تالاب میقان غافل شد.

حضور 28 هزار نفر مسافر در استان مرکزی

مدیرکل میراث فرهنگی استان مرکزی در خصوص حضور گردشگران و مسافران تابستانی در استان مرکزی گفت: از آغاز دور دوم سفرهای تابستانی و با اتمام ماه مبارک رمضان تاکنون 28 هزار نفر مسافر در هتل ها، مجتمع های اقامتی و ستادهای اسکان آموزش و پرورش استان اقامت داشته اند.

سید محمد حسینی با بیان اینکه بازدید از موزه ها رایگان بوده است، افزود: در این مدت 10 هزار و 430 بازدید از سوی گردشگران از موزه ها و اماکن تاریخی استان صورت گرفته است.

وی ادامه داد: 21 هزار نفر نیز از جاذبه های طبیعی چون سرچشمه محلت، کوچه باغ های تفرش و محلات بازدید و همچنین هزار نفر نیز از محوطه های تاریخی ذلف آباد و خورهه محلات دیدن کردند.

حسینی همچنین از 33 بازدید نظارتی این اداره کل از رستوران های بین راهی، هتل ها، مهمانپذیرها و مراکز خدمات رسان داشته که خوشبختانه تاکنون تخلفی گزارش نشده است.


دسته بندي : استان مرکزی
مردم ایران اسلامی فریاد رسای مظلومیت تنیده شده در حقانیت فلسطین و مردم ستمدیده آن را به گوش سازمان‌های مدعی حقوق بشر و وجدان‌های آگاه و چشمان بیدار جهان می رسانند.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از شبستان در بیانیه شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان مرکزی به مناسبت فجایع رژیم صهیونیست اسرائیل در غزه آمده است، در یکماه اخیر وجدان های آگاه و دیدگان هوشیار، شاهد یکی از فجیع ترین نسل کشی ها و قتل وغارت های دژخیمان صهیونیست در طول تاریخ حیات منحوس خود است، کشتاری بی رحمانه و بی شرمانه علیه آورگان بی دفاع و مردم بی پناه و مظلوم غزه که نشان از ترس و درماندگی و استیصال صهیونیسم در مقابل مقاومت اسلامی و شجاعت مثال زدنی مردم بی دفاع و بی پناه غزه است.


اینک با مقاومت جانانه مردم بی‌پناه و مظلوم غزه در مقابل ددمنشی رژیم جلاد و کودک‌کش صهیونیستی، شاهد سومین شکست پی در پی، فضاحت‌بار و شرم‌آور رژیم غاصب صهیونیستی هستیم که باید به زودی سردمداران و عوامل مزدور آن به عنوان جنایتکاران جنگی مورد محاکمه قرار گیرند.


در ادامه این بیانیه آمده است، مردم خداجو و ظلم‌ستیز ایران اسلامی در خیزشی عظیم در تظاهرات ضد صهیونیستی جمعه این هفته همبستگی و حمایت همه‌جانبه خود را از مردم مظلوم غزه و آرمان آزادی قدس شریف به نمایش می‌گذارند و ضمن جلب توجه و بسیج افکار عمومی علیه صهیونیست ها، فریاد رسای مظلومیت تنیده شده در حقانیت فلسطین و مردم ستمدیده آن را به گوش سازمان‌های مدعی حقوق بشر و وجدان‌های آگاه و چشمان بیدار جهان رسانده و خواستار بازسازی مناطق تخریب شده و زیر ساخت های غزه شامل مساجد، مدارس، آموزشگاه ها، اماکن عمومی و منازل مسکونی و ارسال کمک های مالی، غذایی و دارویی به یاری ستمدیدگان و مظلومان غزه خواهند شد.


شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان مرکزی ضمن ابراز همدردی با مردم مظلوم و بی‌پناه غزه مقاوم و محکومیت نسل‌کشی و قتل‌عام عمومی غیر نظامیان بی‌‌گناه از مردم بصیر و همیشه در صحنه استان مرکزی دعوت به عمل می آورد تا پس از اقامه نماز عبادی سیاسی جمعه در مقابل میعادگاه های نماز جمعه سراسر استان، در تظاهرات ضد صهیونیستی، خشم و نفرت و انزجار خود را از این رژیم جعلی و کودک کش ، فریاد زنند.


در پایان آمده است،‌ راهپیمایی مردم مومن و انقلابی شهر اراک نیز پس از اقامه نماز جمعه، از مقابل مصلای بیت المقدس به سمت خیابان دانشگاه تا ابتدای خیابان سلمان فارسی برگزار خواهد شد.


دسته بندي : استان مرکزی
مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری مرکزی گفت: با توجه به هم‌جواری استان مرکزی با پایتخت و قرار گرفتن در محورهای مواصلاتی کشور قاچاق کالا در این استان به وضعیت قرمز رسیده است.
خبرگزاری فارس: قاچاق کالا در استان مرکزی به وضعیت قرمز رسیده است

به گزارش خبر مرکزی به نقل از فارس مسلم پورقاسمیان ظهر امروز در نشست شورای قاچاق کالا و ارز استان مرکزی افزود: در حال حاضر استان مرکزی به ویژه شهرهای ساوه و زرندیه به جایگاه امنی برای قاچاقچیان تبدیل شده است.

وی بیان کرد: امروزه قاچاق کالا بزرگ‌ترین خطر اقتصادی در مقایسه با تحریم‌ها و تهدیدها به شمار می‌رود، چرا که این واقعه بنیان اقتصادی کشور را نشانه گرفته است.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری مرکزی تصریح کرد: مبارزه با قاچاق دارو از سال 84 در کشور آغاز شد و با تلاش نیروهای بازرسی هم اکنون میزان تخلف در داروخانه‌های کشور به کمتر از یک درصد رسیده است.

پورقاسمیان ادامه داد: خوشبختانه با اجرای طرح تحول نظام سلامت قاچاق کالاهای پزشکی به میزان قابل توجه‌ای کاهش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: جلوگیری از ورود و عرضه مشروبات الکلی، داروهای تقلبی، کالاهای غیرمجاز و... از اهم برنامه‌های کاری این شورا محسوب می‌شود.

دبیر کمیسیون شورای مبارزه به قاچاق کالا و ارز استان مرکزی اظهار کرد: شهرستان‌های ساوه، دلیجان، شازند و اراک با توجه به قرار گرفتن در مسیر ترانزیت کشور به عنوان شهرهای سطح یک در ورود کالای قاچاق شناخته شده‌اند.

پورقاسمیان با اشاره به کمبود انبار در گمرک استان مرکزی افزود: در این راستا گمرک استان اقدام به اجاره دو هزار و 500 متر انبار کرده است که با این امر مشکل کمبود انبار به میزان قابل توجه‌ای کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: 33 دستگاه موتورسیکلت کشف شده در استان به دلیل عدم تقاضای واگذاری از سوی دستگاه‌های اجرایی در سال 91 و 93 به پایتخت کشور ترانزیت شده‌اند.

وی گفت: در راستای کاهش قاچاق کالا در استان به ارائه فرمولی نوین در این عرصه نیازمند هستیم و تلاش همه جانبه از سوی تمام دستگاه‌های استان ضروری است.

مدیرکل امنیتی، انتظامی استانداری مرکزی با اشاره به اینکه در چهار ماه نخست سال‌جاری نیز بیش از 400 پرونده قاچاق کالا در اداره تعزیرات به ثبت رسیده است، ادامه داد: از این تعداد 257 پرونده منجر به صدور حکم و 90 میلیارد ریال جریمه نقدی شده است که تا کنون 10 میلیارد ریال به حساب خزانه دولت واریز شده است.

پورقاسمیان اظهار کرد: تخلفات صنفی نیز در تیرماه سال جاری با صد درصد افزایش روبرو بوده که رسیدگی به این مهم به سازمان صنعت، معدن و تجارت واگذار شده است.

وی با تاکید بر اینکه کشفیات نفت کوره در مقایسه با سال گذشته صد درصد افزایش داشته است، افزود: میزان فرآورده‌های نفتی کشف شده در چهار ماه نخست سال جاری با 55 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 228 هزار لیتر است.

مدیرکل امنیتی، انتظامی استانداری مرکزی با اشاره به اینکه رویکرد نیروی انتظامی در مبارزه با قاچاقچیان کالا برخورد با دانه درشت‌ها است، خاطر نشان کرد: در تیرماه گذشته نیروی انتظامی استان بیش از 170 میلیارد ریال کالای قاچاق کشف کرده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است.

به گفته وی در سال گذشته بیش از 60 میلیارد ریال کالای قاچاق کشف شده توسط نیروی انتظامی، در مزایده‌های استانی به فروش رسیده که این مبلغ با گذشت یک سال به حساب ناجا واریز نشده است.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی نیز در ادامه با بیان اینکه قاچاق در حوزه حیات وحش رتبه سوم قاچاق را به خود اختصاص داده است، گفت: شورای مبارزه با قاچاق کالا باید در جلوگیری از خروج حیوانات کمیاب استان توسط قاچاقچیان جنوب کشور اهتمام ویژه‌ای داشته باشد.

امیر انصاری با بیان اینکه عرضه سلاح شکاری قاچاق نیز در استان رواج پیدا کرده است، بیان کرد: بعضا در برخی از روستاهای حاشیه مناطق حفاظت شده شکارچیان با اسلحه به کشتار حیوانات می‌پردازند که این امر باید در اسرع وقت کنترل و با متخلفان برخورد قانونی شود.

وی از شورای مبارزه با قاچاق کالا خواستار شد تا کالاهای مکشوفه مورد نیاز دستگاه‌های اجرایی را به دلیل قیمت بالای برخی از کالاها در راستای صرفه‌جویی در هزینه‌ها در اختیار آنان قرار دهند.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی نیز بهترین فرمول برای جلوگیری از قاچاق کالا را اجرای صحیح قانون دانست و اظهار کرد: قانون مبارزه با کالای قاچاق علاوه بر ابهامات موجود می‌تواند یک راه روشن در تدوین برنامه‌های شورا باشد.

سید کمال فدایی ‌فروتن ادامه داد: اتخاذ سیاست‌های اقتصادی صحیح نیز می‌تواند هم‌زمان با اجرای قانون دست‌یابی به اهداف شورای مبارزه با کالای قاچاق را محقق کند.

وی تصریح کرد: درحال حاضر هیچ‌گونه آمار دقیقی در حوزه جابه‌جایی کالا، عرضه کالا، صادرات و واردات و... در استان وجود ندارد و برخی از اقدامات این حوزه در هاله‌ای از ابهام صورت می‌گیرد.


دسته بندي : استان مرکزی
رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت خمین از وقوع آتش‌سوزی در یکی از کارخانجات تولیدکننده تصفیه روغن این شهرستان خبر داد.

به گزترش خبر مرکزی محسن بسارده در گفت‌وگو با فارس در اراک اظهار داشت: ساعت دو بامداد امروز یک واحد تولیدکننده تصفیه روغن در شهرک صنعتی این شهرستان دچار آتش‌سوزی شدید شد که با حضور به موقع نیروهای آتش‌نشان مهار و از وقوع یک حادثه ناگوار در این شهرک جلوگیری شد.

وی تصریح کرد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته علت این حادثه نقص فنی در سیستم تجهیزات کارخانه بوده که بررسی کارشناسان به منظور بررسی علت واقعی حریق در دست اقدام است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت خمین با بیان اینکه این آتش‌سوزی به خیابان‌های اطراف نیز کشیده شد، اما با حضور به موقع نیروهای آتش‌نشانی مهار شد، بیان کرد: خوشبختانه این حادثه هیچ تلفات جانی در پی نداشت، اما خسارت‌های مالی زیادی بر جای گذاشت.

بسارده افزود: با اعلام این حریق بلافاصله نیروهای آتش‌‌نشانی از ایستگاه خمین، شهرداری اراک، شهرداری محلات، شهر قورچی‌باشی و ایستگاه آتش‌نشانی خود شهرک به محل حادثه اعزام و بعد از دو ساعت عملیات از گسترش آن به دیگر نواحی جلوگیری کردند.


دسته بندي : استان مرکزی
معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری استان مرکزی از تشکیل کارگروه تخصصی و دائمی رسیدگی به مسایل خبرنگاران و راهبری عرصه اطلاع رسانی استان خبر داد.

به گزارش خبر مرکزی ˈشکر الله حسن بیگیˈ در گفت و گو با ایرنا افزود: در پی نشست ویژه روز خبرنگار و بیان معضلات متعدد صنفی عرصه رسانه، با دستور استاندار مرکزی ایجاد کارگروه ویژه برای ارزیابی و حل معضلات این صنف در دستور کار قرار گرفت.

وی عنوان کرد: نخستین نشست این کارگروه در هفته جاری برگزار می شود و اعضای دائمی آن مسوولان دستگاههای فرهنگ شامل فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، استانداری مرکزی، دادگستری، صنعت، معدن و تجارن، شورای بانکهای استان، راه و شهرسازی و نمایندگان رسانه های نوشتاری، دیداری و شنیداری استان مرکزی هستند.

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی استانداری استان مرکزی عنوان کرد: حوزه رسانه یکی از ارکان مهم در عرصه تصمیم سازی و پشتیبانی برنامه های توسعه محور استان است و حل مشکلات و دغدغه های صنفی خبرنگاران و حمایت های حرفه ای از آنها در پیشبرد امور استان اهمیت ویژه ای دارد.

حسن بیگی گفت: یکی از اهداف کارگروه مذکور ایجاد اتاق فکر رسانه ای و انتقال مسایل و نیازهای منطقه به مدیریت ارشد استان است.

وی بیان کرد: پیگیری تشکیل اتحادیه و تشکلهای صنفی در حوزه رسانه برای خبرگزاریها، عکاسان و تصویربرداران، فعال سازی خانه مطبوعات و اتحادیه نشریات محلی از دیگر اهداف این کارگروه است.

هم اینک 54 نشریه در استان مرکزی مجوز رسمی انتشار از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد که 42 نشریه فعال هستند.

12 نمایندگی نشریات سراسری و 21 دفتر خبرگزاری نیز در استان مرکزی فعالیت دارند.


دسته بندي : استان مرکزی

چهارمین میزگرد تخصصی دفتر خبرگزاری تسنیم استان مرکزی همزمان با روز خبرنگار و با عنوان "رسانه و خبر، جایگاه خبرنگاران" با حضور جمع کثیری از عکاسان خبری، خبرنگاران استان مرکزی و جمعی از مدیران روابط عمومی های استان برگزار شد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از تسنیم این میزگرد که در سه بخش ویژه عکاسان خبری، خبرنگاران و اهالی رسانه و نیز مدیران روابط عمومی برگزار شد به بررسی و تبیین جایگاه رسانه و مطبوعات و نیز آسیب شناسی این حوزه پرداخته شد.

در بخش دوم این میزگرد که با حضور فعالان رسانه ای از خبرگزاری های ایرنا، ایلنا، پانا، مهر، هفته نامه های امید استان، سماع قلم، سرچشمه، شمس و ماهک استان مرکزی برگزار شد، مسائل و موارد مربوط به حوزه کاری فعالان خبری و خبرنگاران در حوزه رسانه استان به بحث و بررسی و تبادل نظر گذاشته شد.

مدیر خبرگزاری ایرنا استان مرکزی: نبود اتحاد میان خبرنگاران استان آفت اساسی کار خبرنگاری است

مدیرخبرگزاری ایرنای مرکزی با اشاره به جایگاه و منزلت خبرنگاری‌درسطح استان مرکزی گفت: ریشه بسیاری از مشکلات موجود میان خبرنگاران استان به نبود اتحاد و انسجام درونی میان مجموعه آنها است و نخستین موضوعی که سبب جاگیری و اهمیت دهی به جایگاه خبرنگاری در سطح استان مرکزی می گردد قرار گیری درست یک خبرنگار در جایگاه واقعی کار خبری است.

علی حیدر شاه حسینی افزود: این مطلب به این معنا است که برای جاگیری صحیح حرفه خبرنگاری در سطح استان نخست شخص خبرنگار باید این کار را انجام دهد و تلاش کند که در سمت استاندارد یک خبرنگار قرار گیرد.

مدیر خبرگزاری ایرنا‌در استان مرکزی تصریح کرد: آنچه که سبب ارتقاء جایگاه خبرنگاری در سطح استان می شود به خود خبرنگار بستگی دارد و تهیه اخبار صحیح بر پایه فنون علمی و تخصصی مربوطه به خبر و جداسازی عناصیر تبلیغ و حاشیه ای از بدنه اصلی خبر راهی در راستای همین تغییر جایگاه است.

شاه حسینی با اشاره به عدم وجود تشکلی ویژه برای خبرگزاری ها گفت: نبود تشکل مربوطه به خبرگزاری به منظور حل مشکلات و بررسی آنها وهمینطور رفع نواقص موجود در کار سبب شده تا عمده ترین آفت مربوط به کار خبری به خود خبرنگاران استان بازگردد.

 

وی تصریح کرد: در حال حاضر شرایط موجود در استان حرکت تغییر گونه به سمت ارتقاء کار خبرگزاری و مطبوعات استانی است و لغو امتیاز شدن برخی روزنامه ها که از روزنامه بودن بودن تنها نام را یدک می کشیدند نشانه هایی از همین تغییرات است.

شاه حسینی با اشاره به توجه ویژه مدیریت سیاسی استان به کار خبر و نیز امر اطلاع رسانی گفت: خوشبختانه توجه ویژه مدیریت سیاسی استان به امر اطلاع رسانی و استفاده از حضور خبرنگاران در بیش تر برنامه ها و برقراری تعاملی دو سویه مدیریت سیاسی و مدیریت رسانه ای استان نوید چشم انداز مناسبی را در بحث کار خبری استان می دهد.

مدیر خبرگزاری ایرنای مرکزی تصریح کرد: با تغییر رویه کار خبرنگاران و تلاش به منظور افزایش کیفیت در کار خبری سبب می شود که رفته رفته نگاه مسئولان نیز به حوزه خبر تغییر یافته و با دید جدی تری به این حوزه بنگرند.

سردبیر خبرگزاری ایلنا استان مرکزی: هیچ قدمی برای برطرف شدن مشکلات خبرنگاران برداشته نمی شود

سردبیر خبرگزاری ایلنا استان مرکزی با اشاره به مشکلات خبرنگاران گفت: 14 – 15 سال است که کار خبری می کنم و تمام زندگی من وابسته به کارم است و از روزی که شروع کرده ام هیچ حرکت و قدمی که مشکلات قشر خبرنگار را حل کند برداشته نشده البته افرادی بوده اند که به سبب مشکلاتی که بر سر راهشان قرار گرفته نخواستند یا نتوانستند مشکلات را حل کنند.

مجید نیک عهد تصریح کرد: مشکلات همچنان پا برجاست و هرکس وارد این حرفه می شود باید با این مشکلات زندگی کند، اغلب مشکلات خبرنگاران مربوط به دو حوزه رفاهی و معیشتی، امنیتی و شغلی است که مشکلات معیشتی خبرنگاران شامل درآمدهای پایین بوده که بخش عمده ای از آن نتیجه اقدامات خود خبرنگاران است و برگردن مسئولان نیست.

وی افزود: در همه صنوف موجود اگر گران فروشی مرتکب شوند تعزیرات به سراغ آنها می رود ولی در کار خبری این برعکس شده است، بطور مثال ماخبرنگارانی داریم که آنقدر ارزان فروشی می کنند تا عزت خود و نشریه شان را رایگان در اختیار دیگران قرار می دهند و با این کار صلابت و ابهت کار خبری را به خطر می اندازند.

سردبیر خبرگزاری ایلنا استان مرکزی با اشاره به ارزش کار خبرنگار گفت: این عاملی می شود که دیگران خبرنگاران را دست کم بگیرند در صورتی که گاهی یک خبر ما دنیا را تکان می دهد، ارزش کار خبری بسیار بالا است، گاهی یک وزیر و یا یک استاندار با یک خبر جا به جا می شود، این ارزش باید حفظ شود.

نیک عهد تصریح کرد: بخشی از مشکلات مربوط به نحوه تعامل با خبرنگاران است که بلد نیستند چگونه با یک خبرنگار برخورد کنند، فکر کنم استانداری و دستگاه های متولی در هر صنف و رده باید یک دوره نحوه برخورد با خبرنگار را یاد بگیرند، مقدمات کار خبر این است که با یک خبرنگار چگونه رفتار کرد، وقتی محیطی امنیتی می شود نخستین کسی که از طرف پلیس، تجمع کنندگان مورد حمله قرار می گیرد خبرنگار است، اینها چیزهایی هستند که باید آموزش داده شود.

سردبیر خبرگزاری ایلنا استان مرکزی با اشاره به لزوم فعال سازی خانه مطبوعات استان مرکزی گفت: در استان مرکزی باید حداقل یک خانه مطبوعات داشته باشیم تا از خواسته های خبرنگاران حمایت کند، خواسته های رفاهی خبرنگاران را دنبال کند، در سراسر کشور تمامی اصناف دارای صنف هستند متاسفانه خبرنگاران این صنف را ندارند و تعطیل شده است امیدواریم خانه مطبوعات دوباره فعالیت خود را آغاز کند تا مشکلات این قشر حل شود.

نیک عهد تصریح کرد: بیمه خبرنگاران لاینحل مانده و این سبب از بین رفتن امید به آینده می شود، گاهی دستمزد های پایین خبرنگاران که حتی از یک چانه گیر نانوایی و کارگر ساختمانی پایین تر است سبب نمی شود که خبرنگار از ادامه مسیر باز ماند و با این که در معرض شدید ترین هجمه ها قرار می گیرد با عشق و علاقه کار خود را انجام می دهد.

وی افزود: نبود آموزش صحیح خبرنگاری و بی تجربگی اساتید این رشته، بی تجربگی برخی مدیرمسئولان، به انحراف رفتن برخی جراید از مشکلات این حوزه است که وزارت ارشاد باید قبل از صدور مجوز سوابق کاری مدیر مسئول را بررسی کنند، چگونگی پرداخت یارانه به مطبوعات از سوال های گذشته علامت سوالی در اذهان به وجود آورده که تاکنون جواب داده نشده، چگونگی دادن آگهی های دولتی به برخی نشریات با کارکرد صفر در استان مرکزی، وجود دید سیاسی در کار مطبوعاتی و خبرنگاری، فاصله گرفتن مردم از نشریات، افت تیراژ از دیگر مشکلات این حوزه است.

خبرنگار خبرگزاری پانا استان مرکزی: سازمان نظارتی و حمایتی به منظور احقاق حقوق خبرنگاران وجود ندارد

خبرنگار خبرگزاری پانا استان مرکزی با اشاره به جایگاه خبرنگاران در سطح استان مرکزی گفت: عدم وجود سازمان نظارتی و حمایتی که بتواند مطالبات حقوق خبرنگاران را پیگیری کند یکی از عمده ترین مشکلات آنان است از سویی دیگر در صف طویل خبرنگاران موجود در استان مرکزی عده محدودی از خبرنگاران را مشاهده می کنیم که هم چنان از قلم خود به عنوان صلاحی کوبنده در برابر کمبودها ونواقع موجود در جامعه استفاده می کنند و با درج نقدهای صریح و تند مخاطب را به چالش می کشانند و باید گفت که جدا از آن گروه که تمام خبرنگاری را در بحث گرفتن رپورتاژ خلاصه می کنند به رسالت اصلی و واقعی خود همچنان پایبندند.

شایسته سلامی افزود: شاید تنزل جایگاه خبرنگاری در سطح استان مرکزی به مواردی نظیر خروج نیروهای قدیمی و ورود هر روزه افراد جدید نیز باشد چرا که همین جابه جایی سریع جدیت را از حرفه خبر به دور می کند.

خبرنگار خبرگزاری پانا استان مرکزی تصریح کرد: عدم همبستگی که در کار رسانه ها و مطبوعات استان مرکزی مشاهده می شود سبب جدی تلقی نشدن آنان در نظر هریک از مسئولان استانی نیز می شود.

سلامی با اشاره به مشکلات مربوط به خبرنگاران استان مرکزی گفت: مشکلات بسیاری حرفه خبرنگاری را مرود تهدید خود قرار داده و در گروه اصلی آنها می توان به بحث مسکن، بیمه که جزء اصلی ترین حقوق یک خبرنگار است اشاره کرد.

 

وی افزود: سهل و آسان بودن به منظور ورود به این رشته حساس وپرمخاطره یکی از تهدیدات اساسی برای آینده این حرفه در سطح استان مرکزی که اگر چاره مناسبی برای آن اندیشیده نشود عواقب جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

خبرنگار خبرگزاری پانا استان مرکزی تصریح کرد:تازمانی که فرد، فرد خبرنگاران استان به زاویه های اصلی حرفه خود مشرف نباشند و با تمام وجود از آن دفاع نکنند انتظاری از سایر مسئولان استانی نیست.

سلامی با اشاره به انتظارات خبرنگاران از مسئولان استانی گفت: از مهم ترین انتظارات خبرنگاران ایجاد و راه اندازی سازمان حمایتی به منظور دفاع از حقوق خبرنگاران ونیز سازمان نظارتی که بر احقاق این حقوق رسیدگی کند در دریف مهم ترین خواسته های آنان قرار می گیرد.

وی افزود: قرار دهی چارت ویژه به منظور دریافت حقوق خبرنگاری و ایجاد امکانات اولیه که در تمامی شغل های اداری رایج است.

خبرنگار خبرگزاری پانا استان مرکزی تصریح کرد: شغلی که شاید گفتنش اغراق هم نباشد بعد از معدن سخت ترین شغل دنیا بوده اما برخلاف تمامی این سختی و مشقت ها حقوق و مزایا آن طور که باید رعایت  گردد نمی شود.

سردبیر هفته نامه امیداستان: تعدد و تکثر نشریات تنزل جایگاه مطبوعات را به دنبال دارد

سردبیر هفته نامه امیداستان با اشاره به موارد تهدید جایگاه خبرنگاری در سطح استان مرکزی گفت: در کشورما رسانه ها و مطبوعات استانی بیش تر تریبون ادارات بوده و قلم خود را به سمت و سوی جدای از خبرنگاری چرخانده اند البته شاید تمامی آنها در این دسته بندی شامل نگردند چراکه آنچه که سبب تنزل جایگاه خبرو خبرنگاری در سطح استان گردیده تعدد و تکثر نشریات موجود در استان است.

نصیر عالیخانی افزود: عدم جذب خبرنگاران واقعی در سیستم مطبوعات یکی از موارد مهم در تنزل جایگاه خبرنگاران در سطح استان مرکزی است.

وی تصریح کرد: البته پایین بودن میزان بسیار اندک دستمزد خبرنگاری و حق التحریر بودن آن سبب شده که در جذب خبرنگاران واقعی همچنان موفق عمل نکنیم.

عالیخانی با اشاره به نیاز تشکیل خانه مطبوعات گفت : خانه مطبوعات می تواند به عنوان یک تشکل صنفی که ضمن دفاع از حقوق جامعه خبری، فضایی را برای حل مشکلات اقتصادی خبرنگاران فراهم کند.

سردبیر هفته نامه امید استان افزود: عدم تخصص خبرنگاران و نبود فضای آموزشی مناسب برای به روز بودن اطلاعات و بالا بردن تجربه را یکی از آفت های مهم حرفه خبرنگاری محسوب می شود.

وی تصریح کرد: نشریات استان نیازمند تصمیم سازی برای پایش خروجی خبر و گزارشات است تا با این ابتکار هم فضای رقابتی برای بالا بردن توانایی خبرنگاران ایجاد شود و هم نشریات برتر را به عنوان الگویی برای نشریات دیگر در جهت بالا بردن اطلاعات و آگاهی از اخبار درست معرفی کند.

عالیخانی با اشاره به تغییر سیاست هایی که در روند اجرایی دیده می شود، افزود: امیدوارم با توجه به اقدامات استانداری و ارشاد استان و با از بین رفتن دغدغه های فکری و اقتصادی خبرنگاران و مشکلاتشان ، شاهد حفظ شان خبرنگاران و بالا رفتن جایگاهشان باشیم.

سردبیر هفته نامه سرچشمه: خبرنگاران مشهور اما گمنام هستند

سردبیر هفته نامه سرچشمه، با اشاره به اهمیت حرفه خبرنگاری و نگاه ویژه به این مهم اظهار کرد: لزوم داشتن تعهد و تخصص در کار خبرنگاری در سرلوحه امور قرار دارد و خبرنگاری مقدس است به معنای واقعی کلمه که در حال حاضر ورود به کار خبرنگاری بسیار ساده و آسان است.

محمد رجائیان افزود: خبرنگاری در زمره مشاغل سخت تعریف شده و بعد از کار در معدن دومین شغل سخت محسوب می شود و هر فردی که قلم و کاغذی در دست دارد نمی تواند وارد این عرصه شود و خود را خبرنگار معرفی کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر دسترسی به اینترنت و دنیای مجازی برای تمامی اقشار و افراد آسان شده که از این طریق به تمامی ابزار دسترسی دارند ولی مهم تنظیم و تبیین اخبار در راستای رشد و تعالی آن جامعه همسو با افکار و عقاید جامعه و مردم است.

رجائیان با اشاره به اهمیت مسئولیت مدیران و مسئولان در کشور و در استان گفت: خبرنگاران در ادوار گذشته حضور داشته و تا کنون با جدیت وظیفه اطلاع رسانی را انجام داده اند که مسئولان امروزه باید با نگاه حساس تر و ویِژه تری به خبرنگاران و کار این قشر بپردازند و مشکلات و چالش های موجود در این زمینه را مرتفع کنند.

وی افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان مرکزی تا کنون نتوانسته سیستم و شبکه ای در این راستا ایجاد کنند که اگر سایت سمان که ویژه خبرنگاران است آنالیز و بررسی شود تعداد اندکی خبرنگار که کار حرفه ای انجام می دهند شناسایی می شوند.

سردبیر هفته نامه سرچشمه تصریح کرد: خبرنگاران باید در رشته های دانشگاهی و همزمان کار عملی را در خبرگزاری ها و مطبوعات انجام دهند تا با کار حرفه ای آشنا شوند همچنین مصاحبه شوندگان نیز حرفه ای نیستند و سطح علمی در جامعه و در بین مصاحبه شوندگان و مصاحبه کنندگان بسیار پایین است.

رجائیان با اشاره به اینکه رسانه ها با یکدیگر همسو نیستند گفت: افرادی که سکان داری رسانه ها را بر عهده دارند دچار پراکندگی افکار و عقاید هستند و از تخریب یکدیگر در راستای رشد و اعتلای خود استفاده می کنند که اگر رسانه ها کار گروهی انجام دهند می توانند تمام مطالبات و خواسته های خود را از مدیران درخواست کنند.

وی افزود: مدیر رسانه های کارشناس می توانند در توسعه استان و نیز در انتخاب مدیران بومی و شایسته دخیل باشند و سرنوشت استان خود را تا حد زیادی رقم بزنند و از راههای قانونی و درست می توانند اعتراض و مطالبه به حق خود را خواهان شوند که در استان مرکزی مهمترین خواسته ایجاد و ارائه راهکار هایی در راستای کاهش آلودگی هوا است.

رجائیان با اشاره به اینکه خبرنگاری در هر جامعه ای از این دنیای خاکی تقدس خود را دارد گفت:  شاید آگاه سازی, اقشار مختلف جامعه از عموم تا خواص مهمترین دلیل مقدس بودن خبرنگاری باشد خبرنگاران با صفای باطن و خلوص نیت وبابرخورداری از تعهد فردی و اجتماعی با کوشش و جهد و جستجو و تحقیق با تحمل سختی ها و مرارتها و حتی گذشتن از مال و جان خود در جهت اگاه سازی تلاش می کنند.

وی افزود: خبرنگار راستین در جهت متحد سازی و دوری از تفرقه حرکت می کند از سویی مشکلات جان‌کاه مردم را به گوش مسوولان می رساند و از سویی مشکلات اجرایی را برای مردم بازگو می کند و مردم راتوجیه می کند تا مشکلات را درک کرده و در نتیجه همه با هم در راستای جامعه ای پیشرفته گام بردارند.

سردبیر هفته نامه سرچشمه تصریح کرد: خبرنگار مشهور است اما گمنام مشهور است چون همه اقشار جامعه مانند قشر کارگر  کشاورز و صنعتگر و پرستار و معلم و دانش آموز دانشجو و مسئول او را می شناسند وبه سوی او می آیند تا مشکلات خود را از طریق او به  گوش مسئولان برسانند.

مدیرمسئول هفته نامه سماع قلم: راه اندازی خانه مطبوعات وضعیت خبرنگاران را سامان می دهد

مدیرمسئول هفته نامه سماع قلم با اشاره به مشکلات فراوان موجود درحرفه خبرنگاری در سطح استان مرکزی اظهار کرد: وضعیت کنونی خبرنگاران در سطح استان مرکزی وضعیتی قابل بیانی نیست که بیش تر همین نامطلوب بودن وضعیت به عدم انسجام وهماهنگی خبرنگاران باز می گردد , راه اندازی و تشکیل خانه مطبوعات می تواند به وضعیت خبرنگاران سامان داده و سبب رسیدگی به مشکلاتشان شود.

محمود جودکی افزود: وجود شرایط اقتصادی نامناسب سبب افت کیفیت در بعضی مطبوعات استانی شده که پیشرفت همین موضوع جایگاه خبرنگاران را دست خوش تغییرات بسیاری کرده و روزنامه ها را از روزنامه به روزی نامه مبدل ساخته است.

مدیرمسئول هفته نامه سماع قلم تصریح کرد: به کارگیری مدیریتی قوی و منسجم وبا هماهنگی های لازم می تواند به افزایش جایگاه خبرنگاران کمک بسیاری کرده و از این تنزل بکاهد.

جودکی با اشاره به آفت های موجود در این حرفه گفت: آموزش ضعیف برای خبرنگاران مهم ترین آفت این حرفه بوده که عدم آگاهی بسیاری از خبرنگاران به تحصیلات آکادمیک این رشته زمینه ورود این آسیب را فراهم ساخته است.

وی افزود: با دارا بودن دو ظرفیت مناسب جهت کسب آموزش های لازم در زمینه تحصیلات آکادمیک خبرنگاری متاسفانه بیش تر نیروهای به کار گرفته شده دراین حوزه از سایر رشته های تحصیلی هستند.

مدیرمسئول هفته نامه سماع قلم تصریح کرد: عدموجود زمینه رقابت میان مطبوعات استانی زمینه رشد و پیشرفت وهمینطور کسب ایده های نو را از آنان گرفته است که اگر این امکان فراهم شود شاهد کیفیت در حوزه نشریان و مطبوعات استانی هستیم.

جودکی با اشاره به انتظارات خبرنگاران گفت: رعایت احترام حداقلی برای شاغلان مشغول در این حرفه یکی از مهم ترین خواسته های خبرنگاران است که با حفظ شان یک خبرنگار و اهمیت به حرفه او به عنوان یک شغل می توان بهبود بهره بری در کار خبری را در استان شاهد بود.

وی افزود: مسئولان و روابط عمومی خود را پاسخ گوی خبرنگار دانسته و به عنوان پل ارتباطی میان مردم به انها اعتماد کنند.
مدیرمسئول هفته نامه سماع قلم تصریح کرد: نبود صنف مهم و تاثیر گذار برای خبرنگاران موجود در استان یکی از معضلات اصلی آنان به شمار می رود.

مدیرمسئول هفته نامه شمس: توجه ویژه مسئولان به خبرنگار و رسالت خبری ضروری است

مدیر مسئول هفته نامه شمس با اشاره به مسئولیت خطیر حرفه خبرنگاری گفت: با توجه به مسئولیت و حساسیت خطیر پیشه خبرنگاری می طلبد که مسئولان نگاه جدی و ویژه ای به این قشر زحمت کش داشته باشند چراکه قلم و بیان دو ابزار بسیار مهم و اساسی بوده که در اختیار خبرنگاربوده که آنها نیز باید توجه داشته باشند،که از این دو ابزار در راستای اهداف و رضایت مندی خداوند بهر بگیرند.

وی افزود: خبرنگار باید به وجود خود بالیده و در انجام رسالت مهم خود کوتاهی نکرده و با نهایت ظرافت و دقت امور مربوطه را انجام دهد.

مدیر مسئول هفته نامه شمس تصریح کرد: خبرنگار باید توجه داشته باشد که به کارگیری درست دو ابزار ارزشمند وی می تواند عاملی در جهت ارتقاء و یا تنزل جایگاه و حرفه شغلی خویش باشد.

فخرالاسلام با اشاره به آزادی بیان و قلم خبرنگار گفت: هر خبرنگاری می تواند اندیشه، فکر و انتقاد خود را در ارتباط با مسائل مختلف جامعه مطرح کند اما آنچه که باید بسیار مورد اهمیت قرار گیرد رعایت موازین شرعی و حقوقی باشد.

وی افزود: اگر خبرنگار برداشت صحیحی از حرفه خود داشته باشد و بر اساس موازین و ابعاد قانونی و حقوقی آن حرکت کند نگاه مسئولان و نیز دستگاه ها به آن تغییر کرده و در جهت آنچه که از خبرنگار دریافت می کنند عکس العمل نشان می دهند.

مدیر مسئول هفته نامه شمس تصریح کرد: شاید آنچه که یک خبرنگار را هر روز به دنیای خبر می کشاند تنها فقط عشقو علاقه و نیز روح پرسشگر وی باشد و گرنه مزایا و میزان دستمزد دریافتی پایین و همینطور دیگر مشکلات دست و پاگیرشان نمی تواند مشوق آنان برای پیمودن این مسیر سخت و طاقت فرسا باشد.

فخر الاسلام با اشاره به دلسوزانه بودن کار خبری گفت: افزون بودن تعداد خبرنگاران و همینطور مطبوعه ها در سطح استان مرکزی نمی تواند سببی محکم بر خبرنگار بودن آنها باشد چرا که در مرحله نخست دلسوز بودن شرط اولیه این مسیر است.

وی افزود: در هر جامعه خبرنگاران جزء اقشار مهم جامعه محسوب می شوند چرا که رسالت سنگین آنان و همین طور سر وکار داشتن آنها با افکارعمومی جامعه آنان را به سربازان فرهنگی جامعه مبدل ساخته است.

مدیر مسئول هفته نامه شمس تصریح کرد: گاهی اوقات نیز مشاهده کردیم که نوشتن مقاله و یا نوشته ای سبب تغییر در سنوشت کشوری شده است که این موضوع اهمیت بالای کار خبری را نشان می دهد.

فخر الاسلام با اشاره به کمتر دیده شدن نقدهای اصولی در نشریات استانی گفت: در بعضی اوقات نیز حرکن نکردن بعضی نشریات در محور انتقادی و و عدم انتشار مشکلات موجود در جامعه به سبب برخی موانع سبب شده که نقدهای اصولی کمتر در نشریات استانی دیده شده و همین مطلب تهدیدی برای تنزل جایگاه مطبوعات و نیز خود خبرنگاران باشد.

وی افزود: اگر هریک از نشریات و مطبوعه های استانی ما به سمت کیفی شدن مطالب خود حرکت کنند و در مسیر این کیفی سازی از نیروهای زبده و برجسته این کار بهره بگیرند چشم انداز پیش رو می تواند امیدوار کننده باشد و در غیر این صورت باید با رسالت خبری و کار خبرنگاری صحیح و اصولی در استان خداحافظی کرد.

سردبیر هفته نامه ماهک: صدور کارت های یک شکل خبرنگاری خواسته جدی خبرنگاران است

سردبیر هفته نامه ماهک با اشاره به جایگاه خبرنگاران و حرفه خبرنگاری در سطح استان مرکزی گفت: صدور کارت یک شکل برای خبرنگاران برای ورود به تمامی ادارات یکی از خواسته های اساسی خبرنگاران سطح استان مرکزی است و عدم آشنایی خبرنگاران به رسالت های موجود در حرفه خبرنگاری سبب شده حرکتی سعودی به سمت کاهش این جایگاه انجام شود.

میثم مهرافشان افزود: در بعضی ادارات نیز به وضوح این تضعیف جایگاه دیده شده و آزردگی خاطر خبرنگار را به دنبال دارد.

وی تصریح کرد: عدم وجود صنف مربوط به روزنامه نگاران سبب شده که مشکلاتی اساسی در زیر مجموعه آنها به وجود آید که راه اندازی همچنین مکانی می تواند بسیاری از مسائل آنان را رفع کند.

سردبیر هفته نامه ماهک با اشاره به وضع قوانین صحیح و منسجم در ارتباط با بحث آگهی ها گفت: وضع قوانین لازم و منسجم در ارتباط با اعلام قیمت دقیق آگهی می تواند یاری کننده مطبوعات و خبرنگاران استانی باشد.

وی تصریح کرد: میزان پایین حقوق و دستمزد خبرنگاری سبب شده که انگیزه ای برای آنان باقی نگذاشته و بیش تر به عنوان شغل دوم به آن بنگرند.

مهرافشان با اشاره به انتظارخبرنگاران از مسئولان استانی گفت: خبرنگاران جزء اقشار کم توقع جامعه هستند که شاید توجه به سه موضوع توسط مسئولان بتواند آنان را به ادامه مسیر خبرنگاری تشویق کنند.

وی افزود: توجه به بحث فاکتورها، مشخص کردن وضعیت بیمه و مسکن خبرنگاران و درنهایت اعتماد به خبرنگار و کاری که انجام می دهد.

سردبیر هفته نامه ماهک تصریح کرد: خود خبرنگاران در وهله نخست باید اقدام به حل مشکلات کرده  و با اهمیت دهی به کار خود مسئولان را به منطور مرتفع کردن مشکلات تشویق کنند.

مهرافشان بااشاره به چشم انداز تعریف شده از خبرنگاری گفت: اگر وضعیت خبرنگاری و مطبوعات استان به همین ترتیب پیش رود نباید چشم انداز مناسبی را از کار خبرنگاری در سطح استان پیش بینی کنیم.

وی افزود: با توجه به صنعتی بودن استان و کسب افتخارات مختلف در حوزه های گوناگون ما  نیزبه عنوان صاحبان قلم و رسانه باید تمامی تلاش خود را داشته باشیم که سطح مطبوعات را نیز ارتقاء دهیم.

سردبیر خبرگزاری مهر استان مرکزی: انتظار داریم مانند دیگر کارمندان دولت دیده شویم

سردبیر خبرگزاری مهر استان مرکزی با اشاره به تلاش بیش از اندازه خبرنگاران گفت: خبرنگاری شغلی است که نه روز نه شب می شناسد روز تعطیل ندارد، با این وضعیت و شرایط کاری انتظار داریم تلاش ما دیده شود و مانند دیگر کارکنان دولت از زحمات ما قدردانی شود.

سمیه بصیرت تصریح کرد: خبرنگاران نیز مانند دیگر خدمتگزاران برای نظام زحمت می کشیم برای انقلاب تلاش می کنیم ولی آنطور که باید با ما برخورد نمی شود در حالیکه می گویند رسانه رکن چهارم نظام است و کار ما خبرنگاران مهم است ولی مشکلات ما حل نمی شود.

وی افزود: امکانات رفاهی خبرنگاران کم است و خانه مطبوعاتی نیز نداریم که بتوانیم از طریق آن خواسته ها را پیگیری کنیم، با توجه به هزینه های پزشکی خبرنگاران حتی از داشتن بیمه محروم اند و کسی به آن توجه نمی کند.

سردبیر خبرگزاری مهر استان مرکزی با اشاره به عوض شدن جایگاه خبرنگاری گفت: در چندسال اخیر جایگاه ها عوض شده  البته در همه جای کشور تقریبا وضع به همین گونه است ولی در استان مرکزی وضعیت بدتر است که بخشی از آن به خود خبرنگاران و عملکرد آنها بر می گردد که سبب سقوط جایگاه خبرنگاری شده اند.

بصیرت تصریح کرد: سبب دیگر سقوط جایگاه خبرنگاران به کوته فکری مدیران باز می گردد که دوست نداشتند عملکرد آنها رسانه ای شود زیرا هراس داشتند که مبادا مورد انتقاد قرار گیرند، قانونی برای دفاع از خبرنگار وجود ندارد.

وی افزود: پیگیری نفع شخصی آفتی است که در این حرفه دیده می شود همه خبرنگاران باید به یاد داشته باشند که همه در یک کشتی نشسته اند و نفع همه نفع من است و به دنبال تخریب نباشند، برخی خبرنگاران نیز بوده اند که به سبب شرایط اقتصادی و رفتار مدیران از این حرفه عقب کشیده اند باید از این گونه خبرنگاران حمایت شود تا به حرفه اصلی خود باز گردند.

سردبیر خبرگزاری مهر استان مرکزی با اشاره به لزوم هم اندیشی بین مدیران گفت: باید شأن خبرنگار حفظ شود و برای این کار باید همه ما هم حرفه ای ها بنشینیم و روی مسائل خود تمرکز کنیم و از این جایی که هستیم بالاتر رویم.

بصیرت تصریح کرد: دوست دارم روزی تیمی در استان از افراد حرفه ای خبرنگاری که فرا جناحی باشد و روزنامه ای تاسیس کنند که بین مردم جا باز کند و مردم مشتاق خواندن آن باشند.

گزارش از سمیه حبیبی و مهری کارخانه


دسته بندي : استان مرکزی
فرماندار شهرستان دورود گفت: قطره‌ای از حق آبه سد مروک دورود از استان مرکزی آزاد نمی‌شود.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از فارس ماشاءالله نعمتی ظهر امروز در جلسه شورای اداری شهرستان دورود با انتقاد از عملکرد برخی مسئولان استان مرکزی در رابطه با عدم رهاسازی حق آبه سد مخزنی مروک شهرستان دورود از سد بالا دست کمال صالح، گفت: پیگیری‌های مستمر از طرف نماینده مردم شهرستان در مجلس، استاندار و شرکت آب منطقه‌ای در خصوص حق آبه سد مخزنی مروک دورود از سد کمال صالح صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در بازدیدی که طی هفته گذشته به همراه استاندار از سد مروک داشته‌ایم، آورده سد کمال صالح استان مرکزی که در بالا دست سد مروک دورود قرار دارد متاسفانه به نقطه صفر رسیده و این برخلاف تعهدات مسئولان استان مرکزی است.

فرماندار شهرستان دورود یادآور شد: در اظهار نظری که وزیر وقت نیرو جناب آقای فتاح در زمان احداث سد کمال صالح داشته‌اند، اعلام کردند که سد کمال صالح احداث نمی‌شود، مگر اینکه حق آبه سد مروک دورود تامین شود، اما متاسفانه امروز شاهد این اتفاق نیستیم.

وی افزود: در ابتدا بنا بوده است، حداقل 30 درصد از این آب را رها کنند، ولی الان به نقطه صفر رسیده است و این در شرایطی است که طی آخرین اظهار نظر عجیب مسئولان استان مرکزی اعلام کرده‌اند که حق آبه سد مروک دورود از سر ریز کمال صالح تأمین می‌شود که به نظر می‌رسد، این اظهار نظر به یک شوخی بیشتر شبیه نیست و عملا هم امکان‌پذیر نیست، چراکه برابر اعلام نظر کارشناسان امور آب این امری غیر ممکن است.

نعمتی با بیان اینکه سد مروک چند سال قبل از سد کمال صالح عملیات ساخت آن آغاز شده است، یادآور شد: متاسفانه به دلیل کارشکنی‌هایی که از سوی برخی مسئولان استان مرکزی صورت گرفت و برخی مشکلات دیگر روند اجرایی این پروژه با وقفه مواجه شد.

* احساس خطر فاجعه زیست محیطی در منطقه

فرماندار شهرستان دورود خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین اطلاعاتی که در اختیار بنده قرار داده‌اند، نماینده مردم شهرستان در مجلس از وزیر نیرو سئوال کرده است و قرار است، وزیر در مجلس پاسخگوی این مشکل باشد.

این مقام مسئول یادآور شد: این سد با هدف تحت پوشش قرار دادن 5 هزار و 300 هکتار از اراضی کشاورزی منطقه و توسعه آبزی پروری و شیلات و همچنین توسعه بخش گردشگری و تغذیه مصنوعی آب‌های زیر زمینی پیش بینی شده است و اگر این روند ادامه داشته باشد، فاجعه‌ای برای مسائل زیست محیطی است.

وی افزود: این حق آبه از حقوق مسلم مردم ما است و امیدوارم با پیگیری‌های شرکت امور آب منطقه‌ای و همچنین اصحاب رسانه با تدبیر وزیر محترم نیرو حل شود.

 نعمتی متذکر شد: آب شرب دو شهر دورود و چالانچولان از همین پروژه تامین می‌شود و وقفه در آن مشکلات زیست محیطی به دنبال دارد.


دسته بندي : استان مرکزی
مدیرکل امور بانوان استانداری مرکزی با اشاره به اینکه شاخص‌های سلامت بانوان استان مرکزی از دیگر استانها بسیار ضعیف است گفت: درصد از جامعه زنان استان حداقل به یک بیماری مزمن مبتلا هستند که عامل اصلی آن بی‌تحرکی است.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از تسنیم از اراک، شکرالله حسن‌بیگی در دومین جلسه شورای ورزش همگانی و تفریحی استان مرکزی گفت: امروزه زندگی اجتماعی با صنعتی شدن و حرکت به سوی ابزار‌ آلات روبه‌رو است که با توجه به این رویداد روی آوردن به ورزش و توجه به سلامت روحی و جسمی بیشتر خودنمایی می‌کند.

وی افزود: باتوجه به منویات مقام معظم رهبری به مقوله ورزش این مهم بیانگر نوعی حرکت نمادین به منظور ترویج فرهنگ ورزش و نهادینه شدن ورزش همگانی در جامعه است.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری مرکزی تصریح کرد: توسعه فرهنگ ورزش همگانی علاوه بر تاثیرات مثبت در جسم افراد، انگیزه افراد و میزان رضایت آنان از کار و زندگی را افزایش می‌دهد.

حسن‌بیگی با اشاره به گسترش ورزش در تمامی مناطق به ویژه روستاها گفت: خوشبختانه امروزه شاهد گسترش ورزش در روستا‌ها و شهرهای کوچک هستیم که اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌ها گامی موثر به منظور ترویج این سنت حسنه در میان افراد ساکن در شهرها و روستاهای همجوار است.

وی افزود: درحال حاضر ورزش استان مرکزی در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد که برای ارتقاء این جایگاه تدوین برنامه‌های ورزشی و استفاده از ظرفیت های استان ضروری است.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری مرکزی تصریح کرد: همچنین تصمیمات این شورا باید در قالب استان باشد چرا که تمرکز بر روی مرکز استان اداره ورزش را از سایر ظرفیت های  شهرستان‌ها مغفول نگه می دارد و ورزش را با مشکلات متعدد مواجه می کند.

حسن بیگی با اشاره به استفاده از ظرفیت، توان مدیریتی و مدیریت جهادی در عرصه ورزش گفت: استانداری مرکزی‌، شهرداری و شورای اسلامی شهر اراک از ورزشکاران حمایت مادی و معنوی می کنند و در راستای ترویج این مهم گام های تاثیر گذاری را بر می دارند.

مدیرکل امور بانوان استانداری مرکزی: 20 درصد زنان استان بیماری مزمن دارند

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی نیز در ادامه این جلسه با اشاره به اینکه بانوان استان مرکزی در تمامی شاخص‌های سلامت در مقایسه با دیگر شهرهای کشور بسیار ضعیف هستند گفت: کمتر از 8 درصد از بانوان استان مرکزی ورزش می‌کنند و 20 درصد از جامعه زنان استان حداقل به یک بیماری مزمن مبتلا هستند که عامل اصلی آن بی‌تحرکی است.

فرجی با اشاره به اینکه هر حرکت ورزشی باید تحت نظارت مربی انجام شود تصریح کرد: در سطح شهر اراک فعالیت‌های ورزشی متعددی صورت می‌گیرد اما بیشتر اوقات به دلیل حرکات اشتباه ورزشی افزایش مولفه سلامت را در ورزشکاران حوزه ورزش همگانی شاهد نیستیم.

وی افزود: اجرای طرح ورزش همگانی کارمندان دولت با محوریت بانوان گامی موثر در انسجام ورزش‌های همگانی است که در این راستا پیشنهاد می‌شود مدیران دستگاه‌های اجرایی نهایت همکاری را با کارمندان خود برای برگزاری هر چه بهتر این طرح داشته باشند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی تصریح کرد:  ورزش نه تنها سبب سلامت جسم و شادابی روح می شود بلکه سلامت فکروذهن جوانان جامعه را تحت الشعاع خود قرار می دهد کمبود امکانات، ضعف مدیریت و هزینه بالای دوره های ورزشی همواره یکی از موانع بزرگ در راه ترویج فرهنگ ورزش در میان بانوان بوده است.

فرجی با اشاره به اینکه زنان 50 درصد جمعیت جامعه را تشکیل می دهند گفت: مسئولیت پرورش نسل آینده برعهده زنان جامعه بوده وباتوجه به توانمندی های زنان واهمیت حضورشان درعرصه های مختلف توجه به زیرساخت های ورزش زنان با رعایت مسائل فرهنگی و اجتماعی امری ضروری است.

وی افزود: در بیشتر شهرستان ها به دلیل نبود فضای کافی و تجهیزات مناسب این قشر عظیم در جامعه از داشتن فضای اختصاصی ورزشی و امکانات مناسب محروم هستند و از این رو سلامت آنان در معرض آسیب های جدی است.

مدیرکل امور بانوان‌وخانواده استانداری مرکزی تصریح کرد: اختصاص تنها ساعاتی از صبح به ورزش بانوان در اکثر مراکز‌ ورزشی استان از جمله مواردی است که تعداد زیادی از بانوان به آن معترض هستند و می گویند با این محدودیت بیشتردانش آموزان، دانشجویان و کارمندان نمی توانند از این فضاها استفاده کنند.

فرجی با اشاره بر لزوم توجه جدی بانوان به ورزش در راستای افزایش سطح سلامتی گفت: باید سالن های ورزشی به طور زوج و فرد تقسیم بندی شود تا بانوان نیز بتوانند به صورت آزاد در ساعات دلخواه به ورزش بپردازند.

وی افزود: سلامت نسل آینده در گرو سلامت بانوان جامعه است و تا زمانی که معضل کمبود سالن ها و ساعات استفاده از آن حل نشود، بسیاری از ورزشکاران مستعد استان از ورزش بی بهره می مانند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی تصریح کرد: اگر اعتبارات و امکانات مناسب در اختیار ورزش بانوان قرار گیرد، نایب ریئسان هیئت های ورزشی در هر بخش براساس تخصص انتخاب و وقت کافی برای وظایف خود اختصاص دهند، مشکلات تا حد زیادی حل می شود.


دسته بندي : استان مرکزی
وجود ریزگردها در اراک ساوه شازند هوای این شهرها را به مرز هشدار رساند.

به گزارش خبر مرکزی امیرانصاری، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفت‌وگو با ایسنا مرکزی، گفت: آلودگی هوای اراک وضعیت هوا در شهرهای اراک، شازند و ساوه در شرایط هشدار قرار گرفته است.

وی افزود: غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوای اراک در روز جاری به 47 واحد رسیده است که استاندارد این ذرات در هوا باید 35 میکروگرم بر متر مکعب باشد.

انصاری با اشاره به اینکه در 24 ساعت گذشته نیز غلظت این ذرات معلق در اراک 39 واحد بوده است گفت: منشاء اصلی این ریزگردها در اراک تالاب میقان بوده است و در حدود 30 درصد آن نیز غبارهای وارداتی است که چنین شرایطی را رقم زده است که البته به دلیل وزش باد به سمت استان مرکزی بخشی از ریزگردهای بیابان‌های مرکزی ایران نیز به سمت استان روانه شده که خود مزید بر علت شده است.


دسته بندي : استان مرکزی
نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی گفت: امکانات درمانی در استان مرکزی پاسخگوی نیاز بیماران نبوده و نیازمند توجه و مساعدت مسئولان در این امر مهم است.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از تسنیم از اراک، عباس رجایی در جریان بازدید از بیمارستان تامین اجتماعی امام خمینی (ره) اراک درباره توجه به زیرساخت‌های درمانی در استان مرکزی اظهار کرد: تقویت زیرساختهای درمانی در اراک نیازمند مشارکت فعالانه برخی وزارتخانه ها و سرمایه گذاری ویژه بخش خصوصی است و با توجه به اینکه وزارت نفت سه واحد کلیدی و بزرگ در استان مرکزی دارد رایزنی برای مشارکت این بخش در تقویت فضاهای درمانی ضرورت است.

وی افزود: کلانشهر اراک علاوه بر اینکه در مسیر تردد اصلی شمال به جنوب و شرق به غرب کشور قرار دارد و یکی از کانون‌های مهم صنعتی کشور است، نیازمند زیرساختهای قوی درمانی و امکانات پیشرفته تشخیصی و پزشکی است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت توجه به زیرساخت‌های درمانی استان مرکزی تصریح کرد: تقویت زیرساخت‌های درمانی در اراک نیازمند مشارکت فعالانه برخی وزارتخانه‌ها و سرمایه گذاری ویژه بخش خصوصی است و با توجه به اینکه وزارت نفت سه واحد کلیدی و بزرگ در استان مرکزی دارد رایزنی برای مشارکت این بخش در تقویت فضاهای درمانی ضرورت است.

رجایی با اشاره به اینکه به لحاظ آلودگی هوا در استان مرکزی مشکلاتی ایجاد شده و میزان بعضی از بیماری‌ها افزایش یافته گفت: برخی از دستگاه‌ها بایستی سرمایه‌گذاری ویژه‌ای در بخش بهداشت و درمان تخصیص دهند و وزارت نفت باید برای تکمیل و بازسازی بیمارستان در پالایشگاه و پتروشیمی شازند، احداث بیمارستان سوختگی و بازسازی بیمارستان ولیعصر(عج) کمک و سرمایه‌گذاری کند.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: بیمارستان ولیعصر (عج) اراک به عنوان مرکز حوادث و سوانح و بیمارستان مادر تخصصی استان مرکزی هر روز علاوه بر خدمات به مراجعان استانی پذیرای خیل بزرگی از بیماران استان‌های هم‌جوار بوده که نوسازی آن با وجود گذشت 8 سال به سبب کمبود اعتبار در هاله ای از ابهام است.

وی درباره رتبه استان مرکزی در حوزه سلامت افزود: رتبه استان در بخش سلامت 16 بوده که نسبت به گذشته 13 پله بالاتر قرار گرفته اما هنوز هم امکانات درمانی استان جوابگوی برخی نیازها نیست.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بیمارستان امام خمینی (ره) اراک در شرایطی که وضعیت فضاهای فرسوده بیمارستانی در حوزه دولتی محدودیت‌هایی را ایجاد کرده به خوبی در خدمات رسانی کیفی حاضر شده وبا تعامل مناسب این بخش با دانشگاه علوم پزشکی توانسته بخش بزرگی از مطالبات مردم در سلامت را پاسخگو باشد.

رجایی درباره نیاز حمایت سایر بخش‌ها در ساخت بیمارستان در استان مرکزی تصریح کرد: مصوبه دولت دهم در ساخت بیمارستان سوانح و سوختگی اراک نیز عملیاتی نشده و می طلبد که وزارت نفت با مشارکت موثر در تامین منابع ساخت بیمارستان ولیعصر(ع) و اختصاص بخش مناسبی از آن به خدمات سوانح و سوختگی مسئولیت اجتماعی خود را در قبال سلامت مردم این خطه انجام دهد.

وی درباره بیمارستان ولیعصر(عج) نیز گفت: برای بهتر کردن وضعیت این بیمارستان به دنبال نوسازی آن هستیم تا اینجا هم اگر سطح خدمات بالاتر رفته به خاطر تلاش‌های پزشکان و پرستاران بوده است.

نماینده مردم اراک در مجلس به دنبال دیدار و صحبت‌هایی که با بیماران بستری در بخش داخلی داشت افزود: بعضی از این بیماران به سبب مصرف خودسرانه‌ دارو و عدم رعایت بهداشت عمومی بستری شده‌اند، محدودیت‌ها را می‌دانیم، هزینه‌ها سنگین است ولی باید در حوزه پیشگیری و بهداشت گام‌های مؤثرتری برداریم‌.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قرار است در اراک یک بیمارستان جدید احداث شود گفت: باید برای نوسازی و تکمیل بیمارستان‌ها برنامه‌ریزی دقیقی انجام گیرد و در استان هم کادر پزشکی و پرستاری را تقویت و کمبودها را جبران کنیم.


دسته بندي : استان مرکزی
مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان مرکزی گفت: محصولات تنها تولید کننده لبنیات در استان مرکزی مطابق استانداردهای تعریف شده بوده و رد پایی از روغن پالم در این محصولات دیده نشده است.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، سید سعید میرنظامی ظهر روز شنبه با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران افزود: موضوع استفاده غیر مجاز از روغن گیاهی پالم در برخی فرآورده های لبنی که استفاده از این روغن در تولید آنها غیر مجاز است امروز بحث داغ کشور است و استان مرکزی نیز به واسطه سهمی که در تولید لبنیات کشور دارد رسالت بازرسی از تنها واحد تولید کننده لبنیات را در دستور کار خود قرار داده است.

وی ادامه داد: در بررسی های صورت گرفته و آزمایشات انجام شده در گذشته هیچگونه اثری از بکارگیری روغن پالم در محصولات تولیدی استان دیده نشده است.

مدیرکل استاندارد استان مرکزی با بیان این که طبق قانون موجود استفاده از روغن گیاهی پالپ در 8 محصول لبنی اعم از پنیرهای پروسس ، پنیرهای خامه ای، پنیرهای پیتزا به شرط درج استفاده از روغن گیاهی و درصد بکارگیری آن روی برچسب اطلاعات محصول مجاز است این در حالیست که بکارگیری این روغن در شیر و پنیرهای تازه ممنوع می باشد.

میرنظامی یادآور شد: در راستای اجرای طرح های نظارتی تا کنون مورد شکایتی از واحد تولید کننده لبنیات استان مبنی بر تولید غیر استاندارد محصولات نداشته ایم.

طلاهای غیر استاندارد زیر ذره بین اداره کل استاندارد

وی در ادامه از اجرای طرح کیفیت سنجی طلاهای موجود در بازار استان مرکزی خبر داد و گفت: این طرح با هدف کیفیت سنجی طلاهای عرضه شده در سطح بازار از نیمه دوم سال گذشته در استان مرکزی به اجرا در آمد و طی آن تا پایان سال 92 ، 238 قطعه طلا از بازار خریداری و مورد ارزیابی و سنجش قرار گرفت.

مدیر کل استاندارد استان مرکزی با بیان این که طلاهای ارزیابی شده خوشبختانه در بخش شناسه تولید مشکلی نداشته و تمامی نمونه ها دارای شناساسه بوده اند گفت: متاسفانه از آنجا که اکثر طلاهای عرضه شده در بازار استان مرکزی محصولات تولیدی استانهای تهران و اصفهان می باشد در نمونه های سال گذشته 12 درصد از طلاهای مورد سنجش از عیار اعلامی توسط فروشندگان کمتر بوده اند.

میرنظامی ادامه داد: این طرح در سالجاری نیز اجرا شد و طی آن تا کنون 510 قطعه طلا خریداری و مورد محک قرار گرفته اند که خوشبختانه از این تعداد سنجش صورت گرفته تنها6 درصد نمونه ها از عیار 745 تا 750 کمتر بوده اند.

مدیر هیچ واحد صنعتی بخاطر تولید غیر استاندارد فعلا در زندان نیست

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان مرکزی در ادامه با اشاره به گلایه برخی صنعتگران در خصوص حکم زندان برای صنعتگران فاقد پروانه استاندارد و تولید محصول استاندارد گفت: دفاع از حق مشتریان و مصرف کنندگان رسالت ذاتی اداره کل استاندارد و تحقیقات صنعتی است این در حالیست که علیرغم صدور رای علیه صنعتگران خاطی در حال حاضر هیچ مدیر واحد صنعتی بخاطر تخلفات خویش در زندان به سر نمی برد.

میرنظامی افزود: در بحث عایق های رطوبتی 16 مدیر واحد صنعتی مورد خطاب قرار گرفته اند این در حالیست که علیرغم صدور حکم زندان و جریمه برای مدیران صنعتی با توجه به ملاحظات قانونی تمامی این افراد با استفاده از تبصره های قانونی و مهلتی که دستگاه قضا برای اصلاح خطوط تولیدشان داده است آزاد هستند .

وی تاکید کرد: خسارتی که از محل تولید محصولات نامرغوب و غیر استاندارد متوجه مشتریان می شود گاهی اوقات با پرداخت جریمه تنها جبران پذیر نیست و سخت گیری اداره کل استاندارد امری ضروری در این باره است.

افزایش ضریب نفوذ استاندارد در جامعه ضروریست

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان مرکزی در ادامه با اشاره به ضرورت افزایش ضریب نفوذ استاندارد در جامعه گفت: خوشبختانه امروز مردم بیش از گذشته با استاندارد آشنا شده اند و این امر باعث شده تا توقعات مردمی از اداره کل استاندارد برای نظارت بر واحدهای تولیدی بیش از پیش بالا برود.

میر نظامی با بیان این که استاندارد برخلاف آنچه جامعه گمان می کند کاری لوکس نیست افزود: حضور گسترده بازرسان این اداره کل در قالب طرح طاها و نظارت بر کالاهای عرضه شده در بازار به واسطه حضور فیزیکی در بازار و نمونه برداری از کالاها بیانگر این مهم است.

وی نیروی انسانی کم را یکی از مشکلات فراروی این حوزه برشمرد و گفت: عدم وجود نیروی انسانی کافی یکی از چالشهای فراروی اداره کل استاندارد استان مرکزی است چرا که بافت صنعتی استان و گستردگی حجم تولیدات صنعتی نیازمند دقت نظر بیشتر اداره کل استاندارد بر فعالیت های صنعتی است.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان مرکزی با بیان این که عمدتا پرونده های حقوقی استان مرکزی در حوزه معرفی واحدهای متخلف به دستگاه قضایی بیش از سایر استانهای دیگر است افزود: اگر چه این اداره کل علاقه ای به معرفی واحدهای صنعتی به دستگاه قضایی استان ندارد اما رسالت خطیر اداره کل استاندارد در دفاع از حق مصرف کنندگان گاهی اوقات چاره ای جز برخورد قضایی با برخی از متخلفین پیش رو نمی گذارد.

میرنظامی تاکید کرد: استاندارد سازی مطالبه به حق مردم است و این مهم با شعار و سخنرانی محقق نمی شود .

وی ادامه داد: امروز تولیدی تولید استاندارد است که ملزومات قانونی خود را رعایت کرده و برای سود بیشتر با سلامت مردم بازی نکند.

مدیرکل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان مرکزی گفت: متاسفانه برخی واحدهای تولیدی سعی دارند با وجود نداشتن پروانه کاربردی استانداردو جعل نشان استاندارد به هر قیمتی در بازار حضور داشته باشند که استاندارد اجازه این کار را به آنها نمی دهد.


دسته بندي : استان مرکزی
جامعه پزشکی استان مرکزی روز شنبه در حمایت از مردم مظلوم غزه و برای اعتراض به جنایتهای رژیم اشغالگر اسرائیل؛ در کنار مقبره شهدای گمنام دانشگاه علوم پزشکی اراک تجمع کردند.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از ایرنا شرکت کنندگان در این تجمع با سردادن شعارهایی نظیر ˈ داعشی و تکفیری عوامل صهیونیستˈ، اسرائیل نابود است ، مقاومت پیروز استˈ، جنایت اسرائیل جنایت آمریکاست ˈ و ˈدشمن کرده ویران غزه مظلوم را ، به خاک و خون کشیده کودک معصوم را ˈ خشم و انزجار خود را از اعمال شنیع اسرائیل در غزه اعلام کردند.

نماینده ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی اراک دراین اجتماع گفت:اسرائیل تهدیدی جدی برای جهان اسلام است و جنایات اخیر این کشور در نوار غزه در نسل کشی و قتل عام غیرنظامیان بی سابقه بوده است.

حجت الاسلام ˈعلی اصغر غلامی نودهˈ افزود: به فرموده امام راحل مساله فلسطن، مساله مسلمانان جهان و تمامی انسانهای آزادی خواه است و باید با هوشیاری و حمایت مادی و معنوی از مقاومت فلسطین راه را بر زیاده خواهی اسرائیل بست.

وی توضیح داد: در جنایات اخیر صهیونیستها در نواز غزه یکهزار و 865 فلسطینی که اغلب آنان غیرنظامی بودند به شهادت رسیده اند و صدها کودک، 243 زن و بیش از یکصد سالخورده شربت شهادت نوشیده اند.

نماینده ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی اراک یادآور شد: عمق وحشیگیری صهیونیستها در ماه گذشته به اوج رسیده و مراکز امدادی ، بیمارستانها و مدارس را نشانه گرفته است که این مساله باید ضمن محکومیت جهانی از طریق دادگاه صالح بین المللی در محاکمه عوامل اسرائیل و امریکا دنبال شود.

در ادامه این تجمع یک قطعنامه هفت ماده ای در محکومیت جنایتهای اسرائیل در غزه قرائت شد.

درخواست اعزام نیم های پزشکی، دارو و تجهیزات درمانی به غزه، اعلام آمادگی مراکز درمانی ایران برای پذیرش مجروحان و توانجویان ، اعلام آمادگی برای حمایت مالی و فنی، آمادگی اعزام متخصصان پزشکی به غزه، راه اندازی تجهیزات بیمارستان صحرایی از جمله مفاد این قطعنامه بود.

در این قطعنامه تاکید شده است: قدرت صهیونیست ها پوشالی است و با مقاومت جانانه فلسطینی ها افکار عمومی جهان واقعیت را دریافته است و زمان آن رسیده که حصر ناجوانمردانه غزه با کمک مجامع بین المللی و خواست کشورهای اسلامی درهم شکسته شود.

اعمال غیر انسانی اسرائیل در غزه افکار عمومی مردم جهان به وِیژه ایرانیان را جریحه دار کرده است.


دسته بندي : استان مرکزی
مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مرکزی طی مراسمی با حضور سرپرست کمیته امداد امام خمینی(ره) کشور از سوی حسین انواری معرفی شد. در این مراسم محمدمهدی ناصری به مدت دو سال به عنوان مدیرکل کمیته امداد امام(ره) استان معرفی و از خدمات محسن ولیئی تقدیر شد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک ظهر پنجشنبه در این مراسم گفت: توجه به کرامت انسانی در راس همه امور و دستگیری از انسان ها است.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی با اشاره به نامه حضرت علی (ع) به مالک اشتر، افزود: بخشی از این خطبه توجه به ابعاد وجودی و شخصیتی انسان است.

وی با بیان اینکه توجه به ابعاد معنوی و شخصیتی و اخلاقی افراد، گفت: باید عزت و کرامت نیازمندان و فقرا مورد توجه قرار گرفته و به آنان در مسیر موفقیت کمک کنیم.

امام جمعه اراک با اشاره به اقدامات مطلوب کمیته امداد امام خمینی (ره) در استان مرکزی، اضافه کرد: امروز وظیفه همه اقشار جامعه دستگیری از نیازمندان است.

آیت الله دری نجف آبادی به حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی در غزه و کشتار زنان و کودکان بی دفاع، اظهار کرد: امروز وظیفه همه مسلمانان و همه جوامع انسانی حمایت از مردم مظلوم غزه است.

وی با بیان اینکه مجامع بین المللی بر روی حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی چشم بسته و می خواهند موقعیت خود را حفظ کنند، تصریح کرد: ملت های مسلمان با دفاع همه جانبه از مردم مظلوم و بی دفاع غزه انزجار خود را از حملات رژیم غاصب صهیونیست نشان داده و تا پیروزی فلسطین دست از تلاش برنمی دارند.

کمیته امداد حامی و پناهگاه نیازمندان است

 نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی، در این مراسم با بیان اینکه کارکنان این نهاد با صبر و بردباری در این مسیر گام نهاده و فعالیت های خدا پسندانه انجام می دهند، گفت: مستضعفان  قشر مستمند جامعه باید تحت حمایت این نهادها قرار گرفته تا فقرزدایی در جامعه به معنای واقعی انجام شود.

محمد ابراهیم رضایی با تاکید بر اینکه مدیران نقش موثری در این مسیر دارند، افزود: مستمری های که به این قشر داده می شود کافی نبوده و سقف نقدی پرداخت ماهیانه بیشتری باید برای آنان در نظر گرفته شود.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس با تمام قدرت کمیته امداد را حمایت می کند، اضافه کرد: باید به این قضیه توجه بیشتر شده و نیازمندان را با نگاه وسیعتری ببینیم.

 استاندار استان مرکزی نیز در این مراسم ضمن تقدیر از خدمات مدیر کل اسبق کمیته امداد امام خمینی (ره) استان مرکزی، گفت: تعیین مدیران اجرایی از هر دستگاه برای همان دستگاه کار با ارزشی است.

محمد حسین مقیمی با اشاره به اینکه در کمیته امداد کشور این امر محقق شده و افراد از سطوح پایین و با کسب تجربه به مسوولیت های عالی دست می یابند، اضافه کرد: این امر نشانه بهره وری از توانمندی افراد به معانی واقعی است.

وی با تاکید بر اینکه عدم بهره وری در بخش مدیریتی دستگاه های مختلف در کشور مشهود است، اظهار کرد: این مهم باید توسط دستگاه های دیگر نیز سرلوحه قرار گرفته و مدیران اجرایی هر دستگاه با آشنایی کافی از حوزه کاری خود انتخاب شوند.

مقیمی همچنین به توانمندی سازی افراد تحت حماین این نهاد تاکید کرد و گفت: محرومین و نیازمندان باید روش های خودکفایی و توانمند شدن را آموخته و در این مسیر گام بردارند.

وی با تاکید بر اینکه توانمند سازی بخشی از اقتصاد مقاومتی است، تصریح کرد: اقشار آسیب پذیر با توانمند شدن می توانند گروه های مقلد جامعه شوند و گام های در جهت اشتغالزایی و به کارگیری دیگر افراد را داشته باشند.

7 درصد جمعیت استان تحت حمایت این نهاد

محمدمهدی ناصری، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان مرکزی در این مراسم گفت: یکی از شاخصه های مدیریت تقدم کیفیت بر کمیت بوده که باید در اولویت فعالیت ها قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در استان مرکزی 11 هزار شغل توسط کمیته امداد اشتغالزایی شده است، گفت: 7 درصد جمعیت استان تحت حمایت این نهاد است و 7 درصد گوشت استان را افراد خودکفا در بخش دامداری تامین می کنند و این نشانه اشتغالزایی و خودکفایی است.

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان مرکزی به سیاست های کاری خود در این نهاد اشاره و ابراز امیدواری کرد: با مساعدت فعالان این عرصه و دستگاه های مختلف استان در این مسیر موفقیت های روز افزون در کمیته امداد اماخمینی (ره) استان مرکزی مشاهده شود.

گفتنی است، محسن ولیئی مدیرکل اسبق کمیته امداد امام خمینی (ره) استان مرکزی نیز گزارشی از فعالیت های چهار سال فعالیت خود در این نهاد ارائه کرد.

لازم به ذکر است، در این مراسم طی حکمی از سوی حسین انواری سرپرست کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور محمدمهدی ناصری به مدت دو سال مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان مرکزی شد و از خدمات محسن ولیئی مدیر کل اسبق این نهاد تقدیر شد.


دسته بندي : استان مرکزی
مدیر حوزه‌های علمیه در حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی حسینی‌پور را به عنوان مدیر حوزه علمیه استان مرکزی منصوب کرد.

به گزارش تسنیم و به نقل از مرکز خبر حوزه، مدیر حوزه‌های علمیه در حکمی حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی حسینی‌پور را به عنوان مدیر حوزه علمیه استان مرکزی منصوب کرد.

در حکم آیت‌الله حسینی بوشهری خطاب به حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی‌پور آمده است: نظر به سوابق ارزشمند حوزوی و تلا‌ش‌های خالصانه جنابعالی در امر حوزه‌های علمیه، شما را به عنوان مدیر حوزه علمیه استان مرکزی به مدت یک سال منصوب می‌کنم.

مدیر حوزه‌های علمیه در ادامه تاکید کرده است: امید است بر اساس مقررات و شرح وظایف مدیران استانی در راستای اهداف سلف صالح و مصالح عالیه حوزه علمیه، نسبت و رشد و گسترش فرهنگ غنی تشیع اقدام کرده و زمینه رضایت حضرت بقیه الله الاعظم(ارواحنا فدا) را فراهم کنید.

در پایان این حکم تصریح شده است: از علمای بزرگوار منطقه، مدیران و اساتید گرانقدر مدارس علمیه استان انتظار می‌رود با همکاری صمیمانه خویش جنابعالی را در این امر خطیر یاری کنند.


دسته بندي : استان مرکزی
مادر نخستین خبرنگار شهید استان مرکزی گفت: فرزندم در هنگام شهادت به دست منافقین در پاسخ به آنهایی که گفته بودند بگذار چشمانت را ببندیم تا یک بار شهید شوی، گفت: دوست دارم در راه خدا هزار بار شهید شوم.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از فارس اکرم دریابیگی بعد از ظهر امروز در مراسم تجلیل از خانواده شهید شاملو نخستین خبرنگار شهید استان مرکزی که در سالن جلسات فرماندهی انتظامی استان مرکزی برگزار شد، اظهار داشت: علی 18 سال بیشتر نداشت که داوطلبانه به عنوان خبرنگار هفته‌نامه سروش برای تهیه گزارش از حضور منافقین در منطقه کردستان راهی این مناطق شد.

وی تصریح کرد: علی بعد از مدتی فعالیت خبری در این منطقه، توسط منافقین شناسایی و دستگیر شد، 16 روز در اسارت بود و در نهایت هنگامی که پاسخش به همکاری با منافقین چیزی جز «نه» نبود، توسط آنان گلوله باران شد.

مادر نخستین خبرنگار شهید استان مرکزی ادامه داد: زمانی که خبر دستگیری علی را شنیدم، به همراه مادر یکی دیگر از رزمندگان که او هم به اسارت منافقین در آمده بود، راهی کردستان شدیم، می‌دانستم که پسرم اسیر شده، اما اینکه کجا بود، نمی‌دانستم، همه جا را به دنبال وی گشتم، عده‌ای واسطه شده بودند که از پسرم برای من خبری بیاورند، حدود 15 روز سرگردان بودم و لحظه شماری می‌کردم که از پسرم خبری بگیرم.

دریابیگی گفت: منافقینی که پسرم را اسیر کرده بودند، ما را شناختند، نزد ما آمدند و گفتند مادر علی شما هستید، گفتم آری، گفت شما به پسرت چه چیزی داده بودی که آن قدر جسور بود، گفتم برای چه این سئوال را می‌پرسی، او گفت 15 روز تلاش کردیم او را به جمع خود اضافه کنیم، اما قبول نکرد تا اینکه او را کشتیم.

وی ادامه داد: آن مرد به من گفت خواستیم چشم‌هایش را ببندیم، به او گفتیم بگذار چشم‌هایت را ببندیم تا یک بار شهید شوی، اما او در پاسخ گفت فرزندت در هنگام شهادتش به دست منافقین در منطقه کردستان در پاسخ به آنهایی که گفته بودند بگذار چشمانت را ببندیم تا یک بار شهید شوی، گفت‌ دوست دارم در راه خدا هزار بار شهید شوم، ولی دستان نجس شما به چشمانم نخورد و ما بدن او را تیرباران کردیم، حالا به ما پول دهید تا جنازه‌اش را تحویل بدهیم که در پاسخ به آنها گفتم من پولی به ظالم نمی‌دهم، جنازه‌اش را بعد از سه روز بدون اینکه پولی بدهم با قاطر از روستایی که در آنجا شهید شده بود، تحویل گرفتم و به خاک سپردم.

مادر نخستین خبرنگار شهید استان مرکزی تاکید کرد: پسرم در راه اسلام و انقلاب شهید شد و من امروز افتخار می‌کنم که فرزندم خبرنگار بود و در راه ترویج اسلام و آرمان‌های انقلاب به درجه رفیع شهادت نائل شد.

در این مراسم به همت نیروی انتظامی استان مرکزی از مادر شهید علی شاملو توسط سردار عزیز‌الله ملکی فرمانده انتظامی استان مرکزی تجلیل و قدردانی شد.


دسته بندي : استان مرکزی
دست اندازهای مطبوعات استان مرکزی تنها به یک یا دو مورد منتهی نمی شود. کپی های غیرمجاز، نبود سقف حمایتی برای خبرنگاران و مطبوعات استان مرکزی و سطح پایین دستمزدها چاله های عمیقی هستند که مسیر جاده خبرنگاری را در استان ناهموار کرده اند.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، هرساله در آستانه روز خبرنگار همه دست به قلم می شوند تا از مشکلات بگویند. 17 مرداد به عنوان روز اصحاب قلم و خبرنگار همه گلایه های یکساله را جمع می کنند و از گذشته و حال و آینده مبهم مطبوعات، رسانه و خبرنگار می نویسند. خبرنگاران محلی که در مقایسه با خبرنگاران کشوری با مشکلات بیشتری دست و پنجه نرم می کنند.

مدیر خبرگزاری ایرنای استان مرکزی نخستین مشکل رسانه ها را انتظاربی مورد حل مشکل خبرنگاران از بیرون می داند و به خبرنگار مهر می گوید: خبرنگاران برای حل مشکلاتشان چشم امید به خارج از مجموعه خود دوخته و منتظرهستند دستی از آستین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، استانداری یا سایر نهادها بیرون آید و این مشکلات را حل کند.

استان مرکزی فاقد خانه مطبوعات یا هر نهاد صنفی دیگری برای پیگیری مشکلات خبرنگاران

علی حیدر شاه حسینی با بیان اینکه استان مرکزی هم اکنون فاقد خانه مطبوعات یا هر نهاد صنفی دیگری برای پیگیری مشکلات شاغلان این حرفه و تلاش برای افزایش سطح رفاه آنان است اضافه می کند: این اصحاب رسانه هستند که باید پیش از هرکس دیگری، از خودشان بپرسند که چرا در این خصوص کاری نمی کنند.

وی ادامه می دهد: هر چند هیچ کس منکر حمایت های قانونی اداره ها و نهادهای مرتبط با رسانه ها نیست ولی  اگر دست اندرکاران رسانه ها خود نخواهند و گام های اصولی برندارند، برای بهبود وضعیت شان راه به جایی نمی برند.

مدیر مسئول روزنامه عطر یاس نیز با بیان اینکه مطبوعات ركن چهارم دموكراسي است پس باید منتقد قدرت و چشم بيناي جامعه باشد می گوید: در حال حاضر میرزا بنویس ها به جای خبرنگاران و روزنامه نگاران در حال افزایش هستند که این موضوع ریشه در عوامل گوناگونی دارد.

داود باقری ادامه می دهد: در ايران ما خبرگزاري و راديو تلويزيون خصوصي نداريم لذا خبرنگار ها هم طبق درخواست هايي كه از آنها صورت می گیرد درست مثل يك كارمند دولتي عمل مي كنند.

وی با تاکید بر اینکه ميزان توسعه يافتگي جامعه با ميزان درجه آزادي مطبوعات ارتباط مستقیم دارد خاطرنشان می کند: در سالهای اخیر با پدیده ای به عنوان "خبرنگار کاسب" مواجه بوده ایم که فقدان برنامه جدي در مديريت رسانه ها، نبود قانون مدون برای حمایت از خبرنگار حرفه ای، فقدان آموزش و فقدان توجيه اقتصادی برای بنگاههاي خبری به اين امر دامن زده است.

باقری آستانه نقدپذیری مدیران را پایین می داند و می گوید: در جوامع سنتی نقد منجر به دشمنی می شود چرا که مدیران از نقد مطبوعات برداشت های اشتباه می کنند و حاضر به اصلاح عملکرد خود نیستند.

عدم جسارت و جرات در رسانه های محلی موروثی شده است

سرپرست خبرگزاری تسنیم استان مرکزی نیز با بیان اینکه رسانه ها در مجموع جرات نقد برخی مدیران را ندارند می گوید: رسانه ها به خصوص رسانه های محلی جرات نداریم که از عملکرد ضعیف برخی مدیران شکایت کنیم یا حتی بگوییم چرا این مدیر بی تجربه باید برای این سمت حساس انتخاب شود.

مبین جلیلی ادامه می دهد: این مدیران با هزار اهرم فشار و اجبار و...می توانند جلوی نقد را بگیرند.

وی با تاکید بر اینکه این عدم جسارت و جرات نیز در رسانه های محلی موروثی شده است تصریح می کند: در این شهر عدم نقدپذیری میراثی است که از گذشتگان مطبوعات به ارث رسیده و در خبرنگاران و مطبوعات محلی درونی شده است.

محمد اسدی از خبرنگاران محلی استان مرکزی ضمن انتقاد از کپی های غیرمجاز از سوی همکاران رسانه ای به خبرنگار مهر می گوید: متاسفانه در مطبوعات دوره میرزانویسی را پشت سرگذاشته ایم و با پدیده ای به نام میرزا کپی کن ها مواجه هستیم.

همکاران پشت میزنشین دیگر حوصله میرزابنویسی هم ندارند

وی ادامه می دهد: همکاران پشت میزنشین دیگر حوصله میرزابنویسی هم ندارند و به کپی کردن آثار یکدیگر بسنده می کنند.

یکی از مدیران حوزه کشاورزی نیز با تاکید بر اینکه خبرنگاران ما کمتر محتوا ایجاد می کنند به خبرنگار مهر می گوید: البته این فقدانی است که همه ابعاد جامعه را گرفته و در حوزه حبرنگاران نیز رسوخ  پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: خبرنگاران ما (بیشتر محلی) کمتر در حوزه ای کار می کنند تخصص دارند یا حتی از پیش مطالعه نیز ندارند یا خیلی سطحی است.

ضعف مطالعاتی و حرفه ای خبرنگاران

این مدیر ادامه داد: این ضعف مطالعاتی و حرفه ای خبرنگاران را از نوع سوال هایی که درمصاحبه ها مطرح می کنند می شود فهمید.

وی با اشاره به اینکه باید روحیه تولید محتوا در کل کشور به ویژه در اصحاب رسانه بیشتر شود یادآور شد: خبرنگاران در وهله اول در حوزه خود مطالعه بیشتری انجام دهند تا بتوانند کارحرفه ای انجام دهند.

یکی از خبرنگاران نیز ضمن انتقاد از صحبتهای یک طرفه برخی از مسئولان می گوید: جسارت منجر به خطرات جدی برای خبرنگار می شود. ما وقتی در انتخابات هم فعالیت سیاسی می کنیم اگر بامشکل مواجه شویم به هیچ نهاد و ارگان یا صنف  نمی توانیم دلگرم باشیم چه برسد به جسارت در کار خبر، چه کسی از خبرنگار حمایت می کند؟

یکی از خبرنگاران نیز در گفتگو با مهر گفت: خبرنگاری در ايران كم درآمدترين و در عين حال سخت ترين شغل است. شغلی که علیرغم کارآمدبودن آن برای عموم، هنوز از سوی برخی نهادهای دولتی کلیت آن پذیرفته شده نیست.

انسیه بغدادی ادامه داد: تا انجا که میرزابنویس می شوی خوب است و آن مرزی که نقد می کنی بد است. تفاوتی هم نمی کند خبرنگار راست باشی یا چپ. همین که جرات  و جسارت داشته باشی که بنویسی حرفی از واقعیت را؛ این اهرمهای فشاراست که از خبرنگار حمایت می کند.

یکی از خبرنگاران محلی نیزگفت: هنوز خبرنگاران محلی برای گرفتن یک آمار ساده از پله های ادارات بالا و پایین می روند. هنوز که هنوز است تنها می توانند گزارش عملکرد "فقط مثبت" ادارات را در مطبوعه خود چاپ کنند. هنوز که هنوز است برای یک مصاحبه ساده باید از هزاران مرجع و فیلتر رد شوند.

یک قدم به راست، یک قدم مانده به چپ و مسیر مستقیم جاده خبرنگاری در استان مرکزی ناهموار است. ناهمواری که هرساله گفته می شود و تاکنون راه به جایی نبرده است.
.....

گزارش: سمیه بصیرت


دسته بندي : استان مرکزی
مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان مرکزی از کاهش 29 درصدی تلفات حوادث رانندگی در چهار ماه ابتدای سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
خبرگزاری فارس: کاهش 29 درصدی تلفات تصادفات در استان مرکزی

به گزارش خبر مرکزی به نقل از فارس غلام‌رضا مشرفی بعد از ظهر امروز در جلسه کمیسیون کاهش حوادث ناشی از تصادفات رانندگی استان افزود: در چهار ماه اول سال جاری میزان تلفات تصادفات درون شهری 19 درصد و تلفات تصادفات برون شهری 35 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است.

وی با بیان اینکه میزان تلفات تصادفات در حوزه روستایی در چهار ماه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است، گفت: متوسط تلفات چهار ماه در هفت سال گذشته 167 نفر است.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان مرکزی تعداد تلفات تصادفات برون شهری و روستایی در این مدت را بالغ بر 114 نفر عنوان کرد و افزود: این رقم در مقایسه با دو سال گذشته 31 درصد کاهش داشته است.

مشرفی نسبت تعداد تلفات به تعداد تصادفات در چهار ماه امسال را حدود 1.11 درصد ذکر کرد و بیان داشت: این نسبت نیز نسبت به سال گذشته که 1.28 درصد بوده کاهش 13 درصدی داشته است.

وی افزود: بر اساس آمار خودروهای سواری با 46 درصد و موتورسیکلت‌ها با 18 درصد بیشترین سهم تصادفات منجر به فوت را در استان نسبت به کامیون و تریلی با 7 درصد، وانت با 15 درصد، عابرین با 8 درصد و کامیونت با 4 درصد دارند.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان مرکزی میزان تلفات تصادفات در چهار ماه سال جاری را به تفکیک وضعیت متوفی 59 راننده، 9 عابر و 46 نفر سرنشین عنوان کرد و ادامه داد: 71 نفر از متوفیان تصادفات در چهار ماه امسال در محل حادثه و سه نفر در حین انتقال، 38 نفر در بیمارستان و دو نفر نیز در منزل فوت کرده‌اند.

مشرفی با بیان اینکه واژگونی خودرو سهم 34 درصدی در تصادفات چهار ماهه ابتدای امسال را در استان دارد، افزود: 53 درصد تصادفات وسیله با وسیله و 8 درصد تصادفات وسیله با عابر است.

وی حجم تردد خودروها در طی تعطیلات عید سعید فطر (6 تا 10 مرداد) در استان مرکزی را یک میلیون و 710 هزار و 749 تردد عنوان کرد و بیان کرد: این میزان تردد معادل 3.1 درصد از کل تردد کشور است و استان مرکزی از لحاظ حجم تردد در این ایام در رتبه 11 قرار داشت.

مشرفی اظهار داشت: میانگین سرعت در این ایام در استان 95 کیلومتر در ساعت بوده و از این نظر نیز استان مرکزی رتبه سه در نسبت به میانگین سرعت کشوری که 83 کیلومتر بوده دارد.

مدیرکل حمل و نقل و پایانه‌های استان مرکزی بیان کرد: در حال حاضر نیز 22 دوربین نظارت تصویری در راه‌های استان وجود دارد که امکان دسترسی پلیس راه نیز به تصاویر دوربین‌ها با پیگیری‌های لازم فراهم می‌شود.

رئیس پلیس راه استان مرکزی نیز در این نشست با اشاره به اینکه مرحله اول طرح تابستانه از 21 خرداد ماه آغاز و تا ابتدای ماه مبارک ادامه داشت، گفت: مرحله دوم طرح تابستانه نیز از 7 مرداد ماه هم‌زمان با عید فطر آغاز شده و تا 2 مهر ماه نیز ادامه دارد.

سرهنگ مهدی حسنی افزود: متأسفانه در روز اول این طرح با آغاز سفرها 8 نفر تلفات ناشی از تصادفات در استان داشتیم.

وی خواستار تعامل و همکاری بیشتر دستگاه‌ها و امکان استفاده از توان و امکانات سایر دستگاه‌ها در کنترل و نظارت و کاهش حوادث ناشی از تصادفات شد.

حسنی خاطر نشان کرد: در سال گذشته روزانه 15 دستگاه خودروهای سایر دستگاه‌ها جهت کنترل نامحسوس در اختیار پلیس راه قرار می‌گرفت که متأسفانه امسال این مهم محقق نشده است.

به گفته وی امکانات و نیروی‌های پلیس ‌راه به تنهایی در کاهش تلفات موثر نیست و تعامل و همکاری دستگاه‌ها در افزایش ضریب ایمنی و کاهش تصادفات نقش به سزایی دارد.


دسته بندي : استان مرکزی
سندچشم انداز دفتر خبرگزاری بین المللی تسنیم در استان مرکزی، با حضور مدیران و مسئولان ارشد و اجرایی استان مرکزی پیش از ظهر امروز رونمایی شد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از تسنیم این مراسم پیش از ظهر امروز با حضور مدیران ارشد استان مرکزی و مدیران کل و اجرایی استانی در سالن جلسات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی برگزار شد.

سندچشم انداز خبرگزاری بین المللی استان مرکزی، ظرف مدت 6ماه کارعلمی و تحقیقی تیم 5نفره از اساتید دانشگاهی و محققان در سیزده بند کلی تدوین و آماده شده است.

در این مراسم، علاوه بر رونمایی از این سند طرح "خبریاوران" نیز برای نخستین بار در استان مرکزی اجرا شد و از حامیان عرصه فرهنگ رسانه تقدیر و تجلیل به عمل آمد.


دسته بندي : استان مرکزی
طی مراسمی با حضور معاون تربیت بدنی و سلامت وزرات آموزش و پرورش، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، استاندار مرکزی و جمعی از مسئولان شهریار فولادوند به عنوان مدیر کل آموزش و پرورش استان مرکزی معرفی و از زحمات سیف الله کریم زاده تقدیر شد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک ظهر سه شنبه در این مراسم گفت: آموزش و پرورش بزرگترین کانون تعلیم و تربیت کشور است.

 آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش خانه ولایی و ملی همه افراد جامعه است، افزود: کشور جمهوری اسلامی ایران از نظر تعلیم و انسجام، بسیار کارآمد و آموزش و پرورش نیز در این راستا نقش والایی را ایفا کرده است.

وی با بیان اینکه  آموزش و پرورش یکی از بزرگترین سرمایه های ملی نظام اسلامی و انقلاب کشور است، گفت: همه ی افراد جامعه به ویژه مسوولان باید در جهت دستیابی به اهداف متعالی این اداره گام بردارند.

امام جمعه اراک ادامه داد: نظام آموزش و پرورش پیرامون اهداف و آرمان های بلند مدت خود در زمان های گذشته تلاش های زیادی کرده و اکنون به برکت امام و شهدا به اهداف خود دست یافته است.

آیت الله دری نجف آبادی با تاکید بر حرکت آموزش و پرورش به سمت و سوی اهداف متعالی خود با همکاری همه دستگاه های اجرایی، اضافه کرد: آموزش و پرورش به عنوان بزرگترین دستگاه تربیتی، وظیفه خطیری در تعلیم و تربیت آینده سازان این مرز و بوم دارد.

وی با بیان اینکه استان مرکزی استان علما، دانشمندان و بزرگان است اظهار کرد: در این استان همه باید دست به دست هم داده و آموزش و پرورش به بهترین شکل در جهت اهداف عالی و متعالی خود پیشروی کند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به اینکه مدیریت منابع انسانی در تمام دنیا از حساسیت ویژه ای برخوردار است، اضافه کرد: بحث منابع انسانی نباید سیاسی شود و برای دستیابی این مهم باید تلاش کنیم.

آیت الله دری نجف آبادی با بیان اینکه آموزش و پرورش از ظرفیت بالایی برخوردار است، تصریح کرد: آموزش و پرورش استان مرکزی باید آگاه، با انگیزه و با ایمان باشد و در سراسر کشور در همه ی زمینه ها مطرح شود.

استفاده از تجربیات بزرگان از اهمیت بسزایی برخوردار است

محمد حسین مقیمی، استاندار مرکزی نیز در این مراسم،  با اشاره به نقش بی بدیل آموزش و پرورش در گسترش مباحث فرهنگی، افزود: آموزش و پرورش نیازمند فضای کافی بوده و در چند سال اخیر این مهم با کمک خیرین مدرسه ساز محقق شده است.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی های تربیتی، پرورشی، فرهنگی و علمی باید در آموزش و پرورش بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد، گفت: در استان باید استفاده کافی از تجربیات بزرگان دریافت و امور پرورشی، مباحث علمی و بالا بردن سطح علمی دانش آموزان در اهم فعالیت ها قرار گیرد.

استاندار مرکزی با اشاره به خدمات خالصانه مدیرکل اسبق آموزش و پرورش استان مرکزی، اضافه کرد: ایشان یکی از مدیران با ارزش، فعال و برنامه ریز در سطح استان بود و خدمات شایسته ای را در طول خدمت خود ارائه کرد.

مقیمی با تاکید بر اینکه ما به دنبال توسعه فرهنگی و توجه به مسائل فرهنگ عمومی در سطح جامعه هستیم، اظهار کرد: باید به آموزش و پرورش برای میسر شدن این مهم بها داده شود.

وی اضافه کرد: جوامعی که پیشرفت کردند به قله های بلند و رفیع دست یافتند به آموزش و پرورش و فرهنگ عمومی افراد اهمیت دادند و این مهم باید در استان مرکزی دنبال شود.

استاندار مرکزی ادامه داد: در هر سه دوره ابتدایی، دوره اول متوسطه و دوره دوم متوسطه که دانش آموزان در مقاطع  حساسی از زندگی خود قرار دارند، آموزش و پرورش نقش بسیار تعیین کننده ای را در افراد ایفا می کند.

مقیمی با بیان اینکه اکنون با چالش های اجتماعی متعددی مواجه هستیم، تصریح کرد: نقش آموزش و پرورش تعیین کننده و سنگینتر شده و باید در این راستا برنامه ریزی های موثری داشته باشد.

به گزارش خبر مرکزی پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید عده ای از فرهنگیان خواستار تغییر مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی شده بودند.


دسته بندي : استان مرکزی
سرپرست معاونت فرهنگی وهنری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان مرکزی گفت: تنها دو سایت اجتماعی در این استان مجوز قانونی فعالیت را کسب کرده اند.

به گزارش خبر مرکزی ˈ مجید محمودی ˈ در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس آمارهای موجود تاکنون 40 سایت فعال در زمینه مسائل فرهنگی و اجتماعی در استان مرکزی شناسایی شده اند و حتی ممکن است تعداد آنها بیشتر هم باشد.

وی ادامه داد: از این تعداد 21 مورد وبسایت و بقیه وبلاگ هستند که براساس آیین نامه وزارت ارشاد اسلامی باید تمامی آنان تا آخر شهریور ماه سال جاری برای دریافت مجوز اقدام و در غیر این صورت با معرفی به مراجع قضایی برای تعطیلی آنها اقدام خواهند شد.

سرپرست معاونت فرهنگی هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان مرکزی با بیان اینکه قبلا مجوز فعالیت سایت های اجتماعی تنها با مراجعه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تهران صورت می گرفت خاطر نشان کرد: هم اکنون صاحبان این سایت ها با مراجعه به آدرس اینترنتی http://e-rasaneh.ir می توانند پایگاه خبری خود را ثبت قانونی کنند.

محمودی افزود: سایت های اجتماعی استان مرکزی با کسب مجوز قانونی و تحت پوشش قرار گرفتن علاوه بر در دسترس بودن از مزایا و حمایت های این اداره کل بهره مند خواهند شد.

وی با بیان اینکه بیشتر سایت های اجتماعی استان در زمینه خبرهای تحلیلی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی فعال هستند افزود: افزایش و فراوانی سایت های اجتماعی نشان از سواد رسانه ای جامعه و آگاهی بخشی بیشتر به مردم است.

وی یادآور شد: بر اساس شیوه نامه نظارت بر سایت ها و خبرگزاری ها در تارنمای این نشریه ها باید نام صاحب امتیاز، مدیر مسئول و نیز زمینه فعالیت در بخشی با عنوان ˈ شناسنامه ˈ یاˈ درباره ما ˈ در محل ثابت درج شود.

سرپرست معاونت فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی ادامه داد: خبرگزاری ها موظفند مطالب خود را به طور مستمر و با درج شماره و زمان جداگانه منتشر کنند و درج منابع اخبار در خبرگزاری ها الزامی است.

محمودی اظهار کرد: ترجمه تمام یا قسمتی از مطالب نشریه و خبرگزاری و انتشار منظم آن به طور جداگانه و با رعایت مندرجات پروانه انتشار بلامانع است و نقل آن قسمت از اخبار، مطالب یا تصاویر نشریات و خبرگزاری ها که موجب آ0ن توقیف، لغو پروانه یا پالایش شده، ممنوع است.

وی خاطر نشان کرد: نشریات جز در مورد اخلال به مبانی، احکام اسلام، حقوق عمومی و خصوصی آزاد هستند.

سرپرست معاونت فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد استان مرکزی ادامه داد: نشر مطالب الحادی و مخالف موازین اسلامی و ترویج مطالبی که به اساس جمهوری اسلامی لطمه وارد کند، اشاعه فحشا و منکرات و انتشار عکس و تصاویر و مطالب خلاف عفت عمومی، تبلیغ و ترویج اسراف و تبذیر، ایجاد اختلاف بین اقشار جامعه توسط نشریات ممنوع است


دسته بندي : استان مرکزی
رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان مرکزی با اشاره به اینکه مصلاها و مساجد جامع استان میزبان نمازگزاران عید سعید فطر هستند گفت: نماز عید سعید فطر در 24 نقطه استان مرکزی برگزار می شود.

به گزارش خبر مرکزی حجت الاسلام محمد حاجی پور در گفتگو با مهر افزود: در روز عید سعید فطر مسلمانان در اجتماعی بزرگ گرد هم آمده و با تبریک و شاد باش به یکدیگر به اقامه نماز عید فطر و حمد و ثنای الهی به  برکت توفیق یکماه روزه داری را به درگاه الهی به جای می آورند.

وی با بیان اینکه حضور یکپارچه مردم مسلمان همچون مسلمانان دنیا در نماز عید سعید فطر نشان از وحدت و همدلی مسلمانان است، ادامه داد: این وحدت و همدلی خواری بر چشم دشمنان و کوردلان است.

رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان مرکزی اضافه کرد: نماز عید سعید فطر در شهر اراک ساعت 7:30 صبح روز عید، در مصلای بیت المقدس به امامت آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی،  نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک اقامه می شود.

حاجی پور افزود: مردم از ساعت اولیه صبح در مصلاها و مساجد جامعه شهر خود حاضر شده و پس از خطبه های نماز توسط امام جمعه شهرستان خود به اقامه نماز عید بندگی می ایستند.

اعزام تیم های رصدی به ارتفاعات استان

مسئول ستاد استهلال استان مرکزی در بخش دیگری از سخنانش به اعزام دو تیم برای رویت هلال ماه خبر داد و گفت: این دو تیم از امروز همزمان با بیست و نهم ماه مبارک رمضان به امکانات و تجهیزات مجهز برای رویت هلال ماه شوال به ارتفاعات استان اعزام شدند.

حجت الاسلام حاجی پور تصریح کرد: تیم های رصدی بعد از رویت هلال ماه، این امر را بر اساس مستندات علمی به این ستاد اعلام کرده و ما نیز آن را به دفتر رهبر اعلام کردیم.
 


دسته بندي : استان مرکزی
رئیس پلیس آگاهی استان مرکزی گفت: ۵محموله ۵ میلیاردی لوازم التحریر قاچاق در عملیات ماموران اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی استان مرکزی کشف و ضبط شد.

به گزارش خبر مرکزی سرهنگ رضا احمدی در گفت‌و‌گو با تسنیم  با اشاره به کشف 5 محموله به ارزش بیش از 5میلیارد ریال لوازم التحریر قاچاق در استان  مرکزی اظهار کرد: در تداوم طرح مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان مرکزی، ماموران اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی استان در عملیات هایی جداگانه موفق به توقیف 5 محموله لوازم التحریر قاچاق به ارزش 4 میلیارد و 635 میلیون ریال شدند.

وی افزود: در مهم ترین این عملیات ها، ماموران اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی استان مرکزی در تحقیقاتی گسترده از جابه جایی محموله بزرگ قاچاق کالا از محورهای مواصلاتی استان مطلع شدند و با اقدامات کنترلی و برنامه ریزی دقیق، خودروی حامل کالای قاچاق را در جاده ازنا خمین شناسایی و متوقف کردند.

رئیس پلیس آگاهی استان مرکزی تصریح کرد: در این عملیات تعداد بیش از470 کارتن لوازم التحریر و لوازم ورزشی به ارزش بیش از 1میلیارد و 500 میلیون ریال کشف شد.

سرهنگ احمدی با اشاره به دیگر عملیات ها گفت: در عملیات های دیگر ماموران اداره مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی استان در محور اراک تهران از یک دستگاه کامیون تریلر لوازم التحریر قاچاق به ارزش بیش از 1میلیارد و 185میلیون ریال، از 2دستگاه کامیون در محورهای مواصلاتی دلیجان محموله های به ارزش یک میلیارد و 960 میلیون ریال کشف شد.

وی افزود: در این عملیات ها 4 نفر دستگیر و برای برخورد قانونی به دستگاه قضائی معرفی شدند.

رئیس پلیس آگاهی استان مرکزی تصریح کرد: هر گونه ورود و خروج کالا یا ارز بر خلاف قوانین و مقررات موجود و یا نگهداری نقل و انتقال کالای فاقد مجوز قانونی و همچنین فعل یا ترک فعلی که در قوانین و مقررات در حکم قاچاق نقل شده که با مفهوم قاچاق شناخته می شود.

سرهنگ احمدی با اشاره به اثرات قاچاق کالا گفت: یکی از جرایمی که امنیت کشورها را آشکارا، مستقیم و طولانی مدت خدشه دار کرده قاچاق کالا بوده و در سال های گذشته پدیده قاچاق به شکل یک معضل جدی وتهدید کننده اقتصاد کشور درآمده و در حال حاضر نیز از جمله موانع اصلی رسیدن اهداف برنامه های توسعه ی اقتصادی و اجتماعی کشور است.

وی افزود: جلوگیری از ورود و خروج کالای قاچاق به کشور به منظور حمایت از صنایع داخلی، افزایش سرمایه گذاری مولد و اشتغال، کاهش فقر، افزایش درآمدهای مالیاتی و گمرکی، مقابله با اخلال در سیاست های تجاری و مالی دولت، جلوگیری از به هدر رفتن هزینه های کنترلی مرزها، جلوگیری از به هدر رفتن یارانه ها ضرورتی انکار ناپذیر است.


دسته بندي : استان مرکزی
این روزها شاهد حضور تعدادی از طلبه های جوان استان مرکزی برای امر تبلیغ مسائل دینی و ارتباط با معتادان در راستای بازسازی شخصیت این افراد در کمپ های ترک اعتیاد هستیم. این مبلغین این بار جامعه هدف خود را مخاطبان آسیب پذیری قرار داده اند که قصد تغییر مسیر زندگی خود را دارند. طلبه هایی که کمپ نورد شده اند و آمده اند تا این بار وظیفه تبلیغی و ارشادی خود را در مقابل این بیماران روحی جامعه ادا کنند.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، عمامه بر سر و عبا به تن دارد با فروتنی خود را کمپ نورد می نامد و معتقد است که حضورش در کمپ های ترک اعتیاد برایش سعادتی بوده است. وی بهمراه دوستانش حیطه فعالیت خود را از مساجد، مدارس و پارک ها وسیع تر کرده و حالا وظیفه جهادی تبلیغ را در محیطی چون کمپ ترک اعتیاد انجام می دهد.

نزدیک به دو سال است که گروهی از طلبه های جوان استان مرکزی دور هم جمع شده اند و برنامه های ویژه و ابتکاری را در راستای تبلیغ و ترویج مسائل اسلامی آغاز کرده اند، گروهی که از سوی سازمان تبلیغات استان مرکزی نیز بعنوان گروهی فعال و پویا معرفی می شوند.

ماه رمضان فرصت ویژه ای برای تبلیغ و ترویج مسائل اسلامی و اعتقادی است و حالا طلبه های جوان عضو این گروه به صورت خودجوش و مستقل به اموری چون تبلیغ، آموزش و پژوهش، اردوهای جهادی و مسائل تربیتی می پردازند. گروهی که با تکیه بر توانایی های فردی طلبه های خود به امور رسیدگی می کنند. این گروه که در قالب موسسه مصباح الهدی در اراک مشغول بکار هستند و جامعه هدف خود را در اماکن عمومی، پارک ها و فضای سبز، اماکن آسیب دیده چون زندان ها و کمپ های ترک اعتیاد پیدا می کنند.

با یکی از مبلغین این گروه به گفتگو نشسته ایم، مبلغی که علاوه بر راه اندازی گروه، خود در اماکنی چون زندان ها و کمپ های ترک اعتیاد مشغول تبلیغ است. کاری که ممکن است در گوشه و کنار ایران گاه به صورت فردی از سوی یک طلبه انجام شود ولی به صورت سازمان یافته تنها در این گروه و یک گروه دیگر در کشور انجام می شود.

کمپ های ترک اعتیاد از اماکن خاص است که مخاطبان ویژه و حساسی را دارد

حجت الاسلام و المسلمین علی احدی از ایده تبلیغ در کمپ های ترک اعتیاد می گوید و معتقد است  کمپ های ترک اعتیاد یکی از اماکن خاص است که مخاطبان ویژه و حساسی دارد.

وی با بیان اینکه حضور مبلغ و روحانی در این فضا به جهت یاری به افراد آسیب دیده از اعتیاد است،  گفت: اولین و عمده ترین هدف حضور روحانی در این مکان ایجاد روحیه امید و کمک به افراد آسیب دیده در فرآیند بهبود است.

حجت الاسلام احدی یادآور شد: بیشترین چیزی که معتادان را آزار می دهد نگاهی است که در جامعه به آن ها می شود و حس بی اعتمادی دیگران به آنها موجب آزارشان می شود.

وی تاکید کرد: این افراد وقتی که می بینند یک روحانی با پای خود آمده و با آن ها هم صحبت می کند دلگرم می شوند.

حضور طلبه در کمپ موجب ترسیم چهره دیگری از روحانی در ذهن این افراد می شود

حجت الاسلام احدی با بیان اینکه حضور طلبه در کمپ موجب ترسیم چهره دیگری از روحانی در ذهن این افراد می شود، اظهار کرد:  افرادی که با مسئله اعتیاد درگیر بودند و گاه دچار آسیب هایی چون طلاق یا محکومیت نیز شده اند، خیلی نگاهِ مثبتی به روحانیت ندارند و دیدن یک طلبه در کنارشان موجب شکل گیری تصویری جدید و ذهنیتی مثبت می شود.

وی ادامه داد: این حضور در آینده و ارتباط بعدی فرد بهبود یافته با روحانی موثر است و باعث ایجاد رابطه بهتر و صمیمانه تر می شود.

این مبلغ جهادی تصریح کرد: به دلیل شرایط خاصی که در اعتیاد است برخی اعتقادات و مسائل دینی در این افراد سست و از بین رفته است برای همین حضور مبلغ در کنار آنها برای خروج از این موقعیت و ایجاد چالش ذهنی موثر است.

حجت الاسلام احدی با تاکید بر  اینکه شناخت مخاطب برای مبلغ امری حیاتی است، اضافه کرد: مبلغینی که برای حضور در کمپ های ترک اعتیاد می روند باید در وهله اول بتوانند با این افراد ارتباط برقرار کنند که این یک هنر است.

طلبه های جوان قبل از ورود به کمپ آموزش می بینند

وی گفت: قبل از ورود به کمپ باید یک سری آموزش ها به طلبه جوان داده شود، اولین نکته این است که طلبه معتاد و مقوله اعتیاد را بشناسد و بداند که اعتیاد یک بیماری است نه جرم، برای معتادین درحال ترک خیلی مهم است که متوجه شوند روحانی و فرد مقابلشان آن ها را درک می کند.

حجت الاسلام احدی ابراز کرد: بنابراین توصیه این است که طلبه ای که روانشناسی می داند در کمپ ها حضور پیدا کند. وقتی که روحانی وارد فضای کمپ می شود باید خود را با فضا مطابقت دهد، حتی طرز راه رفتن و استفاده از اصطلاحات را سنجیده انجام دهد.

این مبلغ جهادی اظهار کرد: یکی از مهم ترین راه های نزدیکی استفاده از اصطلاحات بهبودیافتگان است مثلا یک طلبه باید بداند و در سخنان خود از برخی اصطلاحات آنها استفاده کند مثلا آنها به افرادی که چند بار به کمپ آمدند می گویند مارکوپلو یا کمپ نورد من خیلی وقت ها به آن ها می گویم من کمپ نوردم چون از شما بیشتر به کمپ آمده ام.

وی توضیح داد: یکی از مسائل مورد توجه و عامل نزدیکی در آغوش کشیدن این افراد است. در کمپ ها رسم است که بعد از پایان جلسات افراد در حال بهبودی به نشانه دوستی همدیگر را بغل می کنند و من همیشه بعد از جلسات برای ابراز همسویی با آن ها تک تکشان را به آغوش می گیرم.

حجت الاسلام احدی گفت: خیلی از این افراد در هنگام به آغوش کشیدن منقلب می شوند و مدت طولانی ای در آغوشم گریه کرده اند.

به دنبال استمرار روابط با معتادان حتی پس از ترک هستیم

وی افزود: معتادینی هستند که کارتن خواب بوده و یا از سوی خانواده طرد شده اند و الان برای ترک آمده اند همین دوستی اعتماد بنفس آسیب خورده شان را تا حدودی التیام می بخشد.

حجت الاسلام احدی ادامه داد: البته این حال خوش فقط برای آن ها نیست در بسیاری از موارد این من هستم که بر اثر صحبت با آن ها انرژی مثبت و انگیزه گرفته ام.

وی بیان کرد: به دلیل شرایط کمپ که افراد یک دوره 21 روزه آنجا هستند، معمولا نمی توان ارتباط مستمر با آنها برقرار کرد ولی گروه ما به دنبال استمرار این ارتباط است و در همین راستا پس از مطالعه به زودی طرح ابداعی ترک اعتیاد را ارائه خواهیم کرد.

حجت الاسلام احدی با اشاره به حضور مستمر خود و اعضای موسسه در طول سال در کمپ ها ادامه داد: طرح تبلیغ در کمپ های مجاز استان مرکزی نزدیک به دو سال است که آغاز شده و گروه ما اولین گروهی است که در کنار یک گروه دیگر در  ایران اقدام به این کار کرده است و در این راستا معمولا طلبه های آموزش دیده می شوند.

فضای ماه رمضان تاثیر خود را بر روی همه فضا ها می گذارد

وی ادامه می دهد: قطعا فضای ماه رمضان تاثیر خود را بر روی همه فضا ها می گذارد با وجود اینکه در وضعیت ترک بسیاری از معتادین قادر به روزه گرفتن نیستند ولی نزدیک شدن و ارتباط گیری با آنها در این ماه آسان تر است.

حجت الاسلام احدی افزود: من معتقدم این اثر از سوی خدا به این ماه داده شده است. در این ماه رحمت خداوند متعال پراکنده است و معنویت بدون خواست ما بر تمامی فضاها اثر می گذارد.

دیگر کارکرد تبلیغ پای منبر به تنهایی پاسخگو نیست

این طلبه موفق استان ادامه داد: مبلغین و طلبه های جوان باید بدانند که دیگر کارکرد تبلیغ پای منبر به تنهایی پاسخگو نیست بلکه باید آن ها نیز به روز باشند و از تمامی علوم و امکانات در راه تبلیغ خود استفاده کنند.

سیره پیامبر و امامان ما همیشه بر تبلیغ استوار بوده است، طبق فقه اسلامی شرط مقدم جهاد، تبلیغ و دعوت است. تبلیغ به عنوان گونه ای فرآیند ارتباطی دارای ارکانی چون فرستنده پیام تبلیغی (مبلّغ )، پیام، وسیله ارتباطی برای تبلیغ، گیرنده پیام تبلیغی (مخاطب ) و عملیاتِ بازخورد را در بر دارد نکته ای که بی شک تمامی مبلغین به آن آگاه هستند.

......

گزارش: سمیه انصاری فر


دسته بندي : استان مرکزی
دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی گفت: شورای مبارزه با مواد مخدر استان در سه ماه نخست سال جاری در حوزه مبارزه با مواد مخدر جزو شش استان برتر کشور قرار گرفت.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از فارس محمد زیدوند ظهر امروز در چهارمین نشست شورای مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی اظهار داشت: بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور،  این استان در امر مبارزه و پیشگیری از مواد مخدر جزو استان‌های پیش‌رو کشور شناخته شد.

وی بیان کرد: این موفقیت در حالی کسب شده که در سال گذشته رتبه استان در زمینه مبارزه با مواد مخدر رتبه 29 کشور بود که ارتقای این رقم بیانگر فعالیت‌های بی‌دریغ دستگاه‌های اجرایی و اهتمام ویژه مدیران به امر مهم مبارزه با مواد مخدر است.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی با ارائه گزارش عملکرد این شورا در هفته مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: 95 برنامه ابلاغی که در دومین نشست شورای مبارزه با مواد مخدر مصوب شده بود در هفته مبارزه با مواد مخدر از سوی دستگاه‌های اجرایی عضو در این شورا در سطح استان برگزار شد.

زیدوند ادامه داد: اجتماعی کردن امر مبارزه با مواد مخدر، مشارکت دستگاه‌ها در راستای استفاده بهینه و تجمیع منابع مالی و انسانی، مشارکت بخش غیر دولتی در اجرای برنامه‌ها، تعمیق فرهنگ ایثار و شهادت در سطح جامعه، توزیع شهرستانی برنامه‌ها و تجدید بیعت با آرمان‌های انقلاب و رهبری از مهم‌ترین اهداف برگزاری این هفته بوده است.

وی برگزاری همایش شش هزار نفری از بهبود یافتگان، همایش آسیب‌های اجتماعی، همایش پیاده‌روی، امحاء بیش از 820 کیلوگرم مواد مخدر، پذیرش و درمان بیش از 100 معتاد در مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی و مراکز اقامتی، افتتاح نمایشگاه دائمی مبارزه با مواد مخدر، برگزاری مسابقه کاریکاتور و... را از اقدامات صورت گرفته در هفته مبارزه با مواد مخدر ذکر کرد.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی از جذب دو میلیارد ریال اعتبار برای پیشبرد برنامه‌ها در استان و همچنین جذب یک میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز گلوگاه ایستگاه بازرسی دلیجان خبر داد.

وی گفت: صدا و سیمای استان مرکزی 610 دقیقه برنامه رادیویی و تلویزیونی و پخش 66 خبر مرتبط با موضوع مواد مخدر را به انجام رسانده است.

زیدوند با تاکید بر اینکه در امر اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر  باید اهتمام ویژه‌ای صورت گیرد، تصریح کرد: تمامی آحاد جامعه می‌توانند مهم‌ترین عامل در پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر باشند و این مهم باید به صورت اجتماعی در جامعه دنبال شود.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان مرکزی نیز در ادامه این نشست گفت: مبارزه با مواد مخدر باید به صورت ویژه در کشور دنبال شود، چرا که این مهم به تنهایی و بدون مشارکت دستگاه‌های اجرایی محقق نخواهد شد.

بهرام نجفی‌زاده افزود: متاسفانه نبود آموزش فنی و حرفه‌ای در برخی از زندانیان بازگشت 24 درصدی آنان را به زندان‌ها به دنبال داشته است که این رقم در زندانیان آموزش دیده به سه درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به دوره‌های آموزشی مرتبط با کاهش آسیب‌های اجتماعی بیان کرد: در سال گذشته بیش از 3 هزار و 84 نفر معتاد بهبود یافته توسط سازمان فنی و حرفه‌ای استان مرکزی در سکونت‌گاه‌های غیر رسمی، زندان‌ها، دانشگاه علوم پزشکی و بهزیستی آموزش دیده‌اند.

مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان مرکزی ادامه داد: در سه ماه نخست سال جاری بیش از 608 نفر معتاد رها شده تحت آموزش فنی و حرفه‌ای قرار گرفته‌اند.

وی از انعقاد دو تفاهم‌نامه همکاری از ابتدای سال جاری تا کنون با اداره کل زندان‌ها در راستای همکاری و افزایش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای خبر داد.

نجفی زاده با اشاره به وجود 21 مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای و 270 آموزشگاه آزاد در سطح استان مرکزی گفت: امیدواریم با آموزش مهارت‌های درآمدزا بتوانیم حداقل درآمد را برای زندانیان آزاد شده فراهم کنیم.

وی در ادامه از افتتاح نمایشگاه فنی و حرفه‌ای در اداره کل هم‌زمان با آغاز هفته ملی مهارت و همچنین برگزاری جشن اشتغال در دو رشته مینا کاری و قلم‌زنی خبر داد.


دسته بندي : استان مرکزی
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان مرکزی از کاهش 67 درصدی تصادفات فوتی در مرحله اول طرح انتظامی ترافیکی تابستانی خبر داد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از فارس ابوالفضل امیدی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در چهار ماهه نخست امسال میزان تصادفات فوتی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 24 درصد و در مرحله اول طرح انتظامی میزان تصادفات فوتی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 67 درصد کاهش داشته است. همچنین در این مدت میزان مجروحان تصادفات جاده‌ای پنج درصد کاهش داشته است.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان مرکزی گفت: رتبه اول کشته‌شدگان با 55 درصد مربوط به عابرین پیاده و بعد از آن راکبین موتورسیکلت با 31 درصد بوده که اگر در این زمینه فرهنگ‌‌سازی شود شاهد کاهش بیش از 80 درصدی فوت‌شدگان حوادث جاده‌ای خواهیم بود.

امیدی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در چهار ماهه گذشته بیان داشت: توقیف شش هزار و 182 دستگاه موتورسیکلت به دلیل ایجاد مزاحمت و عدم استفاده از کلاه ایمنی، توقیف 632 دستگاه خودرو با خلافی بالای یک میلیون تومان، اعمال‌قانون سه هزار و 815 دستگاه خودروی سنگین، برگزاری 30 کارگاه آموزشی برای 25 ارگان و یک هزار و 480 نفر از کارمندان ادارات، برگزاری کلاس آموزشی ویژه 45 هزار و 500 نفر از همیاران پلیس، برگزاری دوره‌های آموزش آشنایی با آیین‌نامه ویژه 245 نفر از رانندگان مقصر و... بخشی از این اقدامات به شمار می‌رود.

وی اظهار داشت: در این مدت میزان تخلفات حادثه‌ساز هفت درصد و برخورد با خودروهای مزاحم 17 درصد رشد داشته است.

امیدی در ادامه از افزایش 68 درصدی خودروهای نو شماره طی چهار ماهه نخست سال جاری در سطح استان مرکزی خبر داد و بیان کرد: این افزایش پلاک‌ها در حالی صورت گرفته است که هیچ تغییری در سطح زیرساخت‌ها صورت نگرفته است که اگر برای آن چاره‌اندیشی نشود ممکن است در آینده به چالش جدی ترافیکی مواجه شویم.

وی همچنین با اشاره به طرح آزاد سازی موتورسیکلت‌های توقیفی گفت: طرح آزاد سازی موتورسیکلت‌های فاقد مشکل قضایی با 20 درصد تخفیف هزینه پارکینگ به مناسبت عید سعید فطر از 31 تیر ماه سال جاری آغاز شده است که به مدت 15 روز ادامه دارد.

به گفته وی در چهار ماهه امسال هفت هزار و 930 گواهی‌نامه راهنمایی و رانندگی صادر شده که از این تعداد 396 پایه یک، 454 پایه دو و شش هزار و 807 مورد پایه سه بوده است، همچنین در این مدت 60 گواهی‌نامه باطل شده است.


دسته بندي : استان مرکزی
مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی از حضور پنج نفر از بازیکنان استان در اردوی تیم ملی کانوپولو خبر داد.
خبرگزاری فارس: 5 بازیکنان استان مرکزی در اردوی تیم ملی کانوپولو حضور دارند

به گزارش خبر مرکزی سعید ملکی امروز در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: چهارمین مرحله اردوی آماده‌سازی تیم ملی جوانان و بزرگسالان کانوپولوی آقایان از اول تا 10 مرداد ماه به میزبانی تهران برگزار شده که پنج نفر از بازیکنان ارزنده استان در این اردو حضور دارند.

وی تصریح کرد: در رده سنی بزرگسالان اردوی تیم ملی رامین غیاثوند و رسول امینی و در رده سنی جوانان محمد جمشیدیان، فرزاد جعفری و آرش درویشی از استان مرکزی حضور دارند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی همچنین از حضور بازیکن تنیس‌باز استان در اردوی تیم ملی خبر داد و گفت: محمدحسین صمدی تنیس‌باز استان به اردوی تیم ملی تنیس نوجوانان کشور به منظور آمادگی جهت مسابقات قهرمانی آسیا دعوت شده است.

ملکی در ادامه از حضور کاراته‌کای ناشنوای استان مرکزی در مسابقات قهرمانی کشور خبر داد و گفت: نخستین دوره مسابقات قهرمانی کاراته ناشنوایان کشور انتخابی تیم ملی به منظور حضور در باز‌ی‌های آسیا و اقیانوسیه 2015 چین تایپه  برگزار می‌شود که حسین تبرته‌ فراهانی و مریم ربیعی از استان مرکزی به این دوره از مسابقات اعزام خواهند شد.


دسته بندي : استان مرکزی
به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از مرکز پایش آلودگی هوای اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، میانگین غلظت ذرات معلق کمتر از2.5 میکرون در اراک در شبانه روز گذشته 45 میکرو گرم بر متر مکعب بوده است.

استاندارد سنجش آلاینده ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون 35 میکرو گرم بر متر مکعب بوده و بر اساس این گزارش همچنین میزان غلظت آلاینده ریزگرد در شهرستان های ساوه و شازند نیز در روز شنبه بیش از حد استاندارد است.
بنابراین گزارش، از مردم شهرهای ساوه، اراک و شازند درخواست شد با توجه به اثرات مخرب ریزگردها با قطر کم بر دستگاه تنفسی و سلامت تا حد ممکن از تردد در فضاهای باز و شلوغ و یا حرکت های جسمی شدید در محیط های باز پرهیز کنند


دسته بندي : استان مرکزی
معاون عمرانی استانداری مرکزی گفت: شرکت ایرالکو زمان راه‌اندازی دیگ‌های بخار را به تاخیر انداخته است، توجه به این مهم که این شرکت باید به تعهدات خود پایبند باشد، لازم و ضروری است.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از فارس مهدی زندیه‌وکیلی ظهر امروز در هفتمین کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر اراک افزود: امیدواریم با پایبندی شرکت ایرالکو به تعهدات خود در راستای تعویض دیگ‌های بخار در دو سال آینده شاهد رفع آلایندگی این شرکت باشیم.

وی تصریح کرد: سیستم پایش آلایندگی تنها معیار برای دست‌یابی به میزان واقعی آلایندگی این شرکت می‌باشد و بر همین اساس نصب این سیستم توسط شرکت ایرالکو ضروری است.

معاون عمرانی استاندار مرکزی با اشاره به عدم آگاهی از میزان فلور خارج شده از دودکش‌های شرکت ایرالکو اظهار کرد: شرکت ایرالکو موظف است گزارش پایش آنلاین دودکش‌های خروجی خود را طی 10 روز آینده به دبیرخانه شورای کاهش آلودگی هوای شهر اراک ارسال کند.

زندیه‌وکیلی با اشاره به اجرای طرح معاینه فنی موتورسیکلت‌ها برای نخستین بار در استان مرکزی خاطرنشان کرد: در راستای این طرح صاحبان موتورسیکلت موظف هستند پس از راه‌اندازی این مرکز نسبت به دریافت تائیدیه عدم آلایندگی غیر مجاز اقدام کنند و در صورت عدم اقدام صاحبان موتورسیکلت‌ها، وسیله نقلیه آنان ضبط و متوقف خواهد شد.

معاون عمرانی استاندار مرکزی ادامه داد: محیط زیست موظف است طی یک هفته آینده استانداردها و شاخص‌های میزان آلایندگی این وسایل نقلیه را به شهرداری اراک ارسال کند.

معاون عمرانی استاندار مرکزی در ادامه با اشاره به طرح امکان‌سنجی خطوط انبوه‌بر ریلی در سطح شهر اراک گفت: با توجه به افزایش جمعیت و به تبع آن افزایش آلودگی هوا تصویب اجرای این طرح در شهر اراک توسط شورای عالی ترافیک کشور بسیار ضروری است.

زندیه‌وکیلی بیان کرد: طرح امکان ‌سنجی خطوط انبوه‌بر ریلی شهر اراک در شورای عالی ترافیک به دلیل برخی از بی‌توجهی‌ها با مشکلاتی مواجه شده است که در پی آن با توجه به شرایط کنونی استفاده از خطوط بی‌ آر تی در سطح شهر امکان‌پذیر نیست.

وی با اشاره به اینکه استفاده از اتوبوس با اصل مشکل آلودگی هوای شهر اراک هم‌سویی دارد اظهار کرد: در این راستا استفاده از مترو به دلیل مصرف سوخت غیر فسیلی پیشنهاد می‌شود.

معاون امور عمرانی استاندار مرکزی بیان کرد: نادیده گرفته شدن شهرهای مهاجران، امیرکبیر، سنجان و کرهرود از معایب این طرح به شمار می‌رود که امیدواریم در بازنگری‌های آینده رفع شود.

زندیه‌وکیلی بر ضرورت استدلال بر میزان سفرها، مبدا و مقصد آن و آمار جمعیتی در بررسی طرح امکان‌سنجی خطوط انبوه‌بر ریلی در سطح شهر اراک تاکید کرد.

به گفته وی شهرهای شازند، اراک و خنداب سه شهر آلوده استان مرکزی هستند.

گفتنی است در این نشست طرح سامانه پایش آلودگی هوای شهر اراک با محوریت تالاب میقان مبتنی بر تصاویر ماهواره‌ای توسط هوا و فضای کشور تصویب شد.


دسته بندي : استان مرکزی
رئیس گروه آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: 17هزار و 544 دانش‌آموز در پایه اولِ دوره متوسطه ثبت نام کرده‌اند.

به گزارش خبر مرکزی رضا صالحی، در گفت‌وگو با ایسنا مرکزی، اظهار کرد: هرکس با هر موقعیتی متقاضی ادامه تحصیل در دوره متوسطه باشد شرایط تحصیل برای او مهیاست.

وی با اشاره به اینکه جمعیت دانش‌آموزی در حوزه‌ی متوسطه با یک شیب بسیار ملایم در حال کاهش است، تصریح کرد: 17 هزار و 544 دانش‌آموز در پایه اولِ دوره متوسطه ثبت‌نام کرده‌اند.

صالحی افزود: برای سال جدید در گروه ریاضی‌فیزیک 13 هزار و 80 نفر، کار و دانش هزار نفر، هنرجویان هزار نفر، فنی و حرفه‌ای حدوداً هزار نفر، ادبیات فارسی 18 هزار و 20 نفر، گروه علوم تجربی سه هزار و گروه معارف اسلامی 80 نفر ثبت نام کرده‌اند.

وی درخصوص آمار ثبت‌نام‌شدگان به تفکیک جنسیتی بیان کرد: در کل در دوره متوسطه اول 25 هزار و 877 نفر ثبت نام کرده‌اند که از این میان 13 هزار و 42 نفر دختر و 12 هزار و 835 نفر پسر هستند.

صالحی همچنین افزود: در دوره متوسطه دوم 24 هزار و 563 نفر ثبت‌نام شده وجود دارد که 14 هزار و 310 نفر دختر و 10 هزار و 253 نفر پسر هستند.

رئیس گروه آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان مرکزی گفت: میانگین کشوری پوشش تحصیلی در سال 93-92 در دوره متوسطه اول 97 درصد بوده است.


دسته بندي : استان مرکزی

در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مركزي پروژه‌های تبصره 22 قانون بودجه سال جاری مبتنی بر مفاد ماده 180 قانون برنامه پنجم توسعه کشور در شهرستان‌های اراک، شازند، خمین، کمیجان و خنداب مورد بررسی قرار گرفت و اعتبارات مورد نیاز به بخش‌های کمتر توسعه‌یافته تزریق شد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از ایسنا مرکزی، محمد حسین مقیمی در پنجمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اظهار کرد: بر اساس اعتباراتی که طبق ماده 180 قانون برنامه پنجم توسعه کشور در راستای ایجاد عدالت و رفع کمتر توسعه‌یافتگی برخی مناطق در اختیار معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی قرار داده شده است، اعتبارات بیشتری به این مناطق اختصاص يافته و با مجموع اعتباراتی که در اختیار شورای برنامه‌ریزی استان‌ها قرار دارد و تلفیق این منابع، عقب‌ماندگی‌ها در سراسر کشور جبران مي‌شود.

وی با اشاره به تخصیص 37 هزار میلیارد ریال اعتبار بودجه سال جاری عنوان کرد: از این میزان 73 میلیارد تومان به استان مرکزی تخصیص یافته است و سهم شهرستانی این اعتبار توسط معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی مشخص شده است.

مقیمی بیان کرد: بر اساس نیاز هر شهرستان می‌بایست پروژه‌هایی را تعریف کنیم که ماهیت توسعه‌ای داشته باشند.

استاندار مرکزی ادامه داد: حدود 60 درصد از پروژه‌ها به صورت ملی تأمين اعتبار شده و اعتبار 40 درصد پروژه‌ها استانی است.

 محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان نیز با تأكيد بر جلوگیری از هدر رفت اعتبارات خواستار توزیع عادلانه شهرستانی شد و با اشاره به تعطیلی تعدادی از کارخانجات شهرک صنعتی ایبک‌آباد به دلیل آلایندگی اظهار کرد: با توجه به شعار دولت و مجلس در خصوص اشتغالزایی، اعتباری به منظور ساماندهی تصفیه‌خانه‌های این شرکت‌ها در نظر گرفته شود.

وی همجنین افزود: می‌بایست اعتبارات مختص به طرح‌های هادی را به منظور رضایت‌مندی روستاییان و جلب مشارکت آنها در عرصه‌های مختلف افزایش داد.

در این نشست 48 پروژه عمرانی در شهرستان خمین، 48 پروژه در شهرستان شازند، 64 پروژه در اراک، 21 پروژه در کمیجان و 23 پروژه در خنداب مورد بررسی قرار گرفت و اعتبارات بر اساس کمتر توسعه‌یافتگی هر شهرستان در بخش‌های مختلف راه و شهرسازی، آب و فاضلاب روستایی، ورزش و جوانان، طرح‌های هادی، آبرسانی، لایه‌روبی قنوات، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان توزیع شد.

محمدرضا عاشوری در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به اعتبار بودجه سال جاری، به چگونگی توزیع این اعتبار بنا بر نظر نمایندگان مجلس و استانداران سراسر کشور بر اساس مصوبات شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها اشاره کرد و افزود: سهم استان مرکزی 73 میلیارد تومان برآورد شد که این اعتبار جدا از اعتباری است که در قوانین بودجه برای اعتبارات عمرانی استان در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: این میزان اعتبار بر اساس شاخص‌های کمتر توسعه‌یافتگی شهرستان‌ها با نظر معاونت نظارت راهبردی توزیع شد و در اختیار استان قرار گرفت.

عاشوری گفت: بالغ بر هزار و 300 پروژه در بخش‌های مختلف آب، برق، گاز، شرکت شهرک‌های صنعتی، محیط زیست، آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، لایه‌روبی قنوات که از جنبه ملی برخوردار بودند در پنج شهرستان مورد بررسی قرار گرفت تا با تزریق منابع بیشتر به این بخش‌ها ظرف دو سال به بهره‌برداری برسند.

وی خاطرنشان کرد: اعتبارات بر اساس جمعیت و وسعت، به طور متوسط برای هر شهرستان 10 میلیارد تومان در نظر گفته شد.

اعتبارات مورد نیاز پروژه‌های عمرانی شهرستان‌های اراک، شازند، خمین، کمیجان و خنداب با حضور فرمانداران و نمایندگان این شهرستان ها مورد بررسی قرار گرفت.


دسته بندي : استان مرکزی
معاون عملیات فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: طرح مبارزه با سرقت از جمله اولویت ها در برنامه ریزی های پلیس استان است که با تشکیل قرارگاه مبارزه با سرقت با برنامه ریزی های هدفمند دستاوردهای ارزنده ای حاصل آمده است.

به گزارش خبر مرکزی سرهنگ سیامک قاسمی در گفت‌و‌گو با تسنیم با اشاره به کشف خودروهای سرقتی اظهار کرد: 9 دستگاه وسیله نقلیه سرقت شده در طرح عملیاتی پلیس استان مرکزی در 2روز گذشته کشف و به مالباختگان تحویل شد.

وی با اشاره به موضوع مبارزه با سرقت به عنوان یکی از اولویت‌های سال 93 گفت: موضوع سرقت سال گذشته در شورای امنیت کشور مطرح شد و با توجه به آمارهای وقوع سرقت، نیروی انتظامی موظف شد تا در یک طرح ویژه با کمک بسیج و نیروهای امنیتی و خود مردم در جهت کاهش وقوع سرقت در سال 93 گام بردارد.

معاون عملیات فرماندهی انتظامی استان مرکزی تصریح کرد: در این طرح، مبارزه هدفمند با سرقت هایی که بیشترین فراوانی را داشتند، پیشگیری از افزایش سرقت ها، ایجاد ناامنی در مناطق جرم خیز، توسعه احساس امنیت روانی در جامعه و کم کردن فاصله زمانی کشف تا وقوع را دنبال می کنیم.

قاسمی افزود: در اجرای این طرح، بسیاری از پلیس های تخصصی و سایر رده ها نیز شرکت داشتند و با حداکثر توان نسبت به راه اندازی و اعزام گشت های هدفمند آشکار و نامحسوس به منظور پیشگیری از وقوع سرقت به خصوص سرقت های خرد در نقاط جرم خیز اقدام کردیم.

وی به کشف 9 دستگاه وسیله نقلیه در 48 ساعت گذشته در استان اشاره داشت و گفت: در تداوم این طرح ماموران انتظامی استان در عملیات هایی جداگانه موفق به کشف 9 دستگاه وسیله نقلیه در استان شدند.

معاون عملیات فرماندهی انتظامی استان مرکزی تصریح کرد: در این عملیات ها 4 دستگاه خودروی سواری و 5 دستگاه موتورسیکلت کشف و تعداد 3 نفر نیز دستگیر و به دستگاه قضایی معرفی شدند.

قاسمی افزود: تلفن و سامانه پیامکی 110 از راه های ارتباطی آسان با مراکز پلیس بوده و از شهروندان درخواست کرد گزارش های خود در راستای مشارکت جویی جمعی برای ارتقاء امنیت اجتماعی محیط زندگی خود را به پلیس ارائه دهند


دسته بندي : استان مرکزی
فرمانده انتظامی استان مرکزی گفت: در جریان عملیات اجرایی پلیس استان مرکزی در دو روز گذشته ۴۱ سارق دستگیر شدند و به ۳۷ فقره سرقت اعتراف کردند.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از تسنیم سردار عزیزاله  ملکی در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به این عملیات ها اظهار کرد: در دو روز گذشته در تداوم طرح مبارزه قاطعانه با سارقان و در اجرای برنامه های قرارگاه مبارزه با سرقت، ماموران انتظامی استان مرکزی در عملیات های جداگانه موفق به دستگیری 41 سارق شدند.

وی افزود: سرقت علمی به دو دسته سرقت علمی عمدی (خواسته) و سرقت علمی غیر عمدی (ناخواسته) تقسیم می شود و این درحالی است که بسیاری از پژوهشگران به دلیل اطلاع نداشتن از الگوها، روش ها و ابزارهای ارجاع، ناخواسته سارق علمی می شوند.

فرمانده انتظامی استان مرکزی تصریح کرد: تمرکز ذهنی پلیس بر روی سرقت، تجزیه و تحلیل و برآورد وقوع این جرم، بررسی علل وقوع و تقویت بسترهای کشف، هدایت عملیات و شناسایی نقاط ضعف و قوت و امکان تصمیم گیری سریع و به موقع از مهمترین طرح مبارزه با سرقت استان مرکزی است.

سردار ملکی نخستین گام برای پیشگیری از جرائم را مراقبت و نظارت دانست و گفت: حمایت مادی، کنترل مبادی ورودی و خروجی شهرها، ادارات، کشور و گمرکات، نصب دستگاه های کنترل کننده و هشدار دهنده، تغییر مسیر مبارزه با وقوع جرم و از بین بردن جاذبه های منفی جرم برای مجرم نیز از جمله راهکارهای تاثیرگذار در پیگشیری از وقوع جرم است.

وی افزود: با انجام تحقیقات از سارقان دستگیر شده، ماموران انتظامی موفق به کشف 37 فقره انواع سرقت در شهرهای مختلف استان شدند.

قاسمی به جزئیات سرقت های کشف شده اشاره و تصریح کرد: سرقت های کشف شده از نوع سرقت از اماکن خصوصی، محتویات و لوازم خودرو، موتورسیکلت، مغازه ، کابل و سیم برق می باشد.

معاون عملیات فرماندهی انتظامی استان مرکزی با اشاره به لزوم مشارکت شهروندان در اجرای طرح های پلیس گفت: مشارکت شهروندان در اجرای مطلوب طرح های انتظامی را بسیار تاثیر گذار بوده و از آنان درخواست کرد موارد مشکوک را از طریق تلفن 110 به مراکز پلیس گزارش کنند


دسته بندي : استان مرکزی
مردم شهرهای استان مرکزی همصدا امروز با حضور گسترده خود در راهپیمایی روز قدس حمایت خود را از مردم فلسطین اعلام کردند و با فریاد بلند خود انزجار خود را نسبت به کشتار مردم غزه را اعلام کردند.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، مردم شهرهای محلات، دلیجان، ساوه، اراک، خمین و خنداب با سردادن شعارهای "غزه شده غرق خون، دشمن می‌شه سرنگون"، "شعار ملت ما، پیام سید علی است" ، "بیت المقدس پایگاه دین است، این قبله اول مسلمین است"، "حمایت از فلسطین تکلیف مسلمین است" و " غزه قیامت شده، دشمن هراسان شده" یک بار دیگر نفرت خود را از سیاستهای نسل کشی رژیم صهیونیستی اعلام کردند.

شهر اراک از مسیر میدان شهدا، تا خیابان شیخ فضل الله نوری تا مصلای اراک مملو از مردمی بود که برای سی و پنجمین بار آماده بودند تا یکصدا جنایتهای اسرائیل را محکوم کنند.

مردم روزه دار با حضور یکپارچه خود و در دست داشتن پلاکاردهایی مبنی بر مرگ بر اسرائیل و مرگ بر آمریکا، خواسته خود مبنی بر نابودی اسرائیل، این غده سرطانی منطقه را خواستار شدند.

پیام ملت ایران با صلابت هر چه بیشتر

راهپیمانان اراکی از ساعاتی قبل از شروع راهپیمایی ( قبل از ساعت 11) در میدان شهداء تجمع کرده بودند تا پیام ملت ایران را با صلابت هر چه بیشتر به گوش جهانیان برسانند.

حضور ورزشکاران با لباس ورزشی، دانش آموزان بسیجی، قرارگاه پدافند هوایی، زنان و مردان روزه دار همراه با کوکان خود به همراه نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و استاندار مرکزی جلوه خاصی به راهپیمایی داده بود.

در این راهپیمایی ضمن قرائت قطعنامه 10 ماده ای مردم مسلمان باردیگر با آرمانهای امام و انقلاب بیعت کردند و خواستار حمایت سازمانهای بین المللی و سازمان همکاری اسلامی از مردم فلسطین شدند.

آنها در این قطعنامه تاکید کردند: از سازمانهای بین المللی می خواهیم با پرهیز از اعلام مواضع بی اثر خود از حمایت سران رژیم صهیونیستی دست بردارند و حمایت از زنان و کودکان غزه را در دستور کار خود قرار دهند.

ملت مسلمان و متحد ضمن محکوم کردن تفرقه افکنی بین مسلمانان و دامن زدن به اسلام‌هراسی، کروه تکفیری و داعش را دست پررده غرب دانسته و ان را توطئه استکبار دانستند.

صهیونیستها باید به کشتار خود پایان دهند

در این قطعنامه با اشاره به جنگهای 33 روزه، 22 روزه، هشت روزه و جنگ جاری در باریکه غزه  از سوی رژیم آدم کش اسرائیل اعلام شد: صهیونیستها باید ضمن خروج از سرزمینهای اشغالی به کشتار خود پایان دهند.

ما ملت مسلمان و ولایتمدار ایران در راهپیمایی سراسر با شکوه روز قدس پیام فاطعانه به استکبار به وِزه امریکا می دهیم که ایران و ایرانی تحت لوا و هدایت های  ولایت فقیه قرار دارد و هرگونه تحریم و تهدید علیه منافع ملی ایران با پاسخ کوبنده، ویرانگر و پشیمان کننده  ملت ایران مواجه خواهید شد.

مسیر پایانی راهپیمایی آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در اراک به سمت مصلی بیت‌المقدس ختم می‌شود تا با قرائت قطعنامه روز جمعه سوم مرداد ماه به عنوان برگ زرینی از حماسه حضور مردم شریف و انقلابی اراک در تاریخ اسلام و ایران ثبت شود.

راهپیمایان شهر ساوه نیز از میدان معلم به سمت میدان فلسطین حرکت کردند و در مصلای امام علی(ع) محل برگزاری نماز جمعه تجمع کردند.  راهپیمایی روز قدس امسال که پس از قرائت قرآن و سرود جمهوری اسلامی ایران در شهر مأمونيه از ميدان امام حسين(ع) آغاز شد، تا مسجد حضرت صاحب‌الزمان(‌عج) ادامه داشت.

همچنین در شهر پرندك، مردم در محل مسجد حضرت صاحب‌الزمان(عج) این شهر تجمع کردند و مسير راهپيمايي را از خيابان امام(ره) به سمت ميدان مخابرات و خيابان وليعصر(عج) تا مصلي نماز جمعه شهر پرندك پیمودند.

در شهر زاويه نیز پس از تجمع در مسجد جامع این شهر، مسير راهپيمايي را از خيابان وليعصر(عج) و  خيابان امام به سمت گلزار شهداء طی می‌کنند. همچنین در شهر خشكرود نيز مردم از مسجد امام حسين(ع) به سمت گلزار شهدا و مصلي نماز جمعه این شهر حرکت کرده و انزجار خود را از حملات اخیر رژیم غاصب اسرائیل نشان مي‌دهند.

در شهر رازقان نیز مردم این شهر مقابل درمانگاه تجمع کردند و مسیر راهپیمایی را از بلوار امام(ره) و ميدان شهداء به سمت مسجد حضرت ولي عصر (عج) طی می‌کنند.

راهپیمایی در 120 نقطه شهری استان مرکزی

و در دلیجان نیز مردم از میدان بسیج تا مصلای این شهر حضور غیرتمندانه ای داشتند. و مردم  دیگر شهرها استان مرکزی با برگزاری راهپیمایی روز قدس و اعلام حمایت از مردم مظلوم فلسطین در 120 نقطه شهری و ورستایی استان مرکزی در آخرین جمعه ماه رمضان این روز  را در تاریخ زنده نگه داشتند.

گشایش 15 نمایشگاه عکس و کاریکاتور، برپایی 20 ایستگاه نقاشی در مسیر راهپیمایی، برگزاری مسابقات فرهنگی هنری، چاپ و توزیع اقلام فرهنگی و برگزاری 30 مسابقه فرهنگی ورزشی با نام و یاد انتفاضه قدس از جمله برنامه های جانبی این روز بود.


دسته بندي : استان مرکزی

استاندار مركزي گفت: در سال‌های گذشته مسئولین کم‌کاری کرده و سهم کافی از اعتبارات ملی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از ایسنا مرکزی، امروز چهارمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در استانداری مرکزی با حضور فرمانداران و مدیران كل به ریاست استاندار برگزار شد.

محمدحسين مقيمي در این جلسه گفت: در بودجه سال 93 مجموع اعتبارات ملي و استاني استان مركزي 112 میلیارد تومان در نظر گرفته شده که 70 درصد آن تعيين تكليف شده و اختیار 30 درصد مابقی به شورای برنامه‌ریزی استان واگذار شده است.

وی با انتقاد از کم‌توجهی مسئولین امر استان در سال‌های گذشته در رابطه با جذب اعتبارات ملی افزود: باید تلاشمان بر این باشد که به اندازه سهم خودمان اعتبارات ملی را به دست آوریم و به توسعه استان کمک کنیم.

مقیمی تصریح کرد: در ارزیابی مدیریت استان در سال جدید به جذب اعتبارات ملی توجه خواهد شد و مدیرانی که در این زمینه کم کار باشند باید پاسخگو باشند.

استاندار بیان كرد: ملاک کار، دفاع از سهم استان است و باید با پشتیبانی نمایندگان و تعاملي همه‌جانبه از این حق استان دفاع کنیم.

وی افزود: كمبود اعتبارات عمرانی در سال گذشته باعث شد خیلی از پروژه‌ها ناتمام بماند ولی با این حال بعضی از طرح‌ها تا 90 درصد هم تکمیل شده‌اند.

این مقام مسئول اظهار كرد: بعضی از طرح‌ها جنبه حیاتی دارند که از جمله آنها آب قنات زمین‌های کشاورزی است که در صورت خشک شدن آنها کشاورز تمام دارایی خود را از دست می‌دهد.

استاندار مركزي بیان كرد: در توسعه روستایی مشکل داریم و به عنوان مثال هیچ ارگانی مسئولیت جابجايي تیرهای چراق برق خطرآفرین را به عهده نمی‌گیرد.

محمدرضا عاشوری معاون برنامه ريزي استاندار نيز در این جلسه گفت: اولویت کار در استان اجرای طرح‌های ملی تا پایان سال 94 و همچنین اجرای پروژه‌های نیمه تمام عمرانی تا پایان امسال است.

وي با اشاره به نقش ورزش در بهبود شرایط روحی مردم گفت: پنج درصد از اعتبارات استان به توسعه ورزش اختصاص داده خواهد شد.

در این جلسه مصوب شد برای هر شهر تا سقف 200 میلیون تومان جهت جابه‌جایی تیرهای برق خطرآفرین اختصاص داده شود. همچنین مصوب شد تا سقف 100 میلیون تومان جهت راه‌اندازی مکانی جهت عرضه محصولات کشاورزی و صنایع دستی به هر شهر اختصاص داده شود.

در این جلسه پروژه‌ها و مشکلات عمرانی شهرهای استان مرکزی عنوان و با بحث و تبادل نظر اعضای شورا بودجه کافی جهت تکمیل و یا راه‌اندازی پروژه‌های شهری اختصاص داده شد که از جمله آنها اختصاص 50 میلیون تومان به پروژه شهر تاریخی ذلف‌آباد، 50 میلیون تومان جهت احداث پارک بانوان در فراهان و 60 میلیون تومان جهت تکمیل پروژه دارالقرآن آشتیان است.

بر اساس اين گزارش، براي اراک 9 میلیارد و 720 میلیون تومان، کمیجان چهار میلیارد و 830 میلیون تومان، خنداب پنج میلیارد و 450 میلیون تومان، تفرش پنج میلیارد و 450 میلیون تومان، آشتیان دو میلیارد و 700 میلیون تومان بودجه از اعتبارات ملی در نظر گرفته شده است.

همچنین برای شهرهای فراهان چهار میلیارد و 50 میلیون تومان، شازند 9 میلیارد و 900 میلیون تومان، ساوه پنج میلیارد و 735 میلیون تومان، زرندیه چهار میلیارد و 540 میلیون تومان، محلات پنج میلیارد و 250 میلیون تومان دلیجان پنج میلیارد و 250 میلیون تومان و خمین 10 میلیارد و 200 میلیون تومان بودجه تخصیص داده شده است.


دسته بندي : استان مرکزی
نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی گفت: با پیگیری‌های بعمل آمده از طریق وزارت راه و شهرسازی احداث راه‌آهن قم – ساوه- زرندیه - قزوین- آستارا و بندر انزلی به صورت مسافربری و باری تا پایان دولت یازدهم به بهره‌برداری می رسد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از تسنیم از ساوه، شهلا میرگلوبیات در نشست خبری ظهر امروز با اشاره به احداث اورژانس بیمارستان شهید مدرس اظهار کرد: این بخش در زمینی به مساحت هزار مترمربع و در 2 طبقه با 2 هزار مترمربع زیربنا در 35 تخت بستری احداث و نیاز شهرستان را تا 10 سال آینده برطرف می کند.

وی افزود: کار ساخت بخش اورژانس بیمارستان شهید مدرس ساوه به اتمام رسیده و همزمان با عید سعید فطر به بهره‌برداری می‌رسد.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: روند عملیات اجرایی احداث بیمارستان امام رضا(ع) شهرستان زرندیه ادامه دارد و به اندازه کافی اعتبارات لازم تخصیص داده شده و تا پایان امسال به بهره‌برداری می رسد.

میرگلوبیات با اشاره به زمان احداث بیمارستان امام رضا(ع) زرندیه گفت: احداث این بیمارستان در زمینی به مساحت 23 هزار و 500 مترمربع و با زیربنای سه هزار و 700 متر و با اعتباری به میزان 50 میلیارد ریال در سال 89 آغاز و مقرر شده بود مطابق موافقت‌نامه اولیه در سال 91 به بهره‌برداری برسد اما، به سبب کمبود اعتبار پیشرفت چندانی نداشت.

وی افزود: راه اندازی شعبه دوم تأمین اجتماعی، افزایش 32 تخت به ظرفیت بیمارستان شهید چمران، شبانه‌روزی شدن درمانگاه تأمین اجتماعی، استقرار پایگاه امداد کشوری مستقر در زرندیه، راه‌اندازی انبار استاندارد امدادی هلال احمر در ساوه و زرندیه از اقدامات انجام شده در این چندماه است.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به احداث راه آهن در زرندیه گفت: استقرار پزشک متخصص طب اورژانس از مزایای اورژانس جدیدالتأسیس بیمارستان شهید مدرس بوده که دارای مجموعه‌ای از تخصص‌های رشته‌های پزشکی از جمله داخلی، جراحی است.

وی افزود: تعریض محور قدیم ساوه زرندیه و دو بانده شدن این محور که روزانه 10 هزار مورد تردد دارد در ردیف بودجه سال 93 قرار گرفته و عملیاتی می‌شود.

میرگلوبیات تصریح کرد: کمبود آب در ساوه مهمترین مشکل مردم این شهرستان است که با انجام کارهای مطالعاتی انتقال آب از سد کوچری و اعلام آمادگی 10 شرکت در مناقصه این طرح، عملیات اجرایی آن از 20 مردادماه آغاز می شود.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخوداری از آب شیرین ساوجی ها گفت: در سال‌های گذشته 50 کیلومتر شبکه آب شیرین در این شهر اجرایی شده و با اختصاص 20 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه شبکه آب شیرین ساوه، 50 کیلومتر باقی مانده نیز تا پایان سال به اتمام می‌رسد.


دسته بندي : استان مرکزی

طی حکمی از سوی محمدرضا غفاری رئیس هیئت فوتبال، حسن ابراهیمی به عنوان مسئول کمیته فوتسال هیئت فوتبال استان مرکزی منصوب شد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از ایسنا مرکزی، پیش از این حسین حیدری‌نیک مسئول کمیته فوتسال استان مرکزی را برعهده داشت که به علت مشغله کاری استعفاي خود را اعلام کرده بود.

 همچنین غفاری رئیس رهیئت فوتبال استان مرکزی در حکمی دیگر حسین حیدری‌نیک را به عنوان مشاور خود در امور فوتسال منصوب کرد.


دسته بندي : استان مرکزی
احزاب و دستگاههای اجرایی استان مرکزی با انتشار بیانیه ضمن محکوم کردن جنايات صهيونيست ها در غزه از مردم برای حضور پرشور در راهپیمایی روز جهانی قدس در راستای حمایت از مردم بی دفاع فلسطین دعوت کردند.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، در بيانيه حزب موتلفه اسلامي استان مركزي در محكوميت جنايات صهيونيست ها در غزه آمده است: کشتار بی رحمانه کودکان زنان و مردان مظلوم غزه توسط رژیم سفاك صهیونیستی در ماه ضیافت الهی که از یک سو مورد حمایت آمریکا و هم پیمانان غربی اش و از سوی دیگر با بی تفاوتی کشورهای اسلامی همراه گردیده است واقعیات تلخ تاریخ خونبار سرزمین مظلوم فلسطین را به نمایش گذاشته است.

در این بیانیه تاکید شده است: قطعا این جنایات از نظر انسان‌های آزاده و عدالتخواه جهان پوشیده نیست و بيش از همه ملت مومن و انقلابي ايران همواره از آنها حمایت خواهد کرد و با قاطعيت اعلام مي كنيم كه تنها راه مقابله با اسرائیل جنایتکار مقاومت و اتحاد است چرا كه به وعده خداوند متعال که همان پیروزی حق بر باطل است، ایمان راسخ داریم.

نهاد هاي بين المللي با اقدامی سریع جلوی این کشتار بی رحمانه را بگیرند

حزب موتلفه اسلامي استان مركزي ضمن محکومیت شدید این جنایات وحشیانه از نهاد هاي بين المللي،به خصوص نهاد هاي اسلامي و دولت هاي اسلامي می خواهد با اقدامی سریع جلوی این کشتار بی رحمانه را بگیرند و با سردمداران رژیم قاصد صهیونیستی با عنوان جنایتکاران جنگی برخورد.

همچنین از آحاد مردم انقلابي و مومن استان مركزي دعوت می‌نمائيم تا ضمن حضور در راهپیمایی روز جهانی قدس با لبیک به ندای امام راحل و رهبری عزیز مشت محکمی بر دهان آمریکا و اسرائیل و سردمداران خونخوار جهانی کوبیده و به حمایت از مردم رنج کشیده فلسطین و به تبع آن نوار غزه بپردازند تا مرحمي بر درد هاي جانكاه اين مردم مظلوم باشند.

همچنین فرماندهي انتظامي استان مركزي با صدور اطلاعيه اي، راهپیمایی روز قدس را روز تقويت فرهنگ بي امان مبارزه با صهيونيسم جهاني دانست و گفت: آخرين جمعه ماه مبارك رمضان كه با ابتكار معمار كبير انقلاب حضرت امام خميني (ره) روز قدس نام گذاري شده است امسال در شرايطي فرا مي رسد كه فجايع گوناگوني كه در غزه در حال رخ دادن است نشان مي دهد دغدغه مهمي كه بنيانگذار فقيد انقلاب اسلامي (ره) در بيش از سه دهه پيش بر آن تاكيد مي كردند همچنان فراموش ناشدني است.

امروز در شرايطي به روز جهاني قدس مي رسيم كه رژيم غاصب اسراييل با حمايت استكبار جهاني به سركردگي آمريكا و سكوت سازمان هاي بين المللي  مدافعان دروغين حقوق بشر در كنار جنايات مذبوحانه گروهاي تكفيري دركشورهاي اسلامي، وحشي گري ها و ددمنشي هاي خود را بر عليه مردم رنج ديده فلسطين شدت بيشتري داده و هر روز مردم مسلمان و روزه دار خصوصا كودكان و زنان بي دفاع غزه را در خانه و كاشانه شان به خاكسار خون مي كشد.

فرماندهي انتظامي استان مركزي بار ديگر در روز قدس با مردم شهيد پرور و هميشه در صحنه استان مركزي همگام شده و در جمعه آخر ماه مبارك رمضان صحنه اي را در ديدگاه جهانيان به نمايش خواهند گذاشت كه پايه هاي كاخ پوچالي استكبار جهاني را به لرزه افكنده و روحيه اميد را در كالبد مردم مظلوم فلسطين دميده و برگي زرين را به صفحات تاريخ شكوهمند انقلاب اسلامي مي افزايد.

روز جهاني قدس روز فرياد رهايي فلسطين از چنگال صهيونيست هاي غارتگر

كاركنان شركت گاز استان مركزي  نیز با انتشار بیانیه ای تاکید کردند: روز جهاني قدس روز فرياد رهايي فلسطين از چنگال صهيونيست هاي غارتگر و روز مقابله مستضعفين با مستكبرين جهانخوار است.

با توجه به جنايات هولناك اخير رژيم صهيونيستي در غزه و قتل عام صدها مردو زن و كودك مظلوم و بي گناه،روز جهاني قدس در سالجاري حساسيت ويژه اي را در سرتاسر جهان خواهد داشت بنابراين ما كاركنان شركت گاز استان مركزي در آستانه روز جهاني قدس، جنايات اشغالگران و حاميان غربي آنان را شديداً محكوم كرده و حمايت همه جانبه خود را از مردم مظلوم و بي گناه فلسطين و غزه اعلام نموده و بار ديگر ضمن عهد و پيمان با آرمانهاي والاي بنيانگذار جمهوري اسلامي حضرت امام خميني(ره) و پيروي از رهبر معظم انقلاب اسلامي در راهپيمايي پرشكوه روز جهاني قدس شركت مي نماييم.


دسته بندي : استان مرکزی
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان مرکزی از تشکیل 12 ستاد شهرستانی برگزاری راهپیمایی روز قدس در این استان خبر داد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، حجت الاسلام عباس هاشمی ظهر سه شنبه در نشست خبری بزرگداشت روز جهانی قدس، افزود:  12 ستاد در سطح شهرستان های تابعه استان برای برگزاری مراسم راهپیمایی روز جهانی قدس تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه راهپیمایی روز قدس و اعلام حمایت از مردم مظلوم فلسطین در 120 نقطه شهری و ورستایی استان برگزار می شود، گفت: بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را برای دفاع از مظلومیت ملت فلسطین روز قدس نامگذاری کرد.

رئیس ستاد قدس و انتفاضه استان مرکزی ادامه داد: امام خمینی(ره) با شناخت نقشه‌ها و توطئه‌های دشمنان امت بزرگ اسلامی و تبیین مواضع صحیح و تعریف و ترسیم ماهیت حقیقی و اهداف پلید نظام صهیونیسم بین‌الملل برای جهانیان، روز جهانی قدس را به عنوان نوک پیکان توجه جهان اسلام و مسلمانان جهان به تحولات فلسطین و نقطه عطف در مبارزه و مقابله با صهیونیسم بین‌الملل دانست.

هاشمی با بیان اینکه تدبیر بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی در نامگذاری روز قدس، مصيبت اشغال فلسطين را در رأس مسایل جهان اسلام معرفی كرد، اظهار کرد: روز جهانی قدس یکی از یادگارهای امام راحل(قدس) بود و حضور در راهپیمایی روز قدس از دیدگاه ایشان به دلیل ارتباط با سرنوشت مسلمانان یک وظیفه دینی است.

وی با تاکید بر اینکه طی سال های گذشته همواره آزادی مسجد الاقصی به عنوان اولین مساله جهان اسلام و ملل آزاده دنیا و راهبردی استراتژیک برای مقابله با نظام سلطه و استکبار جهانی شناخته شده است، تصریح کرد: همه مسلمانان و مستضعفان جهان برای دستگیری از ملت مظلوم فلسطین به پا خواسته و صدای خورد شدن استخوان های اسرائيل و از پای درآمدن آن را شنیده و مشاهده کنند.

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان مرکزی با بیان اینکه این روز در جهان اسلامی تأثیر بسزایی داشته و ما هر ساله روز جهانی قدس شاهد وحدت رویه و انسجام هرچه بیشتر در کشورهای اسلامی و حتی در بعضی کشورهای غیر اسلامی هستیم، اضافه کرد: مسلمانان با تجمع و شرکت در راهپیمایی ها از مردم مظلوم فلسطین حمایت کرده و این روز را با این حضور زنده نگه می دارند.

حضور پرشور مردم نشانه انزجار از حملات وحشیانه در غزه

هاشمی با اشاره به جنایت های وحشیانه رژیم صهیونیسم در نوار غزه، تصریح کرد: امسال در راهپیمایی روز قدس، مسلمانان جهان با وحدت و همدلی و حضوری پرشورتر از مردم مظلوم فلسطین حمایت خواهند کرد.

وی با بیان اینکه بی شک مردم قدرشناس و آگاه ایران اسلامی در سراسر کشور به ویژه نقاط شهری و روستایی استان مرکزی حضوری پرشور در روز قدس خواهند داشت، گفت: حضور پرشور در راهپيمايی روز قدس به عنوان یادگار و میراث ماندگار رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و تجدید پیمان با آرمان های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و رهنمودهای حکیمانه رهبر انقلاب، پاسخ دندان شكنی به جنایت های وحشیانه رژیم جعلی اسرائیل است.

رئیس ستاد قدس و انتفاضه استان مرکزی گشایش 15 نمایشگاه عکس و کاریکاتور، برپایی 20 ایستگاه نقاشی در مسیر راهپیمایی، برگزاری مسابقات فرهنگی هنری، چاپ و توزیع اقلام فرهنگی و برگزاری 30 مسابقه فرهنگی ورزشی با نام و یاد انتفاضه قدس را از جمله برنامه های جانبی این روز عنوان کرد.

هاشمی خاطرنشان کرد: راهپیمایی روز جهانی در شهر اراک، راس ساعت 11 صبح روز جمعه از مسیر میدان شهداء، پل خیبر، خیابان محسنی، خیابان شیخ فضل الله نوری، میدان سرداران به سمت مصلی بیت‌المقدس برگزار می شود.

وی تصریح کرد: این مراسم با حضور پرشور مردم ولایتمدار و همیشه در صحنه این شهر همراه با سخنرانی «حسین مظفر» معاون نظارت مجلس شورای اسلامی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار می شود.


دسته بندي : استان مرکزی
استان مرکزی بعنوان یکی از استان هایی که در شاهراه ترانزیتی کشور قرار دارد در سال های اخیر وضعیت مناسبی در ایمنی ترافیکی نداشته به طوری که به گفته ی معاون امور اجتماعی استانداری مرکزی افزایش سوانح ترافیکی در سال های اخیر داشته، عاملی که باعث شده است، سند ارتقای فرهنگ ترافیک در این استان تدوین و بصورت پایلوت در شهر اراک اجرایی شود.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، معاون امور اجتماعی استانداری مرکزی ظهر سه شنبه در نشست تخصصی با اصحاب رسانه استان مرکزی با اشاره به حوادث رانندگی استان گفت: سند ارتقای فرهنگ ترافیک در استان مرکزی تدوین شده و از اردیبهشت امسال اجرای آن آغاز شده است.

غلامرضا فتح آبادی افزود: 850 ساعت نفر کار تخصصی و 100 نفر نیروی اختصاصی در تدوین این سند همکاری و اجرای آن با مشارکت 46 دستگاه در 900 برنامه عملیاتی تعریف شده است.

وی  تاکید کرد: مهم ترین هدف تدوین سند ارتقای فرهنگ ترافیک، آموزش مستقیم و غیر مستقیم فرهنگ و قوانین ترافیک با تاکید بر همه اقشار جامعه است.

سند ارتقای فرهنگ ترافیک در سراسر استان اجرایی می شود

فتح آبادی اضافه کرد: این سند هم اکنون در شهرستان اراک به صورت پایلوت عملی و در صورت بروز دستاورد و نتایج مثبت در سراسر استان اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: هدف کمی این سند، کنترل و کاهش تخلفات و حوادث ترافیکی به میزان 25 درصد است.

فتح آبادی با اشاره به اینکه مرحله اجرایی سند تاکنون از این هدف جلوتر بوده است، اظهار کرد: در سه ماه نخست سال گذشته تعداد قربانیان حوادث ترافیکی 151 نفر بوده که این تعداد با کاهش 23 درصدی روبرو و به 116 نفر رسیده است.

وی افزود: این آمار در شهرستان از 30 نفر به 20 نفر رسیده و  با کاهش 33 درصدی روبرو بوده است که شروع برنامه های اجرایی سند در اعمال این نتیجه موثر بوده است.

ارتقای فرهنگ ترافیک یکی از شاخص های توسعه در جهان امروز است

فتح آبادی به اینکه ارتقای فرهنگ ترافیک یکی از شاخص های توسعه در جهان امروز است، افزود: هم اکنون مرگ و میر ناشی از حوادث رانندگی نهمین علت مرگ و میر در جهان است که متاسفانه در کشور ما دومین عامل است.

وی با اشاره به اینکه در هر روز 52 نفر در ایران بر اثر حوادث ترافیکی می میرند، تصریح کرد: این آمار در یک دهه گذشته 241 هزار نفر بوده است

معاون اجتماعی استاندار با بیان اینکه در این میان استان مرکزی از وضعیت نامناسبی در کشور برخوردار است، اظهار کرد: متاسفانه شهر اراک طی دو، سه سال گذشته رتبه اول قربانیان تصادفات را داشته است به طوریکه از 19 هزار کشته تصادفات سال گذشته، 611 نفر مربوط به استان مرکزی بوده اند.

فتح آبادی علل مختلفی را جهت ضرورت تدوین این سند معرفی و گفت: مکلف شدن دولت به کاهش 10 درصدی سالانه سوانح و حوادث ترافیکی، بالا بودن آمار تصادفات و رتبه بالای استان در کشور، لزوم اعمال سیاست های  جامع و هدفمندی ترافیکی از جملع این علل است.

تبعات اقتصادی و اجتماعی حوادث ترافیکی یکی از دلایل پیگیری سند است

وی گفت: تبعات اقتصادی و اجتماعی حوادث ترافیکی یکی از دلایل پیگیری این سند است، با توجه به آمار خسارت یک مورد حادثه رانندگی به طور متوسط 500 میلیون تومان و میانگین خسارت روزانه این سوانح برای استان 400 میلیون تومان و برای کل کشور 20 میلیارد تومان هزینه است.

فتح آبادی ادامه داد:  هزینه اقتصادی ناشی از سوانح ترافیکی در سال 1390 معادل 52 هزار میلیارد تومان بوده است که برابر با هشت درصد تولید ناخالص داخلی است.

وی با اشاره به تبعات اجتماعی این سوانح گفت: بی سرپرستی خانواده ها، عوارض معلولیت، فقر و فساد از پیامدهای اجتماعی سوانح رانندگی است که در دراز مدت آثار سوء خود را در جامعه نشان خواهد داد.

فتح آبادی کثرت اختلالات روحی و روانی در جامعه، مصرف مواد مخدر، مشروبات الکی و روانگردها، مشکلات مربوط به مهندسی ترافیک چو طولانی شدن پروژه عمرانی، پیاده روهای نامناسب و نبود پارکینگ را از عوامل ایجاد سانحه در اراک عنوان کرد.

وی یادآور شد: اعتبارات این طرح از محل اعتبارات مصوب استانی، شهرداری ها، 5 درصد از اعتبار سند ارتقا فرهنگ ترافیک و سایر منابع تامین می شود.

فتح آبادی با اشاره دوباره به نقش رسانه ها گفت: انتظار می رود مطبوعات و سایت های خبری با رصد مشکلات و نواقص ترافیکی شهر و ارائه به مسئولین و دستگاه های زیربط در این راستا موثر باشند.

وی ادامه داد: همچنین برگزاری مسابقات عکس خبری، انعکاس برنامه ههای مرتبط با ارتقا فرهنگ ترافیک در رسنه، درج کاریکاتور، برگزاری کارگاه های آموزشی با همین موضوع، مصاحبه با آسیب دیدگان ترافیک و تهیه گزارش از آن ها از کارهایی است که رسانه ها می توانند در این راستا انجام دهند.

فتح آبادی در خصوص کارهای صورت گرفته سند از آغاز تاکنون گفت: در اختیار قرار دادن خودرو با راننده توسط 15 دستگاه جهت افزایش گشت پلیس راه در نوروز، عضویت 57 هزار دانش آموز مقطع ابتدایی بعنوان همیار پلیس، ایجاد بانک اطلاعات و آمار حوادث ترافیکی، شناسایی 110 نقطه مشکل دار شهر اراک و انعکاس به شهرداری وشورای شهر از جمله این اقدامات بوده است.

رسانه ها شرکای اصلی این طرح

وی در ادامه رسانه ها را شرکای اصلی این طرح عنوان کرد و اظهار کرد: خبرنگاران کنشگران فعال و کارآفرینان اصلی اجتماعی هستند که بیشترین تاثیر را در ارتقای سندهای توسعه بعنوان یکی از شاخص های کشورها را دارند.

فتح آبادی افزود: بی شک نقش خبرنگاران در نگاه موشکافانه به این شاخص ها بی بدیل است و در توسعه کمی و کیفی در عرصه های مختلف می تواند کمک رسان نظام باشد.

وی با بیان اینکه نقد موثر و سازنده از کارهای خبرنگار و رسانه است، ادامه داد: پرهیز از نگاه برخوردی و غضبی با نقدها و استفاده از آن ها بعنوان فرصت باید در دستگاه ها و میان مسئولین شکل بگیرد.

فتح آبادی بیان کرد: در سال های اخیر شاهد بهبود فرهنگ ترافیک در کشور بوده ایم و این در نتیجه آگاهی مردم، همکاری بین دستگاهی و اصلاح قوانین ترافیکی بوده است.

در پایان این مراسم خبرنگاران برای همکاری با اجرای این سند اعلام آمادگی کردند و درخواست خود را مبنی بر تعامل دو طرفه مطرح کردند.


دسته بندي : ورزشي

رئیس هیئت کشتی استان مرکزی از کسب عنوان قهرمانی کشتی‌گیر نوجوان این استان در مسابقات جهانی خبر داد.

به گزارش خبر مرکزی حمیدرضا کلهر در گفت‌وگو با ایسنا مرکزی، اظهار کرد:  علیرضا گودرزی کشتی‌گیر ارزنده استان مرکزی قهرمان وزن 42 کیلوگرم رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی نوجوانان جهان در اسلواکی شد.

وی ادامه داد: در وزن 42 کیلوگرم علیرضا گودرزی پس از استراحت در دور اول، در دور دوم با نتیجه 10 بر صفر سلیمان بلقلام از الجزایر را شکست داد.

کلهر افزود: وی در دور سوم با نتیجه 13 بر 10 از سد گئورگی خاچیدزه از گرجستان گذشت و به مرحله نیمه نهایی راه یافت.

وی افزود: گودرزی در مرحله نیمه نهایی به مصاف تسدال گاوین از آمریکا رفت و با نتیجه شش بر چهار از سد این حریف گذشت و به دیدار فینال راه یافت و در دیدار پایانی ماکسیم زامورشچیکوف از روسیه را با نتیجه پنج بر چهار از پیش رو برداشت و صاحب گردن‌آویز طلا شد.

رئیس هیئت کشتی استان مرکزی بیان کرد: رقابت‌های کشتی آزاد قهرمانی نوجوانان جهان از 27 الی 29 تیر ماه در کشور اسلواکی برگزار شد.


دسته بندي : استان مرکزی
به گزارش خبر مرکزی ایرنا نوشت:

شهر زیرزمینی زلف آباد فراهان از توابع استان مرکزی که گنجینه ای اسرارآمیزاز دوره ایلخانیان و سرمایه ارزشمند تاریخی است در آماج عوامل محیطی و فرسایش بادی در معرض تهدید و آسیب است.

شهر زیر زمینی زلف آباد واقع در پنج کیلومتری شمال شرقی شهر فرمهین، نمونه ای کامل و کم نظیر از محوطه های تاریخی با داشته های فرهنگی غنی و روایتهای ناگفته از سرزمین تاریخی و دیرپای شهرستان فراهان و استان مرکزی است که تاکنون با دو دوره کاوش باستان شناسی از دل خاک بیرون کشیده شده اما به دلیل کمبود اعتبارات نیمه کاره رها شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی در گفت و گو با ایرنا آسیب پذیری این بنای تاریخی را تایید کرد و توضیح داد: محوطه تاریخی شهر زیرزمینی زلف آباد یکی از داشته های مهم فرهنگی و باستانی شهرستان فراهان است که حاوی اطلاعات ذی قیمتی از اصالت فرهنگی، رفتارها و منش انسانی و رویدادها و حوادث دوران ایلخانی است.

سید ˈمحمد حسینیˈ گفت: بر اساس آنچه در ˈ ناسخ التواریخˈ و ˈ روضه الصفا ˈ آمده، شهر زیرزمینی زلف آباد، در قرن ششم تا نهم هجری قمری، شهری آباد و بزرگ بوده که در شاهراه تجارت قم، تهران و اصفهان واقع شده بوده ولی در خصوص مدفون شدن آن در زیر خاک روایات متفاوتی وجود دارد.

وی بیان کرد: برخی از مستندات تاریخی علت تخریب زلف آباد را به دوره قاجار نسبت داده و دلیل آن را شورش مردم علیه حاکمان وقت مطرح کرده اند و در منابع دیگر تاریخی نیز علت مدفون شدن این شهر در دل خاک، وقوع زلزله ای شدید بیان شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: این محوطه تاریخی عرصه ای به وسعت 110 هکتار است که در دو طرف جاده آسفالته فرمهین به آشتیان و تفرش قرار گرفته و به شکل دو بخش مجزا بر روی آن کاوش باستان شناسی انجام شده است.

حسینی خاطرنشان کرد: فصل نخست کاوش های باستان شناسی این محوطه از سال 88 و در سطح 700 متر مربع انجام شد که بخش های مهمی از ساختارهای مسکونی و عمومی از جمله بقایای یک حمام عمومی در آن هویدا شد که حکایت از اصول شهرسازی داشت.

وی اظهار کرد: مطالعات باستان شناسی نشان داد که زلف آباد در زمان خود شهری پررونق با مردمانی شیعه مذهب و زیستی مبتنی بر بهره وری از کشاورزی ، دامداری و تولید بوده و ساکنان آن روشهای مبادلات فرهنگی و تجاری گسترده ای داشته اند.

مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گفت: یافته های باستان شناسی این شهر زیرزمینی همچنین بیانگر وجود نظام ارتباطات اجتماعی خاص و طبقه بندی مشاغل در این شهر است و از ساختارهای عمومی در ارتباط با مذهب، زندگی روزمره و محله ها ،به خوبی طبقات اجتماعی را شرح می دهد.

حسینی اضافه کرد: مرحله دوم کاوش باستان شناسی محوطه تاریخی زلف آباد فراهان سال 89 انجام شد که هدف آن کشف ابعاد ناشناخته این محوطه و بررسی تخمین شرایط و روند ایجاد آن، کالبدشناسی شهری از منظر بافت مسکونی، خدمات عمومی ، مشاغل و تجارت، زیست فرهنگی و اقتصادی و ترسیم الگوی ارتباط فرهنگی بود.

وی یادآور شد: قرار بوده پس از این کاوش ها محوطه باستان شناسی زلف آباد فراهان در قالب سایت موزه و پایگاه پژوهشی مدیریت شود که متاسفانه با گذشت چهار سال هنوز این مهم محقق نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی اظهار کرد: ایچاد پایگاه پژوهشی در کنار این محوطه از ضروری ترین نیازها برای پیشگیری از تهدید و آسیب آن است که این طرح در مرحله نخست به پنج میلیارد ریال اعتبار و برای تکمیل ایجاد سایت نمایشگاهی و موزه به چهار و نیم میلیارد ریال دیگر نیاز است.

حسینی افزود: پایگاه پژوهشی مذکور شامل امکانات کارگاهی آزمایش های تخصصی باستان شناسی، سالن نشست های علمی، کارگاه های بازسازی و مرمت اشیای تاریخی حوزه نمایشگاه و موزه و مدیریت محوطه است و در صورت سهل انگاری در ایجاد آن در کمترین زمان ممکن این محوطه بر اثر فرسایش با مشکلات جدی مواجه می شود.

وی ادامه داد: شهر زیرزمینی زلف آباد ظرفیتی بالقوه و مهم در توسعه صنعت گردشگری است که در صورت تخصیص اعتبار مناسب می تواند به کانون تولید ثروت و یکی از بخشهای پررونق جذب گردشگر تبدیل شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی بیان کرد: سهل انگاری دولت قبل در قبال این بنای ارزشمند قابل بخشش نیست و انتظار است که میراث فرهنگی کشور این سرمایه ارزشمند باستان شناسی را به صورت ویژه ببیند و به عنوان یکی از طرح های اضطراری در نگهداری و مرمت آن اعتبارات مناسبی را اختصاص دهد.

دیار کهن فراهان از دیرباز یکی از سکونتگاه های مهم بشری بوده و در جای جای آن آثار و گنجینه های ارزشمندی از دست ساخته ها و شواهد زیست انسانی با قدمت هزاره چهارم قبل از میلاد تاکنون به یادگار مانده است.

بسیاری از این آثار و شواهد مهم مربوط به دوره های تاریخی اشکانی و ساسانی است که بقایای آن به صورت گسترده و پراکنده در تپه ها و محوطه های این خطه باقی است و برخی از این اسناد سکونتگاهی نیز متعلق به سده های اولیه اسلام است.

بخش های عظیمی از محوطه تاریخی زلف آباد به صورت برآمدگی و تلهایی در میانه دشت فراهان و در کنار بارگاه امامزاده احمد ابن علی (ع) که یادمانی تاریخی از دوره ایلخانی است و به عنوان یکی از کانونهای زیارتگاهی پرجاذبه فراهان است، واقع شده است.

در آثار تاریخی به جای مانده شهر زیر زمینی زلف آباد که با نام ˈدلف آبادˈ نیز نامیده شده این شهر مردمی متمدن و صنعتگر داشته و این خطه از مراکز ارتباطی و شریانهای آمد و شد برخوردار بوده است.

مطالعات اولیه در قالب گمانه زنی ها حاکی از آن است که شهر زیرزمینی زلف آباد در سده های هفتم و هشتم هجری قمری آباد و پر رونق بوده و در دوره تیموری و صفوی و سپس قاجار روند زوال را گذرانده است.

در دوران قاجار پس از احداث شهر سلطان آباد (اراک فعلی) به دست یوسف خان گرجی در سال 1230 هجری قمری و استقرار قوای دولتی در آن، اهالی زلف آباد که شامل فراهان، مجدآباد کهنه، مجدآباد نو، اسلام آباد و شاه آباد بودند علیه حکومت مرکزی شورش می کنند و قیام آنها با سرکوب دولت مرکزی و به آب بسته شدن شهر زلف آباد ختم می شود.

با توجه به اینکه خطه فراهان کانون تمرکز جشن های آب پاشان و تیرگان و برداشت گندم است که به ثبت ملی نیز رسیده اند، باید به عنوان قطب قوی گردشگری و پژوهش های باستانی و فرهنگی مورد توجه قرار گیرد.

هم اینک بیش از دو هزار اثر تاریخی و فرهنگی در استان مرکزی شناسایی شده که 800 اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.


دسته بندي : استان مرکزی
چندی پیش خبر کودک‌آزاری در یکی از مهدهای کودک، خوانندگان را متأثر و پدران و مادران را نسبت به وضعیت نگهداری از فرزندانشان نگران و نسبت به مهدهای کودک بدبین کرد، آنها نگران تنش‌هایی هستند که در مهدهای کودک ممکن است به فرزندان وارد شده و نونهالان را در معرض عواقب بلندمدت قرار دهد.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان مرکزی معتقد است تنش‌های موجود در محیط رشد کودک را متأثر می‌کند.

به گزارش خبر مرکزی آذردخت همتا در گفت‌وگو با ایسنا مرکزی، اظهار کرد: رشد کودک چندجانبه است و از زمانی که نطفه منعقد می‌شود، رشد جسمی، اجتماعی، عاطفی و ذهنی نیز شکل می‌گیرد و تمام تنش‌های محیط‌ در رشد جنین و کودک مؤثر است.

وی با تأکید بر اینکه جامعه، اطرافیان و مربیان تأثیر بسزایی در جنبه‌های مختلف رشد کودک دارند، گفت: مسائل اجتماعی همه جوانب رشد کودک را متأثر می‌کنند. از لحظه‌ای که کودک وارد مهد و تحویل مربی خود می‌شود و تا زمانی‌که در پایان روز تحویل مادر می‌شود از کلیه رفتار مربی و مدیران تأثیر می‌پذیرد و حتی نوع و فضای مهدها، چیدمان و تزیین آن همه در روحیات امروز کودک و آینده او مؤثر است، به همین دلیل کلیه امور جاری در مهدها جنبه آموزشی دارد و باید همه جوانب سنجیده شود.

همتا اضافه کرد: در حدود دو سال است که لباس فرم برای مربیان و کارکنان مهدها در نظر گرفته شده است که علاوه بر رعایت مسائل عفاف و حجاب به صورت عملی برای کودکان در مهدها آموزش و فرهنگ‌سازی صورت گیرد و با عرف جامعه آشنا شوند. نوع رفتار مربیان، عملکرد آنها و حتی نوع بیان و واژگانی که انتخاب می‌کنند، بر کودکان تأثیر دارد به همین دلیل آموزش و نظارت بر عملکرد و رفتار مربیان بسیار حائز اهمیت است و باید تمام لحظات کودک در مهدکودک لحظات آموزشی باشد.

وی با بیان اینکه براساس ماده 26 قانون تنظیم بخشی از تعزیرات مالی دولت، بهزیستی تنها سازمانی است که می‌تواند 13 نوع فعالیت را به بخش خصوص واگذار کند، افزود: یکی از این موارد تأسیس مهدهای کودک است. در دهه گذشته بهزیستی به دنبال افزایش کمی مهدهای کودک بود اما، امروز علاوه بر توجه به کمیت به صورت کاملاً جدی بحث کیفیت مهدهای کودک را مدنظر قرار داده است و روند و قوانین تأسیس روز به روز پیچیده‌تر شده تا بتوان محیطی امن، تخصصی و کارامد را برای ‌آینده‌سازان بوجود آورد.

معاون اجتماعی بهزیستی استان مرکزی تصربح کرد: در سال‌های گذشته افراد با مدرک تحصیلی دیپلم و سابقه کاری مجاز به تأسیس مهدکودک بودند اما، امروز این شرایط تخصصی‌تر شده و مدرک کارشناسی رشته‌های مرتبط همچون روانشناسی، مشاوره، علوم‌تربیتی و علوم‌اجتماعی مدنظر قرار دارد و تصمیمات براساس کیفی شدن مهدها و مربیان گرفته شده است.

وی با تأکید بر اینکه خوشبختانه به کیفیت مهدها و محتوای مطالب بیشتر توجه می‌شود و برنامه‌ریزی تخصصی آموزش برای مربی و مدیران مورد نظر است اضافه کرد: تأسیس مهدهای کودک از طریق نیازسنجی از شهرستان و محله‌ها صورت می‌گیرد. براساس جمعیت زیر سن دبستان اعلام نیاز می‌شود و چندین برابر نیازها متقاضیان مراجعه می‌کنند که لازم است لیسانس مرتبط داشته باشند. افرادی که فاقد مدارک تحصیلی مرتبط هستند نیز می‌توانند تنها به عنوان مؤسس مهد فعالیت داشته باشند و در کنار خود باید مسئول فنی مرتبط با رشته‌های مورد نظر را دارا باشند.

همتا افزود: علاوه بر این شرایط لازم است که مسئولان فنی شش ماه سابقه کار داشته باشند و در کنار آن دوره‌های آموزشی مقدماتی، تکمیلی و بازآموزی ضمن خدمت را نیز بگذرانند.

معاون اجتماعی بهزیستی استان مرکزی درخصوص مراتب تأسیس یک مهد کودک گفت: بعد از نیازسنجی و مراجعه متقاضیان، مصاحبه‌ تخصصی با حضور اساتید دانشگاه، کارشناس مسئول کودکان، کارشناس علوم تربیتی و کارشناس شهرستان‌ها و معاون اجتماعی بهزیستی صورت می‌گیرد و هر فرد متناسب با تخصص خود سؤالاتی را طرح می‌کند.

وی ‌با بیان اینکه در این مرحله ساختمان و فضای مورد نظر جهت تأسیس مهد بسیار مهم است، افزود: در جریان مصاحبه همچنین در خصوص محتوای آموزشی برنامه‌های مهد و کتب و برنامه‌هایی که در این خصوص مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز سؤالاتی طرح و متقاضیان براساس پاسخ‌ها ارزیابی می‌شوند و در صورت دریافت حدنصاب وارد مراحل بعد خواهند شد.

هر 15 کودک یک مربی

نجم‌السادات موسوی کارشناس مسئول کودکان و نوجوانان بهزیستی استان مرکزی نیز در خصوص آموزش‌های ویژه مربیان مهد به خبرنگار ایسنا گفت: حداقل دو بار در سال آموزش‌های لازم برای مدیران و مربیان صورت می‌گیرد و 180 ساعت آموزش طی دو دوره ارائه می‌شود؛ مباحثی در خصوص روانشناسی رشد، روانشناسی عمومی، آموزش مفاهیم ریاضی، علوم، شعر، قصه، بازی، آموزش مسائل فرهنگی و حتی عفاف و حجاب و آموزش قوانین مدیریتی و ویژه مربیان و ... آموزش داده می‌شود.

وی سن مورد نظر جهت مربیگری در مهد را حداقل 20 سال و مدرک تحصیلی را کاردانی مربی کودک، کودک‌یاری و یا مربی پیش‌دبستانی عنوان کرد و گفت: فرد بر حسب گروه سنی و فضای مهد و براساس تخصص به عنوان مربی و کمک مربی مشغول به کار می‌شود. هر چه سن کودک کمتر باشد تعداد مربی و کمک مربی در مهد بیشتر خواهد شد.

موسوی با اشاره به اینکه برای هر 15 کودک و نوباوه و فضایی حدود 15 مترمربع یک مربی به همراه یک کمک مربی کفایت می‌کند، افزود: در حال حاضر 116 مهدکودک فعال در استان (شهری و روستایی) و 53 مهد کودک در اراک وجود دارد و ممکن است برای مهر ماه تعداد این مهدها افزوده شود.

استقبال مردم استان مرکزی از مهدها مطلوب نیست

وی استقبال مردم استان مرکزی جهت استفاده از مهد را بسیار کم عنوان کرد و گفت: شرایط اقتصادی مردم چندان مناسب نیست و اولویت خانواده‌ها مسائل و امور اولیه کودک همچون خوراک و پوشاک است تا مسائل فرهنگی؛ به همین دلیل استقبال خوبی از مهدهای کودک وجود ندارد البته سازمان با پرداخت بخشی از شهریه خانواده‌های نیازمند سعی دارد به این اقشار نیز جهت استفاده از خدمات فرهنگی کمک کند.

وی افزود: در شرایط فعلی برای مناطق شهری ماهانه 20 هزار تومان جهت کمک‌هزینه نگهداری 10 نفر از کودکانی که از سوی بهزیستی معرفی شوند به مهدها پرداخت می‌کنیم، ولی برای مناطق روستایی محدودیتی در خصوص تعداد کودکان نداریم؛ البته در نهایت انجام این امور منوط به اعتبارات کشوری است.

کارشناس مسئول کودکان بهزیستی استان، به حمایت از تأسیس مهد در روستاها اشاره کرد و افزود: برای تأسیس مهدها در روستاها کمک‌های بلاعوض صورت می‌گیرد و مبالغی بین 200 هزار تا یک میلیون تومان اعتبار در این بخش اختصاص می‌یابد. در نقاط آسیب‌خیز و محروم شهری نیز این کمک‌ها از سوی سازمان و دولت پرداخت می‌شود و بعضاً تخفیف‌هایی ویژه از سوی مدیران مهدها نیز در نظر گرفته می‌شود. این مهدها علیرغم امکانات مناسبی که ارائه می‌دهند اما، با توجه به ستاره‌دار شدن مهدها، حداقل شهریه از خانواده‌ها دریافت می‌شود.

وی تصریح کرد: برای اشتغال مربیان علاوه بر تحصیلات مرتبط و شرایط سنی سابقه کار نیز مد نظر گرفته می‌شود. مربی باید با شرایط و نوع برخورد با کودکان در شرایط متفاوت آشنا بوده، دارای ظاهری موقر باشد اما، افرادی هستند که به دلیل نداشتن شغل برای کار به عنوان مربی به مهدها مراجعه می‌کنند، این افراد تحصیلات مرتبط ندارند و متأسفانه بر این باورند که کار با کودکان ساده است اما، قاعدتاً با پاسخ منفی مواجه می‌شوند و اگر مربیانی این چنین که فاقد شرایط لازم هستند در مهد مشغول به کار شوند در ارزیابی‌ها از امتیاز پرسنل و ستاره‌های مهد کاسته می‌شود.

موسوی اضافه کرد: بازدیدها و نظارت‌ها به صورت مستمر انجام می‌شود و براساس تعریفی که سازمان تعیین کرده بازدیدها سالی دو بار صورت می‌گیرد، البته در استان این تعداد شکسته شده و بازدیدها به صورت مستمر و یا حتی ماهی دو بار انجام می‌شود تا نقایص احتمالی رفع شود.

وی افزود: گزارش بازدید کارشناسان شهرستان‌ها نیز هر 15 روز یکبار دریافت و بررسی می‌شود تا در صورت وجود مشکلات، مورد هر چه سریع‌تر رفع و در نهایت ارزشیابی‌های مستمر صورت ‌گیرد.

برخورد نامناسب مربیان در مهدهای استان، انگشت‌شمار بوده است

وی با تأکید بر اینکه برخورد نامناسب مربیان در مهدهای استان، شاید انگشت‌شمار بوده باشد ولی از سوی سازمان برخورد و اقدام لازم انجام شده است، به مشکلات مهدهای کودک اشاره کرد و گفت: نقص و مشکل عمده مهدهای استان که البته مشکل مبتلا به در کل کشور است، حقوق و بیمه مربیان و پرسنل مهدهاست که مناسب نیست.

وی افزود: پذیرش مهدها ماهیانه است و این امر تضمینی برای درآمد مربی مهدکودک نیست به همین دلیل از آنجاکه درآمد ثابتی وجود ندارد، از قانون کار در خصوص مربیان تبعیت نمی‌شود و این امر زمینه‌ساز تمایل مربیان به تغییر شغل در کوتاه‌مدت بوده و در نهایت مشکلاتی را برای مهدها ایجاد می‌کند.

این کارشناس مسائل کودکان عنوان کرد: در کنار عدم امنیت شغلی مربیان، فضای کاملا استاندارد برای مهدها در استان وجود ندارد. هر مهدکودک باید حیاط داشته و از فضای تهویه و نور کافی برهوردار باشد اما، چیزی که اغلب شاهدیم مهدها در منازل مسکونی ایجاد می‌شوند و با آپارتمانی شدن مهدها حیاطی برای بازی کودکان وجود ندارد که مشکلاتی ایجاد می‌کند اما، علیرغم این موارد خوشبختانه مشکل خاص و حادی در خصوص نوع رفتار مربیان با کودکان گزارش نشده، هرچند توجه به فضای مهدهای کودک طی سال‌های جاری در اولویت کاری سازمان قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: اوایل سال جاری یک مورد سهل‌انگاری از سوی مسئول خدمات مهدی در اراک صورت گرفته بود که بلافاصله مورد بررسی قرار گرفت و با هوشیاری سریع بهزیستی استان و کشور، تعطیلی شش ماهه برای مهد در نظر گرفته شد؛ هر چند مشکل جدی در این رابطه رخ نداد اما، مراتب قانونی به شدت طی شد.

قانون چگونه با مربی خاطی برخورد می‌کند؟

موسوی در خصوص مراتب قانونی نوع برخورد با مهدهای خاطی گفت: مهدهای متخلف در ابتدای امر تذکری همراه با زمانبندی دریافت می‌کنند، اگر در زمان مشخص مشکل رفع شد که مهد به کار خود ادامه می‌دهد اما، در صورتی ادامه مشکلات اخطار دوم و سپس تعطیلی مهد را خواهیم داشت. در مواردی که مشکلات امنیتی، جسمی، روحی و فرهنگی ایجاد شود بلافاصله مسئولان کشوری در این رابطه تصمیم‌گیری می‌کنند و در صورتی که توضیحات مدیران قانع‌کننده نباشد، مهد تعطیل می‌شود، البته خوشبختانه جز مورد یاد شده که به تعطیلی مهد منجر شد تا به امروز چنین مشکلی در استان گزارش نشده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دو مهد کودک دیگر نیز به دلیل عدم رعایت ایمنی در آستانه تعطیلی هستند، افزود: در امور مربوط به کوکان و کیفیت فضای مهدهای کودک هیچگونه اغماضی صورت نخواهد گرفت و حتی در مواردی که مشکلی بین مدیر و والدین کودکان ایجاد شده بهزیستی به صورت جدی پیگیر شده و پس از رفع مشکل نیز همچنان روند نظارتی ادامه یافته تا از تکرار مجدد مسائل کاملاً اجتناب شود.

موسوی تأکید کرد: مربی علاوه بر داشتن اطلاعات اولیه باید صبور بوده و به علوم روز مسلط باشد. حسن برخورد مربی با کودکان بیش‌فعال و علمی برخورد کردن با کودکان در روند رشد کودک و حضور مؤثر وی در جامعه اهمیت دارد.

‌مهدها برای نصب دوربین مدار بسته تسهیلات می‌گیرند

وی با بیان اینکه اغلب مهدهای کودک استان که از توان‌ مالی لازم برخوردار بوده‌اند مجهز به دوربین مدار بسته شده‌اند گفت: سعی شده به مهدهایی که در حال حاضر به دلیل مشکلات مالی فاقد این تجهیزات هستند با معرفی به بانک‌ها و دریافت تسهیلات و تأمین اعتبار جهت تجهیز به اینگونه سیستم‌ها کمک شود.

کارشناس مسائل کودکان بهزیستی استان مرکزی از همکاری با اداره کل استاندارد استان خبر داد و گفت: خوشبختانه طبق همکاری‌هایی که با استاندارد داشتیم وسایل بازی و اتاق بازی مهدهای کودک در حال استانداردسازی است و مسئولان مهدها موظف شدند وسایل بازی خود را در سامانه استاندارد به ثبت برسانند.

موسوی افزود: کلیه تاب‌های فلزی قبل از همکاری با استاندارد جمع شدند و امید است که تا پایان شهریور همه این مهدها استاندارد‌سازی شوند. خوشبختانه همکاری مستمر با استاندارد در حال انجام است و خرید وسایل بازی از مراکزی صورت می‌گیرد که در سامانه استاندارد تأیید شده است.


دسته بندي : استان مرکزی
در حکمی از سوی "محمدحسین مقیمی" استاندار مرکزی، "مسلم پورقاسمیان" به عنوان مدیرکل امنیتی استانداری مرکزی منصوب شد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از تسنیم پیش از این "شهرام بیدل" در این مسئولیت مشغول به فعالیت بود و با عزیمت وی به منطقه آزاد قشم که پیشتر "علی اکبر شعبانی فرد جهرمی" استاندار پیشین استان مرکزی به آنجا عزیمت کرده بود، پورقاسمیان به عنوان مدیرکل امنیتی استانداری مرکزی معرفی و منصوب شد.

پورقاسمیان پس از این فرمانداری خمین و اراک را در کارنامه خود دارد و در 9تیرماه امسال با انتصاب بختیاری بعنوان فرماندار اراک از این پست جدا و به استانداری مرکزی عزیمت کرد.

وی در مدتی نیز پس از ابراهیمی مدیر جهاد کشاورزی و پیش از انتصاب مظفری مدیرفعلی این سازمان ریاست سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی را نیز برعهده داشته است.

مدیرکل جدید امنیتی استانداری مرکزی، مدتی نیز بعنوان مدیر کل دفتر برنامه ریزی و هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی مشغول به فعالیت بوده است.

پورقاسمیان در کارنامه های فعالیت خود حضور در جبهه های حق علیه باطل در یگان سازمانی جهادسازندگی را نیز دارد.


دسته بندي : استان مرکزی
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: وجود ۲ صنعت بزرگ نفتی در شازند می طلبد که نیروهایی بومی در این ۲ صنعت کار کنند و این خواسته درحال پیگیری است.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از تسنیم قاسم عزیزی در دیدار با مدیر مرکز فنی‌وحرفه‌ای شهدای آستانه با محوریت معضل بیکاری و عدم جذب نیروهای بومی توسط صنایع اظهار کرد: وجود 2 صنعت بزرگ در شازند این امکان را فراهم کرده که حداقل 50درصد نیروهای این دوصنعت جوانان متبحر شازندی باشند.

وی افزود: هم اکنون بیکاری مهم ترین معضل استان است و همه مدیران و نمایندگان استان باید حاشیه ها را کنار گذاشته و به حل این مشکل بپردازند.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بکاری منشأ بسیاری از معضلات دیگر بوده و اگر درآمد ایجاد شود و شغل وجود داشته باشد، بسیاری از مشکلات دیگر حل می شود.

عزیزی با اشاره به تلاش همه برای رفع بیکاری گفت: توجه قوای سه‌گانه را به حفظ وحدت کامل مبانی اسلامی و توجه ویژه به حقوق عمومیت‌ها و مذاهب در چارچوب قوانین جمهوری اسلامی و دیدگاه‌های والای رهبر معظم انقلاب و اهداف و برنامه‌های ریاست جمهوری جلب می‌کنم، همچنین برنامه‌ریزی و اقدام عملی در جهت اشتغالزایی و رفع معضل بیکاری جوانان تحصیل کرده به عنوان سرمنشأ همه مشکلات جامعه مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

وی افزود: یک ضلع این مثلث سه ضلعی را سرمایه گذاران، یک ضلع آن نمایندگان مجلس برای هموار کردن جهات قانونی و ضلع دیگر را توسعه مسئولان دولت برای هموار کردن کار تشکیل داده اند.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: افراد جویای‌ کار‌ بومی انتظار دارند با وجود واحد‌های صنعتی مادر تخصصی و بزرگ مستقر در استان مرکزی مشکل بیکاری آنان در زمان کمتری برطرف شود.

عزیزی با اشاره به سرمایه گذاری در شازند گفت: سرمایه گذاران می توانند وارد عرصه اشتغال شوند و افرادی را در حوزه های کاری خود به کار گیرند تا مشکل اشتغال حل شود و این جز صدقات جاریه محسوب می شود.

وی  افزود: عدم استقبال صنایع در بکارگیری نیرو‌های مهارت‌دیده و در نتیجه بی‌انگیزگی جوانان برای کسب مهارت عامل ایجاد بیکاری بوده که این امر نیازمند تغییر است.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: کارآموزانی ‌که در این مرکز مهارت‌هایی را در دو یا سه دوره بطور دائم  می‌گذرانند، می‌توانند خود کار‌آفرین باشند، البته مسئولان با در اختیار گذاشتن تسهیلات به افراد مهارت‌دیده ‌ نقش مهمی در کارآفرینی ایفا می‌کنند.

عزیزی با اشاره به آینده سرمای گذاری در شازند گفت: آینده سرمایه گذاری در این شهرستان روشن است و امیدوارم سرمایه گذاران از ظرفیت های متعدد این شهرستان باخبر شوند.

وی افزود: فضا را برای ورود سرمایه گذاران به شهرستان شازند آماده کنید چراکه این شهرستان باید در زمینه ایجاد اشتغال در سطح استان جزء برترین ها باشد.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مدیران دستگاه های اجرایی شازند ملزم به حمایت از سرمایه گذاران هستند و برای ورود سرمایه گذاران به این شهرستان باید ابتدا موانع موجود شناسایی شده و سپس با همفکری و اجرای دقیق قوانین آنها را رفع کنیم.


دسته بندي : استان مرکزی

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی از وجود 90 پروژه ورزشی نیمه‌تمام در سراسر استان خبر داد.

به گزارش خبر مرکزی سعید ملکی در گفت‌وگو با ایسنا مرکزی، اظهار کرد: برای تکمیل این پروژه‌ها در مجموع، اعتباری بالغ بر 40 میلیارد و 190 میلیون و 300 هزار تومان لازم است.

وی ادامه داد: در شهرستان اراک 22 پروژه ورزشی نیمه‌تمام وجود دارد که برای تکمیل آنها به اعتباری بالغ بر 12 میلیارد و 359 میلیون و 900 هزار تومان نیاز است.

ملکی با اشاره به اینکه 12 پروژه مربوط به شهرستان شازند است ادامه داد: برای تکمیل این پروژه‌ها اعتباری بالغ بر هفت میلیارد و 454 میلیون تومان اعتبار نیاز است.

مدیر کل ورزش و جوانان استان مرکزی بیان کرد: همچنین 9 پروژه نیمه‌تمام در شهرستان خمین وجود دارد که برای تکمیل آنها نیز نیازمند اعتباری بالغ بر سه میلیارد و 400 میلیون تومان هستیم.

وی با اشاره به اینکه شهرستان‌های خنداب و زرندیه هر کدام دارای هشت پروژه نیمه‌تمام هستند بیان کرد: برای تکمیل پروژه‌های زرندیه اعتباری بالغ بر سه میلیارد و 70 میلیون تومان و خنداب سه میلیارد و 545 میلیون و 400 هزار تومان نیاز است.

ملکی ادامه داد: شهرستان‌های ساوه، کمیجان و محلات هر کدام دارای شش پروژه نیمه‌تمام هستند که برای تکمیل پروژه‌های هر سه شهرستان اعتباری بالغ بر هشت میلیارد و 300 میلیون تومان نیاز است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان مرکزی اظهار کرد: در شهرستان‌های دلیجان و تفرش چهار پروژه، آشتیان با سه پروژه و فراهان  دو پروژه نیمه‌تمام وجود دارد که برای تکمیل مجموع این پروژه‌ها اعتباری بالغ بر دو میلیارد و 50 میلیون تومان اعتبار نیاز است.

وی ادامه داد: در مجموع پروژه‌ها به طور کلی در چهار وضعیت غیر فعال بدون اعتبار، غیرفعال با اعتبار، نیمه فعال و فعال قرار دارند.

ملکی خاطرنشان کرد: محل تأمین اعتبار این پروژه‌ها سطوح استانی و ‌ملی است.

مدیر کل ورزش و جوانان استان مرکزی تصریح کرد: در مجموع، پروژه‌های ورزشی بین صفر تا 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارند و در صورت تأمین اعتبار به مرور شاهد افتتاح آنها خواهیم بود.   


دسته بندي : استان مرکزی
مدیرکل صدا و سیمای استان مرکزی پوشش شبکه دیجیتال استان را 85.5 درصد اعلام کرد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از فارس حمید قربانی‌جم ظهر امروز در دیدار با امام جمعه خمین اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها و سیاست‌های صدا و سیمای استان توسعه پوشش شبکه دیجیتال در شهرهای مختلف استان بود که خوشبختانه این میزان در سال جاری به 85.5 درصد رسیده است.

وی تصریح کرد: در شهرستان خمین پوشش شبکه دیجیتال در حال حاضر 83.5 درصد است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان شهریور ماه با نصب و راه‌اندازی فرستنده دیجیتال روستای دهنو و چهارچشمه این میزان افزایش یابد.

مدیرکل صدا و سیمای استان مرکزی با اشاره به نام‌گذاری سال جاری به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی خاطر نشان ساخت: لازمه داشتن اقتصادی فعال و پویا فرهنگ غنی و پویا است که بدون این فرهنگ رسیدن به توسعه اقتصادی امکان‌پذیر نخواهد بود.

قربانی‌جم با بیان اینکه رسانه ملی نقش بسیار مهم و اساسی در توسعه فرهنگ و اقتصاد دارد، گفت: قوام یک ملت به فرهنگ آن است، بسیاری از مشکلات اجتماعی و اقتصادی جامعه را می‌توان با فرهنگ حل و فصل کرد که لازمه آن تقویت زیرساخت‌های فرهنگی است.

وی ادامه داد: دنیای امروز دنیای رسانه‌ها است و رسانه‌ها نقش موثری در تصمیم گیری‌های کلان و تعیین سرنوشت یک ملت دارند و با توجه به اینکه در حال حاضر رسانه‌های بیگانه به شدت مشغول فعالیت و جو سازی علیه ایران اسلامی هستند، باید مراقب بود تا مبادا دشمنان به اهداف خود دست یابند.

حجت‌الاسلام سید علی حسینی نیز گفت: مجموعه صدا  سیمای استان با هدف ترویج ارزش‌ها، اوامر الهی و نظام جمهوری اسلامی انجام وظیفه می‌کنند و در مناسبت‌های مختلف حضوری پر رنگ داردکه جا دارد در این فرصت از زحمات کارکنان زحمتکش  صدا و سیمای استان قدردانی کنم.


دسته بندي : استان مرکزی
نوک پیکان حمله بلای خانمان سوز اعتیاد اینبار جمعیت زنان را مورد هدف قرار داده است. بی‌سرپرست شدن، قرار گرفتن در معرض سوء استفاده‌های جنسی و جسمی، ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی نظیر ایدز و هپاتیت و در نهایت تهدید نهاد خانواده و فروپاشی آن از عواقب گرفتار شدن بانوان در دام اعتیاد است که در این بین نبود مراکز درمانی مناسب در استان مرکزی برای ترک اعتیاد بانوان بر این مشکلات دامن زده است..

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری مرکزی در حالی خبر از افزایش اعتیاد زنان می دهد که علت افزایش اعتیاد در بین زنان هنوز مشخص نیست.

زهرا فرجی به مهر می گوید: متاسفانه میزان شیوع اعتیاد در بین جمعیت زنان از 5.4 در سال‌ گذشته به 9.8 درصد افزایش یافته است که این تهدیدی جدی برای کانون خانوادهاست.

وی همچنین از تغییر مصرف مواد از سنتی به صنعتی خبر می دهد و می افزاید: همچنین نوع مصرف مواد مخدر در بین بانوان از سنتی به صنعتی تغییر یافته است که باید دلایل آن بررسی و واکاوی شود.

اعتیاد بانوان در حال تبدیل شدن به یک بحران جدی است

وی با تاکید بر اینکه امروز افزایش اعتیاد در بین بانوان در حال تبدیل شدن به یک بحران جدی است تصریح کرد: متاسفانه سن اعتیاد در بین بانوان نیز کاهش یافته و به دوره نوجوانی رسیده است که باید مسئولان امر در این زمینه چاره‌اندیشی کنند.

فرجی تغذیه نامناسب، بی‌سرپرست شدن، درگیری در روابط، قرار گرفتن در معرض سوء استفاده‌های جنسی و جسمی، بروز اختلالات روانی، ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی نظیر ایدز و هپاتیت را از عواقب گرفتار شدن بانوان در دام اعتیاد می داند و اضافه می کند: شدت آسیب‌پذیری زنان معتاد به مراتب بیشتر از مردان معتاد است، اعتیاد مادر خانه به مواد مخدر اثرات منفی بر خانواده داشته و موجب از هم پاشیده شدن خانواده ها و پیدایش بچه‌های طلاق می‌شود.

وی راهکارهایی چون برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی در زمینه آگاهی بخشی به بانوان را پیشنهاد می دهد و می افزاید: خلاءهایی که هم اکنون در این زمینه احساس می‌شود، عدم احساس نیاز به آموزش از سوی بانوان است، متاسفانه در حال حاضر احساس نیاز برای آموزش مهارت‌های زندگی در بین بانوان وجود ندارد، در حالی که اگر این نیاز احیاء شود کمک بسیاری به بانوان خواهد کرد.

دبیر شورای مواد مخدر استان مرکزی نیزبه خبرنگار مهر می گوید: براساس پژوهش شیوع شناسی در سال 90 جمعیت معتاد استان مرکزی 1.87 درصد گزارش شده است که این رقم 25 هزار نفر را شامل می شود.

هر ساله بر تعداد زنان معتاد هرساله افزوده می شود

محمد زیدوند با بیان اینکه از این تعداد 10 درصد جمعیت زنان هستند می گوید: هرچند که در این چندسال آمار دقیقی از جمعیت معتادزنان در دست نداریم اما پژوهش ها حاکی از این است که  هر ساله بر تعداد انها افزوده می شود.

 

 

وی آگاهی دادن به مردم و حساس سازی خانواده را اصل کاهش این معضل می داند و تصریح می کند: وقت نگذاشتن والدین برای دخترها و پسرهای خود، سخت گیریها و از آن طرف آسان گیریها و..همه و همه می تواند در افزایش این بلای خانمانسوز موثر باشند.

زیدوند با اشاره به اینکه طبق تحقیقها متوسط زمانی که خانواده ها برای فرزندان خود می گذارند 17 دقیقه در روز است یادآور می شود: افزایش طلاقها، کودک آزاری ها، اختلال در نظام کار و..همه از پیامدهای اعتیاد هستند.

وی باتاکید بر اینکه تمام حوزه ها و سازمانهای دولتی و بسیج عمومی برای حل این معضل لازم است اضافه می کند: شبکه مافیای مواد مخدر به صورت کاملا هوشمند و تخصصی برای اعتیاد وارد شده است اما سرعت مبارزه و پیشگیری در جامعه ما حرکت لاک پشتی دارد.

بازخورد منفی کلاسهای مهارتهای زندگی در زنان معتاد

وی با اشاره به اینکه بازخورد کلاسهای مهارتهای زندگی نیز برای کاهش و مبارزه با اعتیاد در زنان منفی بوده است یادآور می شود: باید بازتعریفی از این کلاسهای مهارتهای زندگی انجام شود یا باز آموزشی برای مربیان کلاسهای مهارتهای زندگی انجام شود تا این کلاسها اثرگذار شوند.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان با بیان اینکه باید با مردم صادق بود و برخی از حقایق را برای آنها روشن کرد تا آنها بتوانند به کمک برنامه های دولت بیایند ادامه داد: نبود مراکز درمانی برای زنان که آنها بتوانند بعد از اعتیاد در آن مکان درمان شوند یکی از مشکلات  در این زمینه است.

وی با بیان اینکه مرکز درمانی مناسبی برای زنان نداریم تاکید می کند: مراکز درمانی که برای زنان درنظر گرفته می شود باید ویژه تر از مردان باشد.

زیدوند ادامه داد: یکی از دلایلی که زنان برای ترک مراجعه نمی کنند این است که در طول درمان 21 روزه خود باید از فرزند یا فرزندان خود جدا باشند لذا باید مراکز درمانی داشته باشیم که حداقل یک مهد کودک در کنار آن برای کودکان این زنان وجود داشته باشد.

64 درصد زنان معتاد از سوی شوهران خود معتاد می شوند

این مقام مسئول ادامه می دهد: 64 درصد زنان معتاد از سوی شوهران خود معتاد می شوند و مابقی از طریق گروههای همسال خود، آرایشگاه ها و...که با تبلیغ موادمخدر صنعتی برای زیبایی و بیدار ماندن در شب باعث تشویق به اعتیاد می شوند. اعتیادی که فشارهای جامعه بر افزایش آن بی تاثیر نیست.

وی با بیان اینکه تمام مراکز بهبودی زنان در استان فاقد مجوز هستند تاکید می کند: در حال حاضر توانستیم یک مکان مناسب بهبودی برای زنان تهیه کنیم.

دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر ادامه می دهد: در مرکز DIC ( مراکز کاهش آسیب) اراک نیز ظرفیت پذیرش معتادان زن محدود است و  3 مرکز درمانی ترک اعتیاد نیز فاقد مجوز رسمی و قانونی هستند که باید برای افزایش مراکز ترک اعتیاد مشارکت خیرین را جلب کنیم.

مهم‌ترین راه پیشگیری از مصرف مواد مخدر افزایش آگاهی در میان آحاد جامعه

استاندار مرکزی نیز مهم‌ترین راه پیشگیری از مصرف مواد مخدر را  افزایش آگاهی در میان آحاد جامعه از جمله نسل جوان عنوان می کند و می گوید: امروزه ترویج باورهای غلط در حوزه اعتیاد از جمله اینکه مصرف مواد مخدر توان جسم را افزایش می‌دهد، موجب لاغری می‌شود و مصرف تفریحی مواد مخدر اعتیادآور نیست باعث شده است تا افراد زیادی به سمت استفاده از این مواد گرایش پیدا کنند.

محمد حسین مقیمی ادامه می دهد:  دشمنان جمهوری اسلامی ایران از مواد مخدر به عنوان یکی از ابزارهای جنگ نرم به صورت هدفمند برای آلوده کردن جوانان و نابودی شور و نشاط و فکر و اندیشه آنان استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه هر روز بر تعداد افراد گرفتار در این دام افزوده می‌شود، خاطرنشان می کند: طردکردن و برخورد فیزیکی با این مسئله معضل اعتیاد را حل نمی‌کند بلکه باید بپذیریم اعتیاد یک مشکل اجتماعی است که به عنوان پیچیده‌ترین معضل در جامعه شناخته شده است.

استاندار مرکزی بیان داشت: همه مردم و مسئولان باید در مقابل مشکلات با عزم و اراده گام بردارند و در همین راستا باید تلاش شود تا مشکلات را در استان مرکزی کاهش دهیم و سرمایه‌های جوان را در آن حفظ کنیم.

 

 

استاد جامعه شناسی دانشگاه آزاد آشتیان نیز با بیان اینکه نقش زنان در جامعه تغییر کرده است می گوید: زنان جامعه دیگر زنان سنتی نیستند که محدود به خانه شوند آنها دوشادوش مردان کار می کنند، پزشک متخصص می شوند، دبیر می شوند...پس وقتی به محدوده بیرون پا گذاشتند خطراتی که مردان را تهید می کند آنها را نیز تهدید می کند.

اسدی به مهر می گوید: این به منزله این نیست که زنان باید در خانه بنشینند تا معتاد نشوند بلکه باید بپذیریم وقتی زن در فضای جامعه حضور پیدا می کند خطراتی نیز برای آن بوجود میاید و رشد اعتیاد آن نیز به موازات مردان بالا می رود.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی با بیان اینکه ایران قریب به 31 سال است که در کاهش مواد مخدر در حال مبارزه است به مهر می‌گوید: مبارزه تنهای پلیس با مواد مخدر نمی تواند کاهش صد در صدی این مواد در جامعه را به دنبال داشته باشد بلکه برای مقابله با این بلای خانمان سوز بسیج عمومی جامعه نیاز است.

مهدی حسنی هم مرز بودن ایران با دو کشور تولید کننده جهانی مواد مخدر را یکی از بزرگترین آسیب های کشور برای افزایش این ماده های افیونی می داند و عنوان می کند: از آنجایی که استان مرکزی در مجاورت استان تهران و البرز قرار دارد از نظر آلودگی صنعتی و نیمه صنعتی بیشتر است و سرریز جرائم به این استان به عنوان استان امن وجود دارد.

وی اظهار داشت: کشورهای افغانستان و پاکستان بیشترین درآمدهایشان از تولید و فروش مواد مخدر است. در افغانستان بیش از 400 لابراتوار تبدیل تریاک به هروئین وجود دارد و آنها متوسط سالی 600 تن هروئین را تولید می کنند و با تولید هر کیلو هروئین جان صدها جوان و نوجوان را در دنیا به مخاطره می اندازند.

سرهنگ حسنی با بیان اینکه در حال حاضر بیماری مواد مخدر از مرزهای ایران عبور کرده و وارد منازل شده است، اظهار داشت: خانواده ها باید توجه بیشتری را نسبت به نوجوان ها و جوان هایشان داشته باشند و با مراقبت های بیشتر از آنها خطر ابتلا به اعتیاد را از فرزندانشان دور نگه دارند.

کمبود نیروی انسانی و نبود کمپ بانوان

پلیس مبارزه با مواد مخدر استان گفت: کمبود نیروی انسانی و نبود کمپ بانوان و نداشتن توانایی مالی معتادین برای حضور در کمپ از مشکلات عمده این حوزه است.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر استان مرکزی اظهار داشت: در استان مرکزی بیشترین عامل طلاق را اعتیاد یکی از زوجین تشکیل می‌دهد و اعتیاد به یکی از جدی ترین معضلات این استان بدل شده است.

سرهنگ حسنی اضافه کرد: بیشترین عامل سرقت های خرد در داخل خودروها هم توسط افراد مبتلا به بیماری اعتیاد صورت می گیرد؛ لذا باید این معضل در خانواده ها جدی گرفته شود و مردم با مشارکت پلیس بتوانند از شیوع بیشتر اعتیاد در جامعه جلوگیری نمایند.

مشکلات فرهنگی و اقتصادی عامل اصلی اعتیاد

سرهنگ حسنی عمده مشکلات اقتصادی، بیکاری و فرهنگی را عامل اعتیاد دانست و عنوان کرد: متاسفانه باورهای غلط عاملی مهم در اعتیاد جوانان و نوجوانان بشمار می رود.

وی از خانواده خواست تا با توجه بیشتری نسبت به فرزندانشان و آگاه کردن آنها از خطرات اعتیاد موجب کاهش اعتیاد در جامعه شوند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز تعداد مراکز ترک مواد مخدر شهر اراک را 75 مرکز اعلام می‌کند می‌گوید: از این تعداد  69 مرکز خصوصی، دو مرکزDIC، دو مرکز تحت پوشش اداره زندان ها و یک مرکز دولتی و یک اقامت اجباری هستند.

سیامک راکعی افزود: همچنین در ساوه 21 مرکز، در خمین 11 مرکز، شازند شش مرکز، دلیجان، دو محلات دو کمیجان یک، آشتیان یک و فرمهین یک مرکز وجود دارد.

هم اکنون 67 تشکل فعال در حوزه پیشگیری از اعتیاد در دو بخش آقایان و بانوان در استان فعالیت دارند که افزایش این تشکل‌ها برای آگاهی دادن و بررسی اعتیاد زنان ضروری است. اما اعتیاد قارچ گونه در حال افزایش است اما از ان سو برنامه های پیشگیری و بهبودی با حرکت لاک پشتی مواجه است.

....

گزارش: سمیه بصیرت


دسته بندي : استان مرکزی
مدیرکل پدافند غیرعامل استان مرکزی گفت: عملیات آماده سازی و تقویت مصونیت فضای سایبری این استان علیه تهدیدهای نرم آغاز شد.

به گزارش خبر مرکزی ˈنورخدا قاسمیˈ در گفت و گو با ایرنا افزود: رزمایش آماده سازی سایبری استان در امکانات اتوماسیون و تجهیزات دیجیتال و الکترونیک ارتباطی 46 دستگاه اجرایی استان مرکزی تا پایان مردادماه امسال انجام می شود.

وی بیان کرد: در این رزمایش کاربرهای تخصصی دستگاههای اجرایی با تجهیزات خود روش های مقابله با هک، حراست سیستمی و پیشگیری از حمله های احتمالی را بررسی و تمرین می کنند.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان مرکزی اضافه کرد:حوزه سایبری و اطلاعات الکترونیک قلب هر دستگاه اجرایی است و هدف از این رزمایش این است که هسته اطلاعاتی دستگاه ها از هرگونه تهدید به دور باشد.

قاسمی گفت: سند راهبردی پدافند غیرعامل استان در سه قرارگاه پرتو رافع، سایبری و زیستی تنظیم شده و در سال جاری علاوه بر اقدامات پیشگیری سایبری، برگزاری دوره های آمادگی در برابر تهدیدهای زیستی و رافع نیز در دستور کار است.

وی بیان کرد: از تکالیف مهم استانهایی که دارای تاسیسات صلح آمیز هسته ای هستند این است که با مشارکت مردمی فرهنگ سازی و امور پیشگیری در حوزه تهدیدهای هسته ای را با عنوان پدافند غیرعامل رافع انجام دهند که در این خصوص برنامه هایی در محدوده جمعیتی مشمول در دست انجام است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان مرکزی گفت: در حوزه سایبری دشمن برای حمله خبر نمی دهد و باید همه بخشها آمادگی مقابله در شرایط تهدید را داشته باشند.

قاسمی افزود: انجام اقدامات بازدارنده به منظور افزایش ایمنی، پایداری تأسیسات و ابزارها و کاهش آسیب پذیری با استفاده از ظرفیت ها و ابزارهای موجود از جمله اقدامات پدافند غیرعامل و به عنوان سرمایه اساسی و مهم است.

وی توضیح داد: استان مرکزی در سه سال اخیر یکی از سه استان برتر در حوزه اقدامات پدافند غیرعامل بوده است.

حمله سایبری از ارکان تهدید نرم دشمن است که از یک نفوذ ساده، ظریف و کوچک شروع می شود و در پی آن با گسترده شدن، توسعه دادن و زمان دادن و منهدم کردن به جنگ سایبری تبدیل می شود


دسته بندي : استان مرکزی
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی گفت: از سوی استانداری مرکزی، اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی رتبه اول در حوزه آموزش را در میان دستگاه‌های اجرایی استان کسب کرد.
خبرگزاری فارس: اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی در حوزه آموزش رتبه اول شد

به گزارش فارس از اراک به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی، غلامرضا خرمی اظهار داشت: در ارزیابی‌های به عمل آمده از سوی استانداری مرکزی این اداره کل موفق شد در حوزه آموزش کارکنان، در سال گذشته رتبه اول را در بین تمامی دستگاه‌های دولتی استان مرکزی کسب کند.

وی تصریح کرد: این موفقیت ارزشمند به دلیل برتری اداره آموزش این اداره کل به نظر کمیت و کیفیت آموزش‌های ارائه شده به کارکنان در مقایسه با سایر دستگاه‌های دولتی استان به دست آمده است که سعی داریم روند کسب این موفقیت‌ها را در مجموعه خود توسعه دهیم.

یحیی کمال آبادی، مدیر توسعه منابع انسانی و تحول اداری اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز گفت: با عنایت به اینکه در سال‌های اخیر موضوع پیش‌بینی و اجرای دوره‌های آموزشی موثر و هدفمند جهت ارتقای سطح دانش و مهارت عمومی و اختصاصی کارکنان متبوع از اولویت‌های مدیریت منابع انسانی و تحول اداری بوده است لذا در طول سال‌های اخیر در اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی به این مهم توجه ویژه‌ای مبذول شده و اکنون شاهد به ثمر رسیدن تلاش‌های همکاران واحد آموزش در سال گذشته هستیم.

مسئول آموزش و پژوهش اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز اظهار داشت: مجموع ساعات آموزشی اداره کل راه و شهرسازی در طول سال گذشته 22 هزار و 848 نفر ساعت بوده که هفت هزار و 175 نفر ساعت اختصاص به مدیران و 15 هزار و 673 نفر ساعت ویژه کارکنان برنامه‌ریزی و اجرا شده است.

بهناز ملکی افزود: در سال 92 سرانه آموزش کارکنان بالغ بر 62 ساعت و سرانه آموزش مدیران این اداره کل بالغ بر 105 ساعت بوده است


دسته بندي : استان مرکزی
تعدادی از هنرمندان واحد آفرینش‌‌های ادبی حوزه هنری استان مرکزی، به همراه اهالی شعر و ادب با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

به گزارش خبر مرکزی اسماعیل مجللی، مدیر حوزه هنری استان مرکزی در گفت‌وگو با ایکنا گفت: تعدادی از هنرمندان شاعر استان با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند.

وی افزود: در این مراسم فاطمه یزدان‌پرست، محمد زارعی و علی مهدی‌زاده از هنرمندان واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری استان مرکزی در این مراسم حضور داشتند.

این مقام مسئول در پایان اظهار کرد: در این مراسم که همزمان با سالرو ولادت کریم اهل بیت(ع) صورت گرفت، جمعی از اهالی فرهنگ، اساتید شعر و ادب فارسی، شاعران جوان و پیشکسوت کشور و تعدادی از شاعران پارسی‌گو از کشورهای تاجیکستان، هندوستان، افغانستان و پاکستان با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.


دسته بندي : اجتماعي
رحماندوست سوال از وزیر اقتصاد را بی نتیجه دانست و گفت: سوال از وزیر اقتصاد در مجلس بی نتیجه بود و این پرسیدن هیچ نتیجه ای ندارد.
 به گزارش خبر مرکزی به نقل از دانا، روز سه شنبه هفته گذشته ۱۷ تیرماه وزیر امور اقتصاد و دارایی در پاسخ به سوال محمد حسن آصفری نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی در خصوص تخصیص نیافتن وام ازدواج از سوی شبکه بانکی، در مجلس حاضر شد؛ وی متوازن نبودن منابع و مصارف تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را عامل مشکلات بوجود آمده در پرداخت وام ازدواج عنوان کرد و به نمایندگی از بانک مرکزی متعهد شد تا دو ماه آینده این مشکل برطرف شود.

در همین رابطه مجتبی رحماندوست عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: از صحبت های آقای وزیر نباید انتظار داشته باشیم که تا دوماه آینده اتفاق جدیدی بیفتد.

وی افزود: آقای وزیر گفت بعد از دو ماه نتایچ بررسی خود را اعلام می کند؛ متاسفانه یکی از همکاران بنده طی مصاحبه ای اشتباه برداشت کرده بود و گفته بود که دو ماه بعد وام ازدواج پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه نظام بانکی نهادی است که مجلس نمی‌تواند درباره آن سوال مطرح کند، گفت: ساختار بانک مرکزی و ساختار ارتباط نظام بانکی کشور بگونه ای نیست که مسئولان بخواهند پاسخ گوی نمایندگان مجلس باشند در صورتی که ما در دولت گذشته هم شاهد بودیم که وزیر اقتصاد و دارائی آقای حسینی چندین بار به مجلس آمده و در پاسخ به نمایندگان به صراحت گفت اینها به من مربوط نیست.

رحماندوست سوال از وزیر اقتصاد را بی نتیجه دانست و گفت: سوال از وزیر اقتصاد در مجلس بی نتیجه بود و این پرسیدن هیچ نتیجه ای ندارد.

وی افزود: از آنجاییکه بانک مرکزی متولی پرداخت وام ازدواج به جوانان است مجلس نمی‌تواند در این باره از آن سوال داشته باشد و اگر بخواهد در مورد وام ازدواج از بانک مرکزی پرسشی شود، باید ‌از رئیس‌جمهور بپرسیم که سوال از رئیس جمهور هم هزینه بر است و از طرفی در تاریخ کشور اینچنین اتفاقی خیلی نادر است، ولی در حال حاضر در رویه اداری کشور وزارت اقتصاد و دارائی پاسخگوی امور بانکی کشور است و این کار غلطی نیست.

وی گفت: آقای وزیر اقتصاد هرچه سریع تر برای برطرف کردن مشکلات پرداخت نشدن وام ازدواج جوانان اقدام کند؛ در حال حاضر درباره اختلاس‌های بانکی که صورت می گیرد کلی بحث و وقت گذاشته می شود در صورتی که هیچگاه موضع گیری صحیح وشفافی درباره وام ازدواج از سوی نظام بانکی گرفته نمی شود؛ به هر صورت بنده همه مشکلات و کوتاهی ها که در پرداخت نشدن وام ازدواج به وجود آمده را به گردن نظام بانکی کشور می دانم.


دسته بندي : استان مرکزی
استاندار مرکزی با تاکید بر ضرورت تسریع در روند تامین اعتبار مالی مورد نیاز ساخت ساختمان جدید بیمارستان 330 تختخوابی ولی عصر(عج) اراک گفت: ‌هدف‌گذاری به منظور ساخت این بیمارستان ظرف سه سال آینده انجام شده است.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از فارس محمدحسین مقیمی ظهر امروز  در جلسه بررسی مسائل و مشکلات بیمارستان ولی عصر(عج) اراک، عدم تامین منابع مالی را از اساسی‌ترین موانع  ساخت و اجرای پروژه  این بیمارستان عنوان کرد.

وی اظهار داشت: عدم تخصیص منابع مالی لازم برای ساخت این مرکز درمانی موجب طولانی شدن روند احداث این پروژه عمرانی شده است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: به دلیل محدودیت مالی دولت برای تامین منابع مورد نیاز این پروژه مقرر شد روش‌های دیگر برای تامین منابع مالی بررسی شود که در این راستا جلسات بسیاری با دانشگاه علوم پزشکی، استانداری، شهرداری، نمایندگان مجلس و برخی دیگر از دستگاه‌ها برگزار شده است.

مقیمی تبدیل به احسن کردن امکانات موجود دانشگاه علوم پزشکی، استفاده از فایناس و سرمایه گذاری خارجی و جمع‌آوری کمک‌های مالی خیرین را سه راهکار پیش بینی شده برای تامین مالی ساخت بیمارستان عنوان کرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون  پیگیری سه راهکار و تلفیق این راهکارها در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی و استانداری مرکزی قرار دارد، اظهار داشت: فروش، مشارکت و واگذاری بخشی از خوابگاه حضرت معصومه(س)  به بخش خصوصی یکی از منابع مطرح برای تامین پول مورد نیاز است.

استاندار مرکزی فروش زمین 25 هزار متری دانشگاه علوم پزشکی واقع در خیابان سیدالشهدا و استفاده از فایناس را از دیگر راه‌های بررسی شده به منظور تامین مالی این پروژه عنوان کرد.

مقیمی عدم تصمیم‌ گیری به موقع را از مشکلات اساسی استان و کشور دانست و افزود: اگر تصمیم گیری‌ها در زمان مناسب انجام شود و در زمان مقرر امور اجرایی پروژه‌های صورت گیرد بسیاری از مشکلات کاسته خواهد شد.

وی گفت: دانشگاه علوم پزشکی باید کمیته‌ای به منظور بررسی گزینه‌های مطرح تشکیل و پیگیری‌ها و بررسی‌های لازم را در راستای تحقق این مهم طرف مدت دو ماه انجام دهد تا تصمیم نهایی برای انتخاب شیوه تامین مالی این بیمارستان اخذ شود.

استاندار مرکزی با اشاره به اهمیت و نقش بیمارستان ولی عصر(عج) به عنوان یکی از بیمارستان‌های فعال و خوب کشور و پوشش کثیر بیماران تاکید کرد و ادامه داد: این بیمارستان در شان مردم اراک نیست و باید تمهیداتی اندیشیده شود تا نقش خدمات رسانی این بیمارستان حفظ شود


دسته بندي : استان مرکزی
مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی گفت: استان مرکزی در دو سال گذشته موفق به کسب رتبه پنجم کشوری در زمینه پوشش و حجاب شد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از فارس غلامرضا فتح‌آبادی ظهر امروز در چهل و دومین جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان مرکزی افزود: بر اساس ارزیابی عملکرد استان‌ها در حوزه حجاب و عفاف این استان طی دو سال متوالی موفق به کسب رتبه پنجم کشوری شده است.

وی تصریح کرد: برگزاری نمایشگاه‌های حجاب و عفاف، ارائه طرح‌های مختلف در حوزه حجاب و عفاف، تولید محصولات فرهنگی با موضوع حجاب و عفاف، برگزاری همایش‌ها و تجلیل از دستگاه‌های برتر حوزه حجاب و عفاف از جمله شاخص‌های ارزیابی عملکرد استان‌ها در حوزه حجاب و عفاف است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی در ادامه گفت: بر اساس تحقیق میدانی بسیج سپاه پاسداران 41 درصد از جمعیت کشور اعلام کرده‌اند که حجاب برتر دارند، همچنین 75 درصد از بانوان اعتقاد خود به حجاب اسلامی را متذکر شده‌اند.

وی با اشاره به طرح تحول نظام سلامت بیان کرد: ابلاغ طرح تحول نظام سلامت با هفت محور و طرح حمایت از مددجویان کمیته امداد و بهزیستی از سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در سه ماهه نخست سال جاری بوده است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی اظهار کرد: کاهش میزان پرداختی بیماران، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، حضور پزشکان مقیم در بیمارستان‌ها، ارتقای کیفیت هتلینگ و ترویج زایمان طبیعی از محورهای طرح تحول سلامت به شمار می‌رود.

فتح‌آبادی با اشاره به اینکه در طرح حمایت از مددجویان و توزیع سبد غذایی بیش از 49 هزار نفر در استان مرکزی مشمول این طرح خواهند شد، تصریح کرد: طرح حمایت از مددجویان در چهار مرحله در سال جاری برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: افتتاح خانه سازمان‌های مردم نهاد، افتتاح نمایشگاه دائمی پیشگیری از اعتیاد، ابلاغ آئین‌نامه ازدواج آسان و تدوین سند ارتقای فرهنگ ترافیک و... از برنامه‌هایی است که در راستای سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب در سال جاری اجرا شده است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری مرکزی بیان کرد: در سه ماه گذشته و با تدوین سند ارتقای فرهنگ ترافیک با مشارکت 46 دستگاه اجرایی، 33 درصد از قربانیان ترافیک در شهر اراک کاهش پیدا کرده است.

فتح‌آبادی با بیان اینکه سند توسعه فرهنگی استان در 250 صفحه با رویکردهای علمی و فرهنگی تدوین شده است، گفت: تکمیل 250 پروژه نیمه تمام فرهنگی از اولویت‌های کارگروه تخصصی امور اجتماعی و فرهنگی استان است که از این تعداد 89 پروژه در روستا و 161 پروژه در نقاط شهری واقع شده که برای اتمام آن به بیش از 500 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از یک‌هزار نفر در حوزه فرهنگی استان مرکزی فعال هستند بیان کرد:‌ ناهمگونی بین مدارک تحصیلی و پست سازمانی، استفاده از نیروی کم ‌تجربه، کم ‌انگیزه بودن نیروی انسانی در حوزه فرهنگ، عدم رضایتمندی روانی از شغل مورد تصدی و روزمرگی در میان نیروی انسانی دستگاه‌های فرهنگی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی فعالان عرصه فرهنگی است.


دسته بندي : ورزشي
اختصاصی خبر مرکزی: پس از این که آلومینیوم سازی اراک مسئولیت حمایت از تیم فوتبال شهر اراک را بر عهده گرفت مسئولان این باشگاه شروع به بررسی گزینه های مناسب برای سر مربی گری این باشگاه هستند.

هم اکنون نیز باشگاه مشغول تست گرفتن از بازیکنان در زمین آلومینیم هستند تا بتوانند بهترین آنان را انتخاب کنند.

اما از میان ۳۰ مربی که بررسی شده رحمان رضایی، علی حنطه، علی نیکبخت، ربیعی (سرمربی سابق تیم صعود کننده ذوب آهن اردبیل)، مجتبی خیراندیش( مربی سابق تیم تراکتور سازی تبریز)، ابراهیم طالبی و بهمن فروتن انتخاب شده اند.البته از میان این مربیان نیز شانس رحمان رضایی، علی حنطه و نیکبخت بیشتر است. سرمربی تیم هم قراراست به زودی انتخاب شود تا تمرینات به طور رسمی هر چه سریع تر انجام شود.


دسته بندي : استان مرکزی
معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی از برنامه ریزی برای برگزاری مراسم نکوداشت روز خبرنگار در استان خبر داد و گفت: این مراسم با رویکردی متفاوت در 17 مرداد امسال برای پاسداشت روز قلم و خبرنگار برگزار می شود.

به گزارش خبر مرکزی مجید محمودی در گفتگو با مهر با اشاره به چندین جلسه برای برگزاری هرچه بهتر مراسم روز خبرنگار اظهارداشت: مقدمات این نکوداشت با جلسه با اصحاب رسانه و جلسات داخلی در اداره کل ارشاد استان فراهم شده است.

وی سخنرانی، اجرای برنامه فرهنگی و هنری و قرائت بیانیه را از جمله برنامه های این نکوداشت دانست و گفت: در جشن امسال سعی بر ان است که از خبرنگاران فعال تجلیل شود.

محمودی در بخش دیگری از سخنان خود از تدوین دستورالعملی کشوری برای رتبه بندی نشریات خبر داد و گفت: دستورالعمل ابلاغی در استان مرکزی نیز برای رتبه بندی نشریات محلی لحاظ می شود.

وی با بیان اینکه حدود 600 خبرنگار در سایت سمان ثبت نام کرده اند تصریح کرد: آمار واقعی خبرنگاران  فعال کمتر از این رقم است که اداره کل ارشاد در حال بررسی و پالایش آمار خبرنگاران است.

گفتنی است هم اکنون در استان 35 هفته نامه، 21 دفاتر سرپرستی خبرگزاری و پایگاه اطلاع‌ رسانی و 38 نمایندگی نشریات سراسری فعالیت دارند.


دسته بندي : استان مرکزی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی از فعالیت 94 رسانه نوشتاری در سطح استان خبر داد. 

به گزارش خبر مرکزی به نقل از فارس حسین شاکری صبح امروز در نشست هماهنگی برنامه‌های روز خبرنگار اظهار داشت: خبرنگاری از جمله صنوفی است که مورد بی‌مهری قرار گرفته و کسی از این قشر حمایت معنوی نمی‌کند.

وی تصریح کرد: آسیب ‌شناسی جدی به منظور شناخت علل بی‌مهری نسبت به خبرنگاران اقدام بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی بر لزوم توجه به خبرنگاران تاکید کرد و ادامه داد: خبرنگاران چشمان بیدار جامعه هستند که به خوبی مشکلات را شناسایی کرده و در راستای حل مشکلات قدم بر می‌دارند.

شاکری گفت: خبرنگار تربیون بسیاری از مشکلات است که هیچگاه از این تربیون برای بیان مشکلات خود استفاده نمی‌کند.

وی ادامه داد: هم اکنون در استان 35 هفته نامه، 21 خبرگزاری و پایگاه اطلاع‌ رسانی و 38 نمایندگی نشریات سراسری فعالیت دارند که توسعه کیفی این نشریات باید در دستور کار فعالان عرصه رسانه قرار گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در ادامه با اشاره به لزوم برگزاری هر چه بهتر برنامه‌های روز خبرنگار بیان کرد: 17 مرداد سالروز شهادت شهید صارمی فرصت بسیار ارزشمندی برای تقدیر از خبرنگارانی است که دلسوزانه و بی‌توقع در این عرصه به فعالیت مشغول هستند.

شاکری ادامه داد: برنامه‌های روز خبرنگار باید در شان این عزیزان برگزار شود و ما نیز تلاش داریم برنامه بسیار خوبی را با همکاری استانداری برگزار کنیم.

وی تاکید کرد: خبرنگاران از سرمایه‌های ارزشمند نظام هستند که بخشی از توفیقات نظام مدیون حضور به موقع این عزیزان در صحنه است.


دسته بندي : ورزشي

پس از کش و قوس های فراوان و انتظار هواداران و فوتبال دوستان شهر اراک سرانجام یک تیم لیگ دسته دومی به شهر اراک واگذار شد و شرکت آلومینیوم سازی اراک بار دیگر اسپانسری این تیم را به عهده گرفت

در یکی از جلساتی که با حضور کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال برگزار شد، محمدرضا غفاری رئیس هیئت فوتبال استان مرکزی پیشنهادی را مبنی بر این که استان هایی که در لیگ برتر و لیگ دسته اول کشور فاقد نماینده ای هستند، یک تیم لیگ دویی به آن ها اهدا شود که این پیشنهاد با موافقت اکثریت اعضا تصویب می شود و بدین ترتیب این امتیاز به شهر اراک از سوی فدراسیون فوتبال اهدا می شود

اما پس از این موضوع حمیدرضا بادکوبه مدیر عامل شرکت آلومینیوم سازی با بر عهده گرفتن اسپانسری این تیم موافقت کرد. وی در اولین قدم علیرضا دهشمند را به عنوان مدیرعامل و عضو هیئت مدیره باشگاه آلومینیوم اراک منصوب کرد. باشگاه آلومینیوم تنها قرار است که در رشته فوتبال سرمایه گذاری کند

اولین تمرین این باشگاه جدید التاسیس فردا سه شنبه ساعت 18 در زمین آلومینیوم برگزار می شود

لازم به ذکر است که پیش از این محمد حسن آصفری نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب قول خرید یک تیم دسته اولی را به مردم داده بود. امیدواریم که مسئولان این باشگاه بتوانند خواسته های هوادران را برآورده سازند و به لیگ دسته اول باشگاه های کشور صعود کنند.


دسته بندي : استان مرکزی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی از برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان در استان خبر داد. 

به گزارش خبر مرکزی حسین شاکری در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: این جشنواره به همت بنیاد سینمایی فارابی و در راستای گسترش مفاهیم و آموزه‌های دینی، فرهنگی و بستر سازی به منظور شناخت و اشاعه مولفه‌های ذاتی سینمای کودک و نوجوان برگزار می‌شود.

وی تصریح کرد: جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان از 11 تا 14 مهر ماه برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی از تشکیل ستاد جشنواره خبر داد و خاطر نشان ساخت: این ستاد با عضویت اداره آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، حوزه هنری، استانداری، بهزیستی و دیگر ارگان‌های فرهنگی و اجتماعی تشکیل شده و برنامه‌ریزی به منظور برگزاری هر چه بهتر جشنواره را بر عهده دارد.

شاکری گفت: ارزیابی و معرفی آثار برتر سینمای کودک و نوجوان در عرصه ملی و بین‌المللی و تشویق دست اندرکاران برتر این سینما، تشویق فیلم‌سازان به شناخت بیشتر مولفه‌های ذاتی سینمای کودک و نوجوان در حوزه فرم و محتوا به ویژه مبتنی بر مبانی و ارزش‌های بومی و تعلیم و تربیت دینی، بستر سازی برای کشف استعدادها در حوزه فیلم‌نامه نویسی و فیلم‌سازی در سینمای کودک و نوجوان، کمک به ارتقاء سطح دانش و مهارت‌های سینمایی کودکان و نوجوانان و تبادل اندیشه‌ و دیدگاه‌های مدیران سینمایی و رسانه‌ای، کارشناسان و صاحب نظران عرصه تعلیم و تربیت، فیلم‌سازان و مخاطبان از اهداف مهم برگزاری این جشنواره است.


دسته بندي : استان مرکزی
استاندار مرکزی هفدهم تیرماه امسال در برنامه ای ابتکاری از طریق سامانه تلفنی الکترونیکی میهمان منازل مردم این استان است و با آنها گفت و شنود می کند.
 
به گزارش خبر مرکزی به نقل از روابط عمومی استانداری مرکزی، این برنامه برای نخستین بار با محوریت دفتر بازرسی استانداری استان مرکزی برگزار می شود و مدیریت ارشد استان روز سه شنبه این هفته از ساعت 9 و 30 دقیقه تا 11 صبح شنونده و پاسخگوی پیشنهادها، انتقاد، سوالها و مشکلات مردم است.

نحوه ارتباط گیری با استاندار مرکزی در این برنامه از طریق شماره تماس سه رقمی و رایگان 111 است و تماس های در انتظار نیز توسط سامانه ضبط شده و به نوبت استاندار مرکزی به آنها پاسخگویی خواهد داشت.

این برنامه به صورت فصلی پیش بینی شده و به عنوان خط ارتباط مردمی با هدف افزایش سطح دسترسی به مقامات ارشد استانی و استفاده از نظرات و دیدگاه های مردمی طراحی شده است.

برنامه پاسخگویی تلفنی استاندار مرکزی به پرسش های مردمی در قالب سیاست های گفتمان دولت تدبیر و امید و ارتباط موثر مردم و مقامات اجرایی برنامه ریزی شده و هدف آن تعامل دوسویه و تعمیق اثرگذاری برنامه های دولت با مشارکت و همفکری مردم و سازمان های مردم نهاد است.

قابلیت ثبت و پیگیری تماس ها، تکریم ارباب رجوع و جلوگیری از ترددهای غیرضروری برای ارتباط گیری با مقامهای استانی از مزایای این طرح است.

استان مرکزی با مساحتی معادل 29هزار و 530 کیلومتر مربع حدود یک و 82 درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است و دارای 12 شهرستان، 23 بخش، 32 شهر، 66 دهستان است.

استان مرکزی که در سال 56 بر اساس تقسیمات کشوری با مرکزیت اراک به استان مستقل تبدیل شده تاکنون 16استاندار را بر مستند مدیریت خود تجربه کرده و متوسط عمر مدیریتی استانداران این خطه کمی بیشتر از دو سال بوده است.

استاندار مرکزی از مهر ماه امسال به عنوان نخستین استاندار دولت اعتدال مدیریت ارشد اجرایی استان مرکزی را به دست گرفته است.


دسته بندي : استان مرکزی
به گزارش خبر مرکزی به نقل از ایسنا در این حکم خطاب به شیخی آمده است :‌امید است با توجه به اهمیت و جایگاه ویژه اداره کل تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی در حوزه‌های مختلف اقتصادی و ‌اجتماعی بتوانید با تکیه بر تعهدات دینی و حرفه‌ای و با بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های موجود استانی و ملی، سیاست‌های اجرایی دولت تدبیر و امید را در چارچوب شرح وظایف و خط‌مشی کاری وزارت با اولویت موارد زیر به انجام رسانید:

تقویت تعاملات و هماهنگی با مسئولین عالی استان و مدیران دستگاه های اجرایی در جهت پیشبرد اهداف سازمانی و توسعه استان.

توانمندسازی و نظارت بر تشکل‌های تعاونی به منظور توسعه این بخش و افزایش سهم تعاون در اقتصاد استان.

صیانت در سرمایه انسانی و تعادل در نظام جبران خدمت به کارگران با نگاه سه‌جانبه‌گرایی.

توجه خاص به توسعه تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و تعامل سازنده با شرکای اجتماعی به منظور افزایش بهره‌وری و توسعه پیمان‌های دسته‌جمعی کار.

توانمندسازی بنگاه‌های اقتصادی و گسترش فرصت‌های شعلی پایدار با استفاده از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری.

تلاش در جهت توسعه خدمات رفاهی، اجتماعی و ارتقاء آن به منظور تحقق عدالت اجتماعی.

همکاری و تعامل با نهادهای مدنی، تشکل‌های مدنی، تشکل‌های مردمی و اشخاص خیر در قلمرو رفاه اجتماعی به عنوان بخشی از اولویت‌های وزارت کار .


دسته بندي : اجتماعي

پس از این که مدتی فعالیت پایگاه خبری تحلیلی خبر مرکزی به طور منظم انجام نمی گرفت خوشبختانه و با استعانت از خداوند منان از امروز فعالیت های این پایگاه خبری به شکل عادی سابق باز می گردد. از تمام مخاطبینی که تا به امروز ما را همراهی کرده اند سپاسگزاری می کنیم و امیدواریم که بتوانیم رسالت خبری خود را انجام دهیم.

مدیریت خبر مرکزی


دسته بندي : استان مرکزی

روز گذشته كارگر 23 ساله يك كارخانه ايزوگام به علت سقوط در استخر قير جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرمرکزی به نقل از ایسنا، سرهنگ فرامرز گودرزي فرمانده انتظامي محلات در تشريح اين خبر گفت: روز گذشته مركز فوريت‌هاي پليسي 110 محلات خبر فوت يك كارگر جوان در يكي از كارخانه‌هاي توليد ايزوگام را به مأموران انتظامي اين شهرستان اعلام كرد.

وي افزود: بلافاصله اكيپي از مأموران پليس براي بررسي موضوع به محل اعزام شدند و در تحقيقات اوليه مشخص شد يك كارگر 23 ساله در حين كار در اثر غلتيدن و سقوط به علت كشيده شدن به دور دستگاه پمپاژ قير و جدا شدن سر از بدن فوت كرده است.

فرمانده انتظامي محلات علت اين حادثه را برابر اعلام كارشناسان اداره كار، عدم رعايت اصول ايمني و عدم استفاده از تجهيزات مناسب با نوع كار عنوان كرد.

سرهنگ گودرزي در زمينه نظارت كارشناسان اداره كار و كارفرمايان كارخانجات بر نحوه رعايت اصول ايمني توسط كارگران تأكيد كرد و اظهار داشت: اميدواريم با رعايت نكات ايمني شاهد حوادث دلخراش نباشيم.


دسته بندي : استان مرکزی
به گزارش خبر مرکزی به نقل از بی باک، در اين حكم "علي حيدر شاه حسيني" به عنوان رييس جديد خبرگزاري ايرنا در استان مركزي تعيين شده و بر بهره گيري از ظرفيت هاي موجود و نيروهاي كارآمد و فرهيخته ، تعامل سازنده با مديران اجرايي و اصحاب فرهنگ و هنر در پيشبرد اهداف حوزه رسانه و اطلاع رساني و بيان و فرهنگ سازي اهداف دولت تدبير و اميد  در استان مركزي تاكيد شده است.

علي حيدر شاه حسيني يكي از روزنامه نگاران باسابقه استان مركزي است كه  پيش از اين به عنوان معاون و دبير خبر ايرناي  استان مركزي و رياست خبرگزاري استان همدان  فعاليت داشته است.

نامبرده از تحليلگران  حوزه فرهنگي و سينماي كشور است و در كارنامه حرفه اي خود پوشش خبري حوادث افغانستان، زلزله بم، حوادث و ريداردهاي استان كردستان، منطقه ازاد قشم  را دارد.

"محمد سلطانمرادي" رييس سابق خبرگزاري جمهوري اسلامي استان مركزي نيز بعنوان رييس ايرناي استان اصفهان به خدمت مشغول شده است.

 


دسته بندي : استان مرکزی
خانه مطبوعات، کمرنگ بودن نقش خبرنگار، تنزل جایگاه چهارمین رکن دموکراسی و مشکلات معیشتی اهالی رسانه در استان مرکزی مشتی از خروارها مشکل مطبوعات استان مرکزی است که دغدغه این قشر فرهنگی را در سال جدید تشکیل می دهد. هنرمندانی که می خواهند با قلم خود فرهنگ این مرز و بوم را ورقی تازه بزنند اما در اولین سطر، نمی توانند مشکلات حرفه ای خود را با قدرت و صلابت بنویسند.

به گزارش خبرنگار مهر، اهالی رسانه استان مرکزی، یکی از قشرهای فرهیخته استان هستند که علی رغم تمام سلایق و گرایش های سیاسی کنار هم در اعتلای سطح آگاهی و اطلاع رسانی سالم تلاش می کنند. تلاشی که با دغدغه های ناگفته زیادی روبرو است و حالا پس از نزدیک به دو ماه از انتصاب مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی بالاخره زمان به گپ و گفت اهالی رسانه با آن ها رسید.

در نشستی صمیمی اهالی رسانه با مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مسائلی را مطرح کردند که به عنوان چالش های کنونی پیش روی مطبوعات و فضای فرهنگی استان مطرح است. نشستی که حضور پیشکسوتان و قدیمی ها در ان پررنگ بود و نوید آشتی دوباره اهالی رسانه با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی  را در مصاحبه روز سه شنبه حسین شاکری مدیر کل فرهنگ ارشاد دولت تدبیر و امید را می داد.

ابوالفضل اکبری خبرنگار و سردبیر نمایندگی روزنامه جمهوری اسلامی در استان مرکزی یکی از حاضران این نشست بود که ضمن ابراز امیدواری برای برگزاری این نشست برای آشتی فرهنگ با رسانه گفت: مطبوعات جزو کالای فرهنگی است و در آمد حداقلی آن، اهالی رسانه و خبرنگاران را در حیطه اقشار کم در آمد جامعه قرار داده است.

وی ادامه داد: نبود خانه مطبوعات بعنوان تشکل صنفی خبرنگاران به دلیل انتظارات و برخی لشکرکشی ها، آزاردهنده ترین اتفاق در دنیای رسانه استان بوده است.

این پیشکسوت عرصه خبر با تاکید بر انتظار حمایت دولتی، ادامه داد: توزیع عادلانه آگهی ها و شکستن انحصار برخی از روزنامه ها و همچنین لغو برخی از امتیازات خاص ارگان ها برای برخی روزنامه ها از خواسته هایی است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

به علت نبود درآمد، خبرنگاران استان فصلی شدند

اکبری، القای جو فرهنگی به مدیران را از دیگر اقدامات در راستای حفظ جایگاه خبرنگاران دانست و تصریح کرد: هم اکنون به علت نبود درآمد، خبرنگاران استان فصلی شدند یعنی پس از تامین نشدن خواسته ها و دستمزد مناسب کار را ترک می کنند که همین امر موجب شده تا  باعث می شوند که خبرنگاران قوام نگیرند و زمینه پرورش خبرنگاران حرفه ای پیش نیاید.

مدیر مسئول روزنامه راوی نیز گفت:خوشحالم که فضای جلسه با مدیر ارشاد دیگر جلسه ارائه مانیفست حزبی نیست و تمام تمرکز بر مسائل صنفی و معیشتی خبرنگاران و مطبوعات است.

به دلیل سوءمدیریت در دوره قبلی احترام و شان ارشاد از بین رفته است

سعید مهدوی با اشاره به اینکه به دلیل سوءمدیریت در دوره قبلی احترام و شان ارشاد از بین رفته است، افزود: مدیران قبلی طوری رفتار کرده اند که کارشناسان فرهنگی اعتماد به نفس خود را از دست داده اند و آن ها تبدیل به افراد عادی و بدون کارآمدی شده اند، به طوریکه حتی نمی توانند در برابر توهین ها از خود دفاع کنند.

وی با اشاره به مشکلات پیش روی راه اندازی خانه مطبوعات در استان افزود: متاسفانه برخی رفتارهای افراد باعث شد که این بحث تبدیل به موضوعی سیاسی شود و در استان پا نگیرد.

مهدوی با تاکید بر حفظ شان و وجاهت خبرنگاران گفت: متاسفانه برخی از مدیران ارگان ها و سازمان ها جایگاه خبرنگاران را نمی دانند  و فهم مشترکی بین مدیران و روابط عمومی ها از مطبوعات وجود ندارد.

وی با بیان اینکه اولین پاشنه آشیل این برخورد، اداره کل فرهنگ و اشاد و کارشناسان آن است، اظهار کرد: تا مادامی که اعتماد بنفس و وجاهت ارشاد بازنگردد این گسست و آشفتگی فرهنگی ادامه خواهد داشت.

اداره کل ارشاد باید فهم مشترک حرفه ای در ارتباط  فرهنگ و رسانه به وجود آورد

مدیرمسئول روزنامه راوی تاکید کرد: اداره کل ارشاد باید فهم مشترک حرفه ای در ارتباط  فرهنگ و رسانه به وجود آورد و با ایجاد این فرهنگ باعث حرکت رو به جلو باشد به طوریکه مدیریت ارشاد مورد احترام فرهنگی قرار گیرد.

مهدوی ابراز داشت: ما نیاز به سکو و بستر فرهنگی قوی در حوزه مطبوعات داریم، این زیرساخت موجب از بین رفتن مشکلاتی چون مافیای آگهی می شود.

یدالله رحمتعلی، پیشکسوت و خبرنگار روزنامه کیهان در استان گفت: هم اکنون منزلت و شان خبرنگاران از بین رفته است و علاوه بر خود جامعه رسانه، ارشاد استان در شکل گیری این تفکر تاثر داشته است.

وی ادامه داد: اینکه خیلی از اداره ها در حیطه امور خبری وارد شده و خود برای خبرنگاران کارت صادر می کند، یکی زا اموری است که نشان دهنده ضعف و ناتوانی ارشاد در معرفی خبرنگاران است که چنین اجازه ای را به دیگر ارگان ها داده است.

رحمتعلی ادامه داد: در این میان از برخی همکاران گله مند هستم که موجب نزول شان خبرنگار شده اند، مشکلات معیشتی و  اقتصاد دلیلی بر این نیست که به هر قیمتی خبرنگار خود را بفروشد و خبرنگاران نباید اجازه بدهند رابطه عمودی با مدیران شکل بگیرد و مدیر در راس و خبرنگار پایین تر باشد.

وی عدم شکل گرفتن خانه مطبوعات را از مشکلات کنونی رسانه استان عنوان و اضافه کرد: این عقیده که خانه مطبوعات صنف است نه پایگاه حزب باید در میان خبرنگاران نهادینه شود.

وضعیت کنونی فرهنگ استان ایستا و بیمار گونه است

مولوی سرپرست قدس نیز گفت: وضعیت کنونی فرهنگ استان ایستا و بیمار گونه است و در آن هیچ فکر و اندیشه ای تولید نمی شود.

وی با اشاره به فضای بسته فرهنگی در استان افزود: در اراک بنگاه ها فرهنگی و مطبوعات شرایط خوبی ندارند، زیرساخت فرهنگی و صنایع فرهنگی در استان ضعیف است و نمودهای فرهنگ نیز بسیار کم است.

خبرنگاران منتقد حاشیه امن ندارند

اکبرآبادی سردبیر هفته نامه صور نیز گفت: نبود حاشیه امنیت برای خبرنگاران در انتقاد کارکردی از دستگاه مشکل کنونی مطبوعات استان است.

وی افزود: هم اکنون بین مدیران دستگاه ها و خبرنگاران دیالوگ برقرار نمی شود و مونولوگ یک طرفه مدیران است.

اکبرآبادی تاکید کرد: مطبوعات دیده بانِ حوزه عمومی جامعه نسبت به قدرت و زبان گویای مردم است بنابراین مجبور به انتقاد هستند پس خواه ناخواه روند سیاسی می گیرد.

مطبوعات استان از سالم ترین مطبوعات کشور هستند

وی افزود: به نظر من مطبوعات استان از سالم ترین مطبوعات کشور هستند و صف بندی سیاسی در آن کاملا مشخص است.

زهره ترکمانی خبرنگار هفته نامه نامه امیر نیز گفت: امنیت شغلی خبرنگاران اصلی ترین دغدغه است، خبرنگاری که نقد می کند و احساس می کند با مطرح کردن آن می تواند به مردم کمک کند و منشا اثر اتفاقات بهتر باشد، باید حاشیه امنیت در شغل خود را داشته باشد.

وی گفت: خبرنگار نیاز به حمایت ارشاد دارد و خبرنگار مشکلات این شغل از جمله بیمه و حداقل دستمزد را تحمل می کند تا بتواند حرف دل مردم را بزند.

رجائیان مدیر مسئول سرچشمه نیز گفت: بهتر است در کنار تمام مشکلات رسانه استان، نگاهی مثبت نیز به آن داشته باشیم.

وی افزود: از زمانی که مشکلات اقتصادی گریبانگیر اهالی رسانه است، سایر مسائل و کاستی ها نیز برجسته می شود.همین اقتصاد ضعیف رسانه باعث می شود تا مدیر مسئول به جای متخصص و فرد تحصیل کرده در زمینه خبر به اولین نفری که کاغذ و قلم در دست می گیرد پیشنهاد کار بدهد ولی این امر در غیرحرفه ای شدن فضای رسانه استان تاثیر دارد.

رجائیان ادامه داد:  اتفاق هایی چون راه ندادن خبرنگاران به برخی سازمان ها، سیاست های چندگانه ارشاد در خصوص صدور کارت خبرنگاری و ساماندهی خبرنگاران و استفاده از ظرفیت های سازمانهای موازی فرهنگی موجبات رشد رسانه استان را فراهم می آورد.

طیبه اصفهانی سردبیر هفته نامه آرمان خواه نیز گفت: شناسایی خبرنگاران واقعی از خبرنگاران موقت و خبرنگار نماها و بیمه خبرنگاران مشکلات دیگر حوزه مطبوعات در کنار سایر مسائل مطرحی است.

محسن قلعی سردبیر روزنامه عطریاس نیز گفت: نبود زیرساخت مناسب برای چاپ روزنامه و ارائه مجوز نشریه به افراد غیرمتخصص و اجاره دادن برخی نشریه ها از دیگر مشکلات کنونی رسانه است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز در این دیدار خواستار ارائه برنامه از سوی رسانه ها و فعالان نشریات شد و گفت: بزرگترین مشکلی که هم اکنون گریبان گیر مطبوعات استان است، از دست رفتن جایگاه و منزلت خبرنگاران بوده که باید با تعامل، همدلی و همکاری یکدیگر و همچنین حمایت های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی در جهت شناساندن مقام و جایگاه این قشر از جامعه بیش از پیش تلاش شود.

حسین شاکری عنوان کرد: خبرنگاران باید بتوانند به منابع خبر دسترسی داشته باشند و شیوه های نوین اطلاع رسانی را با نگاه علمی در کار حرفه ای خود به کار بگیرند.

وی ادامه داد: برای رسیدگی و ساماندهی شرایط فرهنگی استان برنامه ریزی های پنج ساله تنظیم شده است که خبرنگاران باید در پایان هرسال از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گزارش عملکرد یکساله را مطالبه کنند.

شاکری اضافه کرد: فعالان مطبوعات و خبرگزاری ها پنج نفر از افراد با تجربه و جوان خود را به عنوان نمایندگان رسانه ها به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی معرفی کنند تا در شناسایی و حل مشکلات رسانه ها در این استان با ارشاد همکاری کنند.

مطبوعات تمام استان ها با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند

وی اظهار کرد: شکل گرفتن انجمن صنفی خبرنگاران استان مرکزی به نفع استان بوده و در بسیاری از موارد می تواند راهگشای استان باشد.

وی، در خصوص شرایط نامناسب اقتصادی خبرنگاران نیز گفت: این شرایط تنها در مطبوعات استان نیست بلکه مطبوعات تمام استان ها با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند.

شاکری خاطرنشان کرد: خبرنگاران می توانند با تعامل، همدلی و احترام متقابل به آثار و شخصیت یکدیگر بسیاری از مشکلات پیش روی خود را حل کنند.


دسته بندي : استان مرکزی
 

به گزارش خبر مرکزی به نقل از اراک آنلاین بهمن اخوان نماینده اصولگرای منتقد احمدی نژاد در مجلس هشتم  اظهار داشت نسبت به مدیریت استاندار مرکزی انتقاد سازنده دارم. وی با بیان اینکه شخصا زمانیکه بحث استاندار شدن آقای آقازاده پیش آمد نزد آقای سید حسن خمینی رفتم و برای مطرح شدن آقای مقیمی به عنوان استاندار درخواست کمک و پشتیبانی نمودم گفت: ما به به همراه سایر نیروهای فعال در ستاد دکتر روحانی و برخی نمایندگان ادوار مجلس به این جمع بندی رسیدیم که آقای مقیمی به عنوان استاندار مطرح شوند ولی متاسفانه امروز می بینیم از گوشه و کنار استان مخالفت هایی با ایشان می شود.

بهمن اخوان ادامه داد: انتظار این بود که آقای مقیمی در سطح اول نیروهای خود شایسته سالاری را مدنظر قرار می داد اما ایشان یا از خمین نیروها را آوردند و یا یکی از معاونین ایشان نیروهایی که سابقا با یکدیگر حشر و نشر داشتند را به مدیریت می گمارد متاسفانه اطرافیانی که برای آقای مقیمی مدیریت می کنند کسانی بودند که در زمان احمدی نژاد هم در مقام مدیر کل و معاون مدیر کل بودند.

 بهمن اخوان با بیان اینکه بنده دوست اقای مقیمی هستم و قصد تخریب ایشان را ندارم و به همه جریانات نیز توصیه می کنم ایشان را تخریب ننمایند گفت بحث ما بحث شایسته سالاری و انتقاد سازنده ای است که به ایشان وارد است. وی ادامه داد بنده کسی بودم که در ستاد دکتر روحانی در استان مرکزی در حد توانم کمک های مالی و سیاسی نمودم و در زمان تبلیغات با ادارات کل و فرمانداری ها و استانداری و شخص آقای شعبانی فر که کمک زیادی نمودند و جا دارد از ایشان هم تشکر کنم در ارتباط بودم و مردم را بدون مشکل خاصی در حمایت از دکتر روحانی فعال نمودیم. بهمن اخوان ادامه داد کسانی بودند که در تبلیغات انتخاباتی دکتر روحانی میدان دار بودند و خدمت کردند ولی الان این دوستان خانه نشین شده اند.

 این نماینده اصولگرای منتقد احمدی نژاد در مجلس نهم با اشاره به اینکه بنده در 8 سال گدشته هم به مدیریت احمدی نژاد انتقاد داشتم گفت موضع گیری های من در 8 سال گذشته در رسانه ها موجود است و می توانید از رسانه ها مطالعه نمایید و الان هم می گویم اگر این رویه پیش برود برای مدیریت استان متاسف هستم به استاندار مرکزی توصیه می نمایم هرچه سریعتر کمیته ای از فعالان همه جریانات سیاسی و چند تن از نمایندگان ادوار مجلس و دبیر مجمع نمایندگان و حتی نماینده ای از سپاه و اطلاعات و نماینده ای از نماینده ولی فقیه در استان تشکیل شوند که دغدغه منافع استان را داشته باشند و با عقلانیت این کمیته اقدام به تشکیل بانک مدیریتی نماید و افراد شایسته را شناسایی نماید. وی ادامه داد این کمیته و اعضای آن به دنبال پست و مقام و رانت سیاسی نیستند و فقط درخواست حمایت و کمک به ایشان را دارند و این کمیته در صورت تشکیل قطعا به نفع منافع استان و دولت تدبیر و امید خواهد بود.

بهمن اخوان گفت اقای مقیمی فردی مومن و متدین هستند اما باید نسبت به معرفی برخی معاونین و مدیران خود تجدیدنظر نماید وی افزود بنده به همه جریانات و سلیقه ها در چهارچوب نظام احترام می گذارم اما امروز می بینیم که از سوی همه جریانات انتقاد های سازنده ای به مدیریت استان وارد است اما متاسفانه برخی اظرافیان که در ستاد های دیگر کاندیداها بودند اجازه نمی دهند این انتقاد ها اثر گذار باشد البته بنده با اینکه مدیران از هر جریانی باشند مشکلی ندارم بلکه می گویم باید شایسته سالاری وجود داشته باشد.

بهمن اخوان در پایان با تاکید بر اینکه آنچه امروز ما می گوییم بحث شایسته سالاری و انتقاد سازنده است اظهار داشت تشکیل این کمیته متشکل از فعالان همه جریانات سیاسی و نمایندگان ادوار مجلس و روحانیون و نمایندگان اطلاعات و سپاه و ولی فقیه در استان بهترین راه حل برای رفع مشکلات استان است و این افراد هیچگونه چشمداشتی به پست و مقام و رانت ندارند و دغدغه ایشان منافع استان خواهد بود.


دسته بندي : استان مرکزی

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: به دلیل مهاجرت‌پذیری و شرایطی که در شهرهای مختلف استان به ویژه شهرهای صنعتی وجود داشته، متاسفانه فرهنگ عمومی غالبی که در گذشته در استان وجود داشته از بین رفته است. 

به گزارش خبر مرکزی عباس رجایی در گفت‌وگو با فارس در اراک اظهار داشت: امروزه خرده  فرهنگ‌های بسیاری که در این استان وجود دارد باعث شده یک عدم شفافیت و عدم تجانس فرهنگی بین اقشار مختلف جامعه ظهور و بروز کند و این مسئله نوعی واگرایی فرهنگی را بین شهرهای استان رقم زده است که این یکی از بحث‌های جدی است و باید برای آن راهکار خوبی پیدا کرد که دستگاه‌های فرهنگی، نشریات، صدا  و سیما، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر دستگاه‌های فرهنگی باید برای این موضوعات فکر جدی کنند.

*مطبوعات استان مرکزی به جایگاه واقعی خود نرسیده‌اند

وی با بیان اینکه در استان مطبوعات به جایگاه واقعی خود نرسیده‌اند، ادامه داد: با وجود تعداد مطبوعاتی که در استان وجود دارد، متاسفانه غنای فرهنگی مطبوعات بسیار پایین است و استانداردهای لازم برای انتشار در یک استانی که پیشینه بالای فرهنگی دارد، مناسب نیست و این یکی از دلایلی است که موجب شده دایره نفوذ نشریات بسیارکم باشد و نشریات نتوانند به سمتی بروند که تبدیل به روزنامه شوند و این یکی از  ضعف‌های جدی فرهنگ استان است.

*سلایق مختلف داخل استان نمی‌توانند از گستره هنری استفاده کنند

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود پاره‌ای از مشکلات در شقوق مختلف هنر گفت: متاسفانه هنر هنوز جایگاه واقعی خود را در استان مرکزی پیدا نکرده به گونه‌ای که سلایق مختلف داخل استان نمی‌توانند از گستره هنری استفاده کنند، سینما در شهرها خیلی غریب است، آمفی تئاتر، سالن‌های مجهز و مناسب سینما برای انجام کارهای فاخر در استان وجود ندارد که این خود از ضعف‌های فرهنگی در استان به شمار می‌رود.

*تبلیغات مناسب برای آشنایی مردم با میراث فرهنگی صورت نمی‌گیرد

رجایی پیرامون موضعیت میراث فرهنگی خاطرنشان ساخت: در حوزه میراث فرهنگی با وجود اینکه میراث گران‌بهایی در شهرهای مختلف داریم، ولی تبلیغات مناسب برای آشنایی مردم با این آثار صورت نگرفته و بسیاری فکر می‌کنند در این استان میراث فرهنگی، اکوتوریسم، توریسم فرهنگی و تاریخی وجود ندارد.

وی ادامه داد: با این شرایط نمی‌توان گردشگر برای این استان جذب کرد، زیرساخت‌ها به اندازه کافی فراهم نیست و فضاهای اقامتی و گردشگری مناسب وجود ندارد.

*استان مرکزی مادر حوزه علمیه قم محسوب می‌شود

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه دینی با وجود اقدامات ارزنده‌ای که در سال‌های گذشته در استان صورت گرفته و جای تقدیر و تشکر دارد، اما به دلیل این‌که این استان مادر حوزه علمیه قم محسوب می‌شود و علمای بزرگی همچون آیت‌الله اراکی‌، آیت‌الله حائری، آیت‌الله آقا ضیاء‌الدین و... در گذشته در آن پرورش یافته‌اند، اما امروز حوزه علمیه در این استان غریب است و باید کار جدی صورت گیرد، ما باید به جایگاه قبلی خود برگردیم و یکی از حوزه‌های با صلابت علمیه باشیم.

*برای غنای فرهنگی استان باید با جدیت بیشتری وارد عمل شد

رجایی افزود: در حوزه مساجد باید گفت آن‌طور که باید و شاید کارهای فرهنگی انجام نشده، هرچند این کانون‌ها منابع مالی مناسبی در اختیار ندارند و با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می‌کنند ولی باید برای غنای فرهنگی استان با جدیت بیشتری وارد عمل شده و کار کنند.

*دیوار بی‌اعتمادی مردم به مسئولان بلند است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عدم اعتماد مردم به مسئولان گفت: در استان مرکزی مردم به مسئولان بخش اجرایی اعتماد لازم را ندارد این بی‌اعتمادی باعث شده در حوزه‌های شهری ما نتوانیم منابع لازم برای رسیدن به توسعه شهری را در اختیار داشته باشیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مردم علاقمندانه وارد عرصه مشارکت در توسعه شهری نمی‌شوند، چرا که احساس می‌کنند منابعی که می‌پردازند حیف و میل می‌شود و تا زمانی که این دیوار بی‌اعتمادی وجود دارد مشارکت‌پذیری مردم در حوزه عمران شهری و روستایی و توسعه استان پایین خواهد ماند.

*حاکم بودن افراد غیر بومی در راس کارها دلیل بی‌اعتمادی مردم است

رجایی با اشاره به دلایل بی‌اعتمادی مردم به مسئولان بیان کرد: حاکم بودن افراد غیر بومی در راس کارها  و عدم به کارگیری مدیران لایق بومی  از مواردی است که موج بی‌اعتمادی را در بین مردم به وجود آورده است.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه به دلیل شرایط استان افراد بومی توانمند که شایسته کار هستند، مهاجرت کرده و در سایر استان‌ها مشغول به کار می‌باشند که این مسئله آسیب‌های فراوانی را به همراه داشته و باید این دیوار بی‌اعتمادی را از بین برد تا سهم مردم در مشارکت پذیری افزایش یابد.

*فرهنگ غالب را بسازیم

رجایی ادامه داد: امروز لازم است از جمع خرده فرهنگ‌های معتبری که داریم یک فرهنگ جدید گفتاری، نوشتاری و گویشی برای استان طراحی کنیم، البته این معنایش این نیست که ما فرهنگ نو و جدیدی را بسازیم و چیزی را ابداع کنیم، بلکه منظور این است که از مجموعه مشترکات خرده فرهنگ‌ها استفاده کنیم و این یکی از بحث‌هایی است که لازم است دنبال شود تا فرهنگ غالبی شکل بگیرد.

نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: برای مثال باید گفت در اکثر مناطق کشور پوشش‌های محلی تعریف شده‌ای وجود دارد که این پوشش‌ها به عنوان موضوع قومی، ملی و منطقه‌ای مطرح است، ما در استان مرکزی شاهد هستیم که چنین موضوعاتی وجود ندارد یا در برنامه‌های صدا و سیما شاهد هستیم گویش لری و یا ترک قشقایی را به عنوان گویش استان تعریف می‌کنند در صورتی‌که این‌گونه نیست و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما باید در این زمینه حساس بوده و با جدیت عمل کنند.


دسته بندي : استان مرکزی

معاون سیاسی و امنیتی استاندار مرکزی از تغییر فرمانداران دو شهر استان خبر داد. 

به گزارش خبر مرکزی شکرالله حسن‌بیگی امروز در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: با حکم جدید استاندار مرکزی فرمانداران دو شهر کمیجان و فراهان منصوب و شنبه مراسم تودیع و معارفه آنان برگزار خواهد شد.

وی تصریح کرد: بر اساس احکام صادره  غلامحسین میوه‌چی به عنوان فرماندار کمیجان و سعید فائض‌پور به عنوان فرماندار فراهان انتخاب شدند.

پیش از این مجید مومنی و محمد زیدوند به ترتیب مسئولیت فرمانداری فراهان و کمیجان را بر عهده داشتند.


دسته بندي : استان مرکزی
تمامی ۱۲ فرماندار شهرستان‌های استان تا خرداد سال آینده تغییر می‌کنند و هم‌اینک تعدادی از این تغییرات قطعی شده و تا قبل از سال جدید نیمی از فرمانداران استان تغییر خواهند کرد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از ایلنا معاون سیاسی و امنیتی استاندار مرکزی گفت: تمامی ۱۲ فرماندار شهرستان‌های استان تا خرداد سال آینده تغییر می‌کنند و هم‌اینک تعدادی از این تغییرات قطعی شده و تا قبل از سال جدید نیمی از فرمانداران استان تغییر خواهند کرد.
شکرااله حسن بیگی در خصوص تغییر فرمانداران گفت: برای انجام تغییرات نظرات نمایندگان هر شهرستان در این انتخاب‌ها لحاظ می‌شود و ما به عنوان نماینده دولت در استان به دنبال ایجاد تنش با نمایندگان نیستیم. در عین حال بر اساس وظایف محوله به این نکته هم اذعان داریم که هر کس باید وظیفه خود را به خوبی به انجام برساند و در کار‌ها تداخل کاری صورت نپذیرد.

وی افزود: در حال حاضر احترام متقابل بسیار خوبی بین نمایندگان استان و مجموعه استانداری برقرار است.
معاون استاندار مرکزی هم چنین در خصوص تغییر مدیران ارشد استان گفت: ما در انتصاب مدیران به سه نکته دقت ویژه خواهیم کرد که مدیران انتصاب شده توانمند، پاکدست و همفکر و همسو با دولت باشند و اگر افراد مد نظر برای تصدی پست‌های مدیریتی در استان یکی از این خصوصیات را نداشته باشد به کار گرفته نخواهد شد. مدیرانی به کار گفته می شوند که همسو با دولت باشند و مدیران دولت قبل که همسو با دولت تدبیر و امید نباشند قطعا برکنار خواهند شد.
حسن بیگی این خصایص را برای مدیران اجباری و الزامی دانست و افزود: پاکدستی، توانمندی و همسویی با دولت لازم و ملزوم همدیگر هستند و یک مدیر باید هر سه خصیصه را همزمان دارا باشد که بررسی این مسائل یک مقدار کار را مشکل می‌کند.
حسن بیگی همچنین یاد آور شد: تغییرات مقداری کند انجام می‌شود، ولی قطعا مردم باید بدانند که به هیچ وجه از خواست آن‌ها گذشت نخواهیم کرد.
معاون سیاسی و امنیتی استاندار در خصوص فعالیت احزاب در استان گفت: گروه‌های سیاسی قانونی باید فعالیت خود را انجام دهند و ما از حرکت‌های قانونی آن‌ها حمایت خواهیم کرد و امنیت تجمعات قانونی احزاب را قطعا تأمین خواهیم کرد.
معاون سیاسی استاندار مرکزی در پایان یادآور شد: سعی داریم سیاست‌های دولت از تمام و کمال در استان اجرایی کنیم و هیچ ترس و واهمه‌ای هم نداریم. دلبستگی به میز و پست هم نداریم و بر همین اساس از موضع خود کوتاه نمی‌آییم.


دسته بندي : استان مرکزی
مردم شهرهای استان مرکزی امروز آمده بودند تا یک بار دیگر با آرمانهای امام(ره) تجدید میثاق کنند. تجدید میثاقی که در 130 نقطه استان مرکزی با فریاد استکبار ستیزی در آسمان شهرها طنین انداز شد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، مردم ولایتمدار و سرافراز استان مرکزی در تمام شهرستان های استان از آشتیان تا فراهان از خنداب و شهر ساوه و مامومنیه و زرندیه و کلانشهر اراک از ساعات اولیه صبح امروز به میادین اصلی شهرها آمده بودند تا بگویند " ما همیشه در صحنه هستیم".

35 امین حضور مردم به مانند روزهای گذشته گسترده و پرشور بود. مردمی که با سر دادن شعار «مرگ بر آمریکا»، «مرگ بر اسرائیل»، «این همه لشکر آمده به عشق رهبر آمده»، دفاع از نظام اسلامی را فریاد زدند.

راهپیمایی کلان شهر اراک اما به اذعان عزیزالله ملکی فرمانده کل نیروی انتظامی استان مرکزی با ازدحام بیشتری روبرو بود. راهپیمایان با تجمع در میدان شهدا این حرکت انقلابی خود آغاز کرده و با طی مسیرهای خیابان محسنی و ادبجو به اولین و اخرین مرکز تجمع مسلمانان یعنی همان مصلی بیت‌المقدس اراک پیوستند.

مردمی که با در دست داشتن دست نوشته ها و سر دادن شعار های انقلابی فریاد حمایت های خود را از دولت تدبیر و امید و نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات 5+1 اعلام کردند.

توزیع بسته های فرهنگی با موضوع های آشنایی بیشتر با انقلاب اسلامی

در این راهپیمایی آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، محمد حسین مقیمی استاندار استان مرکزی، نمایندگان مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی و سایر مقامات استانی و شهرستانی نیز در مسیر راهپیمایی به مردم ملحق شدند.

 

توزیع بسته های فرهنگی با موضوع های آشنایی بیشتر با انقلاب اسلامی، استکبار شناسی و استکبار ستیزی و جایگاه ایران در خاورمیانه، آسیا و جهان از دیگر بخشهای راهپیمایی امروز بود.

راهپیمایی که مسیر حضور مردم اراک را  توسط یک دستگاه بالگرد امدادیی با شاخه‌های گل گلباران می کرد و موتورسواران بسیجی سپاه ناحیه اراک با اجرای حرکت های نمایشی روزهای انقلاب را یادآوری می کردند.

مردم انقلابی استان مرکزی برای سی پنجمین بار در روز 22 بهمن به خیابان ها آمدند تا به تمام جهان به خصوص استکبار جهانی و متحدانش بفهمانند که تا پای جان و تا آخرین قطره خون خود از آرمان های امام راحل، شهدا و منویات مقام معظم رهبری سیاستگذاریهای نظام حمایت می کنند.

دو گروه یکهزار و 357 نفره از دانش آموزان دختر و پسر شهرستان نیز اراک پس از پایان راهپیمایی 22 بهمن در مصلی بیت المقدس اراک همنوا با یکدیگر سرود شهربهار با موضوع انقلاب اسلامی، ایران و شهدا را اجرا کردند.

این دانش آموزان از مدارس دخترانه شاهد عراقچی، شاهد نیایش، نمونه کوثر، صدیقه کبری (س)، غدیر و مدارس پسرانه صالحین، رزمندگان، البرز، المهدی (عج) و نمونه شهید فهمیده در این سرود دسته جمعی مشارکت داشتند.

بیانیه پایانی راهپیمایی 22 بهمن نیز  پایبندی به انقلاب اسلامی و آرمان های امام خمینی (ره) را فریاد زده و تبعیت خویش را از مقام معظم رهبری و اهداف شهدا را اعلام کرد.


دسته بندي : استان مرکزی

به گزارش خبر مرکزی حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی یادگار گرامی حضرت امام(س) در آستانه فرارسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی، با حضور در مسجد احمدیه نارمک با اهالی این منطقه دیدار کرد.

 


دسته بندي : استان مرکزی

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی از برگزاری دویست و پنجاه و چهارمین نمایشگاه کتاب ملی و هفتمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان مرکزی به مناسبت دهه مبارک فجر در اراک خبر داد. 

به گزارش خبر مرکزی به نقل از فارس مصطفی مشایخی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این نمایشگاه از 15 تا 21 بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی غرب ایران در اراک برپا خواهد شد.

وی تصریح کرد: این نمایشگاه با حضور 200 ناشر از سراسر کشور و در 136 غرفه برگزار می‌شود که طی آن کتاب‌های عرضه شده با 40 درصد تخفیف در اختیار بازدید کنندگان قرار می‌گیرد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی گفت: در این نمایشگاه که به مناسبت سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برپا می‌شود 20 هزار عنوان کتاب به نمایش در خواهد آمد.

مشایخی در ادامه از برگزاری بیش از 100 عنوان برنامه در ایام‌الله دهه فجر خبر داد و بیان داشت: این برنامه‌ها با همکاری دستگاه‌های کمیته فرهنگی و هنری و با مشارکت دستگاه‌هایی چون میراث فرهنگی، آموزش و پرورش،  دانشگاه علوم پزشکی اراک، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، اداره ورزش و جوانان و سازمان تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی با بیان اینکه برنامه‌های کمیته فرهنگی در بخش‌های مختلف فرهنگی، هنری، ورزشی وعلمی برگزار می‌شود، گفت: اهدا کتاب به مراکز علمی و فرهنگی، برپایی نمایشگاه کتاب، جشنواره قصه‌گویی، شعر، شب شعر و خاطره از برنامه‌های بخش ادبی، برگزاری مسابقات قرآن و عترت، برگزاری محافل انس با قرآن کریم، برگزاری جشنواره قرآنی کودک و نوجوان و کرسی‌های تلاوت از برنامه‌های بخش قرآن و عترت، برگزاری نمایشگاه در رشته‌های عکاسی، خوشنویسی، هنرهای تجسمی، کاریکاتور، جشنواره فیلم کوتاه از برنامه‌های بخش هنری، برگزاری مسابقات قصه‌گویی، مسابقه نقاشی، نمایش‌نامه خوانی، مسابقه نشریه دیواری، مسابقات فوتبال جام دیجیتال، برگزاری نمایشگاه مد و لباس با رویکرد ایرانی اسلامی، برگزاری یادواره شهدا و پخش سرودهای انقلابی از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده کمیته فرهنگی و هنری در دهه فجر است.

مشایخی دیدار با خانواده شهدای انقلاب، برگزاری گفتمان دینی، شرکت در راهپیمایی 22 بهمن، دیدار با ائمه جمعه، گلباران قبور شهدا، برگزاری پنج کارگاه هنرهای تجسمی در رشته‌های طراحی، نقاشی، تصویرسازی، تجلیل از هنرمندان افتخارآفرین طی‌های 91 و 92، رونمایی از پنج کتاب و سررسید شهدای گمنام، برگزاری جشنواره فیلم فجر، برگزاری دومین جشنواره فصلی مطبوعات را از دیگر برنامه‌های دهه فجر برشمرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: گرامیداشت دهه مبارک فجر گرامیداشت تمام ارزش‌ها و اعتقاداتی است که از ابتدای پیروزی انقلاب تاکنون با فداکاری مردم ایثارگر برای حفظ این ارزش‌ها به انجام رسیده است.

وی با اشاره به اینکه یکی از مسائل مهمی که باید در برنامه‌های دهه فجر مورد توجه قرار گیرد انتقال ارزش‌های انقلاب به نسل امروز است، تصریح کرد: این انقلاب حاصل خون عزیزانی است که برای دفاع از ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب با اطاعت کامل از امام راحل لحظه‌ای درنگ نکرده و در این راه به شهادت رسیدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی تاکید کرد: دهه فجر فرصت مناسبی است تا ارزش‌های انقلاب را به نسل امروز انتقال دهیم و اجرای برنامه‌های فرهنگی، هنری و نشست‌های تخصصی می‌تواند نقش موثری در انتقال صحیح ارزش‌ها به نسل جوان باشد.


دسته بندي : استان مرکزی
معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی استان مرکزی گفت: میانگین ابتلا به سرطان در استان 60 سال است.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از ایسنا مرکزی، بابک عشرتی در جمع خبرنگاران افزود: شاهد هستیم که افزایش سرطان در سن 30 سالگی در استان در حال رخ دادن است و اینجاست که بحث پیشگیری مطرح می‌شود.

وی بیان کرد: طبق آمار، تعداد مبتلایان به سرطان در استان در سال 86 حدود 764 نفر بود که این رقم در سال 88 به دلیل تغییر در شیوه کار و ثبت سرطان به هزار و 795 نفر رسید. در سال 89 نیز هزار و 608 نفر بیمار مبتلا به سرطان در استان گزارش شده است.

عشرتی افزود: در سال 88 روال ثبت سرطان در استان تغییر یافت. در سال‌های قبل، فقط از طریق آزمایشگاه پاتولوژی این آمار به ثبت می‌رسید اما از سال 88 علاوه بر آمار آزمایشگاه‌ها، آمار بیمارستان‌ها و گواهی فوت نیز به ثبت رسید و باعث شد که تعداد مبتلایان بیشتری گزارش شود.

عشرتی با بیان اینکه در استان مرکزی به ازای هر 100 هزار نفر مرد 180 نفر مبتلا به سرطان هستند، اضافه کرد: به ازای هر 100 هزار نفر زن نیز 152 نفر مبتلا به سرطان گزارش شده است که این آمار از نرم کشوری بالاتر است.

معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی استان مرکزی بیان کرد: مشکل امروز جامعه در موضوع سرطان این است که مردم به خودشان توجه نمی‌کنند. لازم است که آموزش در حوزه سرطان به صورت جدی‌تر دنبال شود که البته این امر منوط به این است که آموزش‌ها از سوی مردم جدی گرفته شود.

وی اظهار کرد: سن بروز سرطان پستان در کشور بیشتر از نرم جهانی است و این امر نشان می‌دهد که مردم ما بیشتر در معرض خطر هستند. شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان به ترتیب سرطان پستان، پوست و روده بزرگ است. علاوه بر مسائل ژنتیکی، مصرف غذاهای چرب و سرخ‌کردنی، عدم تحرک و مصرف سیگار از دلایل ابتلا به سرطان پستان در میان زنان استان است.

عشرتی افزود: در بین مردان، سرطان پوست، معده و پروستات شیوع بیشتری دارد. سرطان پوست به جهت شرایط آب‌وهوایی و نور خورشید ایجاد می‌شود، اما سرطان معده به دلیل مصرف غذای سرخ شده و استفاده از دخانیات، الکل و مواد مخدر بروز می‌کند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان خواستار حمایت و کمک‌های سازمان‌های غیردولتی و خیریه‌ها در موضوع پژوهشی و مشاوره برای بیماران شد و گفت: امروز ضرورت دارد که برای افراد سالم نیز جلسات مشاوره‌ای برگزار شود. در این راستا بخش خصوصی می‌تواند کمک شایانی داشته باشد. همچنین برای سلامتی افراد و زیرمجموعه‌های دستگاه‌ها، سرمایه‌گذاری نیاز است تا هم آموزش صورت گیرد و همچنین غربالگری انجام شود، چرا که غربالگری امر مهمی است و شناسایی بیماران را سریع‌تر و همچنین مدیریت آن را ساده‌تر می‌کند.

در این نشست براساس پیشنهاد احمد قربانی، مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران سرطانی استان مرکزی( تبسم) با طرح غربالگری مردان برای سرطان پروستات موافقت شد و مقرر شد که در این راستا تفاهم‌نامه‌ای بین معاونت بهداشت و انجمن تبسم به امضاء برسد.


دسته بندي : استان مرکزی
اولین جلسه نشست اعضای اتاق فکر اقتصادی استان مرکزی با حضور فعالان عرصه اقتصادی اهل استان مرکزی در سراسر کشور در استانداری مرکزی برگزاری شد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، سالن جلسات استانداری مرکزی ظهر پنجشنبه شاهد حضور مدیرانی بود که فارغ از این که در کجای این مملکلت پهناور اسلامی به فعالیت کاری خود مشغول اند صرف این که اهل استان مرکزی هستند دور میز نشستند و پیرامون مشکلات اقتصادی زادگاه خود به چاره اندیشی پرداختند.

استاندار استان مرکزی در این نشست با اشاره به توانمندیهای تولیدی استان مرکزی در بخشهای مختلف صنعت، کشاورزی و خدمات گفت: استان مرکزی استانی برخوردار از ظرفیت های فوق العاده صنعتی و کشاورزی است که توجه به این بخشها می تواند تحولی شگرفی در توسعه استان رخ داد.

نیازمند مشارکت تمام استان هستیم

محمد حسین مقیمی ادامه داد: تلاش در راستای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی از اولویت های کاری استان است و در این راه نیازمند مشارکت تمامی دستگاه های اجرایی و مردم استان هستیم.

وی افزود: استان مرکزی استانی برخوردار از توانمندیهای صنعتی است که فعالیت دو هزارو 800 واحد صنعتی در آن بیانگر این مهم است.

استاندار مرکزی با تاکید بر ضرورت توجه به واحدهای صنعتی استان گفت: باید تلاش کرد ضمن حل مشکلات واحدهای صنعتی زمینه حفظ اشتغال موجود در استان نیز فراهم شود.

مقیمی در ادامه با اشاره به موقعیت استان مرکزی گفت: استان مرکزی علاوه بر موقعیت صنعتی از موقعیت علمی و دانشگاهی برخوردار است که این امر نیز برای استان یک مزیت فوق العاده محسوب می شود.

وی افزود: موقعیت صنعتی و دانشگاهی استان مرکزی فرصتی را فراهم می کند تا این دو بخش هریک مکمل دیگری باشند.

روابط کمرنگ صنعت و دانشگاه در استان مرکزی

استاندار مرکزی با انتقاد از روابط کمرنگ صنعت و دانشگاه در استان مرکزی گفت: عدم ارتباط صنعت و دانشگاه در استان مرکز یباعث شده تا این استان نتواند در حل مشکلات پیش رو موفق عمل کند.

مقیمی گفت: حل مشکلات فراروی بخش صنعت نیازمند انجام کارهای پژوهشی توسط اساتید دانشگاهی و کارشناسان است که باید از بسترهاب موجود در استان نهایت استفاده را ببریم.

وی ادامه داد: دانشگاه های استان نیز باید با استفاده از صنایع و اخذ پروژه های تحقیقاتی از واحدهای صنعتی موجبات تقویت بنیه مالی خود را فراهم آورند.

استاندار استان مرکزی با اشاره به زیرساختهای آماده در استان مرکزی برای سرمایه گذاری گفت: برخورداری این استان از راه های مواصلاتی، فرودگاه، راه آهن، آب، برق، گاز و .... زمینه لازم را برای حضور سرمایه گذاران فراهم کرده است.

منابع آب استان برای توسعه فعالیتهای تولیدی کافی است

مقیمی با اشاره به وجود منابع آبی کافی در استان مرکزی گفت: منابع آب استان برای توسعه فعالیتهای تولیدی کافی است فقط نیازمند مدیریت است که اگر مدیریت شود و تنها 2 درصد در مصرف آب بخش کشاورزی استان صرفه جویی کنیم به راحتی می توانیم آب مورد نیاز بخش صنعت را تامین کنیم.

استاندار مرکزی از اتاق فکر اقتصادی استان مرکزی به عنوان یک مجموعه قدرتمند برای حل مشکلات اقتصادی استان یاد کرد و گفت: در این مجموعه باید از نظرات تمامی کارشناسان و فعالیت حوزه اقتصادی استان برای حل مشکلات پیش رو بهره جست.

مقمیی از تشکیل کارگروه های زیر مجموعه این اتاق خبر داد و گفت: نخبگان استان، نمایندگان مردم استان در مجلس، فرمانداران و.... اعضای این کمیته ها را تشکیل خواهند داد.

مجلس اندیشه اقتصادی استان

مشاور اقتصادی استاندار مرکزی و دبیر اتاق فکر اقتصادی استان نیز در این جلسه از اتاق فکراستان به عنوان مجلس اندیشه اقتصادی استان یاد کردو افزود: اتاق فکر اقتصادی استان در حوزه راهبردهای استانی استان مرکزی شکل گرفته و باید با فعالیت در این حوزه به اهداف اقتصادی استان جامه عمل بپوشاند.

علی یوسفی ادامه داد : اشتغال، سرمایه گذاری، بازنگری در اجرای اصل 44 قانون اساسی، ارتقا کیفی محصولات تولیدی، کالا و خدمات، توجه به مناطق کمتر توسعه یافته، آمار و اطلاعات، محیط زیست، تکنولوژی و ..از مباحثی است که باید به جد از سوی اعضای اتاق فکراستان دنبال شوند.

دبیر اتاق فکر اقتصادی استان یادآور شد: دبیرخانه اتاق فکر اقتصادی استان مرکزی برای پیگیری برگزاری جلسات، مصوبات، صورتجلسات و تهیه دستورالعملهای برگزاری جلسات ایجاد شده است.

مشایخی نیز در این نشست با اشاره به اقتصاد رکودی – تورمی حاکم بر کشور گفت: خروج از این شرایط معکوسی نیازمند چاره اندیشی دقیق پیرامون مشکلات است.

اقتصاد از حالت رکود خارج شود

وی ادامه داد: استان مرکزی با توجه به موقعیت صنعتی که در آن حاکم است باید با توجه به بخش تولیدی خود اقتصاد را از حالت رکود خارج کند.

این کارشناس اقتصادی گفت: توجه به سرمایه گذاری و تحریک سرمایه گذاران برای حضور در استان مرکزی راه حل نخست حل مشکلات اقتصادی استان است.

وی با اشاره به مشکلات دولت در حوزه تامین کمبود بودجه گفت: نبود اعتبارات دولتی باعث شده تا پروژه های عمرانی امسال و سال آینده ازا تخصیص اعتبارات محروم شوند.

مشایخی با بیان این که توجه به بخش تولید، افزایش ظریب بهره وری آنها و اشتغال موجود باید از اولویت های استان مرکزی باشد افزود: افزایش صادرات از دیگر اقداماتی که بایددر جهت حل مشکلات اقتصادی استان صورت داد و بازار کورهای همسایه بهترین راهکار این امر است.

وی ادامه داد: اگر چه به واسطه تحریم ها ارتباط استان با کشورهای دور در حوزه صادرات قطع شده اما نباید بازارهای همسایه را از دست داد.

 رضوی دیگر عضو این جلسه نیز گفت: کشور برای برون رفت  از اقتصاد تورمی- رکودی نیاز مند انجام سه کار است.

مردم نقش بسزایی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند

وی افزود: ارتباط اقتصادی با کشورهای منطقه، تحریک مردم برای افزایش مشارکت اقتصادی و اولویت بندی تولیدات از جمله این اقدامات است.

این کارشناس اقتصادی با بیان این که مردم نقش بسزایی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند گفت: باید مردم را در فعالیت های اقتصادی مشارکت داد و حتی اگر کسی ده هزار تومان برای سرمایه گذاری داشت او را به تشویق در سرمایه گذاری در قالب شرکت های سرمایه گذاری عام کنیم.

رضوی با بیان این که تکریم و احترام سرمایه گذاران از رسالت های اصلی دولتمردان است گفت: امروز باید برای سرمایه گذاران فرش قرمز پهن کنیم و بر دستان تمام کسانی که در امر تولید و پویایی اقتصاد کشور قدم می بردارند بوسه زنیم.

اتاق فکر اقتصادی استان مرکزی باید از امروز به مکانی برای ارائه مشاوره های فکری باشد

وی با انتقاد از تفکر تولید همه محصولات کشاورزی در کشور گفت: لازم نیست وقتی کشور با محدودیت درتامین منابع آبی روبروست ما اصرار بر تولید همه محصولات کشاورزی داشته باشیم.

این فعال عرصه اقتصادی گفت: اولویت بندی تولید محصولات بخش کشاورزی از ضروریاتی است که باید مورد توجه همه مسئولین قرار بگیرد.

رضوی ادامه داد: اتاق فکر اقتصادی استان مرکزی باید از امروز به مکانی برای ارائه مشاوره های فکری به فعالین عرصه اقتصادی و سرمایه گذاری باشد بگونه ای که با احصا نیازهای استان سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در بخشهای مختلف رهنمون کند.


دسته بندي : استان مرکزی
به گزارش خبر مرکزی به نقل از واحد مرکزی خبر سفیر فوق العاده و تام الاختیار بلاروس در ایران برافزایش همکاریهای تجاری بین استان مرکزی و این کشور تاکید کرد .

ویکتور ریباک امروز در جلسه کارگروه توسعه صادرات استان مرکزی افزود: این کشور در بخش کشاورزی توانمندی های ویژه ای دارد و با توجه به بهره مندی استان مرکزی از زیر ساختهای کشاورزی و استقرار واحدهای صنعتی تولید کننده ادوات کشاورزی شرایط مناسبی برای تعامل هرچه بیشتر اتاق های بازرگانی، صنعت و کشاوزی بلاروس با اتاق استان مرکزی فراهم است.

استاندار مرکزی هم گفت : بلاروس و استان مرکزی از مشترکات فراوان تولیدی صنعتی و کشاورزی برخوردارند که افزایش تعامل و شناخت دو طرفه شرایط را برای افزایش مناسبات اقتصادی فراهم می آورد.


مقیمی افزود :مهمترین اهداف سفر یک روزه سفیر بلاروس به استان مرکزی ،بررسی راههای توسعه صادرات و معرفی توانمندی های تولیدی این استان در بخش های مختلف اقتصادی،صنعتی و کشاورزی است.
کشور بلاروس با بیش از 10 میلیون نفر جمعیت،سالانه بیش از 100 میلیون دلار با ایران مبادلات تجاری دارد.
دیدار از2 واحد صنعتی تولید ماشین آلات راهسازی و بالابر ودیدار با صنعتگران استان مرکزی از برنامه های بعد از ظهرسفریک روزه سفیر بلاروس به استان مرکزی است
.


دسته بندي : استان مرکزی
معاون هماهنگ کننده فرمانده انتظامی استان مرکزی گفت: 87 درصد پرونده های ارجاعی به مراکز مشاوره پلیس این استان به مصالحه ختم شده است.
 
به گزارش خبر مرکزی سرهنگ ˈقدرت الله زمانی نژادˈ در گفت و گو با ایرنا افزود: از ابتدای امسال تاکنون هشت هزار و 500 پرونده به مراکز مشاوره آسمان و مشاوران مستقر در کلانتری های این استان ارجاع شده است.

وی بیان کرد: مراکز مشاوره و مددکاری اجتماعی در کلانتری های این استان با هدف تعمیق نقش حمایتی پلیس در جامعه، کاهش حجم پرونده های ارجاعی به مراکز قضایی و کاهش و پیشگیری از جرایم مختلف، فعالیت دارند.

معاون هماهنگ کننده فرمانده انتظامی استان مرکزی ادامه داد: مراکز مشاوره پلیس در افزایش تعامل مردم با این نیرو نقش بسیار موثری دارند.

سرهنگ زمانی نژاد اظهار کرد: پژوهش های میدانی که از ابتدای امسال تاکنون در زمینه مشاوره های نیروی انتظامی در استان صورت گرفته، بیانگر رضایت مندی بسیار بالای مردم از این مراکز است.


دسته بندي : استان مرکزی
سبزه نشان طبيعت و نشان طراوت است. هر درخت سبز می تواند اکسیژن پنج نفر را تامین کند. اضافه شدن یک هزار هکتار فضای سبز به شهر صنعتی اراک در طرح جامع کاهش آلودگی هوا، انتظار روزهای سبزتری برای اراک و زنده شدن خاطرات باغ شهر اراک می رفت اما این مصوبه از سال 86 به زردی گراییده است و هم اکنون شهر اراک در وضعیت هشدار فضای سبز قرار دارد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، در گذشته ای نه چندان دور، بیش از سه دهه قبل اراک باغ شهری بود که سرسبزی و طراوتش به روح انسان لطافت می بخشید، با توسعه فضای شهری و صنعت این درختان جای خود را به ساختمان هایی دادند تا خاطرات سبز اهالی آن زمان را زیر هجمه سنگینشان له کنند و ریه های شهر را تنگ و تنگ تر کنند.

با ورود صنایع مختلف، باغ شهر اراک ظرف کمتر از چند سال به شهری پر از دود و آلودگی تبدیل شد. صنایع رشد غول پیکری پیدا کردند اما گسترش فضای سبز اراک زیر پا ماند. تا انجا که حتی محیط زیستی ها در جدال با مسئولین دیگر از جمله شهرداری در امار واقعی سرانه فضای سبز با یکدیگر توافق ندارند.

امیر انصاری مدیرکل حفاظت محیط زیست مرکزی میزان سرانه فضای سبز برای هر نفر در اراک از دید سازمان حفاظت محیط زیست را ۱۰ متر مربع می داند و می گوید: این مقدار از نظر شهرداری برای هر نفر ۲۱ متر مربع اعلام شده است.

در ارائه آمارها فضای پارکی به جای فضای سبز محاسبه می شود

مدیرعامل خانه تشکل ها ی مردمی استان مرکزی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به مصوبه طرح جامع کاهش آلودگی هوا و افزایش فضای سبز اراک در این طرح گفت: تصویب طرح جامع کاهش آلودگی هوا  که در سال 86  خیلی ها را خوشحال کرد اما این طرح خلا هایی بسیار داشت.

سیاوش آقاخانی با بیان اینکه، طرح در زمان تصویبش خوب و قابل قبول بود، افزود: وقفه در عملی کردن مصوبات و تخصیص نگرفتن اعتبار از مشکلات اصلی این طرح بود.

وی با اشاره به کمبود فضای سبز در شهر اراک، ادامه داد: ایجاد یک هزار فضای سبز به عنوان یکی از مصوبات طرح خوب به نظر می آید ولی این طرح اجرایی نشد.

این فعال زیست محیطی تعریف استاندارد فضای سبز شهری را مقدار فضای سبزمشجر و تاثیرگذار که در مالکیت و اختیار مدیریت شهری است دانست و گفت: اما شهرداری در آمارهایش فضای پارکی را که در ان وسایل پارک گذاشته شده و هیچ فضای سبزی هم وجود ندارد را جزو سرانه فضای سبز لحاظ می کند.

آقاخانی ادامه داد: سرانه استاندارد فضای سبز برای هر شهروند در شهر اراک باید به 27 متر مربع برسد که با توجه به آلودگی بالاتر نیز می رود اما آمارهای ارائه شده از سوی شهرداری و فضای سبز سرانه کنونی فضای سبز اراک را 16 متر مربع اعلام می کند.

وی تاکید کرد: به جرات می توان گفت که این رقم واقعی نیست، زیرا در محاسبات شهرداری فضای پارکی مورد محاسبه قرار گرفته و محاسباتی که از طریق نقشه هوایی با توجه به تعریف فضای سبز از سوی موسسات زیست محیطی انجام شده، این سرانه را 9 متر مربع تخمین زده شده است.

آقاخانی با اشاره به اینکه آمار دادن ها مشکلی از آلودگی هوای اراک حل نمی کند، اظهار کرد: نبود مدیر متخصص در شهرداری باعث ارائه چنین آمارهایی می شود که در آن به جای فضای سبز شهری موثر، چمن ها و وسایل بازی و سنگفرش های پارک ها نیز محاسبه شود.

اراک در کمتر از بیست سال با مشکل کمبود درخت روبرو است

وی با تاکید بر اینکه اثربخشی فضای سبز شهری باید مداوم باشد، افزود: متاسفانه 80 درصد درختان اراک از گونه هایی هستند که در فصل پاییز و زمستان خزان دارند، که به دلیل حجم بالای آلودگی در فصل سرما، تاثیری در کاهش آلودگی ندارند.

آقاخانی پراکنش نامناسب فضای سبز در اراک را از دیگر مشکلات کنونی فضای سبز شهری عنوان و اظهار کرد: با توجه به اینکه کانون آلودگی شهر اراک در هسته مرکزی قرار دارد، اما تعداد درختان و فضای سبز آن نسبت به برخی مناطق شهر بسیار کم است.

مدیرعامل موسسه زیست محیطی کیمیای سبز به وقوع بحران کمبود درخت در بیست سال  آینده در اراک اشاره و تصریح کرد: حدود نیمی از درختان شهر اراک از نوع اقاقیا هستند که بین سال های  48 تا 52 کاشته شده اند. این درختان در بهترین حالت 60 تا 70 سال عمر می کنند بنابراین هم اکنون بیشتر عمر آن ها طی شده و در 10 سال آینده کم کم از چرخه خارج می شوند و خشک می شوند و یکباره با کمبود درخت روبرو خواهیم شد.

آقاخانی گفت: هرچند که هم اکنون هم به دلیل سن بالا و شرایط آب و هوایی این درختان تاثیر زیادی در هوا ندارند.

وی ادامه داد: قطعا فضای سبز با  پراکنش مناسب و کافی در گرو تدوین برنامه ای جامع که این امر در این سال ها با توجه به نبود نگاه مدیریتی درست انجام نمی شد که البته با پیگیری های صورت گرفته خوشبختانه در سال جاری در این خصوص برنامه ای مدون شد که امیدواریم اجرایی شود.

آقاخانی با انتقاد از هزینه نشدن بخش تخصیص یافته اعتبارات بخش فضای سبز در برنامه کاهش آلودگی گفت: بخشی از اعتبارات این مصوبه در اختیار شهرداری و منابع طبیعی قرار گرفت که متاسفانه شهرداری هیچ اقدامی نکرد و منابع طبیعی نیز آن پول را صرف سنگفرش کردن و برق کشی پارک شهید رجایی کرد و با پولی که برای کاشت درخت تخصیص یافته بود، هیچ درختی کاشته نشد.

وی تاکید کرد: مسئولین وقت باید در این خصوص پاسخگو باشند.

فرهنگ و نگاه مدیران تغییر کند

آقاخانی با بیان اینکه درختان اولین قربانیان توسعه شهری هستند، ادامه داد: هم اکنون به دلیل احداث تقاطع های غیرهم سطح که البته هیچ کدام توجیه ترافیکی ندارد، زیرا در مناطق کم تردد و بدون مشکل در حال ساخت هستند، تعداد زیادی از درختان شهر کنده و جابجا می شوند.

ویبا بیان اینکه در پروسه جابجایی بسیاری از درختان آسیب می بینند، اظهار کرد: نکته قابل توجه این است که جابجایی درختان چقدر اصولی انجام می شود؟ بارها مشاهده کرده ایم که خیلی از آن ها موقع جابجایی آسیب دیده اند و یا ریشه هاشان به طور کامل از زمین بیرون آورده نشده و حتی در موقع کاشت مجدد نیز بدون دقت کاشته شده اند.

 

 

 آقاخانی گفت: توسعه محوری شهر آن هم در قبال از بین بردن بافت های مرکزی و قدیمی ای که برای اهالی شهر ارزش اجتماعی و نوستالژی دارد بزرگترین اشتباه است، این توسعه باید در کنار حفظ آن ها صورت بگیرد، هم اکنون ما شاهد عقب نشینی های غیر اصولی در شهر هستیم که از دو سوی یک خیابان صورت می گیرد، که هم هزینه های بیشتری دارد و هم باعث می شود درختانی که در دو طرف مسیر قرار دارند، قطع شوند.

ضرورت مشارکت صنایع در ایجاد فضای سبز

نماینده مردم اراک و کمیجان نیز با انتقاد از فضای سبز اندک موجود در شهر اراک گفت: در حال حاضر 6.9 درصد فضای سبز در کلان شهر اراک موجود است که این میزان نیز قبل از انقلاب در شهر ایجاد شده است.

عباس رجایی در ادامه بر ضرورت مشارکت صنایع شهر اراک در توسعه فضای سبز این شهر تاکید کرد و گفت:  اگر صنایع به اندازه 30 درصد فضای عمومی دراختیار فضای سبز در اراک ایجاد کنند بخش عمده ای از مشکلات این حوزه مرتفع می شود.

وی با بیان این که موضوع محیط زیست امروز به یک دغدغه جهانی تبدیل شده گفت: بی توجهی به مسائل زیست محیطی موجب گرم شدن هوا و کاهش بارش برف و باران در شهر اراک شده است.

رجایی با تاکید بر ضرورت توجه به چارچوب مسائل زیست محیطی در شهر اراک افزود: باید در راستای کاهش آلایندگی کلان شهر اراک چاره اندیشی کرد و یکی از راه های پیش رو دراین مسیر توسعه فضای سبز کلان شهر اراک است.

گونه های درختی سازگار با اقلیم اراک برای فضای سبز انتخاب شوند

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور اراک و دکترای جغرافیای ژئو پلتیک نیز به خبرنگار مهر گفت: حفظ و ایجاد فضای سبز به عنوان ریه ها و فیلترهای طبیعی در شهر اراک بسیار مهم هستند.

سهراب عسگری افزود: با توجه به ارتفاع شهر اراک از دریا که نزدیک به یک هزار و 700 متر است، شهر اراک را با کمبود اکسیژن روبرو کرده است، به طوری که تک تک درختان و برگ ها در آن نقش حیاتی دارند.

وی با اشاره به اینکه هر یک درخت برای پنج نفر اکسیژن تولید می کند، اظهار کرد: قطعا افزایش و حفظ فضای سبز در زیبایی شهر، حفظ رطوبت خاک و کنترل فرسایش آن موثر است.

عسگری با تاکید بر اینکه باید برای فضای سبز برنامه داشت، افزود: در این برنامه و انتخاب گونه های درختی باید باید به اینکه درختان سازگار با اقلیم اراک، مقاوم در برابر کم آبی و دارای رشد سریع انتخاب شوند، توجه کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور اراک، با اشاره به اینکه با منابع کم هم می توان مشکل کمبود فضای سبز در اراک را رفع کرد، اظهار کرد: در بحث فضای سبز باید به سمت برنامه های ویژه چون کشف استعدادهای جدید و گیاهانی که برای آلودگی هوای اراک مناسب باشند، رفت.

عسگری با اشاره به اینکه طرح های تحقیقاتی جهاد کشاورزی باید بخش کشف، تولید و تکثیر گونه های جدید سازگار با آب و هوای اراک را در صدر قرار دهد، ادامه داد: متاسفانه در شهر اراک سازمان ها و ادارات مانند جزیره کار می کنند و بدون رایزنی با یکدیگر در خصوص یک هدف مشخص هر کدام راه خود را می روند؛ در حالیکه باید حلقه مفقوده بین آن ها پیدا شود و منابع طبیعی ، شهرداری، محیط زیست و جهاد کشاورزی در تعامل بیشتری با هم باشند.

این استاد دانشگاه و فعال محیط زیست، تاکید کرد: اراک دیگر ظرفیت گسترش انسانی و صنعتی را ندارد و نباید فکر کرد که می تواند با خوترمیمی طبیعی مشکلات زیست محیطی اش حل شود.

حل مشکلات آلودگی هوای اراک نیازمند عزمی جهادی است

استاندار مرکزی نیز ضمن گلایه از عملیاتی نشدن مصوباتِ فضای سبز طرح کاهش آلودگی در اراک گفت: عدم کاشت حتی یک درخت در راستای اجرای این مصوبه در شهر اراک جای تاسف است مصوبه ای که طرح ایجاد یک هزار هکتار فضای سبز در اراک را متعهد می شود.

محمدحسین مقیمی با تاکید بر ضرورت شروع عملیات اجرایی ایجاد هزار هکتار فضای سبز درختکاری شده در شهر اراک گفت: توجه به انتخاب گونه های درختی مقاوم در برابر سرما با مصرف آب کم باید در اجرای این طرح مورد توجه قرار بگیرد.

وی گفت: شهرداری ، شورای شهر، منابع طبیعی و جهاد باید در قالب کمیته ای متخصص به منظور اجرایی این شدن این مصوبه مهم ضمن تامین آب، زمین، درخت و استفاده از نیروی مردمی پروژه ایجاد هزار هکتار فضای سبز درختکاری را در اراک استفاده کنند.

مقیمی در ادامه با تاکید بر ضرورت اجرای دقیق برنامه پنجم توسعه در راستای کاهش آلایندگی هوا گفت: اجرای دقیق برنامه پنجم توسعه بستر حل مشکلات آلودگی هوا را حل می کند.

وی با بیان این که اجرای دقیق این برنامه ضامن حل مشکلات آلایندگی هوای اراک است گفت: توجه به اجرایی شدن مصوبات دولت در کنار اجرایی شدن برنامه پنجم توسعه بستر توسعه استان را فراهم می کند.

مقیمی تاکید کرد: رفع مشکلات آلودگی هوای اراک نیازمند یک حرکت جهادی عمومی است و سمن ها نقش بسیاری در تحقق این مهم دارند.

این روزها نفس هایمان با امید پیگیری مسئولین در خصوص اجرایی شدن مصوبات طرح جامع کاهش آلودگی بالا و پایین می رود. ایجاد یک هزار هکتار فضای سبز، ظرف پنج سال، انتظاری است که از سال 86 در راستای اجرایی شدن مصوبات طرح کاهش آلودگی از مسئولین می رفت.

و هر آنچه امروز از دود، گرد و غبار، کم ابی سهم ماست میراثی است که سهل انگاری و کوتاهی انسان در حفظ محیط زیست برایمان آورده است. امید که نگاه درست و برنامه ریزی کاربردی در حل مشکلات کنونی شهر اراک در کنار فرهنگ حفظ و احترام به محیط زیست، آینده ای سبزتر و پراکسیژن تر به یادگار بگذارد تا شاهد آژیر قرمز فضای سبز اراک نباشیم.

رنگ سبز و سبزه در سراسر حوزه مدیترانه رنگ دل دادگی شناخته شده چنانچه در ایران و بسیاری از کشورها رسم است برای مسافران در هنگام بازگشت سبزه می اندازند و به او هدیه می دهند. درخت سبز آفتاب را تحمل كرده و سايه‌ی خود را به بشر تقديم می‌كند. سبزه ای که مايه‌ی دوام حيات موجودات هستند.

....

گزارش: سمیه انصاری فر


دسته بندي : استان مرکزی

هفته دوم و سوم مسابقات لیگ برتر تکواندو استان مرکزی با حضور چهار تیم صبح امروز در خانه تکواندو اراک پیگیری شد. 

به گزارش خبر مرکزی به نقل از فارس هفته دوم و سوم لیگ برتر تکواندو استان مرکزی امروز با حضور پنج تیم پتروشیمی شازند، ساوه، خمین، کانون بسیج و پالایشگاه شازند برگزار شد.

بر اساس این گزارش تیم‌های حاضر در این مسابقات در دو بخش نوجوانان و جوانان در 10 وزن به دیدار یکدیگر رفتند که در انتها در بخش نوجوانان تیم‌های پتروشیمی شازند، ساوه و خمین مقام‌های اول تا سوم تیمی را کسب کردند.

در بخش جوانان نیز تیم ساوه به مقام قهرمانی رسید و پتروشیمی شازند و خمین حائز رتبه‌های دوم و سوم شدند.

مسابقات بزرگسالان در هفته آینده با حضور پنج تیم برگزار می‌شود.


دسته بندي : استان مرکزی

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی از تعطیلی مدارس 2 شهر استان به دلیل بارش برف و کاهش شدید دما خبر داد. 

به گزارش خبر مرکزی سیف‌الله کریم‌زاده در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: به دلیل بارش برف سنگین و کاهش شدید دمای هوا طی 2 روز گذشته، مدارس شهر سربند شازند و نوبران ساوه امروز تعطیل اعلام شد.

به گفته وی، تعطیلی مدارس تنها مختص مدارس شهر سربند است و مدارس سایر نقاط شهرستان شازند امروز باز و کلاس‌ها دایر است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان مرکزی تصریح کرد: تمام مقاطع تحصیلی مدارس شهر سربند در نوبت صبح و عصر و همچنین تمام مقاطع تحصیلی مدارس نوبران امروز شنبه تعطیل شد.


دسته بندي : استان مرکزی
استاندار مرکزی در حکمی عبدالعظیم رضایی، از فعالان سیاسی،اجتماعی و فرهنگی استان را به عنوان مدیرکل حوزه استاندار مرکزی منصوب کرد.

به گزارش مرکزی دیلی و به نقل ازخبرگزاری تسنیم از اراک، محمد حسین مقیمی در حکمی عبدالعظیم رضایی که از فرهنگیان عرصه آموزش و پرورش استان مرکزی است را در جایگاه مدیرکل حوزه استاندار منصوب کرد.

رضایی مدیریت اداره آموزش و پرورش شهرستان شازند را در سال های ۸۱-۸۰ را در کارنامه فعالیتی خود دارا است.

وی که علاوه بر فعالیت های تربیتی و اموزشی در اموزش و پرورش استان، از فعالان عرصه های سیاسی و اجتماعی است دارای سابقه معاونت در سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان است.

رضایی، پیشتر منصب مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری استان مرکزی را داشته که به عنوان مدیری موفق در این حوزه توانسته فعالیت قابل قبولی داشته باشد.

وی، در حوزه رسانه ای استان بصورت فعال حاضر بوده و در برهه ای ریاست روابط عمومی و امور بین الملل شرکت آلومینیوم اراک را برعهده داشته است.

استاندار مرکزی در حکم انتصاب مدیرکل حوزه استاندار توانمندی، سوابق اجرایی و تجربیات ارزنده رضایی را دلیلی بر انتصاب وی دانسته و کوشش و تلاش وی در جهت تحقق اهداف عالی نظام مقدس جمهوری اسلامی، به ویژه ارائه خدمات صادقانه به مردم شریف را به عنوان راهکار و دستورالعمل اجرایی برای وی دانسته و بیان کرده است.


دسته بندي : استان مرکزی
چهارشنبه بیستم آذرماه 92 فرصتی بود تا استانداران سابق استان مرکزی با حضور در استاندار مرکزی دست نوازشی به یاد ایام گذشته بر کرسی استانداری این استان بکشند و یک بار دیگر خاطرات تلخ و شیرین خود را در این استان زنده کنند.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، 7 استاندار ادوار گذشته استان مرکزی از حسین اخوان ملایری اولین استاندار استان مرکزی گرفته تا محمد حسین مقیمی استاندار فعلی این استان در روز چهارشنبه بیستم آذرماه جاری در استانداری این استان گردهم آمدند تا ضمن بررسی توانمندیها و ظرفیت های استان مرکزی تجارب خود را به قولی یک کاسه کرده تا مدیر جدید این استان مسیر رشد و تعالی استان مرکزی را بهتر طی کند.

اگر چه به گفته حسین اخوان ملایری که مسن ترین استاندار حاضر در مجمع استانداران استان مرکزی، استاندار شدن در این شرایط با شرایطی که وی برای اولین بار سکان استانداری مرکزی را در دست گرفت خیلی متفاوت است.

محمد علی خواجه پیری سومین استاندار استان مرکزی از سن کم خود به هنگام قبول مسئولیت در استانداری مرکزی گفت و ضمن حلالیت طلبیدن از مردم این استان گفت: به لحاظ سن کم و عدم داشتن تجربه کافی اگر نتوانستم درست به مردم خدمت کنم عذرخواهی می کنم.

تجارب تلخ و شیرین در مدت مدیریت استان مرکزی

وی همچنین با اشاره به تجارب تلخ و شیرین خود در مدت مدیریت در استان مرکزی گفت: تجارب و خاطرات استانداران استان مرکزی باید در قالب کتابی ارزشمند جمع آوری و به آیندگان منتقل شود چرا که تجارب مدیریتی این مدیران در شرایط سخت جنگ تحمیلی با وجود همه کاستی ها خود نقشه راهی برای مدیران جوان است.

سید حمید طحایی هشتمین استاندار استان مرکزی نیز که در سالهای آخر جنگ تحمیلی در استان مرکزی سابقه مدیریت داشته با اشاره به خاطرات خود از آن دوران گفت: تقویت پدافند هوایی اراک این شهر را به پناهگاهی برای جنگ زدگان و جمعیت اراک تبدیل کرده بود.

وی با اشاره به همدلی و همسویی مدیران دستگاه های اجرایی استان در دوران سخت جنگ تحمیلی گفت: مدیران دستگاه های اجرایی نیز باید امروز با درک شرایط خاص حاکم بر کشور بستر رشدو تعالی استان را فراهم کنند.

طحایی گفت: همدلی مدیران راه برون رفت از مشکلات پیش روی استان است.

دهمین استاندار استان مرکزی نیز با اشاره به موقعیت صنعتی استان مرکزی بر ضرورت توجه به توسعه صنعت در استان تاکید کرد و گفت: امروز استان مرکزی نیازمند توسعه همه جانبه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی است.

توسعه نامتوازن صنعت دراستان مرکزی و شروع ساخت صنایع بزرگ

موسوی ادامه داد: توسعه نامتوازن صنعت در استان مرکزی و شروع ساخت صنایع بزرگ در مرکز این استان طی سالهای گذشته موجب شد تا جمعیت روستاها با مهاجرت به شهر قبل از آن که زیرساخت های اجتماعی چون مسکن برای آنها تامین شود پدیده حاشیه نشینی در اراک را خلق کنند.

وی تاکید کرد: توسعه همه جانیه استان مرکزی نیازمند یک تحول فرهنگی در تمام بخشها می باشد.

علی دانش منفرد دوازدهمین استاندار استان مرکزی نیز در این نشست با اشاره به وجود نیروهای توانمند در استان مرکزی به استاندار جدید این استان توصیه کرد با توجه به بخشنامه جدید وزارت کشور استفاده از نیروهای بومی لایق را در استان در دستور کار خود قرار دهد.

وی با بیان این که دوران شعار و  سخنرانی دیگر گذشته است گفت: امروز وقت آن است با کنار گذاشتن حرفهای شعاری با جدیت وارد صحنه شده و کشور را از حالت رکود خارج سازیم.

چهاردهمین استاندار مرکزی نیز که امروز در بخش خصوصی مشغول به کار است عمده مشکل فراروی مردم با دستگاه های اجرایی را عدم برخورد درست کارکنان با مردم عنوان کرد.

علی جابریان با اشاره به اجرای طرح تکریم ارباب رجوع در دولت خاتمی و نقش این طرح در رضایتمندی مردم از دستگاه های اجرایی افزود: متاسفانه خیلی از مردم با هزا رامید به دستگاه های اجرایی مراجعه می کنند این در حالیست که در اکثر مواقع نه تنها مشکلاتشان حل نمی شود که مورد بی احترامی و هتک حرمت نیز قرار می گیرند.

وی از استاندار جدید استان مرکزی با توجه به بحث تکریم ارباب رجوع و ترویج این مهم در دستگاه های اجرایی بستر رضایتمندی مردم از دستگاه های اجرایی را فراهم کند.

عبدالمحمد زاهدی پانزدهمین استاندار استان مرکزی و استاندار فعلی استان کردستان نیز در این نشست با ابراز خوشحالی خود از انتخاب مقیمی به عنوان استاندار مرکزی گفت: با حضور مقیمی در استان مرکزی بستر رشد و تعالی این استان فراهم شده است

وی در ادامه از مجمع استانداران به عنوان نماد اعتدال کشور یاد کرد و گفت: مجمعی که توانسته بعد از انقلاب 200 عضو را با گرایشهای سیاسی مختلف دور هم جمع کند نماد اعتتدال نظام است.

استاندار فعلی کردستان با اشاره به شرایط خاص پیش روی کشور گفت: با توجه به کمبود اعتبارات عمرانی جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی بایددر دستور کار مسئولین قرار بگیرد.

زاهدی در ادامه با دفاع از عملکرد 100 روزه دولت و گزارش آن توسط رئیس جمهور گفت: برخی خرده گیری ها به گزارش 100 روزه دولت مبنی بر انتقاد رئیس جمهور از عملکرد دولت پیشین درست نیست.

وی ادامه داد: رئیس جمهور در ابتدای کار دولت قول ارائه گزارش 100 روزه را با تشریح شرایطی که دولت را تحویل گرفته به مردم داد لذا این توضیح رئیس جمهور در خصوص وضعیت دولتی که تحویل گرفته جای خرده گرفتن ندارد.

سخنران آخر مجمع استانداران ادوار گذشته استان مرکزی سرپرست استانداری قبل از انتخاب شانزدهمین استاندار مرکزی بود که سخنان خود را با گلایه از شعار های ساده زیستی دولت نهم آغاز کرد و گفت: دولتی که با شعار ساده زیستی می خواست مدینه فاضله را در کشور راه بیندازد و برای این کار ابتدا مدیرانش با پیکان تردد می کردند دیری نپایید که سرریز خودروهای مدل بالا از تهران برای استان تعجب همگان را برانگیخت!

روحانی طباطبایی با انتقاد از خرده گیری برخی به گزارش 100 روزه دولت افزود: چرا در مدت هشت سال اخیر همه زبانها بسته بود و کسی به اقدامات و عملکرد نامطلوب دولت در زمینه حذف سازمان مدیریت و برنامه ریزی و بی خاصیت شدن سازمانهای نظارتی صدای کسی در نیامد؟

وی تاکید کرد: دولت باید گزارش وضع موجود کشور را به مردم می داد تا مردم با توجه به آنچه دولت تحویل گرفته در این مدت از وی انتظار عملکرد داشته باشند.

مجمع استانداران استان مرکزی با پایان سفر یک روزه استانداران ادوار گذشته استان در ساعت 18 و 30 دقیقه روز چهارشنبه به پایان رسید به امید آنکه این تجارب به نوشته ای روی کاغذ خلاصه نشود و از آنها در مسیر حل مشکلات پیش روی استان مرکزی استفاده شود.


دسته بندي : استان مرکزی
استاندار استان مرکزی کارنامه یکصد روزه و خط مشی های ترسیمی دولت اعتدال در این استان را تشریح کرد.
 
به گزارش خبر مرکزی «محمدحسین مقیمی» روز پنج شنبه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا، تکیه بر برنامه محوری، شفاف سازی آمار و اطلاعات،اولویت بندی نیازهای فوری در فصول اجرایی و تقویت مشارکت مردمی در امور به ویژه بهره گیری از توان سازمان های مردم نهاد را شالوده راهبردها و عملکرد یکصد روزه دولت در این استان عنوان کرد.

وی گفت: روزی که به تصمیم مراجع بالادستی برای به دست گرفتن سکان استان مرکزی برگزیده شدم با آگاهی از مشکلات و کاستی ها، تنگناهای بودجه و برخی پیچیدگی ها در امور، ملاک کار خود را همچون سایر استانداران دولت تدبیر و امید بر راستگویی و صداقت با مردم، تکیه بر نشاط و آرامش اجتماعی، انضباط مالی و جلوگیری از اتلاف منابع، اعتدال در مدیریت با بهره گیری از تمامی توان کارشناسی و مدیریتی، شناخت نیازهای زیربنایی و مقابله با قانون گریزی و بی برنامگی در بدنه اجرایی استان گذاشتم.

استاندار استان مرکزی ادامه داد: در دومین نشست شورای اداری استان که با حضور مدیران ارشد و میانی دستگاه های اجرایی استان مرکزی برگزار شد بر مبنای منشور اخلاقی و کاری، حجت برهمگان تمام شد و مبنای کار بر حرکتی برنامه محور توام بر پاکدستی و اولویت گذاری بر اقدامات ضروری و طرح های عمرانی پایه گذاشته شد.

مقیمی افزود: یکی از سیاستهای محوری در یکصد روزه فعالیت دولت تدبیر و امید در استان مرکزی تدوین و گردآوری آمار شفاف و واقع بینانه از تمامی بخشهای استان ، آسیب ها و مشکلات، همراه با پیشنهادات اصلاحی از سوی دستگاه های اجرایی است که این برنامه مراحل نهایی خود را طی می کند و با تکمیل آن حلقه مشاوران و اتاق فکر استان در هفته های آتی در قالب تکالیف برنامه چهارم و پنجم توسعه اولویتها را مشخص خواهد کرد.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از برنامه های اصولی بدنه اجرایی استان مرکزی حضور کارگروه توسعه و برنامه ریزی استان مرکزی در شهرستانهای این استان است که در روزهای شنبه و پنج شنبه هر هفته با حضور اعضای کمیته برنامه ریزی شهرستانی تشکیل می شود و تصمیم سازی در خصوص طرح های نیمه تمام، نقاط ضعف و قوت، نیازهای ضروری هر بخش با توجه به بودجه تخصیصی و امکانات استان ارزیابی و تعریف می شود.

استاندار استان مرکزی گفت: تاکنون این نشست ها در 9 شهرستان استان با کتابچه کارشناسی نیازها ، فرصت و تهدید هر منطقه برگزار شده و با تکمیل 12 شهرستان در دو هفته آتی فصل اجرایی مدیریتی بر مبنای این گنجینه ارزشمند اطلاعاتی و با روش نظارتی ویژه آغاز خواهد شد.

مقیمی خاطرنشان کرد: یکی از تصمیماتی که در این مدت عملیاتی شده این است که هیچ طرح عمرانی جدیدی در استان آغاز نشود و طرح های نیمه کاره با درجه اهمیت و فراگیری در کوتاهترین مدت تعیین تکلیف شده و در اجرای آنها دقت و کیفیت لازم به کارگرفته شود.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه استان مرکزی با دوهزار و 800 واحد صنعتی فعال به عنوان یکی از قطبهای تولید مهم کشور محسوب می شود یکی از اولویتهای کاری یکصد روزه اخیر در مدیریت اجرایی این استان ساماندهی مشکلات شاغلان صنعت با ایجاد حلقه مدیریتی با حضور تشکل های صنفی، مدیران اجرایی ، بانکها و دستگاه های اجرایی خدماتی و مرتبط با تولید بوده است.

استاندار استان مرکزی توضیح داد: در ارزیابی میدانی معضلات حوزه صنعت مهمترین چالش ها کمبود سرمایه در گردش و نقدینگی، معوقات بانکی، فشارهای نوسان قیمت ارز و تورم و اسناد برگشتی مالیاتی، زیان انباشته، تغییرات محاسبه به روز و برخی مشکلات با تامین اجتماعی بود که در حلقه مدیریتی واحد اشاره شده این موضوعات با اولویت واحدهای مشکل دار دردستور کار قرار گرفته است.

مقیمی ادامه داد: یکی از تصمیمات کارگشا در این ایام مذاکره با بانکها و اتخاذ روشهای ضربتی در مهلت دهی به واحدهای دارای مشکلات حاد بوده و با توجه به اینکه برخی واحدهای بزرگ هم اینک در استان ظرفیتهای خالی تولید دارند برنامه ریزی برای فعال سازی و توسعه کسب و کار و اشتغال در آنها آغاز شده است.

وی اظهارکرد: هم اینک دو هزار واحد تولیدی کوچک و بزرگ در استان مرکزی در حال ساخت هستند که پیشرفت فیزیکی بین پنج تا 98 درصد دارند و پشتیبانی مناسب از این طرح ها و شناخت راههای شتاب بخشی به تکمیل و بهره برداری از آنها از دیگر برنامه های مدیریت واحد اشاره شده است.

استاندار استان مرکزی حوزه کشاورزی را از فصول اجرایی مهم و زیربنایی استان دانست و گفت: این بخش که اهمیت ویژه در تامین امنیت غذایی استان و کشور دارد هم اینک با معضل بزرگ کمبود آب بر اثر پدیده خشکسالی چند سال اخیر دست و پنجه نرم می کند و در برخی از شهرستانها نظیر کمیجان، شازند و خمین تجربه کم آبی به شدت بر عملکرد این حوزه اثر گذاشته و کشاورزان را زمین گیر کرده است.

مقیمی افزود: تنها در شهرستان خمین یکهزار و 471 منبع آبی به طور کامل خشک شده و یا با کمبود آبدهی 10 تا 90 درصد مواجه است و حل این مشکلات به عنوان چالش جدی و اولویت دار در دستور کار تیم اجرایی دولت تدبیر و امید در استان مرکزی قرار گرفته است.

وی تشکیل تیمی برای مطالعات جدی تغییر نوع الگوی کشت و بذور مقاوم به خشکی و یافتن روشهای کارآمد افزایش راندمان آبیاری و بهره وری از آب در حوزه کشاورزی را از جمله این اقدامات عنوان کرد.

استاندار استان مرکزی توضیح داد: یکی از تصمیمات این حوزه تدوین برنامه توسعه کشت گلخانه ای ، فراهم آوری پیشنهادات موثر در توسعه صایع تبدیلی و دامپروری های صنعتی با مکانیزیم کم آب بر است که با همکاری جهاد کشاورزی و آب منطقه ای در دست انجام است.

مقیمی خاطرنشان کرد: تلنبار شدن مطالبات کشاورزان در سنوات قبل از محل خسارات خشکسالی و سرمازدگی یکی از معضلات این بخش است که بخشی از آن به تعریفی که از استان مرکزی در ستاد حوادث و بحران کشور در حوزه منابع آبی و خشکسالی شده بازمی گردد.

وی عنوان کرد: میانگین بارندگی استان مرکزی به حدی است که از نظر ستاد حوادث جزو مناطق خشک قرار نگرفته در حالیکه بعضی از شهرهای استان با تنش شدید خشکی مواجه اند و اصلاح این تعریف، جزو اولویتهای کاری دولت تدبیر و امید در استان قرار گرفته است.

استاندار استان مرکزی تصریح کرد: در سالهای گذشته حوزه گردشگری استان با ظرفیت و توان بالا در توازن بخشهای صنعت، کشاوری و خدمات کمرنگ دیده شده است و یکی از اولویت هایی که در یکصد روز اخیر به عنوان برنامه محوری بر آن تکیه شده بهره گیری ازامکانات وسیع گردشگری استان و پرداختن به موضوعات جدی آن با مشارکت بخش خصوصی است.

مقیمی توضیح داد: شاید اولویت اول استان مرکزی به ویژه شهر اراک ساماندهی معضلات زیست محیطی باشد که در روزهای نخست معارفه اینجانب از مجاری مختلف و طیف های گوناگون مردمی اعلام شد و پیش از استقرار نماینده دولت تدبیر و امید در این استان از طریق طومار و برگزاری برنامه شنبه های اعتراض به عنوان مطالبه مردم اراک به مقامات ارشد کشور نیز اعلام شده بود.

وی توضیح داد: در هفته اول کاری اینجانب در استان مرکزی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان محیط زیست کشور با حضور در اراک و تشکیل کارگروه های ملی آلودگی هوا و تالاب میقان اراک برای گره های آلایندگی منابع پایه این شهر تصمیم سازی کرد و قرار است این معضلات با کمیته کشوری و نظارتهای کلان دنبال شود.

مقیمی گفت: کارگروه ملی جامع کاهش آلودگی هوای اراک 20 مصوبه داشت که با پیگیری دستگاههای استان دو مورد مهم آن شامل تعطیلی 70 دیگ از سه خط کارخانه قدیم ایرالکو و نظارت برای تعطیلی کامل آن تا پایان سال آینده و گازرسانی به 20 کوره آجرپزی منطقه مرزیجران اراک به عنوان یکی از دریچه های آلاینده این شهر محقق شده است.

وی بیان کرد: اقدامات وسیعی با همکاری دستگاه های ذیربط برای گازسوز کردن تمامی اتوبوسهای درون شهری، جلوگیری از ورود کامیون های سنگین به شهر اراک، جابه جایی پایانه مسافربری شرق اراک از حوزه مسکونی به شعاع مناسب، تسریع در انتقال آندسازی ایرالکو به شهرک خیرآباد و تاکید بر نهایی کردن طرح زمانبندی اقدامات کاهش آلایندگی و ساخت آندسازی ایرالکو و نظارت جدی بر آن آغاز شده است.

مقیمی اظهار کرد: یکی از معضلات جدی اراک در حوزه محیط زیست واحدهای مزاحم و آلاینده صفی در شهر است که انتقال آنها در کوتاهترین مدت به شهرکهای صنایع مزاحم طبق زمانبندی و نظارت مجمع امور صنفی از هدفگذاریهای یکصد روزه دولت در این استان است.

استاندار استان مرکزی، مهلت یکصد روزه را برای به بارنشستن اقدامات را فرصتی محدود دانست و گفت: راهبردهای هدفگذاری شده در استان شالوده ای علمی و برنامه ای دارد و با پیگیری اقدامات آن مسیرنواقص اصلاح و در ریل درست خود هدایت خواهد شد.


دسته بندي : استان مرکزی
جانشین ستاد عتبات عالیات مرکزی گفت: با پیگیری‌های نماینده استان در مجلس خبرگان رهبری پس از پایان ساخت ضریح ابراهیم مجاب، پروژه ساخت درب باب الشریف حرم حضرت عباس(ع) به استان مرکزی سپرده شد.
به گزارش خبر مرکزی به نقل از قدس آنلاین، ابوالقاسم مسافر در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به پایان ساخت ضریح حضرت ابراهیم بن مجاب نوه ی امام موسی کاظم(ع) و آغاز پروژه ساخت یکی از درب های ورودی به حرم مطهر حضرت عباس(س) در استان مرکزی اظهار کرد: ستاد عتبات عالیات هر بخش از کار بازسازی عتبات عالیات را به یکی از استان‌ها واگذار کرده تا با تفکیک فعالیت‌ها امور محوله به بهترین نحو ممکن انجام گیرد.

وی افزود: ساخت ضریح حضرت ابراهیم بن مجاب، پروژه انحصاری استان مرکزی بوده که از سال 1390 شروع و در سال 1392 تکمیل و آماده ارسال به عراق شده است.

مسافر افزود: درحال حاضر این ضریح در دبیرستان خوارزمی اراک قرار داشته و از ساعات اولیه صبح تا لحظات ملکوتی اذان مغرب پذیرای علاقمندان و عاشقان اهل بیت(ع) برای زیارت است.

جانشین ستاد عتبات عالیات مرکزی با اشاره به پایان این پروژه گفت: با اتمام این پروژه در استان، با پیگیری های آیت الله میرمحمدی و تلاش مسئولان، پروژه ساخت یکی از درب های حرم مطهر حضرت عباس(س) به نام باب الراس الشریف است.

مسافر تصریح کرد: این درب به سمت بالاسر حضرت(س) نصب شده و از سوی دیگر روبروی بین الحرمین باز می شود.

وی افزود: یکی از خیرین استان، هزینه خرید چوب این درب را که از جنس چوب درخت ساج بوده و از کشور برمه تهیه شده را تقبل کرده است.

جانشین ستاد عتبات عالیات مرکزی پروسه زمانی اجرای این پروژه را شش ماه اعلام کرد و گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده این درب می باید ظرف مدت شش ماه تکمیل و تحویل شود که تاکنون یکماه از این مدت گذشته و در پنج ماه آینده ساخت آن تکمیل و تحویل برای نصب در حرم حضرت عباس(ع) می‌شود.


دسته بندي : استان مرکزی
جانشین ستاد عتبات عالیات مرکزی گفت: با پیگیری‌های نماینده استان در مجلس خبرگان رهبری پس از پایان ساخت ضریح ابراهیم مجاب، پروژه ساخت درب باب الشریف حرم حضرت عباس(ع) به استان مرکزی سپرده شد.
به گزارش خبر مرکزی به نقل از قدس آنلاین، ابوالقاسم مسافر در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اراک، با اشاره به پایان ساخت ضریح حضرت ابراهیم بن مجاب نوه ی امام موسی کاظم(ع) و آغاز پروژه ساخت یکی از درب های ورودی به حرم مطهر حضرت عباس(س) در استان مرکزی اظهار کرد: ستاد عتبات عالیات هر بخش از کار بازسازی عتبات عالیات را به یکی از استان‌ها واگذار کرده تا با تفکیک فعالیت‌ها امور محوله به بهترین نحو ممکن انجام گیرد.

وی افزود: ساخت ضریح حضرت ابراهیم بن مجاب، پروژه انحصاری استان مرکزی بوده که از سال 1390 شروع و در سال 1392 تکمیل و آماده ارسال به عراق شده است.

مسافر افزود: درحال حاضر این ضریح در دبیرستان خوارزمی اراک قرار داشته و از ساعات اولیه صبح تا لحظات ملکوتی اذان مغرب پذیرای علاقمندان و عاشقان اهل بیت(ع) برای زیارت است.

جانشین ستاد عتبات عالیات مرکزی با اشاره به پایان این پروژه گفت: با اتمام این پروژه در استان، با پیگیری های آیت الله میرمحمدی و تلاش مسئولان، پروژه ساخت یکی از درب های حرم مطهر حضرت عباس(س) به نام باب الراس الشریف است.

مسافر تصریح کرد: این درب به سمت بالاسر حضرت(س) نصب شده و از سوی دیگر روبروی بین الحرمین باز می شود.

وی افزود: یکی از خیرین استان، هزینه خرید چوب این درب را که از جنس چوب درخت ساج بوده و از کشور برمه تهیه شده را تقبل کرده است.

جانشین ستاد عتبات عالیات مرکزی پروسه زمانی اجرای این پروژه را شش ماه اعلام کرد و گفت: براساس برنامه ریزی انجام شده این درب می باید ظرف مدت شش ماه تکمیل و تحویل شود که تاکنون یکماه از این مدت گذشته و در پنج ماه آینده ساخت آن تکمیل و تحویل برای نصب در حرم حضرت عباس(ع) می‌شود.


دسته بندي : استان مرکزی
استاندار استان مرکزی هنر مدیریت را بالابردن بهره وری نیروهای موجود برشمرد و گفت: اگر نتوانیم از افراد شایسته استفاده كنیم مجددا محكوم به پذیرفتن گفتمان مردم فریب هستیم و در همین راستا باید تلاش كنیم از مدیران مجرب و با سوابق اجرایی خوب استفاده كنیم كه قواعد دولت را پذیرفته باشند.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از ایلنا، استاندار استان مرکزی با مجمع اصلاح طلبان این استان دیدار کرد. در ابتدا اسداله امینی رئیس مجمع اصلاح طلبان استان مركزی در سخنانی پیروزی دكتر روحانی را نتیجه تلاش جمعی اصلاح طلبان دانست و گفت: با توجه به اینكه برخی در صدد این هستند كه پیروزی آقای روحانی را مصادره به مطلوب كنند باید بگویم در ستاد دكتر روحانی در استان تمامی احزاب و گروههای اصلاح طلب حضور فعال داشتند و هیچ یك از گروههای سیاسی اصولگرا در این ستاد حضور نداشتند. وی همچنین مهندس مقیمی استاندار مركزی را یك چهره ناب اصلاح طلبی خواند و گفت: مهندس مقیمی استانداری با رزومه كاری وزارت هستند و بسیار لطف داشته اند كه مسئولیت استانداری مركزی را پذیرفته اند.

وی در ادامه با اشاره به وضعیت اصلاح طلبان استان در هشت سال گذشته گفت: اصلاح طلبان معتقد به خرد جمعی هستند و در این هشت سال گذشته و بویژه 4 سال اخیر هزینه های زیادی برای بهبود اوضاع كشور داده اند ولی هرگز حتی یك بار هم كار افراطی انجام نداده اند و هرگز برای شهر و استان مشكل امنیتی ایجاد نكرده اند.

امینی سپس با اشاره به نقش همراهی مدیران در پیشبرد اهداف دولت در استان گفت: قطعا اگر مدیران ستادی استانداری و فرمانداران همراه با مجمعه اصلاح طلبان نباشند برای مدیریت استان مشكل ایجاد خواهد شد.

در ادامه نشست برخی از اصلاح طلبان استان به بیان دیدگاهها و نظرات خود پرداختند سپس مهندس مقیمی استاندار مركزی در سخنانی ضمن تشكر از حمایتهای صورت گرفته از وی گفت: ما باید از گذشته درس بگیریم و كارهایی كه باعث پیشرفت ما شده است را دنبال كنیم و كارهایی كه ما را از پیشرفت وا داشته است كنار بگذاریم و یا اصلاح كنیم

استاندار مركزی خاطر نشان ساخت: رئیس جمهور از من خواسته است تا با همه توان اعتدال را در استان حاكم كنیم و از همه توان نیروهای سیاسی استفاده شود.

وی هنر مدیریت را بالابردن بهره وری نیروهای موجود برشمرد و گفت: اگر نتوانیم از افراد شایسته استفاده كنیم مجددا محكوم به پذیرفتن گفتمان مردم فریب هستیم و در همین راستا باید تلاش كنیم از مدیران مجرب و با سوابق اجرایی خوب استفاده كنیم كه قواعد دولت را پذیرفته باشند.

وی یادآور شد: از مدیران با تفكر حاكم 8 سال گذشته در نیروهای مدیریتی استان استفاده نخواهد شد همانطور كه در مدیران ارشد دولت نیز از مدیران با این تفكر استفاده نشده است ولی راه برای سایر گرایشهای فكری باز است.

مهندس مقیمی خاطر نشان کرد: از نیروهای بازنشسته استفاده نخواهیم كرد و نیروهای جوان را در همه بخشها فعال خواهیم كرد

استاندار مركزی در خصوص تعامل با گروههای سیاسی و تشكلهای مردم نهاد گفت: همه حرفهایی كه در چارچوب دولت روحانی باشد را می پذیریم و عملی می كنیم و تشكلهای مردمی باید در همه عرصه ها همراه و یاور دولت باشند

وی افزود: مردم از ما توقع كار و شغل و عدم تبعیض و برخورد كرامت آمیز دارند و ما باید با خزانه خالی استان را اداره كنیم و جوابگوی خواسته های به حق مردم باشیم.


دسته بندي : استان مرکزی
استاندار استان مرکزی گفت: جبران عقب ماندگی های استان در بخش های مختلف از اولویت های کاری مدیریت جدید استان است.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، محمد حسین مقیمی عصر چهارشنبه با بیان این مطلب در شورای برنامه ریزی استان مرکزی افزود: باید در فرصت باقی مانده سال با توجه به کارهای عقب مانده استان و تلاش در جهت جبران این عقب افتادگی ها استان را در مسیر رشد و تعالی رهنمون ساخت.

وی با اشاره به موقعیت صنعتی استان مرکزی و توانمندیهای بخش کشاورزی است استان گفت: باید با بهره گیری از این توانمندیها و بالفعل کردن آنها جایگاه واقعی استان مرکزی را در کشور تبیین کرد.

استاندار استان مرکزی در ادامه بر ضرورت جمع بندی بودجه سال 93 تا پایان آذرماه امسال تاکید کرد و گفت: تحویل دیرهنگام لایحه بودجه به مجلس از سوی دولت ایرادی بود که طی سالهای اخیر بر دولت وارد می شد و نباید اجازه داد با دیر تهیه شدن بودجه در استان ها و تحویل آن به دولت بار دیگر شاهد این واقعه باشیم.

ممنوعیت پیشنهاد پروزه های عمرانی جدید

مقیمی با بیان این که دستورالعمل بودجه سال 93 به استان های کشور ابلاغ شده تحقق رشد اقتصادی مثبت، کنترل تورم، بهبود وضع رفاهی دهک های متوسط و پایین کشور، ایجاد ثبات اقتصادی و انظباط مالی، کاهش بیکاری و ...را از اهداف کلان این بودجه برشمرد و گفت: تکمیل پروژه های نیمه تمام و ممنوعیت پیشنهاد پروژه های جدید از دیگر موارد موردتاکید در بودجه سال 93 است.

 

 

 

وی در ادامه از سفرهای شهرستانی خود به عنوان یک فرصت برای تدوین بودجه سال 93 شهرستان ها یاد کرد و گفت: با توجه به این که در سفرهای شهرستانی تمام اعضای شورای برنامه ریزی استان ما را همراهی نمی کنند فرمانداران می توانند در صورت نیاز از اعضای شورای برنامه ریزی برای شرکت در این سفرها دعوت کنند.

در این جلسه همچنین معاون برنامه ریزی استانداری استان مرکزی با بیان اینکه، ملاک کار استان در دولت حرکت بر اساس برنامه پنجم توسعه و سند چشم انداز نظام است افزود: کار باید بر اساس برنامه هایی که کارشناسی شده است پیش رود.

محمدرضا عاشوری تصریح کرد: برنامه های در مقاطع مختلف رصد می شود چرا که رصد مستمر هزینه و درآمدهاو شاخص های مهم برنامه ای موجب دیدن نقاط قوت و ضعف و رفع به موقع آن است.

در این نشست گزارش تحلیلی از وضهیت شاخص های اقتصادی و تورم استان و طرح آمایش استان مرکزی ارائه شد.

تعطیلی پنج شنبه های اراک لغو شد

همچنین در این جلسه تعطیلی های پنج شنبه های ادارات و دستگاههای اراک لغو شد.

 

در پی مصوبه هیات دولت مبنی بر افزایش ساعت کاری دستگاه های اجرایی تعطیلی پنج شنبه در اراک شد.

به گزارش خبرنگارمهر، استاندار استان مرکزی عصر روز چهارشنبه با تصویب لغو تعطیلی پنج شنبه ها در پنجمین جلسه شورای برنامه ریزی استان مرکزی گفت: ساعات پیشنهادی هیات دولت در تصویب نامه اخیر خود مبنی بر حضور کارمندان در 6 روز کاری هفته و  پر کردن 44 ساعت کاری  از ساعت 8 صبح لغایت 15 و 30 دقیقه است که تغییر این ساعت در  استان ها بر عهده شورای برنامه ریزی قرار گرفته است.

وی با بیان این که تعطیلی پنج شنبه ها در کلان شهر اراک لغو خواهد بود افزود: ساعت کاری ادارات از ساعت 7 صبح لغایت 14 و 30 دقیقه خواهد بود.

تعطیلی روزهای آلاینده بررسی می شود

استاندار استان مرکزی ادامه داد: با توجه به این که تعطیلی پنج شنبه ها در  کلان شهر اراک در پی آلودگی شدید هوا در این شهر صورت گرفته بود برای کاهش نگرانی ها پیرامون این موضوع بررسی پیشنهاد تاخیر در ساعت شروع کار دستگاههای اجرایی و تغییر ساعت کاری دستگاه ها در روزهای آلوده در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مقیمی در ادامه در پاسخ به ایراد نماینده دادگستری کل استان در خصوص لغو تعطیلی پنج شنبه ها و مشکلاتی که در پی این مصوبه برای این مجموعه به لحاظ تعیین وقت دادگاهها تا 6 ماه آینده برای مردم پی می آید گفت: همه باید قبول کنیم که دولت تغییر کرده و دولت جدید مخالف ساعت کاری کاسته شده و تعطیلی های بسیار است.


دسته بندي : استان مرکزی
از استانداری مرکزی خبر می رسد که طی روزهای آینده زندوکیلی بعنوان معاون عمرانی و حسن بیگی بعنوان معاون سیاسی و امنیتی استان مرکزی منصوب خواهند شد. برای گزینه اداره کل فرهنگ و ارشاد استان مرکزی هم از جعفری یاد می شود.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مرکزی دیلی شنیده شده است مهدی زندوکیلی بعنوان معاون عمرانی استانداری مرکزی و شکر الله حسن بیگی نیز بعنوان معاون سیاسی و امنیتی استانداری مرکزی طی روزهای آینده منصوب خواهند شد.

مهندس زندوکیلی بعنوان معاون مسکن و شهرسازی استان مرکزی و مدیر کل راه و شهرسازی و قائم مقام زیر در استان هرمزگان از متخصصین بومی و توانمند استان محسوب می شوند. حسن بیگی هم از جریانات منسوب به اطلاح طلبان و فرماندار تفرش در دوران ریاست جمهوری خاتمی از نیروهای سابق یک نهاد انقلابی و البته بومی استان مرکزی است که شنیده می شود نامزد خوش اقبال معاونت سیاسی و امنیتی استانداری مرکزی است.

برای اداره کل فرهنگ و ارشاد استان مرکزی هم از جعفری نام برده می شود که در سابقه خود حضور چند ماهه بعنوان مدیر کل ارشاد کرمانشاه را داراست. نکته ای که در خصوص ایشان شایان ذکر است غیر بومی بودن ایشان و عدم مخالفت نمایندگان استان با انتصاب گزینه غیر بومی بر مسند مدیریت فرهنگی استان است که البته در این خصوص شنیده می شود یکی از نمایندگان استان موافق این انتصاب است و پیگیری های ایشان در این خصوص موجب قوی تر شدن این گمانه شده. گرچه طی روزهای گذشته جعفری با نماینده ولی فقیه در استان هم دیداری داشته که بنوعی این گمانه را تقویت می کند.

اینکه دولت و نماینده رسمی دولت در استان برای انتصاب مدیران همسو با برنامه های دولت محق هستند اصلا موضوع اختلاف نیست ولی امیدواریم انتصاب مدیران توانمند ، با تجربه و خوش سابقه بومی در استان سرلوحه کار مدیران قرار گیرد و از انتصاب مدیران تک بعدی که احیانا ارتباطاتی با مافیا های قدرت و ثروت در استان داشته و یا دارند ممانعت شود چرا که مشکلات استان در دولت های قبلی پابرجا خواهند ماند و شاید به حجم و عمق این مشکلات هم افزوده گردد


دسته بندي : استان مرکزی
عید قربان اهالی روستایی که به زیبایی و گردشگری مشهور است عیدی غمبار بود اهالی روستای سنگک بخش نوبران ساوه ظهر دیروز شاهد وقوع زلزله ای بودند که تاکنون آن را تجربه نکرده بودند زلزله ای که به یکباره 80 درصد خانه هایشان را با خاک یکسان و یا صدمات جدی به آنها وارد کرد.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، با وقوع زلزله  اهالی سنگک بلافاصله از خانه های خود خارج شدند و از آنجا که اکثرا به باغات و زمین های کشاورزی شان رفته بودند ، از عفریت مرگ در امان ماندند و سراسیمه به حسینیه مرکزی روستا پناه بردند.

اکیپ ارزیابی هلال احمر ساوه  در اولین دقایق پس از وقوع زلزله در روستا حاضر شد و پس از آن سایر اکیپ های امدادرسان این سازمان وارد سنگک شدند و کار امدادرسانی به اهالی را فورا آغاز کردند.

در محوطه ای خارج روستا، 50 تخته چادر برای اسکان 200 نفر برپا شد . علی رجبی رئیس هلال احمر ساوه اهالی مضطرب را به آرامش و خروج از منازل فرامی خواند و از مردم می خواست تا به سمت محوطه اسکان موقت هلال احمر بروند.

پس از دقایقی نیروی انتظامی وارد روستا شد تا امنیت که برقراری آن مهمترین مولفه در جریان وقوع حوادث غیر مترقبه است را برقرار کند.

 

 

حدود ساعت 5 بعد از ظهر فرماندار ساوه وارد روستای سنگک شد و از  اماکن تخریب شده بازدید کرد . احمد آزاد با حضور در حسینه روستا مردم را به آرامش فراخواند و از اهالی خواست تا از کسانی که در خانه ها مانده اند بخواهند تا به محل اسکان موقت هلال احمر بروند.

مقام ارشد دولت در شهرستان ساوه با ذکر خاطراتی از زلزله بم و دوران دفاع مقدس با مهارت خاصی مردم را آرام کرد و به نوعی رفتار بخشدارش  در نوبران را جبران نمود.

فرماندار ویژه ساوه برای هماهنگی های بیشتر ،  ساعاتی روستای سنگک را به مقصد ساوه ترک کرد.

 

حجم اقدامات و جنب و جوش امدادگران هلال احمر رفته ، رفته با تاریک شدن هوا بیشتر می شد . عوامل اداره برق ، برای تامین گرما و روشنایی چادرهای هلال احمر دست به کار شدند و خیلی سریع روشنایی چادرها برقرار گردید برای دقایقی کار برق رسانی به چادرها به دلیل کمبود سیم و لوازم برقی متوقف شد که با پیگیری رئیس هلال احمر و فرماندار ساوه با تامین تجهیزات برق رسانی ادامه یافت.

با افزایش نگرانی اهالی برای تامین امنیت روستا، سرهنگ طالبی فرمانده انتظامی استان مرکزی شخصا در روستا حاضر و با اهالی اسکان داده شده در چادرهای هلال احمر و حسینه روستا احوالپرسی کرد ورود سرهنگ طالبی اطمینان و آرامش بیشتری به اهالی داد.

با تاریکی هوا ، تعداد بیشتری از مردم روستای سنگک در چادرهای هلال احمر ساکن شدند ، پس از ساعاتی ، اهالی روستا از نبود غذا گلایه مند شدند با توجه به اینکه نماینده دولت در بخش نوبران می توانست برای تعداد 200 نفر غذای گرم فراهم کند ، اما همگی دست به دامان جمعیت هلال احمر شدند و امدادگران اقدام به توزیع نان، آب و کنسرو لوبیا وماهی کردند.

 

 

حدود ساعت 9 مهندس مقیمی استاندار دولت تدبیر و امید در استان مرکزی به همراه فرماندار ساوه به طور سرزده از چادرهای هلال احمر بازدید کردند وی با حضور در چادرها و گفتگو با زلزله دیدگان از نحوه امداد رسانی پرس و جو کرد و با بازدید از چادر فرماندهی و پشتیبانی هلال احمر در گفتگویی اختصاصی با مهر عملکرد هلال احمر و نیروی انتظامی را مثبت و ارزنده ارزیابی نمود.

مهندس مقیمی سپس با حضور در حسینیه روستا با تعداد دیگری از اهالی ، حال و احوال کرد و در سخنانی به سنگکی ها اطمینان داد تا فورا خانه هایشان بازسازی شود.

استاندار مرکزی آرامش و همکاری اهالی با امدادگران و نیروی انتظامی را مهمترین درخواست خود از زلزله زدگان دانست و خطاب به آنان افزود: من تا پایان در کنار شما هستم و به بنیاد مسکن دستور داده ام تا فردا صبح در روستا مستقر و میزان خسارات را ارزیابی و کار بازسازی را شروع کند.

استاندار مرکزی در حین ترک روستا از فرمانده انتظامی شهرستان ساوه خواست تا کلیه راه های ورودی و خروجی روستا اعم از افراد و ماشین ها را بازرسی کند ، دستوری که پس از تایید سرهنگ طالبی موجب شد تا عوامل ناجا به خودروی خبرنگاران مهر نیز رحم نکنند!

ساعت 2 بامداد است ، گشت و گذارمان در روستا حاکی از آرامش و سکوت در سنگک است ، اکثر اهالی در استراحت ، اما امدادگران هلال احمر و عوامل ناجا همچنان بیدارند ، ما هم برای آنکه از اهالی عقب نمانیم در چادری استراحت کردیم و سخت ترین و سردترین شب خبرنگاری خود را تجربه کردیم.

از حاشیه های این زلزله تصویر برداری خبرنگاران صدا و سیما  از مجادله بخشدار نوبران با یکی از اهالی تصویر برداری بود. گویا خبرنگاران صداو سیما می خواستند دل نجف زاده را شاد و برنامه « جهت اطلاع»  بخش خبری 20 و 30 را دیدنی تر کنند.

 

 

 فرماندار ویژه ساوه می خواست برای ساعتی جهت هماهنگی با معاونینش از روستا خارج شود ، اما هرکس را می دید می گفت: من همین بیرون روستا کاری دارم و چند دقیقه دیگر بر می گردم تا نکند روند امدادرسانی و خصوصا برق رسانی به چادرها کند شود.

برخی از اهالی روستا به شدت می گریستند و از اینکه تنها خانه کوچک و چند گوسفندشان تلف شده به شدت افسرده وناراحت بودند.

وجود مترجم به همراه استاندار فارس زبان مرکزی  در روستای ترک زبان سنگک پیش بینی نشده بود. مردم با استاندار ترکی صحبت می کردند و خبرنگار مهر هم دعاهای مردم را ترجمه می کرد.

اهالی سنگک سراغ نماینده شان در مجلس را می گرفتند که خبر رسید ، خانم میرگلوبیات فردا صبح از سنگک بازدید خواهند کرد.

غیبت روسای ادارات خدمات رسان مانند اداره برق نوبران در روستای زلزله زده سنگک بسیار احساس می شد.

حضور شبانه استاندار برای مردم باورکردنی نبود و بسیاری از اهالی از حضور مهندس مقیمی در روستایشان بهت زده  شده بودند و این حیرت را می شد در چهره هایشان به وضوح دید.

.........................................................................


گزارش و عکس: روح الله عالم زاده – حسین کرمی
 


دسته بندي : استان مرکزی

مدیرکل ستاد بحران استان مرکزی گفت: زلزله صبح امروز تفرش خسارت جانی و مالی نداشت. 

به گزارش خبر مرکزی حسینعلی نظیفی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: صبح امروز زلزله‌ای به بزرگی 3.2 ریشتر شهرستان تفرش را لرزاند که خوشبختانه هیچ خسارتی به همراه نداشت.

وی تصریح کرد: این زمین‌لرزه در عمق هشت کیلومتری زمین رخ داده است.

مدیرکل ستاد بحران استان مرکزی همچنین با اشاره به زمین‌لرزه روز گذشته در شهر نوبران گفت: زمین لرزه نوبران نیز در 55 کیلومتری شهر ساوه رخ داد و پس از آن ساکنین این منطقه شاهد پنج پس‌لرزه بودند.

نظیفی افزود: در پی خسارت‌هایی که زمین لرزه نوبران بر جای گذاشت و منجر به خرابی تعدادی از واحدهای روستایی شد عصر امروز جلسه ستاد بحران در فرمانداری ساوه تشکیل خواهد شد.


دسته بندي : استان مرکزی
به گزارش خبر مرکزی امير انصاري روز شنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: سفر يكروزه دكتر «معصومه ابتكار» با هدف ارزيابي و رسيدگي به معضلات حاد زيست محيطي كلانشهر اراك به ويژه معضل آلودگي هواي اين شهر تدارك شده است.
وي توضيح داد: معاون رييس جمهوري در اين سفر علاوه بر شركت در كارگروه كاهش آلودگي هواي اراك، كميته ملي تالاب ميقان را نيز تشكيل خواهد داد.
مديركل حفاظت محيط زيست استان مركزي اظهار كرد: نشست خانم ابتكار با فعالان، نخبگان و تشكل هاي زيست محيطي و خبرنگاران از ديگر برنامه هاي اين سفر يكروزه است.
كلانشهر اراك يكي از هشت شهر آلوده كشور است كه در سال جاري حدود ۹۰ روز از ايام را با شاخص كيفيت هشدار سپري كرده است.
به گفته كارشناسان ذرات معلق و ازون دو فاكتور اصلي در آلايندگي هواي اراك محسوب مي شوند.
در آيين معارفه استاندار استان مركزي كه امروز (شنبه) با حضور وزير كشور در اراك جريان داشت نيز سفر قريب الوقوع معاون رييس جمهوري با هدف بررسي وساماندهي مشكلات زيست محيطي اراك مورد تاكيد قرار گرفت.
واقع شدن شهر اراك در حاشيه تالاب كويري ميقان و محصور شدن آن از سه سمت ديگر با كوه، وجود صنايع فرسوده و قديمي در محدوده مسكوني و اشكالات زيرساختي در معابر شهري ، ترافيك و خودرو به عنوان عواملي شناخته شده كه در ايجاد و تشديد آلايندگي هواي اراك در كنار ريزگردهاي وارداتي مطرح هستند.

دسته بندي : استان مرکزی

به گزارش خبر مرکزی اراک ۷ نوشت:

تودیع پانزدهمین استاندار مرکزی و معارفه سکاندار استان مرکزی در ایستگاه شانزدهم در سالن پیامبر اعظم استانداری دارای حاشیه هایی بود که خواندن آن خالی از لطف نیست.

* حضور گسترده مدیران و روسای دستگاه ها و پر رنگ تر از آن مدیران شهرستان خمین در این مراسم بسیار وسیع بود به گونه ای که در سالن پیامبر اعظم که ظرفیت بالایی دارد، تعداد زیادی از حضار به صورت ایستاده مراسم معارفه استاندار جدید را پیگیری می کردند.

* در ابتدای ورود وزیر کشو و هیات همراه به استانداری، یک گاو و چندین راس گوسفند قربانی شد که پس از عبور میهمانان با استفاده از یک دستگاه نیسان قربانی ها جمع آوی با با ماشین آتش نشانی خون های ریخته شده در مقابل استانداری شستشو داده شد.

* مسئول یکی از احزاب منحل شده، در سالن پیامبر اعظم به صورت مستمر از یک سوی سالن به سوی دیگر در رفت و آمد بود و با دیدن برخی چهره ها که در انتهای سالن نشسته و یا صندلی برای نشستن نداشتند تعارف می کرد که به قسمت های جلوتر حرکت کنند و در جایی که او برایشان خالی می کند مستقر شوند که این موضوع در نوع خود جالب توجه بود.

* حضور چهره های سیاسی اصلاح طلب پس از سال ها دوری از استانداری در این مراسم نمود داشت.

* استاندار سمنان یکی از میهمانان ویژه این مراسم بود، هر چند که در خیر مقدم گویی های صورت گرفته در پرده همایش نام هوشنگ بازوند استاندار لرستان نیز قید شده بود ولی و در این مراسم حضور نداشت.

* حضور چهره هایی مانند اسداله امینی، محمدرضا امامی( معاون سازمان بنادر و کشتیرانی)، صلاحی نماینده تفرش و آشتیان، عزیزی نماینده شازند، میرگلو بیات نماینده ساوه و زرندیه و آصفری نماینده اراک و کمیجان و خنداب، علی حسنی یکی از گزینه های استانداری مرکزی، حجت اله هاشمی رییس ستاد روحانی و از دیگر گزینه های این پست از حواشی این مراسم بود.

* کمبود جا سبب شده بود برخی خبرنگاران روزی زمین نشسته و گزارش خود را به این شکل تهیه کنند.

* در چینش افراد سهمی به اعضای ستاد انتخاباتی روحانی به عنوان میهمان داه شده بود که این افراد عموما در بخش انتهایی سالن و در میانه آن حضور پیدا کرده بودند که به تناوب با حضور چهره های شاخص تر، سالن را برای نشستن افراد ترک می کردند.

* به دلیل افزایش تعداد حضار در سالن در نهایت برای دقایقی درهای ورودی و خروجی سالن بسته شده و تعدادی از عکاسان خبری برای لحظاتی با مشکل در ورود به سالن رو به رو شدند که با همکاری مردانی مسئول روابط عمومی استاندای این خبرنگاران در کنار مدیرانی که با تاخیر به مراسم آمده بودند موفق شدند در جلسه حضور پیدا کنند.

* پس از پایان مراسم و انجام مصاحبه مطبوعاتی وزیر کشور و مقیمی از درب کناری استانداری خارج شدند و شعبانی فرد استاندار سابق در حلقه اندکی از مدیران و در مقال آسانسور استانداری با پاسخگویی به سوالات خبرنگار صدا و سیما با بغض و عجله خد را به ماشین قرمز رنگ شاسی بلند خود رساند و با دشت آخرین روزنامه محلی استان از دست خبرنگار آن بلافاصله از استانداری خارج شد.

* رحمانی فضلی در حین سخنرانی خود در مراسم به سابقه آشنایی اش با شعبانی فرد و مقیمی اشاره کرد و گفت: این روزها سخت ترین روزهای کاری و زندگی وی است، او همچنین به مقیمی پیشنهاد داد از مدیران موجود و با تجربه دارای مشی اعتدال در مسولیت های استان استفاده کند و بومی بودن را نیز در این مهم مورد توجه قرار دهد.


دسته بندي : استان مرکزی

آسمان استان مرکزی تا اواسط هفته جاری غبار آلود خواهد بود.

به گزارش خبر مرکزی محمد ناصر هاشمی مدیرکل هواشناسی استان مرکزی در گفت‌وگو با ایسنا مرکزی، اظهار داشت: طی هفته گذشته آسمان شهرستان‌های اراک، کمیجان، دلیجان و غرق آباد غبار آلود بود و این روند تا اواسط هفته جاری ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه آسمان استان تا روز سه شنبه صاف همراه وزش باد و غبار محلی خواهد بود، افزود: از روز چهارشنبه از میزان غبارها کاسته می‌شود و روز پنج شنبه آسمان استان صاف خواهد بود. در روز پایانی هفته آسمان نیمه ابری را شاهد هستیم.

مدیرکل هواشناسی استان در خصوص وضعیت دمایی استان گفت: طی روزهای اخیر شاهد کاهش دما در اغلب شهرستان‌های استان بوده‌ایم به نحوی که شازند با 12 درجه کاهش دما در طول هفته گذشته در حال حاضر با دمای سه درجه بالای صفر خنک‌ترین شهرستان استان محسوب می‌شود.

هاشمی اضافه کرد: حداکثر دمای استان طی 24 ساعت آینده مربوط به ساوه با 24 درجه بالای صفر است و دمای اراک در گرم‌ترین ساعت روز به 23 درجه بالای صفر و در خنک‌ترین زمان به 8 درجه بالای صفر خواهد رسید.


دسته بندي : استان مرکزی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


دسته بندي : استان مرکزی
استاندار پیشین استان مرکزی گفت: جایگزینی وحدت به جای واگرایی دربین جامعه مدیریتی میراث به جا مانده مدیریت ارشد استان در 5 سال اخیر برای استان مرکزی است.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از مهر، علی اکبر شعبانی فرد با بیان این مطلب ظهر روز شنبه در مراسم تودیع و معارفه استاندار مرکزی گفت: امروز در حال استان مرکزی را ترک می کنم که انسان های خردمندی در حوزه منابع انسانی تربیت شدند و انتخاب 4 استاندار برای استان های همدان، لرستان، فارس و کهگلویه و بویر احمد از این استان در دولت یازدهم بیانگر این مهم است.

وی با بیان این که استان مرکزی استان فرهیختگان و دانشمندان بزرگی است که حق بزرگی را بر گردن نظام جمهوری اسلامی ایران دارند افزود: سرمایه گذاری بیش از 7 میلیارد تومان طی 5 سال اخیر در استان مرکزی صورت گرفته و باعث شده تا شهرستان دلیجان در این استان امروز همچون نگینی در صنعت الیاف مصنوعی در خاورمیانه بدرخشد.

استاندار سابق استان مرکزی اجرای بیش از  10 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری زیرساختی در بخشهای مختلف آب، برق، گاز و حوزه عمرانی از دیگر اقدامات صورت گرفته در این سالهاست.

شعبانی فرد اجرای پروژه های بزرگ ملی چون پالایشگاه امام خمینی شازند و تولید 16 میلیون لیتر بنزین یورو ، سد کمال صالح، اجرای مسکن مهر و افزایش تولیدات بخش کشاورزی را از دیگر موفقیت های استان مرکزی در سالهای اخیر برشمرد و گفت: استان مرکزی از امن ترین استان های کشور است و جلب رضایت رهبری در جریانات سال 88 علیرغم سخنرانی های بسیار در استان بیانگر این مهم است.

وی ادامه داد: شرایط سخت تحریم ها در سال اخیر نتوانست چالشی برای 2 هزار و 850 واحد صنعتی فعال در استان مرکزی ایجاد کند و مشکلات موجود نیز با درایت مدیران مرتفع شد.

رکوردارترین استاندار مرکزی بوده ام

استاندار پیشین استان مرکزی با اشاره به حضور 5 سال و 5 ماهه خود در استان مرکزی گفت: میانگین حضور استانداران در استان مرکزی 2 و نیم سال است این در حالیست که من با حضور 5 سال و نیم در استان مرکزی رکورد حضور استانداران در استان مرکزی را از آن خود کرده ام.

شعبانی فرد با بیان این که برای تحقق اهداف انقلاب اسلامی از آبروی خود وسط گذاشته ام گفت: من اعتقاد به ایفای مسئولیت دارم نه استیفای حق و اعتقاد به انجام تکلیف دارم نه حصول نتیجه.


دسته بندي : استان مرکزی
وزیر کشور گفت: در حوزه سیاست باید به گونه‌ای عمل شود که با شفافیت، مسوولیت‌پذیری، قانون‌مندی و رفتارهای قاعده‌مند سیاسی عرصه سیاست را منطقی‌تر، معقول‌تر، عمیق‌تر و کارآمد‌تر کنیم.

به گزارش خبر مرکزی به نقل از ایسنا مرکزی، عبدالرضا رحمانی فضلی در مراسم تودیع و معارفه استاندار مرکزی که در محل استانداری مرکزی برگزار شد اظهار کرد: جابه‌جایی دولت‌ها در حوزه مدیران ارشد و در حوزه سیاسی یک امر پذیرفته شده است و این جابه‌جایی‌ها به معنی ناتوانی و ضعف فرد که تودیع می شود نیست.

وی با بیان اینکه رای مردم در انتخابات ریاست جمهوری، رای به گفتمان‌ها، نگاه‌ها و برنامه‌ها بوده است، گفت: مردم متناسب با رای خود انتظار دارند تغییراتی در حوزه مدیریت ارشد ایجاد شود و افرادی با رویکرد جدید امور را بدست گیرند.

وزیر کشور با بیان اینکه دولت اعتدال، امید و تدبیر با گفتمانی پا به عرصه گذاشته که توانست موجب امید، پویایی و تلاش مردم در صحنه و ناامیدی دشمنان شود، افزود: آثار این امر به خوبی در جامعه احساس  و در نظام بین‌الملل هم دریافت شده است.

وی با اشاره به تحلیل‌های دشمنان مبنی بر ایجاد یک تحول اساسی و شیوع درگیری‌ها و تنش‌های سیاسی همزمان با انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: تحلیل‌های دشمنان غلط از آب درآمد و مردم مثل همیشه با عظمت در انتخابات حاضر شدند و رای خود را به گفتمانی که نتیجه آن اعتدال، تدبیر و امید بود دادند و حمایت خود را از این دولت اعلام کردند.

رحمانی فضلی عنوان کرد: اعتدال به عنوان یک شیوه و روش بیانگر رویکرد دولت در همه فعالیت‌ها و حوزه‌های رفتاری اعم از اعتقادی، اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است. اعتدال توصیه عقل، فطرت، شرع و عرف است.

وزیرکشور افزود: انسان معتدل عاقل، مبتنی بر عقل و شرع رفتار می‌کند و مورد پسند مردم است.

وی اظهار کرد: با رفتار اعتدالی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ... تابعیت از عقلانیت و دوری از افراط‌گری را در مسیر کارهایمان قرار دهیم و تابع احساسات و هیجانات زود گذر و گرفتار خشم و عصبانیت نشویم و همه با هم به عنوان یک ید واحد اهداف دولت و نظام را پیگیری کنیم.

رحمانی فضلی ضمن تاکید بر اینکه مردم به عنوان محوری‌ترین اصل دولت باید سرلوحه کارها قرار گیرند، تصریح کرد: اولویت مردم در شرایط کنونی مسائل اقتصادی  است که ناشی از تحریم‌ها، فشارهای بیرونی و ناکارآمدی در اجرای برخی از سیاست‌های داخلی است.

وزیرکشور با بیان اینکه امیدواریم دولت به کمک مردم بتواند در حوزه اقتصادی گام‌های موثرتری بردارد، گفت: می‌بایست زمینه و بستر لازم برای رشد اقتصادی مردم ایجاد شود، اما با شرایط فعلی این امر محقق نمی‌شود مگر اینکه امر تولید و اقتصاد را بیش از گذشته به مردم واگذار کنیم.

وی افزود: می‌بایست سرمایه‌ها، پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های مدیریتی که در اختیار مردم است را به سمت حوزه‌های اقتصاد سوق دهیم.

رحمانی فضلی با بیان اینکه حتی با رفع تحریم‌ها نیز آن میزان صادرات نفت که هم اکنون قادر به صادرات آن هستیم نمی‌تواند رشد هشت درصدی اقتصادی را محقق کند، گفت: رشد هشت درصدی اقتصاد با رویکرد مردم محورانه در امر تولید و توسعه‌گرایی محقق می‌شود.

وزیرکشور افزود: مردم در حوزه تجهیز منابع، تولید، مصرف و بهره‌وری باید در صحنه حاضر شوند و مدیران دولت تدبیر و امید باید با مکانیسم‌ها، ساختار و فرایند موثر، مشارکت‌های مردمی را افزایش دهند.

وی با بیان اینکه استان مرکزی ظرفیت‌های بسیار مناسبی در امر زیرساخت‌ها، منابع و تولید دارد، گفت: این استان در یک مسابقه که در حوزه تولید و اشتغال ایجاد خواهد شد می‌تواند مقام و رتبه بسیار بالایی را بدست آورد.

رحمانی فضلی ضمن تاکید بر تعیین اولویت‌های استان در حوزه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی عنوان کرد: برنامه‌های وزارت کشور با رویکرد توسعه‌گرایی و توسعه محوری در امر اقتصاد تدوین شده است و سعی می شود به کمک مردم امر اقتصاد با اولویت تولید، ایجاد اشتغال و افزایش بهره‌وری مسیر درست را طی کند.

وزیرکشور گفت: هنگامی که در قالب استان صحبت می‌کنیم، اولویت‌های اجرایی در استان‌ها مد نظر است و این اولویت‌ها در این استان پیرامون اداره بهینه صنایع، حفظ تولید فعلی و افزایش ظرفیت است.

وی موضوع آلودگی هوای اراک را به عنوان مشکل و معضل اصلی این شهر عنوان کرد و افزود: منابع آبی نیز در حوزه تولید به عنوان یک زیرساخت اساسی محسوب شده و کمبود ان از جمله مشکلات این استان محسوب می‌شود.

رحمانی فضلی خاطرنشان کرد: در حوزه اقتصاد می‌بایست اولویت‌های این استان تعیین و مشخص  شود.

وزیرکشور با بیان اینکه وزارت کشور در حوزه سیاست به دنبال مدیریت سیاسی است، اظهار کرد: وزارت کشور یک طرف سیاسی، حزب و یا گروه سیاسی نیست، بنابراین ما در وزارت کشور نه کار سیاسی خواهیم کرد و نه سیاسی کاری خواهیم کرد.

وی گفت: در حوزه سیاست باید به گونه‌ای عمل شود تا با شفافیت، مسوولیت‌پذیری، قانون‌مندی و رفتارهای قاعده‌مند سیاسی عرصه سیاست را منطقی‌تر، معقول‌تر، عمیق‌تر و کارآمد‌تر کنیم.

رحمانی فضلی افزود: همه گروه‌های سیاسی قانونی می‌بایست در وزارت کشور و زیر لقای اجرایی این وزارتخانه احساس امنیت و آرامش کنند.

وزیرکشور گفت: تهذب و رفتار قانونی سیاسی به عنوان اصلی‌ترین و ضروری‌ترین امر در موضوع سیاست باید تحقق یابد.

وی عنوان کرد: احترام به ارزش‌ها و شئونات اسلامی، همگرایی، انسجام، احترام به خانواده به عنوان اصلی‌ترین موضوع فرهنگی جامعه و تقویت قانون‌گرایی و رفتار مناسب در جامعه از اولویت‌های فرهنگی است.

رحمانی فضلی گفت: باید تلاش کنیم همانگونه که به عنوان ملتی مسلمان ارائه حکومت دینی را مبنا قرار داده‌ایم، پشتیبانی فرهنگی این حکومت دینی را با رفتارهای سالم در جامعه به مردم نشان دهیم.

وزیرکشور افزود: نگاه وزارت کشور در حوزه امنیتی دستیابی به بحث امنیت پایدار است و این امر جز با حضور قوی مردم در صحنه‌های مختلف محقق نمی‌شود.

وی با بیان اینکه باید تلاش کنیم در حوزه‌های مختلف امنیت را افزایش دهیم، گفت: در حال حاضر در درجه مطلوب و قابل قبولی از امنیت در کشور هستیم و باید دامنه این امنیت را در تمامی حوزه‌ها از جمله سرمایه‌گذاری، تولید، اخلاقی و سیاسی گسترش دهیم.

رحمانی فضلی در پایان خاطرنشان کرد: استاندار جدید می بایست مدیران خود را با استفاده از افراد باتجربه و معتقد به گفتمان اعتدال و برنامه‌های تدبیر و امید و دلسوز مردم و پاکدست انتخاب کند و اگر این مدیران از بطن مدیران موجود در جامعه استان مرکزی و اراک باشد یقینا می‌تواند همگرایی، وحدت و انسجام درونی را بیشتر کند.


دسته بندي : سياسي
 رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی گفت: مقیمی به عنوان استاندار مرکزی انتخاب شد.
 
به گزارش خبر مرکزی شهلا میرگلوبیات در گفت و گو با ایسنا مرکزی افزود: از بین گزینه های مطرح شده جهت تصدی سمت استانداری مرکزی مهندس محمد حسین مقیمی به عنوان گزینه نهایی با نظر مجمع نمایندگان استان به وزارت کشور معرفی و از طرف هیئت دولت اعلام شد.
 
وی بیان کرد: امید است با آغاز فعالیت استاندار جدید فصل نويني در تعامل و همراهي تمامي نيروهاي موثر سياسي، اقتصادي، صنعتي و فرهنگي براي توسعه و تعالي استان مركزي فراهم شود.
 
مقیمی در کارنامه خود شهرداری خمین ، معاونت عمرانی وزارت کشور ، استاندار استان های خوزستان و کرمانشاه ، و معاونت استانداری ، سرپرست شهرداری تهران ،رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی ،مدیر عامل شرکت ملی فولاد ایران ، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس ، رئیس کمیسیون عمران ، رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس ، عضو فراکسیون ورزش، ناظر بر سفرهای خارجی ، ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای آمایش سرزمین، نماینده کمیسیون عمران و نماینده دولت را دارد.
پایگاه خبری تحلیلی خبر مرکزی برای استاندار جدی استان مرکزی جناب اقای محمد حسین مقیمی که به حق شایسته ی این انتخاب بوده اند تبریک گفته و برای ایشان جهت تحقق شعار های والای دولت اعتدال دکتر حسن روحانی ارزوی موفقیت می کند و امیدوار است ایشان بتوانند با کمک تمام نیرو های نخبه استان مرکزی به اصلاح نقص ها و کاستی های موجود در این استان بپردازند.
به گزارش خبر مرکزی زندگی نامه ی استاندار جدیدی استان مرکزی بدین شرح است:
محمد حسین مقیمی در روزهای  پایانی بهمن ماه ۱۳۲۹ در محله گوشه ی عظیم خمین به دنیا آمد. رشد وتربیت در خانواده ی مذهبی حاج فرزیانی پدر که از کسبه خیر و بنام آن روز خمین بود شور و اشتیاق زیادی برای یادگیری و پرسشگری در وجود او ایجاد نمود همین موضوع سبب شد تا از همان ابتدای تحصیل در دبستان بوعلی خمین تا دانشگاه شیراز همواره دانش آموز و دانشجویی برتر در محل تحصیل خود باشد با پایان یافتن دوره دبیرستان در دانشگاه شیراز پذیرفته شد. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

سال های دانشجویی مقیمی همزمان با رشد آرمانخواهی مردم ایران وتحول خواهی آنان برای پایان دادن به دوران استبداد پهلوی بود و او که از همان کودکی ونوجوانی پرسشگری و جسارت را از پدر وهمچنین در مجالس سخنرانی شهید حجت السلام والمسلمین سید کاظم قریشی در مسجد جامع خمین و سایر علما آموخته بود همراهی و مشارکت در این جوشش مردمی را انتخاب نمود اگرچه فعالیت های او منجر به زندانی شدنش و اعزامش به سربازی اجباری شد و یکی از جرم های ایشان که در دستگیر شدنشان تاثیر داشت تقلید از حضرت امام (ره)بود, اما همه ی این موارد هرگز از اهتمام او به تحصیل و شوق آموختنش نکاهید و درسال ۱۳۵۷با درجه کار شناسی ارشد از دانشگاه شیراز در رشته مهندسی مکانیک فارغ التحصیل شد.

خمین
مهندس مقیمی که در سال های قبل از انقلاب به مانند بسیاری از هموطنان خود تمام همت وتلاشش را صرف توفیق انقلاب کرده بود, پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران فعالیت در عرصه ی دیگر یعنی سازندگی و تلاش برای توسعه کشور را انتخاب نمود.

عشق و علاقه او به خمین سبب شد از همان اولین روزهای پس از پیروزی انقلاب به خمین باز گردد. اعتقاد تخصص وپشتکار او کافی بود تا با شور واشتیاق فراوان و با همراهی دیگران در ایجاد وشکل دهی بسیاری از نهاد ها و راه اندازی سازمان ها در خمین فعالیت نماید. مشارکت در راه اندازی هنرستان شهید چمران جهاد کشاورزی خمین و بنیاد مسکن خمین او را به عنوان فردی آگاه ومصصم معرفی کرد. اقدامات او سبب شد شورای شهر خمین در آبانماه ۱۳۵۸ او را به عنوان شهردارخمین برگزینند.

خمین در آن زمان حداقل در ظاهر تفاوت های بسیاری با شهر های امروزی داشت و توسعه و مرمت آن نیاز تفکر علمی و جهد و تلاش بسیاری بود. از همین رو مهندس مقیمی اری رافرصتی مغتنم برای خدمتگزاری بر شمرد وبا تلاش شبانه روزی در تمام ایام خدمت خود اقدامات موثری را پایه ریزی کرد. پیاده سازی طرح جامع شهری احداث خیابان ها بلوار ها و میادین و طرح های شاخصی مانند میدان مدرس و پارک بوجه از جمله برنامه های وی در طول دوران خدمتش در شهرداری بود و با تلاش در آن سال ها ایشان احساس می کرد که نتوانسته آنطورکه باید ادای دین نماید. این بود که هفته ای چندین ساعت را نیز برای تدریس در دبیرستان های خمین صرف می کرد تا در دو جبهه ی سازندگی و دانش فعالیت کرده باشد.
و نکته ی برجسته ی آن زمان اینکه تجربه ی بدیع ومتفاوت او و همکارانس در بنیاد مسکن خمین و ساخت شهرک بنیاد مسکن که شامل ۷۰۰ واحد مسکن بود که بعد ها مبنایی برای الگوگیری وساخت و توسعه شهرک های اقماری در خمین و بسیاری از شهرک های اقماری در سراسر کشور شد.

مدیریت صنایع در اهواز

سال ۱۳۶۱ و پس از پایان دوره ی شهرداری در خمین، فعالیتها و ارزشهای مهندس مقیمی فراتر از شهر خمین مطرح شد و این موضوع سبب شد تا در دولت مهندس میر حسین موسوی از ایشان خواسته شود که مدیریت شرکت نورد اهواز را به عهده بگیرد. اگر چه شرایط جنگی دشواری بر استان خوزستان در آن زمان حاکم بود، اما مهندس مقیمی نیز به مانند بسیاری از ایرانیان که دفاع از کیان و سرزمین خود را وظیفه ی حتمی و قطعی خود می دانستند، مدیریت این شرکت صنعتی را با افتخار به عهده گرفت. توفیقات او در مدیریت این شرکت منجر به واگذاری مدیریت شرکت های عظیم و نام آشنایی چون فولاد و ذوب آهن اهواز به وی شد.

معاونت وزارت صنایع در تهران

تجارب موفق مهندس مقیمی در اداره ی مجموعه های فوق سبب گردید تا در سال ۱۳۶۵ ایشان علاوه بر معاونت وزیر معادن و فلزات ، مدیریت عاملی و ریاست هیات مدیره ی شرکت فولاد را که مجموعه ای عظیم از صنایع فولاد ایران شامل اکتشاف و استخراج سنگ آهن، زغال سنگ و همچنین ذوب آهن و فولاد سازی است را به عهده گیرد. وی در طول مدت مدیریت خود بر این صنعت مادر توانست با رویکرد علمی و حرفه ای علاوه بر حل مسائل و چالشهای فراروی این صنعت در آن زمان منشاء اقدامات موثری در جهت افزایش کارایی و بهره بری بالا باشد.

بازسازی پس از دفاع مقدس

تجارب مختلف هم در عرصه مدیریت شهری و هم در عرصه صنعت بویژه در سالهای سخت جنگ تحمیلی، او را به مدیری توانمند، متخصص و جامع نگر در سطح ملی تبدیل کرد و حال با پایان یافتن جنگ در سال ۱۳۶۸ او آماده بود همپای دیگران در بازسازی میهن همیشه سرافراز تلاش نماید. از این رو در دولت آقای هاشمی رفسنجانی ، قائم مقامی معاون اجرایی رئسی جمهور را بعهده گرفت و مسئولیت ستاد بازسازی و نوسازی مناطق جنگی به او واگذار گردید. به یاری خداوند متعال و به مدد تجربه قبلی اش تا سال ۱۳۷۲ در این سمت توانست ۵۵ شهر و ۳۰۰۰ روستا را که در طول جنگ، خسارت عمده ای دیده بودند را بازسازی و نوسازی نماید و این سرآغازی بود برای بازگشت ۳ میلیون ایرانی به موطن اصلی و شهر و دیارشان. لازم به ذکر است این طرح به ارزش یکصد و بیست میلیارد ریال تا کنون بزرگترین پروژه ی اجرایی کشور شناخته شده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مدیریت حوادث غیر مترقبه

هنوز بسیاری خاطره ی تلخ زلزله های بزرگ رودبار ، زنجان-قزوین و بم را که باعث مرگ چندین هزار نفر و ویرانی شهرهای کشور شد در ذهن دارند. مهندس مقیمی به عنوان رئیس ستاد حوادث غیر مترقبه ی کشور از اولین ساعات وقوع این دو زلزله، مدیریت بحران را به عهده گرفت. به گمان اهل فن سرعت عمل و پیگیری مدام او در ارائه خدمات به زلزله زدگان و همچنین بازسازی پس از آن از جمله اقدامات شاخص و قابل تقدیر وی بود.

استانداری خوزستان

استان خوزستان به واسطه دارا بودن منابع طبیعی غنی بویژه نفت و جایگاه خاص جغرافیایی آن از جمله استانهای استراتژیک کشور است. مهندس مقیمی که این استان را به خوبی می شناخت و قابلیتها و توانمندیهای بسیاری برای توسعه و مرمت آن داشت، مسولیت استان داری این استان را در سال ۱۳۷۲ بعهده گرفت. وی با ماموریت توسعه و بازسازی استان خوزستان ۴ سال فرصت یافت پایه گذار برنامه ها و اقدامات بسیاری در این استان باشد که در میان سفر مقام معظم رهبری به خوزستان و رهنمودهای ایشان سرمایه ای شد برای ادامه مسیر. مجموعه اقدامات وی منجر به سرمایه گذاری ها و اجرای پروژه های مختلف تولیدی شد به گونه ای که استان خوزستان جایگاه برتر در بین استان های کشور را در زمینه ی حجم سرمایه گذاری کسب نمود.

استانداری کرمانشاه

در سال ۱۳۷۶ از مهندس مقیمی خواسته شد تا با حضور در استان کرمانشاه به مسائل و مشکلات این استان سر و سامان بدهد، جایی که با وجود قابلیتهای طبیعی بسیارش هنوز آثار جنگ تحمیلی بر چهره ی آن هوایدا بود. استان کرمانشاه با دارا بودن رقمی معادل ۲۴ درصد نرخ بیکاری، بالاترین میزان بیکاری را در بین استانهای کشور داشت و بی تردید فرصتهای بسیاری برای خدمت گذاری و رفع چهره فقر و محرومیت از این استان برای استاندار مهیا بود. مهندس مقیمی این بار نیز مبتنی بر روش معمولش تلاش نمود تا با مطالعه وسیع و ایجاد همگرایی و نزدیکی بین تمام علما، متخصصان و مردم سخت کوش این استان با تکیه بر خرد جمعی طرح جامعی برای توسعه استان تهیه نماید. اجرای این برنامه که شامل طرحهای مختلف در حوزه های پتروشیمی، تولید قطعات خودرو، صنایع فلزی، کشاورزی و خدمات بود سبب ایجاد بیش از ۷۵۰۰۰ فرصت شغلی گردید.

تحصیل دوباره در رشته مدیریت

مهندس مقیمی اگر چه کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک خود را سال ها قبل از دانشگاه شیراز اخذ نموده بود و تجارب متعدد مدیریتی در توشه داشت، اما اعتقاد او به کارهای علمی و حرفه ای و به مقتضای فعالیتهای مدیریتی اش سبب شد یکبار دیگر در سال ۱۳۷۳ با قبولی در کنکور سراسری در دانشگاه امیر کبیر حضور یافته و در رشته مدیریت سیستم و بهره وری در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل نماید.

وزارت کشور

فعالیتهای او به عنوان معاون وزیر معادن و فلزات، استانداری استانهای خوزستان و کرمانشاه، مدیریت کارخانه جات عظیم فولاد و مدیریت طرحهای کلان اجرایی و عمرانی کشور و قابلیتهای علمی و عملی اش سبب گردید عهده دار معاونت عمرانی وزارت کشور در سال ۱۳۸۰ شود. رشد کمی و کیفی قابل توجه طرح ها و برنامه های وزارت کشور و همچنین افزایش تعداد شهرداریهای کشور از ۷۵۰ به ۱۰۵۰ شهرداری از جمله نتایج فعالیتهای او بود.

تهران

در همان زمان فعالیت در وزارت کشور، ایشان ماموریت یافت تا سرپرستی شهرداری تهران را به مدت ۴ ماه عهده دار شود که با اجرای برخی طرح ها در همین مدت کوتاه نیز شایستگی خویش را در این عرصه به نمایش گذاشت.

در سال ۱۳۸۴ او دوباره راهی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران شد، جایی که از آن جا مامور به خدمت در وزارت کشور شده بود و حال دوباره فرصت یافته بود در عرصه صنعت و در سازمان عظیم گسترش و نوسازی صنایع ایران ریاست هیات مدیره ی فولاد اسفراین را به عهده گیرد.

خدمت رسانی به مردم شریف شهرستان خمین

مهندس مقیمی در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم شریف خمین به خانه ملت رفت. اجرای پروژه های مهم زیر بنایی و تصویب طرح های کلیدی برای توسعه و آبادانی خمین و رفع محرومیتها از جمله اقدامات قابل توجه در این دوره بود.

سمت ها و مسئولیتها در مجلس شورای اسلامی

۱-رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی سال ۱۳۸۷

۲-نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس از سال ۱۳۸۷ تا سال ۱۳۸۸

۳-رئیس کمیسیون عمران مجلس از سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۸۹

۴-رئیس فراکسیون مدیریت شهری و روستایی مجلس از سال ۱۳۸۷ تا کنون

۵-عضو فراکسیون ورزش، تعاون، آموزش و پرورش، محیط زیست، دانشگاهیان و غدیر

۶- ناظر بر سفرهای خارجی

۷- ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای آمایش سرزمین

۸- نماینده کمیسیون عمران و نماینده دولت در کمیسیون ماده ۲۱۵ معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور